SOĞUK ÜRTİKERİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kurdesen

Soğuk ürtikeri: Soğuk hava, kar, yağmura maruz kalanlarda çok sık rastlanan bir rahatsızlık soğuk ürtikeri ya da kurdeşendir. Bu durum, soğuk hava dışında soğuk cisimlerle temas veya soğuk yiyecek ve içeceklerle de ortaya çıkabilir. Nedeni soğuğun etkisi ile derideki mast hücrelerinden  histamin salgılanmasıdır.

Belirtiler

Üriker, daha çok soğukla doğrudan teması olan yüzde ve ellerde dakikalar içinde ortaya çıkar. Bunlar, şiddetli kaşıntıya neden olan kızarıklık ve kabarmalar şeklinde görülür. Soğuk suda yüzerken olduğu gibi vücudun büyük kısmının soğuğa maruz kalması durumunda tansiyon düşüklüğü, bayılma ve ölüme kadar gidebilen yaygın reaksiyonlar da gelişebilir.

Soğuk ürtikeri, daha çok 15-30 yaş arasındaki gençlerde görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle 5-10 yıl sürdükten sonra kendiliğinden geçer, ancak bazı kişilerde ömür boyu da devam edebilir.

Hastaların %90’ında soğuk ürtikerinin nedeni belli değildir. %10 hastada ise neden kanda bulunan kriyoglobülin ismi verilen ve soğukta çökelme gösteren proteinlerdir. Bu proteinler,  mikoplasma ve mononükleozis gibi bazı enfeksiyonlarda, lupus, romatoid artrit gibi oto-immun hastalıklarda ve bazı lösemi ve lenfomalarda ortaya çıkarlar.

Soğuk ürtikerinin sağlam insanlara kan nakli ile geçebileceği de ileri sürülmüştür.

Ailesel soğuk ürtikeri

Soğuk ürtikerinin çok ender olarak bazı ailelerde görülen bir formu da vardır. Buna ailesel soğuk ürtikeri ismi verilir. Bu hastalık çok küçük yaşlarda belirti verir ve tüm ömür boyu devam eder. Ürtiker bunlarda soğuğa maruz kalındıktan hemen sonra değil, 1-5 saat geçtikten sonra gelişir. Oluşan kabarıklıklar da kaşıntılı olmaktan çok ağrı ve yamaya yol açar. Bir atak genellikle 1-2 gün sürer ve çoğu zaman ateş, titreme, eklem ağrıları, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı gibi şikayetlerle birliktedir.

Teşhis

Soğuk ürtikerinin klinik bulguları çok tipiktir.

Kesin teşhis için buz-küp testi ile uygulanır. Bir buz küpü veya 0-4 derece soğukluğundaki cisim deriye 4-5 dakika süreyle temas ettirilir.  Derini daha sonra ısıtılmasını takiben o kısmın kızarıp şişmesi ile tanı kesinleştirilmiş olur.

Tedavi

Soğuk ürtikeri olanlar ani ısı değişikliklerine karşı çok dikkatli olmalıdır.

Soğuk havada yüz bir kaşkol ile kapatılmalı, eldiven giyilmelidir. Ayağa yün çorap ve bot ya da çizme giyilelidir.

Bu kişiler soğuk havada efor yapmaktan özellikle kaçınmalıdır. Tedavide antihistaminiklerden yararlanılır. Duyarlı kişilerin soğuğa

maruz kalacakları zaman önceden antihistaminik ilaç almaları gerekir.

Çok duyarlı olan hastaların iklimi daha sıcak olan yerlere taşınmaları önerilir.

Yazı için 46 yorum yapılmış:

 1. Sinan Karagöz diyor ki:

  Hocam Merhaba.

  Antalyada yaşamaktayım. 29 yaşındayım 17 ile 20 li yaşlarda soğuktan kaynaklanan ürtikeri hastalığım var. Soğuğa maruz kaldığım durumlarda kızarıklı kabarma ve hafif kaşıntı belirtileri oluşuyor.sıcak ortama geçtiğim zamanda 1 saat sonrasında hiç biz iz kalmıyor.
  Antalyada özel ve devlet hastanelerine gittim. Hastalığı bana kitaptan okuyorlar.ve verecekleri ilacıda bilmiyorlar.
  bu hastalıkla ilgli bu bölgede tavsiye edebileceğiniz kurum veya şahıs varmıdır.

  Ve ani durumlar için misal denize girmem için önceden kulanmam gereken bir ilaç ismi verebilirmsisiniz.

  İlginiz için şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim…

 2. mevlüt diyor ki:

  merhaba denizliden yazıyorum 23 yaşındayım yaklaşık 10yıldan buyana vucudum soğuk havaya maruz kaldığında vucudum şişiyor kızarıyor ve yüzüm tanınmayacak hale geliyor sizce kesin bir çözümü varmıdır teşekkür ederim…

 3. Sizin öncelikle bir iç hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmeniz gerekir.

 4. leyla diyor ki:

  merhaba ahmet bey benim 3 yaşında bir oğlum var 8 aylıkken novalgine iğnesi yapıldı ürtiker oldu daha sonra 2.5 yaşına kadar hiç birşeyi yoktu.geçen şubat ayında heryeri kabarmaya başldı hacettepe üniversitesi hastanesinde soğuk ürtikeri teşhisi konuldu.bu hastalığın tedavisi varmı neler yapmamız gerek denize girerken çok soğuk havaaya çıkarken xyzal veya sipraktin veriyorum bunlar yetrince korur mu hastalığın geçici olup olmadığı nasıl anlaşılır bilgilendirirseniz çok sewinirim…

 5. Nalan Gökçe diyor ki:

  merhaba. 20 yaşındayım ve trabzonda yaşıyorum..geçtiğimiz yıla kadar böyle bi durumum yoktu ama geçen yıl soğukta dışarı çıktığım bi gün kaşıntıdan kendimi eve zor attım. kollarım ve bacaklarım pütür pütür kabarmıştı.. sıcak suya girdim ve 20 dakika içinde geçti.. ilk defa o gün başlayan bu durum neredeyse 1 buçuk yıldır devam ediyor.. hatta bu akşam okuldan eve gelirken bile aynı sorunu yaşadım.. yazın bile ufacık bir rüzgardan etkileniyorum.. bugün yüzümde de kabarıklığın biraz oluştuğunu fark ettim. iki farklı doktora gittim ve ikisi de resmen doğru düzgün bir şey demedi. buradaki doktorum Rupafin’i kullanmamı söyledi… kullansam da çok bi fayda ettiğini söyleyemiyorum.. ayrıca bitirip bitirip sürekli o ilaca mı başlayacağım.. yok mu bunun daha etkili bi tedavisi.. bir de kaşıntım geçsin diye sıcak suya tutmam doğru mu acaba?? şimdiden teşekkürler…

 6. Ali diyor ki:

  Merhaba Ahmet Bey. 28 yaşındayım soğuğa çıktığım zaman ellerimde ve yüzümde şişme ve gerilme oluyor, yüzüm tanınmayacak hale geliyor yaklaşık 1,5 ay önce başladı, iş yerinde soğuğa maruz kaldığım bir gün arkadaşlar acile çıkardılar kan tahlili yapıldı ve bütün sonuçlar temiz çıktı. Ne yapmam gerektiğini ve hangi branşta tedavi olmam gerektiği konusunda beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

 7. Size önce doğru teşhis koymak gerekiyor. Anlattığınız şikayetler için iç hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir.

 8. Burak diyor ki:

  Merhaba Hocam , yaklaşık 1 ay önce soğuk havada birdenbire el ve ayaklarımda kaşıntı ve yüzümde kızarıklık ve kabarıklık oluştu, İç hastalıkları uzmanına gittim ,tüm testlerim yapıldı bir şey çıkmadı , daha sonra cilt doktoruna gittim ve akut ürtiker teşhisi koydu ve rupafin isimlim ilacı kullanıyorum şu an.. İlaç kullanmaya başladığımdan beri kaşınma ve kızarıklık şikayetim bitti..Ancak hep Rupafin kullanarak mı devam edicez yaşamımıza soğuk havalarda?

 9. tuğba diyor ki:

  bende 7 yıldır soğuk ürtikeri var adana balcalı hastanesinde bütün kan tahlillerim yapıldı herşey normal çıktı antihistaminik yazdı dr ben hemşireyim antihistaminikler uyku yapıyodu ve sürekli ilaç aldığım halde hep alerji oldum artık tamamen ilaç almayı bıraktım halen alerji oluyorum çok ağır bir şekilde etkili yeni tedavi yöntemi varmı merak ediyorum tşk ederim

 10. özlemm diyor ki:

  merhabalar hocam ben 22 yaşındayım ve yaklaşık 8 aydır ürtiker hastasıyım ilk zamanlarda akuttu ama kronikleşti ve artık boğazımda yumrular hissediyorum.birçok doktor antihistaminik . kortizon ve kortizonlu haplar ve iğneler veantidepresanlarla başlarından savdılar.en son solunum felci geçirdim geçen hafta 7 gün hastanede yattım hastanede uygulanan seruma avil ilavesi ve atarax tablet.şu anda da zyrtec ve atarax kullanıyorum .ama bi problem var ataraxı kullandığımda unutkanlık ve hafıza zayıflığı yapıyor.ve ben neye karşı alerjim olduğunu bilmiyorum inceleme yapılmadı . yapılabilecek tüm tetkikler nelerdir yaptırsam iyi bir inceleme şart ama doktorlar gerektiği gibi ilgilenmiyorlar konyadayım ve ne yapacağımı şaşırdım.stres yapmıyorum kaşınıyorum stres yapıyorum yine kaşınıyorum kabarıyo yanıyo kaşıdığım yerler artık boğazım dilim dudaklarımda şişiyo bakalım neler olacak daha.aldığım kortizonlar sayesinde balon gibide şiştim .ne yapacağım bilmiyorum.varmı yapabileceğim bişeyler??

 11. Neslihan diyor ki:

  merhaba hocam ben tekirdağdan yazıyorum benim soğuk ürtikerim var 24 yaşındayım xyzal adlı ilacı kullanıyorum çocuk düşünüyorum fakat hiçbir doktor bana hamilelikte kullancağım bi ilaç söyleyemedi hamilelik döneminde hangi ilacı kullanabilirim. ilaça bağımlı kullanmalıyım. çok kötü durumdayım..

 12. Cigdem diyor ki:

  merhaba ben 34 yaşındayım çocukluk dönemimden beri bu dokuntuler olacak korkusuyla yaşadım.hep acile gtmek zorunda kaldım geceleri ve sabahları artan kaşıntı şişme ateş beni bunalttı ve bıktım artık universite hastaneside ve degişik hastanelere testler doktorun isteyıpte bakılamayan testler hariç bakıldıhepsi temiz cıktı sende alerji yok kurdeşen var denildi şu anda yine kabardı vucudum aırus kesmedi tavegyl ve prednol ve crebrosu kullandım tekrar tekrar suruyor kaşıntı vekızarıklık burun kaşıntısı ve gözde kızarıklık soğuk kurdeşenide var galiba yaz ayı haricinde kasım ve aralık ayındada boyle dokuntuler oluyor yıllar sonra nefes alamama şkayetlerm başladı bronşlarımda darlık çıktı ağıza sıkılan spreyler muthiş başağrısı yapıyor kullanmayı bıraktım ne yapacagımı bilmyorum çaresizm kaşıntıyı kesecek guçlu bir ilaç varmı bronşlarım için yapılacak baska birsey olablirmi kurdeşenin tedavsi için peri padşahının kızıda olsan tedavisi yok denildi gercekten bu soz dogrumu! soguk alerjisini anlatan bir doktorla bugune kadar karşılaşmadım onlrında bizim gibi haberi yok galiba anlaşılır bir şeklde yazıp bilgilendirdiğiniz için çok teşekkurler keşke kitaba bakılıpta ilaç yazılmasa

 13. Eylül diyor ki:

  Merhaba,

  Bir senedir soğuk havada, rüzgarda, soğuk yiyeceklerde ben de bu sorunları yaşıyorum. Kızarıklık, kaşıntı,vücutta dolgunluk hissi ve uyuşma.. Genelde ellerimde başlayıp yüzüm de son bulan bu rahatsızlık internette araştırmam sonucunda buldum. Rahatsızlığımı insanlar gördükleri zaman adlandıramıyor ve hiç kimsede duymamıştım.. Yalnız geçenlerde 42 yaşında tanıdığım birinde olduğunu ama zamanla geçtiğini, tedavi olmak için uğraştığını hastalığın tanısını bulamadıklarını anlattı. Başka bir operasyon geçirmek zorunda kaldığını ve 10 ünite kan yüklemesi yapılmış ve bu operasyondan sonra geçtiğini bir daha da olmadığını söyledi. Bana atak geldiğinde vucudumda olup biteni anlamaya çalışıyorum ve sanırım vücut ısımın yükselmeye daha doğrusu soğuğa karşı savunmaya geçtiğinde bi eksiklikten dolayı ya da bi mekanizmanın devre dışı kalmasında başlıyor. Lütfen bu hastalığın ne olduğunu araştırın yaşam şartları nedeniyle bu gibi durumlara maruz kalıyoruz ( iş yerindeki klima bile etken) gerekirse kobay olarak bile kullanabilirsiniz ama lütfen sayısı az olan bi hastalık olarak kayıtlara geçip araştırılmaya gerek duyulmaması gerçekten üzücü..

 14. tuncer diyor ki:

  merhaba ahmet bey, eşim 5 yıl önce soğuk havalarda rüzgara karşı maruz kalınca elinde ve yüzlerinde kızarıklar oluşuyordu.son 2.5 yıldır bu kızarıklıklarla beraber aşırı kaşıntı ve sıkıntı ilave oldu dermotoloji muayeneleri sonresı soğuk ürküteri teşhisiyle anti histaminik ilaçlara başlandı 2 yılı geçen zaman içerisinde bu ilaçları kullandığı gün rahat ama ne zaman ilaç almassa yaz günü gigi sıcak günklerde bile rahatsızlığı devam ediyor. hematolojik testlerinde “eozinofil 3.3 olarak çıkmaktadır. fazla uzatmamamk için bu konuda bize yardımcı olabilirmisiniz

 15. kübra diyor ki:

  merhabalar hocam.bende yaklaşık 3 yıldır ürtiker hastalığı var.birçok ilaç kullandım ,,diyetlerini yaptım ama çok az etkisini gördüm.ilaçları kullanmama rağmen kızarıklık ve şişlik oluyor ilaç sadece kaşıntısını azaltıyor.birde hocam sadece soğuya temas eden yerlerim değil kapalı yerlerimde de şişlik ,kızarıklık oluyor.(bacaklarımda,dizimde.).sadece kış değil yazında bu hastalıgın zorluğunu yaşıyorum,kış geldiği için daha da arttı ve açıkcası bıktım artık.son kez olarakda hocam, bu hastalık ilk oldugu gün acilde bana yapılan iğne beni çok rahatlatmıştı,aynı doktor bana 2 haftalık bir iğne vermişti.ve gercekten çok rahatlamıştım, ondan başka gittiğim doktorlar iğne vermediler,ne yazıkki o iğnenin adınıda bulamadım.Ankara da yaşayan bir insanım ,o iğneyi oldugum gün en kötü ayaza çıksam bile hiçbir kızarıklık şişlik olmuyordu bunuda belirtmek istedim.yardımcı olursanız çok sevinirim,şimdiden teşekkürler.

 16. kübra diyor ki:

  merhabalar hocam.bende yaklaşık 3 yıldır ürtiker hastalığı var.birçok ilaç kullandım ,,diyetlerini yaptım ama çok az etkisini gördüm.ilaçları kullanmama rağmen kızarıklık ve şişlik oluyor ilaç sadece kaşıntısını azaltıyor.birde hocam sadece soğuya temas eden yerlerim değil kapalı yerlerimde de şişlik ,kızarıklık oluyor.(bacaklarımda,dizimde.).sadece kış değil yazında bu hastalıgın zorluğunu yaşıyorum,kış geldiği için daha da arttı ve açıkcası bıktım artık.son kez olarakda hocam, bu hastalık ilk oldugu gün acilde bana yapılan iğne beni çok rahatlatmıştı,aynı doktor bana 2 haftalık bir iğne vermişti.ve gercekten çok rahatlamıştım, ondan başka gittiğim doktorlar iğne vermediler,ne yazıkki o iğnenin adınıda bulamadım.Ankara da yaşayan bir insanım ,o iğneyi oldugum gün en kötü ayaza çıksam bile hiçbir kızarıklık şişlik olmuyordu bunuda belirtmek istedim.en çok yüzümde kızarıklık şişlik oluyor,gercekten çok çok zorlanıyorum.yardımcı olursanız çok sevinirim,şimdiden teşekkürler.

 17. celil şahin diyor ki:

  hocam 2 gün önce vucudumda aşırı bir üşüme oluştu. soğuk algınlığı ve grip geçirdim. sobanın arkasında bile üşüyordum. soğuk algınlığım geçti ama peişnden şimdi soğuk havalar benim ellerimde ayaklarımda baldırlarımda kulalaklarımda kaşıntı oluşturuyor ve kızarıyor. önce eellrimin kaşınmasıyla bu su sorun oluştu gitgide vücudumda yayıldı daha bu sorun oluşalı 2 hafta anca olmuştur. hastalığımın nedeni nedir. hangi branşlarda tedavi olmamı önerirsinz. cildiyemi iç hastalıklarımı. selamlar

 18. ÖMER ARIKAN diyor ki:

  merhaba hocam benim şikayetim soğuk havalarda yüzümün elimin ayaklarımın şişmesi artı yağmurlu havayıda eklersek el ayak yüzlerimde şişme oluyor 27 yaşındayım 15 yıldan berli var doktora gitmedim ama hangi bölüme gidecem cevap yazarmısınız tşkler

 19. selin pazarlı diyor ki:

  iyi akşamlar bandırmada yaşıyorum 18 yaşımdayım bu rahatsızlık bende 15 yaşımdan beri var 4 sene önce doktora gittiğimde bana bunu n bi tedavisi olmadığını söylemişlerdi ben şunu anladım bu hastalık kış ayının başında oluyor bende sonra bide geçiyorun çünki hep soğuk oldugu için vücut buna alışıyor nisan mayıs ayları gibide oluyo şuanda ben son durumda olanım yüzüm ve ellerim çok şişiyor bedenimede yayılmaya başladı inanaın 5 gündür hiç inmedi ne yediğimi ne içtiğimi biliyorum acile gidiyorum birşey yapamıyolar bana bi tavsiyede bulunun lütfen

 20. özkan isparta diyor ki:

  hocam size çok teşekkür ederim problemlerimizi bizimle paylaştığınız için.
  hocam benimde arkadaşların yazdıgı gibi soguk havalarda ellerimde ve kulak memelerinde kasıntı arı sokması gıbıde sızlama,kabarıklık hatta kulak memesi sanki aşaya dogru uzuyormuş gibi ve sıktıkca yanı kasıdıkca dahada buyuyo sanki içinde intahap varmış gibi denizdede sadece denize girdiğim kısım yani göbegime kadar girersem göbek kısmı ve bacaklarımda baldır kısmı kabarıyor ve kaşıntı oluyor bende doktora gittim ve bana hiçbirsey vermediler soguk alrjisı geçebilir dediler ama benimde 2 sene oldu. ellerimde hafif serin havalarda bile oluyor yanma ve kasıntı ve ellerimi yumruk haline zor getiriyorum

 21. gıyasettin diyor ki:

  sayın hocam benim problemim vucudumda kızarmalar ağrılar oluyor denize giremiyorum bütün vucudum şişiyor tansiyon düşüyor bir saat kendime gelemiyorum 44 yaşındayım 30 sene bu hastalığı çekiyorum encok şikayetim güneş doğmadan dışarıya çıktığım zaman bulutlu havalarda oluyor tek doktorum güneş kabaran yerler güneşten normale dönüyor bu hastalığın kesin tedavisi vamı

 22. Lokman gazi diyor ki:

  Ben erzurumda gorev yapiyorum. Gecen yil 2011 subat gibi bir sabah ksltigimda soguk du ile elimi uuzumu yikadim ve elim syagim bacaklarim kasinmaya basladi daha sonra 2 saat gibi surede duzeldi daha sonra 3veya 4 defa basima gelmistir. Bunun icin kendimi korumaya calisiyorum ancak bubun icin tsyinim rapor edilebilir mi

 23. yıldız diyor ki:

  iyi akşamlar hocam 26 yaşındayım yaklaşık bir birbuçuk yıldır vücudumun her yerinde bölge bölge aniden kızarıyor alerji gibi kaşıntı çok az oluyor kaşıntı tipi ise şöyle tarif edeyim vücut kuruduğunda hafif bir kaşıntı döküntü oluşur o tip hafif bir kaşıntı ve bu kızarık ile birlikte nefes darlığı da oluyor hafif halsizlik yorgunluk çok fazla var
  akciğer filimi çektirdim temiz çıktı homgran test yaptırdım alerji çıkıyor alerji testinde ise hiç bir şey çıkmıyor negatif yani şekere bakıldı ve bir çok başka test dahliye uzmanına göründüm,göğüs hastalıklarına göründüm,cildiye uzmanına,alerji dermotoloji uzmanlarına göründüm
  romatizma tahlili yaptırdım ve farklı hıv testiyani yaptırılan sayısız tahlilerimin hepsi temiz çıktı ve piskolojim çok bozuldu lütfen bana yardımcı olurmusunuz daha ne yapabilirim cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim

 24. ismail diyor ki:

  iyi çalışmalar hocam. ben 31 yaşındayım. 2011 yılında kış ayında üç defa ellerimden başlayarak bütün vucumda gerilme şeklinde şişkinlik ve batma ve kaşıntı oldu. ardından üşüme ve yüksek ateş meydana geldi. hastanenin acil bölümüne gittim. burada alerji iğnesi yaptılar. fakat bu rahatsızlığım her kış ayı geldiğinde tekrarlamaktadır. yaşadığım durumla ilgili bana yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

 25. Cafer kuzgun diyor ki:

  Merhabalar benim sorunumda kronik ürtiker yaklaşık 20yıldır çekiyorum bu hastalığı gitmediğim hastane kalmadı istanbulda artık pes ettim bende spor yaparken oluşuyor bütün vücudum şişiyor ve kaşıntı oluyor yarım saat sonra birşey olmamış gibi vücut kendini yeniliyor bu hastalık için bir öneriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim tık ler

 26. oguz diyor ki:

  Meraba bende yaklaşık 4 yıldan beri sürüyo bu hastalık gitmediğim doktor kalmadı ama hiç biri bir çözüm bulamıyo insan çok acayip oluyo arkadaşlarım beni bir yere davet ettiğinde ben havanın durumuna bakıyorum hava soguksa iş var diye gitmiyorum şimdi 21 yaşındayın askerden yeni geldim askerdede çok zorlugunu çektim insan içine çıkamıyorum

 27. Feyza diyor ki:

  Merhaba bana soğuk alerjisi olduğuma dair tanı kondu.Ama şişme kızarıklık veya kabarma olmuyor bende.Aksine hasta oluyorum ve morarma oluyor tabii baş ağrısı ve bulantıda dahil. Sizce ne yapmalıyım hiç bir fikrim yok ?

 28. bahar yıldırım diyor ki:

  merhaba hocam bundan üç yıl önce yaşamaya başladım ne zaman soğuğa çıksam şiddetli bir kaşınma ardından bir kızarıklık ve şişme oluyurdu 3 yıldır unutmuştum şu bir haftadır tekrar nüksetti ne yapabilirim

 29. fügen özden diyor ki:

  merhaba.Oğlum 18 yaşında sokaktan eve geldiğinde ana kapıdan içeri girer girmez vücudunda kaşıntı oluyor veya yolda yürürken bir müddet sonra terlediğinde kaşıntı oluyor vücudunu parçalarçasına kaşıyor.tahliller yapıldı bir nedene bulunamadı bu konuda sizinde görüşünüzü alabilirmiyim.

 30. seher diyor ki:

  slmlar hocam benim de allaha emenet 6 yaşındaki oğlum üşüdüğü zaman rüzgar aldığı zaman yada herhangibir soğukla temas ettiği zaman elleri ve yüzleri kabarıyor ama bizde kaşıntı yok çocuk farketmiyor bile ben görünce anlıyorum kabarıncada atarax şurup veriyorum geçiyor aynı zaman dada parasetemol e karşıda alerjisi var o durumdada kabarma şekli aynı ama tüm vücudu kabarıyor ve hastanelik oluyoruz o daha ağır geçiyor ne tavsiye edrsiniz ne yapmak lazım lütfen cevaplarsanız sevinirim

 31. bunyamin diyor ki:

  Derdime bi care gitmedigim doktor icmedigim ilac kalmadi bide isim surekli disarda ciftcilikle ugrasiyorum kasintidan cildiriyorum sinirlerimi bozuyor yalniz hitrizin hapi biraz fayda edeyor deneyin arkdaslar allah yardmcimz olsun

 32. bunyamin diyor ki:

  Arkadaslar sizden rica ediyorum baska hangi ilac veya bu hastligin uzmani doktor varsa beni arasin allah rizasi icin no 05356056137

 33. gamze diyor ki:

  merhaba hocam ben kargo işinde çalışıyorum bulunduğum ortam tozlu ciltimde yanma kaşıntı ve hafif kabatılar birde kızarıklar ortaya çıktı sebebi nedir?

 34. Yıldıray öztuna diyor ki:

  Merhaba Hocam 42 yaşındayım yaklaşık 30 yaşımdan beri bu hastalığa maruz kaldım önceleri kışın geçen bahar ve yaz boyu devam eden bir hikayem vardı,yazılan yorumlar ve resimde görülen tüm belirtilere ilave olarak bende kabarma kaşıntı ve lekeler genelde bahar girişinde çok fazlalaşıyordu son iki yıldır yazkış devam ediyor ve kesilmiyor.İlaveten son zamanlarda kaşıntılarımın artmasına mütakip geçici de olsa yüzde kızarma ve şişme oluşuyor,tavsiyeniz ne olur.TEŞEKKÜRLER

 35. mesut diyor ki:

  slm hocam bneim rahatsızlığım gece yatıyorum sabah uyandığımda sırtımın bazen eklem yerlerimin şiştiğini kaşındını zaman geçtikten sonrada ağrıdığını hissediyrum sanki sarkmış gibi duruyor şişen yerler. yardımcı olursanız sevinirim cevabınızı bekliyorum teşekürler şimdiden

 36. cahit özcan diyor ki:

  selam hocamb ben37 yaşındayım ellerim soğuk suya ve diyer soğuk cisimler temas etığı zaman hemen aşırı kaşıntı ve yanma ve kzarmaya başlıyor ve kabariyor 5ve 7 dk içerisinde sonra geçiyor yilda bir kere bende görünüyor safsiyenızı arz ederım tşk

 37. Gözde Yılmaz diyor ki:

  Merhaba, 21 yaşındayım yaklaşık 7 8 yıldır yaz kış fark etmeksizin yürüdüğüm zaman, koştuğum zaman antrenman yaptığım zaman bacaklarımda belimde kaşıntı oluyor ancak kızarıklık gibi bir durum söz konusu değil kaşımadığım takdirde eğer yürüyüşü kesmezsem devam ediyor.Sürekli ilaç kullanmak zorundayım başka bir tedavi yöntemi var mı?

 38. meltem diyor ki:

  hocam 12yasında ogluma gecen yıl buz testı sonucunda soguk urtıker tesısı koyuldu soguk ve ruzgarda kasıntıyla bırlıkte eller yuz ayak bogaz kısımları sısmeye baslıyo o anda ne yapmam gerekır korkup panıklıyorum bılgılendırırsenız cok memnun olurum tesekkur ederım

 39. Hakkı diyor ki:

  Merhaba Hocam
  Size bir sorum olacak. Ben 18 yaşındayım durduk yere hiç bir şey yokken kalp atışım hızlanıyor nefesim daralır gibi oluyor sonra bileklerimden başlayarak vücudumda küçük noktalar halinde iğne batması gibi acıyarak kabarcıklar meydana geliyor. İç hastalıkları , göğüs ayrıca endokronoloji ve metabolizma doktoruna da gittim kan tahlillerimde hiç bir şeyin olmadığını söylediler ve psikolojik diyorlar psikoloğa da gittim hiç bir tanı koymadı ilaç da vermedi. Ayrıca bende sinir de yapıyor ve sürekli baş ve ayak ağrıları çekiyorum, toplumla kaynaşamıyorum böyle olacak diye . 2 yıldan beri bu haldeyim yaz aylarında böyle olmuyor olsa da çok nadir oluyor hemen geçiyor havalar soğumaya başladı 3 haftadan beri yine aynı olmaya başladım havalar soğuk ama aşırı derecede sırtım ve koltukaltlarım terliyor.

  Vakit ayırıp bilgilendirirseniz çok memnun olurum hocam. Teşekkürler.

 40. burcu diyor ki:

  Arkadaşlar soguk urtikeri 8 yildir bende çekiyorum brn lindrada yasiyorum ve byrdaki dr larda caresinin bulunmadugini soyluyorlar ama levmont diye bi hap var etkisi oluyo denemenizi tavsiye ederim ama cok sık kullandigim icin bagisiklik kazandi vücudum. ..

 41. hulya diyor ki:

  Hocam ben 6aylik hamileyim urtiker oluyorum iki yil oncede tekrarlamisti kan tahlilim hersey temiz cikti doktorun soyledigi yiyeceklwride yemedim ii yil olmadim bir haftadir tekrar basladi sogukta oluyo ne yapmaliyim yardimci olun lutfen

 42. yakup diyor ki:

  kimseye cevap falan verdigi yok malin. sadece 2 defa uzmana görünün demis.
  olum en azinda genel bir seyler yaz, gebermezsin ya.

 43. sebiha diyor ki:

  merhaba hocam yaşım 45 benimde size bir sorum olacak ben soğuk havada dışarı çıkınca yüzümde ve ellerimde kızarıklık ve kabarmalar sonrada kaşınmalar oluyor sonrada parmak eklemlerimde şişmeler oluyor daha önceden yoktu bu yıl oldu napmam lazım hangi bölüme gitmem lazım bilgilendirirmisiniz tşk ederim

 44. fatma diyor ki:

  Arkadaşlar ben 8 yıldır soğuk allerjisiyim bunun tedavisi yokmuş rupafin diye allerji hapı var kullanın ayriyetten çok fazla soğukta kalırsanız ucu ani tansiyon düşmesi ve ani baygınlığa ölüme sebebiyet verir vücudunuzu sıcak tutmalısınız ısınınca kabarma ve kaşıntı gidiyor ben soğuk havalarda dışarı çıkmamaya özen gösteriyorum kalın giymek gerekiyor ilaç içmeden çıkmayın

 45. simge diyor ki:

  Merhaba 32 yasindayim bu hastalikla gectigimiz yil tanistim.hayatimi alt ust etti.ruzgara maruz kaldigimda acik olan tenim boyun ve ellerim kizariyor kabariyor ve kasiniyor ve denize giremiyorum butun vucudum kirmizi beyaz kabariyor kasiniyor bas donmesi oluyor bayilicam saniyorum cesmeden akan su soguksa elim temas ettiginde parmak uclarim sisiyor kasiniyor yagmur tenime temas ederse sisiyor ve kasiniyor göl suyu temas ederse ayni rahatsizliklari yasiyorum bundan kurtulmak istiyorum.yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler.

 46. bayram diyor ki:

  merhaba hocam yaşım 34 benim şikayetim 10-15 yıldır dizkapağımdan aşagıdaki sızlamalar
  bu neyden ileri gelir sabahlara kadar kırık gibi sızlıyor nasıl tedavi görebiliriz veya hangi bölüme gidebiliriz tşkler şimdiden verdiğiniz bilgiler için

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi