TÜBERKÜLOZ TEDAVİSİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla

Ancak tüberkülozu olan bir hasta mutlaka tedavi edilmesi gerekir, çünkü tedavi edilmeyen tüberkülozlular hastalıklarını tüm topluma yayarlar.
Tüberküloz başarı ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Önemli olan tanının erken konması ve uygun ilaçların, yeterli doz ve sürede verilmesidir. Tüberküloz tanısı konduğu zaman o kişinin birlikte yaşadığı ve yakın ilişkisi olan insanlar, yani aile bireyleri ve iş yerindeki arkadaşları mutlaka tüberküloz taramasından geçirilmelidir. Küçük çocukların, diyabet, böbrek hastalarının, kemoterapi ve kortizon kullananların tüberküloza yakalanma risklerinin daha fazla olduğu unutulmamalıdır. Tüberküloz taramasının birkaç ay sonra tekrarı çok önemlidir, çünkü tüberküloz mikrobu alınır alınmaz hemen hastalık yapmaz.

 TEDAVİ PRENSİPLERİ

 Tüberküloz tedavisinde en önemli iki nokta, tanının en kısa sürede konması ve tanı konan hastaların da çok iyi tedavi edilmeleridir. Çünkü, ancak bu sayede hastalar bulaştırıcı olma özelliklerini kaybedecekler ve enfeksiyon zinciri kırılabilecektir. Kesin tanı, tüberküloz mikrobunun görülmesi ve kültürde üretilmesiyle konabilir. Röntgendeki bulgular ne kadar tipik olursa olsun mikrobiyolojik incelemeler mutlaka yapılmalıdır.

Tedavileri eksik, düzensiz, düşük dozlarda ve kısa süre yapılan hastalarda ilaçlara dirençli tüberküloz mikropları ortaya çıkar. Bu birden çok ilaca dirençli mikropların neden oldukları tüberkülozun tedavisi standart tedaviye göre 100 kat daha pahalıdır.

Tüberküloz tedavisi en az dört ilaçla yapılır. Bunun nedeni tüberküloz mikroplarının daha işin başında birden fazla ilaca dirençli olma ihtimallerinin yüksek olmasıdır. Tedavinin ilk 2 ayında rifampisin, isoniazid, prazinamid ve streptomisin (veya etambutol) verildikten sonra,  rifampisin ve isoniazid ile tedavi 7 ay daha sürdürülür.

Hastanın hiçbir şikayeti kalmamış olsa bile tedavi süresi en az 9 aydır. Birçok hasta şikâyetleri 1-2 ay sonra tamamen geçtiği için tedaviyi yarım bırakmakta, bu durum da mikropların bir süre sonra tekrar üremelerine ve kullanılan ilaçlara direnç kazanmalarına yol açmaktadır. Özel durumlarda tedavi süresi 6 ay olabileceği gibi, ilaçlara dirençli tüberkülozu olan hastalarda tedavinin 24 aya kadar uzatılması gerekir.

Hastalar ilaç yan etkilerine karşı uyarılmalıdır. Tüberküloz ilaçlarının pek çok yan etkisi vardır. İlaç bana dokundu veya yan etki yaptı diye tedavilerini tamamen kesmiş veya ilaçlarını düzensiz kullanmış pek çok hasta gördüm. Tüberküloz ilaçlarının en sık görülen ve en önemli olan yan etkileri karaciğerle ilgilidir. Bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik, sarılık bunun başlıca belirtileridir. Hasta, her hangi bir olumsuzluk hissettiği zaman bunu en kısa zamanda doktoruna iletebilmelidir.

Direnç testi yapılmalıdır. Tüberküloz tedavine başlanmadan direnç testleri yapılarak mikropların hangi ilaçlara duyarlı, hangilerine dirençli oldukları belirlenmelidir. Ülkemizde tüberküloz mikroplarının bir ya da daha fazla ilaca dirençli olma ihtimalleri yüksektir.

İlaçlar ücretsiz olarak verilmelidir. 9 aylık standart tedavinin maliyeti 300 dolar kadardır. Tüberküloz ilaçları eczanelerde para karşılığı satıldığı gibi, Verem Savaş Dispanseri tarafından ücretsiz olarak da verilmektedir. Tedavinin tam olabilmesi için bu çok önemlidir.

Yazı için 63 yorum yapılmış:

 1. tolga diyor ki:

  k.bkmayın yazmayı unuttum son olarak en ufak koşuda veya merdiven cıkarken nefesimi zor alıyorum cabuk yoruluyorum bu durum ileride devam edermı veya spor yapmamı engellermı…

 2. tolga diyor ki:

  kaç zamandır cevap bekliyorum.Ama herhangi bir cevap yok siz insanlarla oynuyorsunuz bence o kadar insan cevap bekliyor insanları kandırmayın ve arkadaşlar bunlar paranın peşinde onun için diyecegim bunların sitesine bile girmeyin……

 3. tolga26 diyor ki:

  kaç zamandır cevap bekliyorum.Ama herhangi bir cevap yok siz insanlarla oynuyorsunuz bence o kadar insan cevap bekliyor insanları kandırmayın ve arkadaşlar bunlar paranın peşinde onun için diyecegim bunların sitesine bile girmeyin……

 4. BESTEKAR EMRAH TEZCAN diyor ki:

  DEĞERLİ HOCAM

  Babamda(57) 2 ay önce verem mikrobu tesbit edildi tedavisine başlandı ancak alınan ,ilaçların etkisiyle olduğunuz düşündüğümüz vücutta şişlikler ve ödemler oluşmakta ayrıca geceleri nefesi yeteri kadar alamamaktan dolayı uyuyamama ayrıca aşırı bir kaşıntı (hocam kaşınmaktan her tarafını kanattı nerdeyse) sıkıntısı doğmaktadır.
  15 gün öncesine kadar en azından uyku durumu böylesine düzensiz değilken şimdi sıkıntı oluşmasında ve ödemlerde nasıl bir yol izlenmelidir?
  acilen değerli yorumlarınızı bekliyor sonsuz saygılarımı sunuyorum

  BESTEKAR EMRAH TEZCAN

 5. mesut bıyık diyor ki:

  hoçam meraba benim ögrenmek istedigim bazı şeyler var 1981 dogumluyum 2000 yılında zatüre hastalıgı geçirdim ve akçigerler lekeler oluştu daha sonra da 2012 yılında tüberkülöz hastalıgına yakalandım 3 arb olarak teşhis konuldu 18 gün hastanede yattım 90 gün boyunçada doktorun verdigi rapor ile işe gitmedim 6 ay boyunçada ilaç tedavisi devam etti sizden ögrenmek istedigim 2900 gün sigortam var yeni çıkan yasada ise bu kişilere malülen emeklilik yolu açıldı ben bundan nasıl yararlanabilirim teşekkür ederim

 6. derya diyor ki:

  benım esım verem tedavısı gordu ıyı oldu ama hala oksuruyor ve cok zayıf bı bunyesıvar oksuruk yenılıyormu hastalı

 7. Ibrahim diyor ki:

  Sayin doktor,

  Ben bruksede yasamaktayim ve 3 yil oncesine kadar hic bir saglik sorunum yoktu ve su anda yasim 42 .
  Sorunum bir gun normal bir thorax radiografi cektirdim ve orda kalbimde yogun sekilde perikardii tespit edildi ve sebebini onceden yogun enfeksiyon gecirmis olmam vede oda kirecleme olabilecegini soyledi doktorlar ,sonrasi kanimi aldirdiigimda karaciger sorunu yani syroz sorunu oldu ve onunda biopsiye ragmen nedeni ogrenilemedi , ve uzun suredir karin agrisi basladi belkide syroz nedeni olabilir dedim ama bu tatilde turkiyede siddetli agrilarim oldu vede hastaneye gittim safra kesesi olabilir deyip beni ameliyata aldilar sonrasi doktor ameliyatin uygulànmadigi soyledi cunku yogun sekilde enfeksion oldugu vede tuberkuloz tegsizi koydular ve burda 1 aydir tedavi baslandi ama agrilarimi bir turlu kesemediler kullandigim ilaclarim: myambutol 400, rifadine 300, nicotibine 300, avelox 400 mg.
  Mutlaka sizin tavsiyenize ihtiyacim var turkiye tuberkuloz uzerinde daha tecrubeli oldugunu biliyorum orda 3 gunde teshiz koydular oysa burda kabul etmediler ancak 1.5 ay sonra teshisi koydular cevabinizi bekliyorum saygilarimla, ibrahim.

 8. emre diyor ki:

  bende bir verem hastasıyıım erken tanı koyduk ama ilaclar karacigere zarar werıomus degerlerım yukselıo bı kac gun sonra duzelıo ılacı alınca yenıden yukselıoonasıl olcak bole bı tedawı bır kac yuz yılmı surecek ne yapmam gerek bı fıkır werecek

 9. BURCU diyor ki:

  DOKTOR BEY ÖNCELİKLE SİZE YALVARIYORUM BABAM DAHA ÖNCE TÜBERKÜLOZ İSTANBUL SÜREYYA PAŞADA YATTI 4 SENE TEDAVİ GÖRDÜ DAHA SONRA ÇOK ŞÜKÜR İYİLEŞTİ ŞİMDİ HALSİZLİK ŞİKAYETİYLE GİTTİK ENFEKSİYON ARTMIŞ DEDİ İLTİHAP VAR DEDİ BİZ NE YAPMALIYIZ

 10. özlem diyor ki:

  değerli hocam ben 28 yasında bir çocuk annesiyim bundan iki sene önce meme tüberkülozu teshisi ile tedaviye basladım altı ay süren tedaviden sonra çok şükür iyileştim fakat dönem dönem ağrılarım olduğu için bu hastalığın tekrarlama olasılığı varmı merak ediyorum çok nadir bir hastalık olduğu için doktorlarım pek beni aydınlatamadılar sorularıma cevap verirseniz çok mutlu olurum tesekkür ederim

 11. özlem diyor ki:

  Merhaba hocam 26 yasindayim ppd testi yaptirdim 18x17mm cikti akciger filmim ve kan testim normal cikti fakat doktor bana 6 ay koruyucu ilac kullanmami soyledi 3 gun kullandim bana iyi gelmedi ve geri biraktim bi sorun olur mu kullanmak zorunda miyim bcg asisindan dolayi deger yuksek cikiyomus dogru mu acil cevabinizi bekliyorum

 12. özlem diyor ki:

  Selam arkadaşlar ben 22 yaşındayım yeni evliydim işyerinde bayılmıştım.. gebelik bekliyordum fakat tüberkülozlu olduğumu öğrendim.. gerçi halsizlik ve ateş vardı fakat dediğim gibi gebelik sanmıştım.. demem o ki ne olursa olsun üzülmeyin ben çok ağladım hastanede yattım.. 8 ay tedavi gördüm.. tedavim yeni bitti.. kendinize iyi bakın terlemeyin bol bol su için. Haftada iki üç kez et yiyin geceleri süt için mutlaka. Bol yeşil yapraklı sebzeler yiyin ve temiz havaya çıkın.. birde eğer güneşliyse hava günde yarım saat güneşte oturun çünkü güneş verem düşmanıdır.. Allah herkese acil şifalar versinbenide bu illete düşürmesin birdaha inşallah..

 13. abdurrahman diyor ki:

  herkeze slm bende şuan bağırsak tüberkülos var 6 aydır ilaç tedavisi görüyorum ama hala ağrılarım geçmedi şayet aranızda bendeki rahatsızlık olan varsa lütfen iletişime geçelim numaram 05380667071

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi