KOAH ATAKLARI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
KOAH ATAKLARI

KOAH ataklarla seyreden bir hastalıktır. Buna KOAH alevlenmesi de  denir.  Atak dönemleri dışındaki hastalar için stabil KOAH terimi kullanılır.

Bu ataklar bilimsel olarak ‘ stabil KOAH’ lı hastalarda nefes darlığında artış ile günlük aktivasyonda azalmayla kendini gösteren ve bu tabloya balgam hacim ve renginde değişiklik, öksürükte şiddetlenme, yüksek ateş ve/veya zihin fonksiyonlarında bozulmanın da eklenebildiği akut kötüleşme dönemi’ olarak tanımlanır.

KOAH atağını astım krizlerine benzetebiliriz. KOAH ataklarında durumu stabil olan hastanın şikayetlerinin birden arttığı görülür. Ataklarda hastanın öksürüğü ve balgamı artar, balgamın rengi sarı veya yeşile döner, nefes darlığı şiddetlenir. Göğsünde hırıltılı solunum ortaya çıkar. Kendi günlük olağan işlerini yapan hasta bunları yapamaz olur.  Bazı hastalarda halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk veya tam aksine sürekli uyuma, iştahsızlık, depresyon veya şuur bulanıklığı gibi belirtiler de tabloya eşlik edebilir.

KOAH ataklarının hepsi aynı şiddette mi olur?       

Tabii bu atakların şiddeti çok farklı olabilmektedir. Birçok atak hastalar tarafından doktora bile gitmeden geçebilir, ama bazı ataklar ise hastayı solunum yetersizliğine sokacak kadar da ağır olabilir.

KOAH atakları ağırlığına göre hafif, orta ve ağır olmak üzere üç grupta değerlendirilebilir.

Hafif ataklarda hastanın şikayetleri artmıştır, ama gene de normal hayatına devam edebilir, sadece daha fazla ilaç kullanmak ihtiyacı hisseder. Hastaların çoğu bu ataklarda doktora gitmezler.

Orta ağırlıktaki ataklarda hastanın ilaç kullanma ihtiyacı artmış olması yanında ek tıbbi yardıma da ihtiyaçları vardır. Bunların bir kısmı belirli bir süre gözlem altında tutulduktan sonra evlerine gönderilmesi mümkündür, ama bazılarının hastaneye yatırılmaları gerekir.

Hastanın hastaneye yatmasını gerektiren ataklara ise ağır ataklar denir. Bazı hastaların yoğun bakıma alınmaları bile gerekebilir.

KOAH atakları öldürücü olabilir mi?

Ağır KOAH atakları öldürücü olabilir.  Bir araştırmaya göre ağır atakların yüzde 10’ u ve yoğun bakıma yatırılmayı gerektiren atakların da yüzde 25’ i ölümcüldür. Özellikle de ileri yaştaki hastalarda ve ayrıca kalp hastalığı da olan hastalarda ölüm ihtimali daha da yüksektir.

KOAH ataklarının sebepleri nelerdir?

KOAH ataklarının pek çok sebebi vardır, ancak bunların başında bronş enfeksiyonları ve hava kirliliği gelir.  Bunun dışında akciğer embolisi, zatürree, pnömotoraks, uyku hapları, sakinleştiriciler, beta-bloker sınıfı ilaçlar, kalp yetersizliği, beslenme bozuklukları, mide-bağırsak kanamaları, uygun olmayan oksijen tedavisi… de KOAH ataklarına yol açabilir.

Genel olarak KOAH ataklarının üçte ikisinin enfeksiyonlardan kaynaklandığı kabul edilir. Kalan üçte birinde ise yukarıda sayılan faktörlerden birinin rolü olabileceği gibi, bazen görünürde hiçbir sebep de olmayabilir.

Bronş enfeksiyonları neden olur?

KOAH ataklarının başlıca sebebi solunum yolları enfeksiyonlarıdır. Bazı araştırmalara göre atakları yüzde 80’ e kadar varan oranlarda enfeksiyonlardan oluşur. Bu enfeksiyonların da yüzde 70 kadarı bakteriler, kalanı ise virüsler tarafından oluşturulur.

KOAH ataklarına yol açan bu enfeksiyonların özelliği hastalarda çoğu zaman yüksek ateş, terleme gibi şikayetlerin olmaması ve kanda da böyle iltihabi durumlarda artan lökosit adı verilen iltihap hücrelerinin normal bulunmasıdır. Bu ataklarda akciğer röntgeninde de özel bir bulgu olmaz, bundan dolayı da her KOAH atağında akciğer röntgeni çekilmesi gerekli değildir. Ancak tedaviye cevap alınamayan durumlarda zatürree, akciğer embolisi, pnömotoraks gibi bir komplikasyon olup olmadığının belirlenmesi için akciğer röntgeni çekilmelidir.

Bronş enfeksiyonları KOAH’ lılarda nasıl etki gösterir?

Bronş enfeksiyonu olduğu zaman hava yollarında fazla miktarda üstelik de yapışkanlığı çok fazla olan iltihabi salgı meydana gelir. Bu salgıların atılması oldukça zor olabilir. Ayrıca hava yollarında hücre birimi ve bronş düz kaslarında spazm oluşur ve bunun sonucunda zaten dar olan bronşlar iyice daralır. Hastada nefes darlığı ortaya çıkar, özellikle nefes vermek daha zorlaşmıştır. Oksijen alınması ve karbon dioksitin atılması bozulmuş olacağından hasta solunum yetersizliği tablosuna girer.

Bu hastalara antibiyotik vermek gerekir mi?

KOAH ataklarında, yani hastanın öksürük ve nefes darlığının şiddetlendiği, balgam miktarının arttığı ve balgam renginin sarı veya yeşile dönüştüğü durumlarda mutlaka AB kullanmak gerekir.

Bu atakların sebebi belirli bakteriler olduğu için, bunlara etkili olduğu bilenen antibiyotikler antibiyogram yapmadan verilir. Tedaviye cevap vermeyen hastalarda ise antibiyogram yapılmalıdır, çünkü özellikle ağır KOAH’ lılarda ve hastalığın ilerlemiş dönemlerinde ilaçlara dirençli bakteriler ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda, antibiyotikler antibiyogram sonuçlarına göre seçilmelidir.

Virüslerin sebep olduğu ataklarda antibiyotik kullanılır mı?

KOAH ataklarında çok rastlanan virüsler pikornavirüs, koronavirüs ve grip virüsleridir, ancak virüslerin etken olup olmadıklarının belirlenmesi rutin incelemelerle mümkün değildir. Bunun için özel testlerin yapılması gerekir ki, bunlar hem her yerde her zaman yapılamayan ve hem de pahalı olan incelemelerdir. Üstelik bunların yapılması da şart değildir. Antibiyotiklerin virüsler üzerine bir etkisi olmadığını biliyoruz, ancak KOAH ataklarında etkenin virüs ya da bakteri olup olmadığına bakmaksızın antibiyotik tedavinin uygulanması gerekir.

Hava kirliliği de ataklara yol açar mı?

KOAH ataklarının ikinci önemli sebebi de hava kirliliğidir. Hava kirliliği denince daha çok çapları 10 mikrondan küçük olan tanecikler ile kükürt dioksit ve nitrojen dioksit gibi gazlar anlaşılır. Bu etkenlerin hem KOAH oluşumunda ve hem de atakların gelişmesinde rolü olduğu çok iyi bilinmektedir. Hava kirliliğinin arttığı dönemlerde KOAH’ lıların hastaneye yatışları ve KOAH ölümleri belirgin artış gösterir. Hatta bazen kitlesel ölümler dahi görülebilir.

Bundan dolayı KOAH’ lıların soludukların havanın temiz olması büyük önem taşır. Hava kirliliğinin arttığı dönemlerde bu hastaların sokağa çıkmamaları gerekir.

Beslenmenin ataklarla ilgisi var mıdır?

Beslenme bozukluğu ve kilo kaybı olan KOAH’ lılarda solunum kaslarının kitlesi ve kuvvetinde de azalma olması tabiidir. Bunun tersine KOAH’ lı hastaların aşırı kilolu olmaları da hastalıklarının seyrini olumsuz etkiler. Bu bakımdan KOAH’ lılarda beslenme ilaç tedavisi kadar önemlidir.

KOAH atakları ve ağırlığı nasıl anlaşılır?

Öksürük ataklarının sayısı ve şiddeti, balgamın miktarı, balgamın rengi, balgamın kötü kokulu olup olmadığı, nefes darlığının derecesi, hastanın günlük aktivitelerini rahat yapıp yapamadığı, uyku düzeni, kullandığı nefes açıcı ilaç miktarında artış olup olmadığı… sorgulanmalıdır.

Atakların ağırlığı ise pek çok faktöre göre değerlendirilir. Hastanın şikayetlerinin çokluğu ve ağırlığı bunlardan biridir, ancak objektif değerlendirme için hastanın kan gazları ve solunum fonksiyon testlerinin yapılması lazım gelir. Burada tek bir sonuçtan ziyade hastanın daha önceki testlerine göre değişimin derecesi daha önemlidir.

Çarpıntı, kalp atışlarında düzensizlik, kan basıncında aşırı yükselme veya düşme olan hastalarda EKG çekilmesi de iyi olur. Bu bazen ayırıcı tanı için de gereklidir.

KOAH’ lılara sık sık kan sayımı da yapılmalıdır, çünkü oksijen eksikliğinden dolayı alyuvar sayısı çok yükselmiş olabilir ve bu da kanın akışkanlığını azaltan önemli bir faktördür. Bu hastalardan zaman zaman kan almak gerekir.

KOAH ataklarında yapılması gereken incelemeler nelerdir?

Belirli bir doktor veya hastane tarafından takip edilmekte olan bir KOAH’ lının ataklarında çok fazla inceleme yapmak genellikle gerekmez. Bir hekim tarafından ilk defa görülen hastalarda ise solunum fonksiyon testleri, arter kan gazları ve akciğer grafisi yeterlidir. Ancak hem ayırıcı tanı bakımından ve hem de KOAH atağının sebep olabileceği anormalliklerin belirlenebilmesi için ekstra incelemeler de yapılabilir.

Mesela bazen KOAH atağını akciğer embolisinden ayırmak mümkün olmayabilir . Böyle durumlarda  sintigrafi, tomografi ve D-dimer gibi bazı kan tahlilleri yapılmalıdır.

KOAH sebebinin aşikar olmadığı durumlarda hastaların şeker, üre, sodyum, potasyum, karaciğer enzimlerine de bakılmalıdır.

Yazı için 10 yorum yapılmış:

 1. erdoğan ergün diyor ki:

  merhaba deeğerli hocam benım babam bir hafta oncesinde 10 gun yoğun bakımda yattı ve 6 gun gogus bolumu servısınde yattı ve teşis koah konulmuştu ve taburcu edildi eve geldik babamın oksurugu devam etti boyunun kıpıldayamaz hale gedli sebebi ne olabilkir acaba. yardımınız için teşekkur ederim

 2. Gülizar YOL diyor ki:

  Sayın hocam, babama 7 sene önce KOAH teşhisi konuldu. KOAH’la ilgili inhalenleri zaman zaman kullandı ve pünomoni aşışı Dr. önerisiyle yapıldı. 2-sene öncesine kadar hastalaığın seyri gayet iyi sayılabilirdi. 2 sene önce bir atak geçirdi o dönem tedavi palanındaki antibiyotik ve KOAH’la ilgili ilaçlarını sürekli kullanması gerektiği söylendi ve 5 yılı dolan pünomoni aşısının tekrarı önerildi. aşıdan iki ay sonra bir pünomoni atağı geçirdi ve bu ataklar yılda 2 kez tekraralamaya başladı en son ekim ayında bir KOAH atağı tedavisi sonrası pünomoni geçirdi ve evde tedavi edilip cevap verdi. şimdi 2 gün önce öksürük sayısının artması ile başlayan bir KOAH atağı teşhisi konuldu aile hekimince aveloks 400 1×1 antibiyotik tedavisi ve kullandığı koah ilaçlarına (ventfor 18 mg 2×1, spiriva 18 mg 1×1, teokap SR Teofilin 100 mg 1×1 kullanmakta kalb için isoptin 2×1, ekopirin 1×1, colestin-l 20 mg, göz tansiyonu için xalatan 1×1, prostata için Cardura XL ve Avadart 0.5 )ilaveten rantudil ve desal ekleyerek atak redavisini düzenlemiş. akciğer filmi temiz çıkmış. sizin önerileriniz neler olabilir atakların önlenmesinde nelere dikkat etmeliyiz bu konularda yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden çok teşekkürler.

 3. özlem diyor ki:

  babam 2000 yılında çok öksürüyordu sonra koah hteşhisi koyuldu 2010 da da aniden kötüleşmeye başladı ve akciğer kanseri olduğunu öğrendik öğrenmemizle kaybetmemeiz 19 gün sürdü ölmeden 1 yıl öncesi sürekli uyuma başlamışdı son günlerde oturduğu yerde uyuyordu sürekli terliyordu süreklide yanım ağrıyor diyordu bunların sebepleri ne olabilir ve koah hastalıpı akciğer kanserine çevirirmi lütfen cevaplarsanız çok sevinirim.

 4. füsun diyor ki:

  merhaba hocam babama yaklaşık 5 yıl önce koah teşhisikondu. sigarayı bırakması gerektiği konusunda uyarıldı,çeşitli laçlar verildi(ventolin ve benzeri) fakat babam tüm uyarılara ve zaman zaman yaşdığı tüm atklara rağmen ssigarayı bırakmadı (toz kondurmadı..)taki şu 25 gün öncesi yaşadığı kriz onu ve bizi mahvetti .hiçbitmeyecek sandım krizi.yaklaşık 20 gün hastanede tedavi gördü.tedaviye başlandığı ilk gün tedaviye cevap vermedi.sonraki günler biraz daha iyileşme görüldü.koah 4. aşamada cigerler tahripolmuş durumda.şu an evde oksijen makinasına bağlı,sağından soluna dönemez durumda,kabızlık .iştahsızlık,uyku hali…,nefes darlığı devam etmekte.anlıyacağınız çok kötü durumda.bizse elimiz kolumuz bağlı iyileşirmi acaba diye gözünün içine bakıyoruz . babam henüz 57yaşında ,doktoru yapılacak bişeyin olmadığını söyledidaha da kötüleşirse getirin solunum cihazına bağlayalım dyebiliyor sadece.bunu kabullenmekte zorlanıyor insan.yapılabilecek başka bir tedavi yokmu? babamı rahatlatacak onu bu zor durumdan kurtaracak bi şey……….çok üzülüyoruz……..

 5. handan akdağ diyor ki:

  burda bir takım yorumlar yazılmış ama cvp verilmemiş benim sorumda hemen hemen sorulanlarla aynı ne zaman cvplayacaksınız:(

 6. zuleyha diyor ki:

  Hocam mrh koah hastası oldugumu ögrendm 10 gün önce 4yaşında bir kızım var.vebu hastalık beni çok korkutuyor.ne yapıcm bilmıyorum.26 yaşındayım 15 yıldır günde 1.5 paket sigara ıciyordum.evet sıgara içtigm için koah oldum.nasıl tedavi olucm.lütfen görüşlerinizi bildirin….

 7. gamze diyor ki:

  BABAM 10 senedir koah hastası.. zamanla öksürük balgam asırı halsizlik çogaldı. ve son günlerde kan geldigini gördük tek korkumuz koah hastalıgının akciger kanserine çevirme ihtimalinin olabildigini merak ediyoruz… yani akciger kanserine çewirir mi?? simdiden cok tesekkür ederz…

 8. Mehmet Bay diyor ki:

  Hocam iyi günler,Mart 2012 de Koah hastası(Başlangıç)olduğumu öğrendim.Ben 14 yıldır Akaryakıt sektöründe çalışıyorum.Acaba bu durum hastalığa sebep olurmu,hastalığıma zararı olurmu?İlginize çok teşekkür ederim.

 9. Göksel BETİN diyor ki:

  Sayın hocam, KOAH ve ANFİZEM hastasıyım, MAYIS 2012 ayından beri ”SPRİVA 18 İNHA
  LASYON TOZ” kullanıyorum. Ancak yan tesirleri çok olan bir ilaç, ilk önce gözüme sonra çene kaslarıma, şimdi de gırtlağıma ters etki yap-tı, şu anda yutkunma zorluğu ve acı başladı.
  Sayın hocam, ben bu ilacı bırakmak istiyorum, ne yapmalıyım, nasıl bırakabilirim. Kıymetli tav- siyelerinize ihtiyacım var.Be
  ni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

 10. semiha sude ışık diyor ki:

  benim fen dersinden bir ödevim vardı bu ödev koah ateşinin belirtileri ve tedavisinin araştırması belirtileri de yazılı olmuş olsaydı keşke

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi