KOAH’ DA BALGAM

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
KOAH BALGAM

KOAH’ ın en temel belirtilerinden biri de balgamdır. Aslında normal kişilerde 24 saatte 100 mililitre kadar balgam oluşumu vardır, fakat bu fark edilmeden yutulur. Dolayısıyla hastanın farkına vardığı balgam anormal olarak kabul edilir.

Balgamın sebebi sigara, hava kirliliği veya bronş mukozasında tahrişe yol açan diğer faktörlerin uyarısıyla solunum yollarında aşırı mukus, yani salgı yapılmasıdır. Bundan dolayı da KOAH’ lılarda balgam her zaman bulunabilir, ancak bu genellikle beyaz  renktedir. KOAH ataklarında bronşlardaki iltihaplanmanın artmasından ötürü balgam miktarı da fazlalaşır. Bazı KOAH’ lılar, özellikle de bronşektazi olanların balgamı daha çoktur. Bunlar içinde günde bir litreye yakın balgam çıkaranlar olabilir.

KOAH’ lıların balgamı bu enfeksiyon dönemlerinde sarı, yeşil veya gri renklerde olabilir. Bu tamamen iltihaba yol açan mikropların ürettiği pigmentlerle ilgilidir.

KOAH’lıların balgamında koku olur mu?

KOAH’ lılarda zaman zaman kötü kokulu balgam da olabilir. Bunun sebebi oksijensiz ortamda üreyen bakterileridir. Böyle kokulu balgamı olan hastalarda ağız ve diş bakımı da genellikle çok kötüdür ve böyle hastalarda akciğer apsesi ve ampiyem gibi ciddi enfeksiyonların olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Kanlı balgam olabilir mi?

KOAH’ ta kanlı balgam olabilir. Bu bazen balgamla karışık kan şeklinde olabileceği gibi, bazen de sırf kan şeklinde de olabilir. Kanama hastaları en çok korkutan belirtilerden biridir. Birçok hasta öksürük ve balgam için doktora gitmez ama balgamında kan görüp de doktora baş vurmayan hasta hemen hemen yok gibidir.

Kanlı balgam, bir enfeksiyonla veya şiddetli öksürük ile ilgili olabilirse de, aksi kanıtlanıncaya kadar KOAH’lı hastalarda akciğer kanserinden şüphe edilmelidir. Bunun için de en azından bir akciğer grafisi çekilmeli, balgam sitolojisi yapılmalıdır. Balgam sitolojisi, balgamda kanser hücresi aranması anlamına gelir. Şüpheli bir durum varsa tomografi ve bronkoskopi gibi incelemeleri yapmakta da geç kalınmamalıdır.

 
Başka hastalıklarda balgam ne renk olur?

Akciğerlerin çeşitli hastalıklarında balgamın rengi tanıda önemli ipuçları sağlayabilir.

Solunum sistemini bakterilerle oluşan iltihaplanmalarında balgam yeşil renkte olabilir. Yeşil rengin nedeni bakterilerde bulunan bir pigmentidir. Kronik bronşit, zatürree, akciğer apsesi, bronşektazi gibi hastalıklarda rastlanır.

Astımlıların balgamı da yeşilimsi bir renk alabilir. Bunun nedeni enfeksiyon değil, balgamda bol miktarda eozinofil ismi verilen hücrelerin bulunmasıdır. Bu nedenle, balgamları yeşil olan astımlılara hemen antibiyotik vermek doğru değildir.

Solunum yollarının bakterilerle oluşan iltihaplarında balgam sarı renkte olabilir. Kronik bronşit, zatürree, tüberküloz gibi hastalıklarda görülür.

Mantarların neden olduğu iltihaplarda veya karaciğerdeki amip apsesinin akciğere açıldığı durumlarda kahverengi balgam görülebilir. Balgamdaki kanın zamanla değişmesinden de kahverengi balgam meydana gelebilir.

Balgama taze kan karışmışsa parlak kırmızı, eski bir kanama varsa koyu kırmızı-kahverengi bir renk saptanır. Tüberküloz, akciğer kanseri, akciğer ambolisi, bronşektazi kanamaya neden olabilen hastalıkların başında gelir.

Hava kirliliğine maruz kalan kişilerin veya sigara içenlerin balgamı gri renkte olabilir.

Kömür madeni işçileri gibi, uzun süre ve yoğun olarak kömürle uğraşanların balgamı siyah olabilir. Siyah rengin nedeni balgamdaki karbon tanecikleridir.

Yeşilimsi-sarı balgam renkteki balgam safra yollarının akciğerlere fistülize olduğu durumları düşündürmelidir. Buna safra ile karışık balgam anlamında bilifitizis ismi de verilir.

Bol miktarda, pembe renkte, köpüklü balgam sol kalp yetersizliğine bağlı akciğer ödeminin tipik bir bulgusudur. Hastada nefes darlığı, kuru öksürük ve sık soluma gibi belirtiler de bulunur.

Sarı renkte iltihaplı balgam içinde kanın homojen olarak dağılması balgama pas rengi verir. Bu pnömokok adı verilen mikropların neden olduğu zatürreenin tipik bir bulgusudur.

Klebsiella isimli bakterilerin neden olduğu zatürreede vişne çürüğü renginde, şeffaf ve kıvamlı bir balgam vardır. Bu mikrop, özellikle alkoliklerde, yaşlılarda ve hastanede yatan hastalarda çok ağır ve ölüm riski yüksek olan zatürreeye yol açar.

Şeffaf balgam astımın tipik özelliğidir. Hasta bu yapışkan balgamı çıkarmakta çok zorlanır ve küçük miktarda da olsa balgam çıkarmak hastayı rahatlatır. Bunlar bazen inci tanesi veya iplikçik şeklinde de olabilir.

Atipik zatürreeli hastalarda da şeffaf balgama rastlanabilir.

Akciğer ödemi ve bronkoalveoler karsinomu olan hastalarda, enfeksiyonla ilgisi olmayan, su niteliğinde bazen köpüklü de olabilen balgam vardır.

Yazı için 22 yorum yapılmış:

 1. Gökhan diyor ki:

  Ben Samsun OMÜ Tıp Fakültesi birinci sınıfa gidiyorum. Verilen bir ödev üzerine internetten araştırma yapıyordum ve balgam hakkında bu makaleyi buldum. Burada yazılanların gerçekten çok faydası oldu. Bizim ödevler biraz karışık. Senaryo üzerinden gidiyoruz. Bu ödevde de KOAH hastası bir kadını inceleyeceğiz sanırım. Ödevime katkıda bulunduğnuz için teşekkür etmek istedim.

 2. ibrahim ÇELİK diyor ki:

  Hocam merhaba.Astım bronşit hastasıyım 35 yaşındayım sigara hic kullanmadım.Solunum fonksiyon testim düşük cıkıyor.ilaç raporum var seretad250 singular10 luk kullanıyorum.Sarı renkte balgam cıkartıyorum.ilacı kestiğimde balgam cıkarmıyorum,kullanmaya başlayınca koyu sarı renkte balgam cıkarıyorum.bu ilacları ömür boyu kullanmak zorunda mıyım?Bilgilendirirseniz sevinirim.SAYGILARIMLA

 3. busem diyor ki:

  5 gün önce balgamda kan vardı ama öksürüğe bağlı dediler şimdide balgamda kahverengi noktalar var ne anlama gelir. sinüzitim var ağır grip geçiriyorum nedeni olabilir mi

 4. gül diyor ki:

  sevgılı hocam merhaba 20 gun önce hasta oldum doktora gıttım bana akut bronşit olduğumu soyle diler.Antibiyotıklerden sonra biraz daha iyiyim ama halen başlarda koyu kahverengi şuan beyaz kahverengı beneklı balgam tukuruyorum.Sızce sevgılı hocam çok cıddı bı hastalığım varmıdır lütfen yardım edin bana……

 5. Em.Prof.Dr. Turgay Armağan diyor ki:

  İyi günler,
  İ.Ü.de emekliyim. Daha önceleri Koah teşhisi nedeni ile Prof.Dr. Müzeyyen Erk’in tedavisi altında idim(sprive ve seretide)Sigarayı bırakalı 8.5 yıl. Son günlerde sürekli açık sarı yeşil renkli balgam çıkartıyorum ve Boğazımda yutkunurken sürekli ağrı ve Kuruma var. Nedeni ve tedavisi hk.da bir bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla..

 6. Sizde muhtemelen bir bronş enfeksiyonu var. Bir göğüs hastalıkları uzmanına göürnmeniz iyi olur.

 7. ercan davutoglu diyor ki:

  Ben son günlerde enerjik anlamda güclendirici bir vitamin hapi kullanmaya basladim.Bundan sonra sanirim sabahlari kalktigimda bogaz yollarimda nefes alamyacak bir coklukta balgam olusmakta.öncelilkli olarak 12 saatte bir kullandigim hapi simdi 24 saate indirdim.Acaba buradan da gelebiyor olabilirmi diye sormak istiyorum.Yasim 38 ve uzman arkadsdan bana bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.Ayrica pasif icicyim.Yani ben sigara kullanmiyorum.Esim kullaniyor.Saygilar

 8. murat diyor ki:

  hocam babam koah hastası 58 yaşında balgam çıkaramıyor nefesi çok sıkışıyor bir şurup veya ilaç yazabilirmisiniz.saygılar.

 9. gül diyor ki:

  babam agir koah hastasi cok balgam geliyor ve atesi var evde ilaclarini aliyor balgami azaltmak icin bir sey yapilabilirmi

 10. S BETİN diyor ki:

  Sayın hocam,
  KOAH ve ANFİZEM hastasıyım, MAYIS/2012 ayından bu yana SPRİVA 18 İNHALER TOZ kullan-maktayım, ancak birçok yan etkileri ile karşılaştım (göz ağrısı,çene kilitlenme-
  si, yutkunma zorluğu ve acı-ması, nefes zorluğu vs.). Bu nedenle bu ilacı bırakmak istiyorum. Nasıl birakabili-rim? Bu konuda kıymetli tav-
  siyelerinize ihtiyacım var. Teşekkürlerimle.

 11. gulay bilegi diyor ki:

  Sayın hocam sizi televizyondan sık sık izliyorum bana çok güven veriyorsunuz.benim eşim intersisteyal akciğer hastası adanada tedavi görüyor doktor ömürboyu kortizon kullanmasını tavsiye etti şu an 13 aydır kullanıyor

 12. berkay diyor ki:

  hocam merhaba 20 yasındayım sıgara kullanıyorm ve sürekli balgam cıkarıyorum bu normal mi ?

 13. Mehmet Bostan diyor ki:

  Sevgili Berkay,
  Benim yaşım 65, bir yıl öncesine kadar sigsra kullanıyordum. Şu an ağıra yakın KOAH hastasıyım. Günde 16 saat oksijen alıyorum. Senin yaşında sigaradan, zararı yok der geçerdim. Acısı yaş ilerleyince çıkıyor. Tavsiyem o illetten bir an önce kurtulman. Bırakamam deme, ben 48 yıl içtikten sonra bırakabildiysem herkes bırakabilir.

 14. murat akçadağ diyor ki:

  değerli hocam 7 yaşında ki kızım kronik bronşit 2 kez zatürre atlattı çok fazla antibiyotik kullandı. özel hastanelerde ve devlet hatta tıp fakültesine yaklaşık her ay götürüyoruz. kesin bir tedavi alamadık. şimdilerde ise koyu renkli bir balgam geliyor ve burun akıntısı var.ventolin de uyguluyoruz. hocam aklıma gelenler bunlar aslında tahmin edersiniz çok daha fazla şey yaşadık. tavsiyelerinizi bekliyoruz.telefonum 0 505 673 14 71 belki başka şeyler de sorma ihtiyacı hssedersiniz. selam ve saygılar.

 15. yaprak canşi diyor ki:

  merhaba ben 17 yaşında bir basketbolcuyum. 2-3 güne kadar hiç birşeyim yoktu. dün gece bir anda uyandım balgam sandığım sıvıyı kan olarak gördüm bunun nedeni ne olabilir ve hala balgam geliyor onu yutuyorum.
  son zamanlarda antrenmana gidemiyorum son gittiğimde koşarken nefes nefese kaldığımı gördüm ki bu bana asla olmayan birşeydi.. bunların nedeni nedir? ne yapmam gerekiyor? cevap verirseniz çok teşkkür ederim

 16. tmrgrcn diyor ki:

  Merbahalar..
  Ben 23 yasindayim. 15 yasindan beri sigara icerim. Son iki yildir gunde 2paket sigara icer oldum. Ancak son iki aydir gunluk bir paket sigarayi gecmiyor. Benim sikintim son bir aydir surekli balgam olmasi. Ilk iki hafta cok yogunluktaydi. Simdiyse biraz azaldi. Bazen yesil cikiyor. Bazende beyaz gibi. Sesim biraz kalinladir gibi oluyor bazen. Ve yemek yerken veya birsey yutkunurken bogazimda bir agri hisseder gibi oluyorum. Bunun ciddi bir sebebi olabilir mi. Bir ay sonra doktora gidicem suan icin sartlar uygun degil. Cevap verirseniz cok sevinirim. Kendim icin endiseleniyorum. Simdiden cok tesekkurler…

 17. bilal duru diyor ki:

  hocam koah hastalarında bitkisel ilaç desteği varmıdır.tere,zeytinyağı,nar v.b

 18. mefail diyor ki:

  kohva hastasıyım yaşım 83 cok aşırı derecede yeşil balkam var nasıl kurtulurum sayın hocam nefes almamda cok zorlanıyorum sahbahı sahbah yapıyorum ne olursunuz bana tasviye edeceyiniz bir şifa yazarsanız cok memnun olurum acele cevapınızı bekli yorum saygılar

 19. astım hastasıyım yardım edin diyor ki:

  hocam sürekli sarı ve yeşil renkte balgam çıkarıyorum astım tanısı konuldu. ilaçları kullanıyorum ama geçmiyo ne yapmam lazım.yaşım 46

 20. elif diyor ki:

  hocam oglum 20 gune bi astım atagi geciriyor koruyucu toz kullaniyoruz ama pekte fayda etmiyor buhar makinesi kullaniyorum balgami sokturuyor ama yesilli beyazli oglum 1 yasinda bu renkler ne anlama gelir

 21. Leyla yakut diyor ki:

  Hocam annem 93 yaşında emekli öğretmen iki aydır yatağ bağımlı yatıyor,gözlerinde sarı nokta hastalığından kapandı.şimdide öksürürken çok yavaş öksürüyor ,ve balgam çıkaramıyor,bu durum onu çok rahatsız ediyor,asist şurup. Veriyoruz ama pek faydası olmuyor,ne gibi bir tedavi yapmamız konusunda biz yönlendirirseniz minnet duyarız.

 22. Hüseyin diyor ki:

  Hocam bu yıl alarjik astımım oldunu öğrendim sadece bi kere astım atağı yaşadım ama sürekli balgam ve öksürük var, balgamın rengi başlarda yeşil idi ama sonra beyaz gibi tamemen.Astım spreyi kullanıyotum ama şüphelerim var bu spreyler balgama sebeb olurmu çok rahatsız edici bi durum toplum içinde.Şimdiden teşekkür ederim .

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi