KOAH’ DA KORTİZON TEDAVİSİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
KORTİZON

Kortizonun KOAH tedavisinde çok önemli bir yeri vardır. Hem KOAH ataklarında ve hem de atakların önlenmesinde en etkili ilaç kortizondur. Kortizon nefes açıcı ilaçlarla beraber KOAH ataklarının ağırlığına göre ağızdan hap olarak verilebileceği gibi, damar yoluyla uygulanması da mümkündür. Günlük ortalama doz 60-80 miligram kadardır. Tedavi süresi de ortalama bir hafta kadardır. Bu kısa süreli tedavide kortizonun azaltılarak bırakılması gerekmez; birden kesilebilir. Bu kısa süreli tedavinin kan şekeri yükselmesi dışında önemli bir yan etkisi de yoktur.

Kortizon KOAH ataklarının önlenmesinde de kullanılır mı?

Sprey şeklinde kullanılan kortizon KOAH ataklarının önlenmesinde belki de en etkili tedavi yöntemidir. Tavsiye edilen dozlar aşılmadığı takdirde hem ilacın ciddi bir yan etkisi görülmez ve hem de atakların sıklığı ve şiddetinin belirgin şekilde azalması sağlanabilir.

Uzun süreli sprey kortizon kullanan hastalarda tedavinin birden kesilmesi KOAH ataklarına yol açabilir.

KOAH’ ın sadece bir akciğer hastalığı olmadığı ve kronik sistemik enflamatuar sendromun bir parçası olduğu da göz ününe alınacak olursa kortizon tedavisinin önemi daha iyi anlaşılır. Sprey kortizonla tedavi edilen hafif-orta KOAH’ lılarda akciğer fonksiyonlarındaki kötüleşme önlenememekle beraber, bir çalışmada kalple ilgili olaylarda plaseboya göre anlamlı azalma olduğu belirlenmiştir.

Kortizonun ne gibi yan etkileri vardır?

Kortizon yan etkilerinin çoğu uzun süreli tedavilerden sonra ortaya çıkar. Midede ve yemek borusunda ülser (yara) ve kanamalar; hazımsızlık, şişkinlik, bulantı; hipertansiyon; diyabet (şeker hastalığı), miyopati  (kas zayıflığı); osteoporoz (kemik erimesi); kadınlarda adet düzensizlikleri; kıllanma; iştah artışı, kilo alma; enfeksiyonlara eğilim (tüberküloz, mantar, virüs…); psikolojik bozukluklar (depresyon, uykusuzluk, taşkınlık, şizofreni ve epilepsinin ağırlaşması…); glokom (göz tansiyonu), katarakt; deride atrofi (incelme), morarma, çizgilenme ve yarılmalar, sivilceler; yüzde şişme ve yuvarlaklaşma (aydede yüz); yara iyileşmesinin gecikmesi… bunların en önemlileridir.

Bu yan etkiler sprey kortizon tedavisinde de görülür mü?

Bu yan etkiler sprey kortizon tedavinde genellikle görülmez. Bu hastalarda daha çok ses kısıklığı ve ağızda pamukçuk oluşumu gibi tedaviyi kesmeyi gerektirmeyecek ve bazı basit önlemlerle ortadan kaldırılabilecek lokal yan etkilere rastlanır. Sprey kortizon kullanımından sonra ağzın bir miktar su ile çalkalanması bile çoğu zaman yeterlidir.

Uzun süre kortizon kullanan hastalar nelere dikkat etmelidir?

Her şeyden önce kortizon, sadece doktor gerekli gördüğünde kullanılmalıdır. Kortizonun dozu ve tedavi süresi en azda tutulmalıdır.

Kortizon sabahları tok karına bir kerede alınmalıdır. Yüksek dozlarda günde birkaç kere de verilebilir. Uzun süreli kortizon tedavisi aniden kesilmemelidir. Kortizon midesi hassas olan kişilere mide koruyucu ilaçlarla beraber verilmelidir. Kortizon tedavisi süresince tuz azaltılmalıdır. Kortizon, iştah açıcı bir ilaçtır. Tedavi sırasında kalorisi fazla yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Uzun süreli kortizon tedavisi gören hastalar, belirli aralıklarla muayene edilerek ve kan incelemeleri yapılarak yakından izlenmelidir.

Yazı için 17 yorum yapılmış:

 1. TUNCER İNAL diyor ki:

  Çok saygıdeğer doktorum, annem 70 yaşında ve 90 kg ağırlığında kortizon tedavisinden sonra yukarıda belirttiğiniz yan etkilerin %80’i mevcut.yürüme zorluğundan dolayı tuvalet yerine sonda bağladık. çok ağır iki kişi zor kaldırıyoruz artk. nasıl eski haline döndürebiliriz.tedavisi varmı lütfen bizi bilgilendirn.TEŞEKKÜR EDERİZ.

 2. müberra kral berk diyor ki:

  merhaba ahmet rasim bey.ben 53yaşında bayan. bana 5 gün önce KOAH teşhisi konuldu roporda farklı isim oldugu için ne oldugunu anlamadım. araştırdıktan sonra koah oldugunu anladım doktorum toz içeren bir sprey verdi ve antibiyotik artı nefes açıcılar kullanıyorum çok rahatladım. ama huzursuzum sıgara kullanıyorum ve azaltarak bırakmayı düşünüyorum 38 senedir içiyorum tedavi olması zor bir hastalık oldugunu öğrendim bir arkadaşımda ayn teshis konuldu gelişen zamanda kalp,karaciyer,şeker,mide proplemleri başladı.arkadaşımda ben bu hastalıklara adaymıyım yada.bana ne önerirsiniz. yanıtınız için çok teşekkürler…

 3. Aysenur Ishakoglu diyor ki:

  Doktorum,babacigim 82 yasinda,
  hic sigara icmedi,hep spor yapti,hic baska hastaligi yok,ama 8 ay once KOAH teshisi kondu ve devamli oksijene bagli ve zaman zaman makinenin ayarini 3-4 yapmak zorunda kaliyoruz,her gecen gun zayifliyor istah 0 ve kg 60 oldu.Bizi ne bekliyor?cigerinden baska hic bir sikintisi yok ,kordona bagli en ufak harekette gogsu feci hale geliyor,evden disari cikamiyor,feciyiz.Bize net gercekleri lutfen soylermisiniz?Ayrica genetik midir? Ne gerekiyorsa yapmaya haziriz .COK TESEKKUR EDERIM.

 4. imam diyor ki:

  merhaba hocam babam koah hastası devamli oksijene bagli ve zaman zaman makinenin ayarini 3-4 yapmak zorunda kaliyoruz,her gecen gun zayifliyor istah 0 ve kg 60 oldu.Bizi ne bekliyor?iki adım atsa yoruluyor elleri ve kasları titriyor

 5. Ömer Daştan diyor ki:

  Sayın Hocam ben 6 senedir Romotorit artirt hastasıyımn ve 6 yıldırda kortizon kullanıorum. artık bıktım usandım ben 11 sene futbol oydım vucut yapım çok şekilliydi amama şimdi kendimi bile kaldıramıorum 1.80 boy var 89 kiloya çıktım bu ilaçı kesitiğimizde kilo verebilme yada kesmeden aynı dengeyi koruma yada zayıflama şansımız var mı BİLGİ VEREİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM

 6. Tabii ki var; bu sorunlarınızı sizi tedavi eden hekimle paylaşırsanız size mutlaka yardımcı olacaktır.

 7. hayal diyor ki:

  bana sarkoidoz teşhisi konuldu kortizon ilacı verilmeye başalnıldı. kortizon ilacı nı sürekli kullanmam gerektiği söylendi. kortizonu yan etkilerinden kurtulanabilir mi?

 8. gülşen diyor ki:

  merhaba ben kortizon kullanmaya başladığımda bebeğim 3 aylıktı şu an 11 aylık ve hala kullanıyorum emzirmeyede devam ediyorum.bi sakıncası olmadığını söylediler ama yinede içim rahat değil.ayrıca ilacı kullanmaya başladığımda 85 kiloydum şimdi 63 kiloyum şişmanlatır diye biliyordum ama zayıfladım kısa sürede ilaçla ilgisi varmıdır? oğlum 11 aylık 13 kilo acaba ilaçdan dolayı şişmiş olabilirmi ona geçmiş olabilir mi bilgilendirirsenız çok sevinirim teşekkürler gülşen

 9. aynur diyor ki:

  slm ben 35 yasındayım 2 ay boyunca kortızon kullanacam 80 mg la basladım gunde. her hafta 10 mg azaltarak sonlandıracam gecen senede 2 ay aynı sekılde kullandım nelere dıkkat etmem lazım tesekurler .

 10. Osman Şahin diyor ki:

  Hocam Merhaba;

  Babam Koah hastası Askerde Akcigerinden de kurşun yiyerek yarlandı 1948 doğumlu yoğun bakıma kaldırdık karbondioksiti yüksek diyorlar bogazdan delip nefes almasını sağlayacağız bu şekilde yüksek karbondioksit devam ederse deniyor başka alternatif varmı dır?
  Teşekkürler iyi çalışmalar.

 11. emirhan diyor ki:

  hocam merhaba benim 11 yaşında oglum var dirençli epilepsi hastası 4 tane ilaç kullanıyor sabah akşam ama yinede nöbetleri devam ediyor doktorumuz hastaneye yatırıp 3 gün kortizon tedavisi yaptı. 4 defada her ay 3 gün hastaneye yatıp serumla kortizon tedavisi yapalım belki feydası olur dedi. siz ne düsünürsünüz bu tadaviye devam etmelimiyim .

 12. emirhan diyor ki:

  hocam merhaba benim 11 yaşında oglum var dirençli epilepsi hastası 4 tane ilaç kullanıyor sabah akşam ama yinede nöbetleri devam ediyor doktorumuz hastaneye yatırıp 3 gün kortizon tedavisi yaptı. 4 defada her ay 3 gün hastaneye yatıp serumla kortizon tedavisi yapalım belki feydası olur dedi. siz ne düsünürsünüz bu tadaviye devam etmelimiyim .cevap verirseniz cok sevinirim.

 13. didem eylem diyor ki:

  dedem 90 yaşında ve koah hastası. sürekli balgam çıkarıyor. bunu yaparken aynı zamanda da kusuyor. iştahı kesildi sadece sabah kahvaltı yapıyor. öğlen yada akşam yemek yemek istemiyor. bu arada dedem aynı zamanda kalp hastası. geri dönerseniz sevinirim. birde lütfen açık açık herşeyi söyleyin.

 14. didem eylem diyor ki:

  dedem 90 yaşında ve koah hastası. sürekli balgam çıkarıyor. bunu yaparken aynı zamanda da kusuyor. iştahı kesildi sadece sabah kahvaltı yapıyor. öğlen yada akşam yemek yemek istemiyor. bu arada dedem aynı zamanda kalp hastası. geri dönerseniz sevinirim. birde lütfen açık açık herşeyi söyleyin.

 15. gunduzler diyor ki:

  Hocam bi yakınım astım hastasıydı sonra koah’a çevirdi. teobag+kortızon yan etki yapıp vucutta şişme yapıyor. ara ara atakları olup nefes almada zorlanıyor. ilaçların yetersiz kalması mı yoksa raporlu ilaçlarının yan etkisimi çözemedik. Sizin yorumunuz ne olur bu konuda ?

 16. Ramazan DAĞLI diyor ki:

  merhaba hocam,yaklaşık ıkı ay once hastalandım tıtreme,ateş,bulantı devlet hatanesine gıttım benı yatırdılar,serum bağlandı doktorum bana pönomoni dedi ve öyle tedavi edıldım ancak ıkı gunsonra benı taburcu ettı ve sen saman nezlesi olmuşsun dedı,ben tam anlayabılmem ıcın adana balcalı hastanesine gıttım muayene oldum akciger,efor ve tahlıller yapıldı ve bana fılmın ıyı gorunmuyor dedi ve KOAH başlangıcı olarak teşhis koydu verılen ve ilaçlar yazdı ilaçlarda spiriva 18 ug,nurufe n,flixonase sprey verdı hıçbır faydası yok.bana ne önerırsınız bılgılerıniz ve önerılerınız ıcın şimdıden teşekurler saygılar sunarım.

 17. ayşe diyor ki:

  Doktor bey benim babam koah hastsasi ve akciger karacigeri bitmiş bobrekleridde enson kalp krizi gecirdi tadavisi nin olmafigini söyledi doktoru bu hastaligin tedavisi varmi yoksa yokmu bize misafirdedi varsada nereye götureyim ayaklarida tutmuyor 73 yaşinda

  T

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi