BRONŞEKTAZİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
BRONŞEKTAZİ

Bronşların duvarlarında harabiyet ve genişleme ile karakterize bir hastalıktır. En sık rastlanan nedeni çocukluk çağında geçirilen kızamık ve boğmacadır. Ayrıca, bronşlara kaçan yabancı cicimler, lenf bezi büyümeleri, akciğer tümörleri, zehirli gazların solunması, tüberküloz ve iyi tedavi edilmemiş zatürreler de bronşektaziye neden olabilirler. Bronşektazi, bazen de doğuştan bulunabilir.

Belirtileri

Hastalık, bu harap olmuş ve genişlemiş bronşlarda tekrarlayan iltihaplanmalarla kendini belli eder. Belirtiler, bronşektazinin yaygınlığına ve akciğerde bulundukları yere göre farklılık gösterir. Örneğin, tüberküloza bağlı bronşektaziler daha çok üst loblarda yer alır, kuru öksürük ve zaman zaman kanamalara neden olur. Buna karşılık, alt loblardaki bronşektaziler, öksürük ve bol miktarda cerahatli balgam ile birliktedir. Bu hastalar özellikle sabah uyandıklarında öksürerek aşırı miktarda ( 1-2 su bardağı dolusu kadar olabilir) balgam çıkarırlar. Bu tablo “hasta sabah tuvaletini yapıyor” diye tanımlanır. Balgam ara sıra kanlı olabileceği gibi, bazen de hastalar bir anda aşırı miktarda kan kusabilirler. Bu durum çok tehlikeli olup bronş cidarlarındaki damarlardan birinin yırtılmasına bağlıdır. Balgamın çok kötü bir kokusu olması anaerob (oksijensiz ortamda üreyen) mikropların enfeksiyonunun bir işaretidir. Derhal anaeroblara etkili uygun antibiyotik tedavisine başlanmazsa akciğer absesi gelişebilir. Bronşlardaki enfeksiyonların sık sık tekrar etmesi ve iyi tedavi edilmemesi, ateş, halsizlik, iştahsızlık, genel durum bozukluğu, kilo kaybı gibi belirtilere de yol açar. Bronşektazi yaygın olarak her iki akciğerde de varsa, eforda nefes darlığı da görülür.

 Teşhis için neler yapılmalı?
 Birçok hastada tipik klinik bulgular sebebiyle teşhis çok kolay olabilir. İyi bir hasta sorgulaması ve muayene ile önemli ip uçları elde edilir. Akciğer röntgeninde bronşektaziyi düşündüren dolaylı bulgular olabilir. Kesin tanı için bronkografi yapılmalıdır. Bu yöntem, hastanın solunum yollarına ince bir sonda konarak bunun içinden özel bir kontrast maddenin verilmesiyle uygulanır. Bu kontrast maddeyle doldurulan bronşların çeşitli pozisyonlarda filmleri çekilir.

Bronkografi yapan için de hasta için de biraz zahmetli bir işlemdir. Son yıllarda, bilgisayarlı tomografi ile de bronkografidekine yakın sonuçlar alınabileceği anlaşıldığından, bronkografi günümüzde özel durumlar dışında pek kullanılmaz olmuştur. Tümör veya yabancı cisimden kuşku duyulan durumlarda bronkoskopi de yapılmalıdır.

Bronşektazinin kesin tedavisi var mıdır?
Bronşektazinin kesin tedavisi, hastalıklı kısmın cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bu girişim, bronşektazinin akciğerlerin sadece belli bir bölümünde bulunduğu ve kalacak akciğer dokusunun sağlam olması durumunda yapılabilir. Bunun için de cerrahi girişim düşünülen her hastanın mutlaka bronkografi ile değerlendirilmesi gerekir. Bronşektazi yaygın ise cerrahi tedavi söz konusu değildir.

 Bronşektazinin ilaçla tedavisi

 Bronşektazi tedavisinde amaç, enfeksiyonların oluşumunun önlenmesi ve meydana gelen enfeksiyonların da uygun antibiyotiklerle iyileştirilmesidir. Bronşektazili hastalar her yıl ekim ayında grip aşısı ve bir kereye mahsus da pnömokok aşısı olmalıdırlar.

Antibiyotik seçiminde, balgamın boyanarak mikroskop altında incelenmesi iyi bir yol göstericidir. Tedavi süresi 10 günden az olmamalıdır. Antibiyotiklerle beraber balgam sulandırıcı ve söktürücü ilaçlar da verilmelidir. Bol sıvı içilmesi, solunan havanın nemlendirilmesi de yararlıdır.        

Bronşektazi tedavisinde fizyoterapi yöntemlerinin de büyük önemi vardır. Hastaya bronşektazinin bulunduğu yere göre pozisyon verilip (örneğin, alt lobda bronşektazisi olan hastalar yataklarının kenarlarında baş aşağı sarkıtılıp) göğüs duvarına küçük darbeler vurarak zor çıkan, yapışkan balgamın atılması sağlanmış olur.

Yazı için 90 yorum yapılmış:

 1. sude diyor ki:

  sevgili arkadaşlar kök hücre vs şeylerden söz ediyorsunuz ne olur gerçekse doğruysa dile getirin çünkü artık ümit edip yıkılmaktan çok yoruldum her çabam boşa gidiyor allahım ne olur yardım et her geçen yıl iyileşeceğim daha iyi olacak diye düşünüyorum her kış bitiminde daha da geniş alana yayılıyor antibiyotiklerin miktarı artıyor tepindikçe dime gidiyor ne yapayım bilemiyorum anne olamıyorum bu hastalıkla bir etkisi var mı bilemiyorum. hocam gebeliğin oluşmaması bu hastalıktan kaynaklı olabilir mi?

 2. Vedat bayturk diyor ki:

  Evet sude kardşm maalisef Dngru olabilir.çünkü bronsektazi sayfalarna gözlemlermde Bir kac byan arkadaşlar hamile kalamamktan şikayetci ama kesn Netıceyi doktrunuz verebılr. Kök hücre çalışmalarna gelnce Ben Önce ALLAH a güvenym .ama İnanın bna Tam 5_6 Prof.la irtbat kurdum.suan Kök hücre Çalışmalarndan herkes umut bekliyo İNŞALLAH da başarlack.ABD de faz 2 çalışmaları çoktan btmışdi İnanyorum 2015 e dogru Müjdeli haber ALLAH IN İZNYLE GELEBLR. KOAH TA amfızemde dnemelr hala var.AMA SABHRLİ OLUN sakın ama sakın Ümitszlge düşmen.bakn Yukarda tavsiyelrde bulunmuştm Yine tekrarlayim.1..sakın üşütmen mümkün oldugu kadar kaln gynin .yazın dahi Ruzgarlı haualarda ince Rüzgarlık gynın.kışın yünlü elbselr gynin.çünkü Bu hastalgi ilerleten enfksyondur enfksynda Ençnk sogukta meydana gelır. 2.grib ue Zatüre asilarınızı yaptrn Doktorunuza danışarak.ve 2_3 ayda bi kntrol olun..3…grib oldugunuzda Hemen atlatmaya bakın.ben mesela hemen Günde 2 Büyük brdak limonlu Bal şerbeti içerm ve grbn etkısni enaza indrır..4…sakın ama sakn Gereksz antibyotk kullanman çünku bakterler direnç kazanıxo.ben bunun yerine Günlük 2 çorba kaşıgı yogurdun içne 1 adet sarmısak dograr yerm. Çünkü sarmısakta Bakterlern dreç kazanamaycgi antibyotk var.ve bunu her gün yapn. Sarmısagn kokusu akcger bronşlarnda n çkarken İltıhapli yerlerdki bakterileri yok ediyo.5.. Kışın bir hafta ada çayı dgr hafta ıhlamur. Çünkü ıhlamur bilnen en dogal balgam sökücudr.yazn ben Meyan köküde içerm. Sabahlaqı aç karna Keçibynuzu pekmezi yen Çünkü Nefes darlgna ve bronş açıcıdr. 6…yaz aylarnda yürüyüş yapn ve mümkun oldugu kadar burundan nefes alın.7..akcgernzn sevdgi yiyecklr yen mesela.et tavuk suyu haşlama .nohut suyu.salata sebze.tereyağ bal..8..sıgara vs.sakn içmen.9.. Pozitf olun.DUA EDİN. Arkadaşlar selametle kaln.İNŞALLAH hayırli bi gelisme olursa Paylaşırm.

 3. Vedat bayturk diyor ki:

  Bakn Kalp Yetmezligi olan insanlaqn En son yöntemi kalp nakliydi ama Artk FDA Abd De onayı verdi ve En safa kalp hastalarna uygulanan Kök hücre yöntemyle hastalarda düzelme saglanmş ue Yeni kalp kaslrı oluşmaya bşlamş. Hatta Türkıyde de Bisene içnde bu yöntem uygulanckmş.yani arkadarlar Kök hücreler artk Böbrek nakillernde ne yeri var. Ben inanyorum Önümüzdki bir kç sene içınde ALLAH IN İZNYLE akciger hastalıklarndada Bu yntem uygulanack.çünkü dünyada kalp hastalıklrnda n snra 2.sırayı akcger hstalıklrı alıyn. Ama sabır gerekli. Ue medikal yöntemlerde gelışıyo yaknda Akcger hastalıklrı ıçn Süper ilaçlr geliştrlıyo. En azndan hastalgı tamamen ortadan kaldrmasa dahi şıkayetleri enaza ındrebilir.

 4. sude diyor ki:

  merhaba sevgili arkadaşlar
  bronşektazim ilerlemiş durumda ve sanırım antibiyotiklere direnç kazanmış doktorlar balgam kültürü aldı ve verdikleri bütün antibiyotkiler CİPRO,LEBEL,MOXDAY işe yaramıyor yaygın bronşektazi olduğu için ameliyat mmükün değil aynı durumda olan var mı? şimdi ne yapmalıyım çok kötü durumda değilim ama balgam hiç kesilmiyor yorgun hissediyorum kendimi bağışıklık sistemi güçlendiren bronhco vaxcom diye bir ilaç varmış kullanan var mı bu ilacı lütfen cevap yazınız sevgiler..

 5. arzum diyor ki:

  merhaba sevgili arkadaşlar
  bronşektazim ilerlemiş durumda ve sanırım antibiyotiklere direnç kazanmış doktorlar balgam kültürü aldı ve verdikleri bütün antibiyotkiler CİPRO,LEBEL,MOXDAY işe yaramıyor yaygın bronşektazi olduğu için ameliyat mmükün değil aynı durumda olan var mı? şimdi ne yapmalıyım çok kötü durumda değilim ama balgam hiç kesilmiyor yorgun hissediyorum kendimi bağışıklık sistemi güçlendiren bronhco vaxcom diye bir ilaç varmış kullanan var mı bu ilacı lütfen cevap yazınız sevgiler..

 6. Vedat diyor ki:

  Arkadaşlar Yapılack Tek şey Türkiydeki Kök hücre Merkezlerinı harekete geçirıp Çalışmalarna Hız uermelrni sağlamak.

 7. serife camci diyor ki:

  Merhaba ben 10 yil once sol akcigerimden bronsektazi amaliyati oldum simdide sag akcigerimde belirtisi var daha kucuk dedi doktor ve ilac vermedi tedavi olmayip buyumesinimi bekliyeyim amaliyat icin tesekkur ederim

 8. horozkentli diyor ki:

  merhaba arkadaşlar bende yaklaşık 10 yıldır bu rahatsızlıkla uğraşıyorum bu rahatsızlığı olan arkadaşlarımızın sitemize katılıp tecrübelerini birbirleriyle paylaşmalıyız
  kronik bronşektazi bilgilendirme topluluğu
  https://www.facebook.com/pages/Kronik-bron%C5%9Fektazi-bilgilendirme-toplulu%C4%9Fu/281600065314227?fref=ts

 9. Ekrem Sarıkaya diyor ki:

  Peki hocam herşeye bişy söyleniyo cevap alınıyo ben şunu merak ediyorum Bronşektazi akciğerde dağıldıysa eğer akciğer nakli yapabilirmiyiz.Cok merak ediyorum tıp git gide ilerliyo buna neden bulamıyolar neden aceba..

 10. cansel yayla diyor ki:

  slm hocam ben cansel size sorum olcak 36 yasındayım bronsektazi hastasıyım ben im akciğerimin sağ alt lobun hasta bölgesi çıkarıldı 2 sene sonra yine kanamam oldu ciğerim kanadı bronskop yapıldı aynı yerde tekrar küçük bir yara çıktığı söylendi hocam benim ne yapmam gerek başka ne tedavisi olabilir tekrar ameliyat olmammı gerek ve kanser riski varmı

 11. Vedat diyor ki:

  Arkadaşm Nakil Öyle kolay iş dyil Bunu kafandan sil bunun için Akcgerini korumaya bak..üşütmemeye bakın Enfksiyonlardan Uzak durun Grib aşılarınızı yaptrn Zatüre aşısıni Doktorunuza danişın Yaptrın.su tüketimini bol yapınki bronşlar Bakterilerdn Arınsın.bakın arkadaşlar Sakın gerekmedkce Antibıyotk Kafanıza göre Kullanman Snra Bakterler drençli hale geliyo ve hastalıkta Kullanılack ilaç elimzde kalmıyo.siğara asla kullan man. Maalisef Tıb Bu hastalıkta Yavaş ilerliyo Zaten Tedavidki amaç İlerlemeyı durdurmak Ve Saglam Dokular korumak ama Buda iyı En azndan hastalık durdula bılıyo ya başka hastalıklar gbi durdurulamasa..İNŞALLAH en kısa zamanda çözüm bulunur dua etmek lazım.

 12. Vedat diyor ki:

  Serife arkadaşm size tavsiyem Ister hastalanın ister hastalan man Doktorunuza 2 veya 3 ayda bır kntrole gdin Ve Takib yaptrn Kendnze bkarsnz Allah bilır Bir ömüq boyuda büyümeye bilır Çünkü 80 yaşndakı Bir abinın yorumunu okumuştm 7 yaşndan Buyana Bronsktazı hastasymş 40 yaşnda amalxat olmuş şuan Dıkkat ettgm süqece iyiym dye yazısını okumustm.yani dikkat etmek gerekli.zaten Büyürsen Hemen müdahale yaparlar.HERKES SAGLIK VE SIHATLE KALSIN.BIRDE Bu sayfada hoca cvap vermıyo Boşuna yazman facesayfasında buluşalm Destek olalım birbirimze.

 13. Vedat diyor ki:

  Arkadaşlar Pulmuner rehapitılasyon Denen alet çıkmş bakn yelek gbi giydirıyolar Ve bu Cihaz gögse Basınclı titresim yaparak Akcıgerlerde biriken balgamı Çıkarıyo Böylece rahatlama oluyo çünkü balgam atılamas ise Nefes darlgı ve Saglam Dokularda bozulur. Ue Arkadaşlar bır Bronsektazi hastası olan arkadaşm Ozon Tedavisi ni önerdi. Ben de araştrdm Koah Amfizem vs Akcger hastalıkları olanlarda Faydalymş .yani arkadaşlar bu yeni yntemler Doktorlarn çogu blmyo Bunun ıçin Siz Doktorunuza izah edin Ve sorun.elimizde de Zaten fazlada Tedavi yöntemi yok.antibyotık Kullan mak Vs Cözüm dyil Antibyotık sadece Enfksyon dönemlerinde kullanlmalı aksi halde Direnç kazanyo Bkterler.ozonu Bir araştrn Zaten faydaları Nette yazıyo.ALLAH a emanet olunuz

 14. zerrin diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar! Dört yıldır öksürük şikayetlerim vardı bulunduğum yerde gittiğim bütün doktorlar alerjik astım diye beni baştan sağma muayene ettiler!! Öksürük şikayetlerim bir türlü geçmiyordu! son bir yildır balgam ve hafiften nefes darlığıda başlayınca başka bir şehirde bulunan araştırma hastanesine gittim! yaklaşık bir ay önce ! Onlarda beni 12 gün önce tıp fakültesine sevk ettiler! Hemen o gün bana yatış verdiler ! 11 gün hastana de kaldım! maalesef bronşkazi ve alerjik astım tanısı koydular ! Ağaçlara allerjim çıktı! Doktor senin içn büyük şanssızlık hem allerjin hem de bronşkazisin dedi! Maalesef her iki akciğerim de 5 bölgede enfeksiyon varmış! Bugün hastaneden çıktım! İnşallah tedavisi bulunur!!

 15. zerrin diyor ki:

  postural drenaj bana çok iyi geldi! kendimi daha iyi hissediyorum!!

 16. nejla ÇELİK diyor ki:

  hepinize geçmiş olsun ben 16 yıldır hastayım ve care yok idare edip astalıkla yaşamaya alışın ALLAH,TAN ÜAMİ KESİLMEZ DUA EDİN

 17. nejla çelik diyor ki:

  hepinize geçmiş olsun ben 16 yıldır hastayım ve care yok idare edip astalıkla yaşamaya alışın ALLAH,TAN ÜAMİ KESİLMEZ DUA EDİN.

 18. zerrin diyor ki:

  Arkadaşlar malulen emeklilik için başvuran var mı aranızda?
  Ben baivurumu yaptım bekliyorum!! Çünkü çalışacak durumumu yok! Nefes darlığı bazen de sürekli balgam ve öksürük beni mafediyor! Sırt ağrılarım oluyor! Bütün bunlar benim çalışmama engel oluyor!Ayrıca çok çabuk yoruluyorum! Öksürük ve nefes darlığı beni çok yıpratıp halsiz bırakıyor! Buradan herkese geçmiş olsun diyorum!

 19. zerrin diyor ki:

  Vedat kardeş bitkisel ilaçlar kullanacağım demiştin bir faydası oldumu?

 20. zerrin diyor ki:

  selam arkadaşlar! Uzun sürerir kimse yazmamış! Ben de bronşektazi hastasıyım 53 yaşındayım! Her iki akciğerde yaygın! Çabuk yoruluyorum,nefesim daralıyor, sırt ağrılarım oluyor! sabah akşam 1 baş sarımsağı sütün içinde birkaç dakika kaynatıp içiyorum!sarımsakları da yiyiyorum! enfeksiyondan koruyor! bol bol adaçayı ve ıhlamur içmeye çalışıyorum!
  öksürmekten ve devamlı balgam çıkarmaktan bıktım! Ben de herkese sailıklı bir hayat dilerim!

 21. zerrin diyor ki:

  10 gündür nefes darlığından hastane de yatıyorum!

 22. zerrin diyor ki:

  Selam arkadaşlar!maalesef tam olarak iyileşemedim! Sürekli solunum egzersizleri yapıyorum!

 23. zerrin diyor ki:

  2 gündür iyiyim şükürler olsun! nefes alabiliyorum!!

 24. zerrin diyor ki:

  nasılsınız arkadaşlar! Vedat kardeş sizin yazılarınız bize umut oluyor! Yorumlarınızı bekliyorum! İncilay sen nasılsın?

 25. zerrin diyor ki:

  nasılsınız arkadaşlar? Vedat kardeş sizin moral verici yorumlarınızı bekliyoruz!

 26. GÜLAY diyor ki:

  MRB ARKADAŞLAR ANNEMDEDE AYNI SIKINTILAR VAR.VE AYIN 17 SİNDE SÜREYYA PAŞADA AMELİYAT OLACAK.ÇOK KORKUYORUM İYİMİ YAPIYORUZ KÖTÜMÜ BİLMİYORUM.ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

 27. MEHMET diyor ki:

  Mrh.Sayın Hocam. Bana da 2 yıl önce bronşektazi teşhisi konuldu.Bana solunum testi yaptılar.Emar veya tomgrafi çektirmeye gerek görmediler.Her kış mevsiminde yoğun bir öksürük komasına giriyorum. Öksürmekten yıldım! Ne yapsam öksürüğü bırakın sona erdirmeyi,azaltmayı bile başaramıyorum.Kış girmeden önce grip aşısını oldum.Üste bir hastaya verdiğiniz tavsiyelerden tamamını yıllardır yapıyorum ama buna rağmen gribe yakalanıyorum.Sarmısak,limon ve bal gibi besinleri devamlı almaktayım.Hiçbir şey fayda etmiyor.Bazen çok yorulduğumu hissediyorum!Yaşam kalitem yerlerde sürünüyor! Ameliyat benim için tek çare…ama ben istiyorum diye beni ameliyat edeceklerini sanmıyorum! Hastalığıma Ocak ayında teşhiş konulnuştu! Tekrar bir uzmana görünmeyi ve ameliyat için durumumun uygun olup olmadığını belirlemeye çalışacağım. Ben İstanbul-Pendik’te öğretmenim. Bu konuda en uygun hastane ve doktor arayışı içindeyim. Sizin değerli fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.Saygılarımla…

 28. zerrin diyor ki:

  bence doktor ameliyat derse olun! Keşke ameliyat şansım olsa hiç düşünmezdim! Hwmwn olurdum! Ama doktorların hastalığımı geç teşhis etmelerinden bu fırsatı kaçırdım! Ameliyattan korkmayın!

 29. zerrin diyor ki:

  nasılsınız arkadaşlar! şükürler olsun ben iyiyim! hırıltım geçti! nefes darlığım yok! öksürüğüm ve balgam azaldı! inşallah böyle gider! solunum hareketleri yapıyorum bana çok iyi geldi!

 30. fatma diyor ki:

  bende 3 senedir bronşektaji hastasıyım marmara egitim hastanesinde tedavi görüyorum ama hiç bi sonuç alamdıgımda şimdide süreyyapaşa hastanesine gidiyorum ayın 22 sinde yapılacak alerji testinden sonra bi netice verecekler rabbim herkese şifa versin ama zor bi hastalık

 31. Bora AYDOĞAN diyor ki:

  Merhaba annem bu hastaligin magduru 30nisandaki muayeneden sonra sol akcigerin islevini tamamen kaybetigini ve sag akcigerde birkaç bolgede goruldugu soylendi antibiyotik tedavisi verildi sol akcigerin ameliyatla alinmasi gerektigini soyledi doktor bu hastalik icin konusunda uzman tavsiye edebileceginiz doktor ve hastane varmi izmirde yasiyoruz

 32. Bora AYDOĞAN diyor ki:

  Izmir dışında herhangi bir hastane olabilir herkse gecmis olsun acil sifalar dilerim

 33. zerrin diyor ki:

  Selam arkadaşlar nasılsınız? Ben çok iyiyim bazen hasta olduğumu bile unutuyorum!Bugünlerde tatil yapıyor ve bol bol denize giriyorum!Daha önce de söyledim öksürükten kurtulmak ve rahat nefes almak istiyorsanız solunum hareketlerini muhakkak yapın!Ben çok faydasını gördüm! solunum testinde fev 1 değerim 96 yaçıktı! daha önceleri 21 e düşmüştü!

 34. servet diyor ki:

  Arkadaşlar merhaba. Bronsektazi hastaları nazil bir iklimde yasamali hangi il daha iyi gelir. Çok önemle benim icin

 35. MEHMET YAZICI diyor ki:

  ALTINOLUK Kaz dağlarının havası iyi geliyor.Nem az Oksijen çok ve hava temiz.Şu anda ben de emekli olup buraya yerleştim.
  Klimalı yerler,Topluinsanların olduğu yerlerden ve Hastanelerden uzak durmaya çalışın.

 36. zerrin diyor ki:

  merhaba arhadaşlar! ben de istiyorum kaz dağlarına yakın bir yeri kısmet bakalım inşallah!

 37. Ahmet diyor ki:

  57 yasinda bir erkegim. Asagi yukari 7yil once bronshektazi teshisi kondu. Ilac verilmedi. 2013 yilinin basinda tetanoz asisi sonuncunda hastalik alevlendi ve rahatsizligim uzerine yapilan tetkiklerde ipf teshisi kondu. Bronoskopi yapildi. 6 ay kortizon kullandim. Oksurukte ciddi bir azalma olmadi. Tedavi kesildi. Yaklasik 2 ay sonra 6 yildir istegipte alamadigim gencligimde faydasini gordugum linkosin+ novalgin igneyi 12 adet vuruldum. 1 ay sonra 12 adet daha vuruldum. Simdi oksuruk yok denecek kadar az, derin nefes alabiliyorum, vucuduma ve yuzume canlilik geldi, hayata bakisim degisti. Bu iki basit ignenin bilesiminden dogan fayda ve zararlari okuyarak doktorlarinizdan isteyiniz. Faydasini goreceginizden eminim. Ayrica ipf rahatsizligim icin dunyada kullanilan pirferidone ilaci verildi. Kulanmk icin ilacin yurtdisindan gelmesini bekliyorum.

 38. dilek vural diyor ki:

  sayın ahmet rasim bey annem yıllardır koah ve astım hastası öksürük ve nefes darlığı şikayeti ile devleg hastanesine gitti bt çekildi.sol hilusta sol ana bronş distalinde daralma mevcuttur bronkoskop yenerler yazıyor raporda doktor acil bronkoskopi yaptırın tıkaç var tümörde olabilir dedi 2ay evvel tomografide böyle birşey yoktu kitlede yazmıyor.çok korkuyoruz kitle olsaydı belirtmezlermiydi

 39. kamuran liman diyor ki:

  ben 45 yasindayim dodumdan berli hastayim buronjektazi.sigara ve icki iciyorum ama ickiyi simdi daha az tuketiyorum.sabahlari balgam kusmuyorum.bilmiyorum.120 kiloyum ama artik yavas yavas dikkat etmeye basladi

 40. serdar aktaş diyor ki:

  çok ileri derecede olmayan , nefes darlığı ve tıkanması olmayan,geceleri uykuda mışıl mışıl uyuyan her iki akciğerimde de bronşektazi alanları olan ,günde 1 saat spor yapabilen birisiyim.Doktora gittim symbicort 160mg yazdı.Kuru öksürük var geçmiyor bi türlü ama kullanıyım mı kullanmayım mı karar veremiyorum hocam görüşünüz önemli cevabınızı acilen bekliyorum .

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi