KOAH’ DA NEFES DARLIĞI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
NEFES DARLIGI

KOAH’ ın en önemli belirtisi  nefes darlığıdır. Bu yavaş yavaş başlayan ve sinsi ilerleyen bir şikayettir. Bu yüzden hastalara tarafından farkına varılması zordur. Birçok hasta nefes darlığı ancak çok ileri safhaya vardığı zaman durumun farkına varır.

Nefes darlığı birçok hasta tarafından önemsenen bir şikayet de değildir, çünkü bir kere bu hastalar sigara içtikleri için bir miktar nefes darlığı şikayetlerinin olmasını tabii karşılarlar. Bir de bunlar yaşlı oldukları için ve belki de bazılarında kalp hastalığı, hipertansiyon… gibi başka hastalıklar da olabileceği için nefes darlığı bunlarla ilgili de sanılabilir ve üzerinde durulmayabilir.

Nefes darlığı nedir?

Normal insan nefes alıp verdiğinin farkında bile değildir. Oysa istirahat durumundaki erişkin bir kişi dakikada 12-16 kez soluk alıp verir. Her nefes alışta 400-800 ml havayı akciğerlerimize çeker, nefes verirken bunu tekrar dışarı atarız. Normal insan, ancak dikkatini solunumuna yoğunlaştırdığında veya bir efor yaptığında nefes alıp verdiğinin farkına varır. Efora devam edildiğinde veya efor arttırıldığında, solunum fark edilir olmanın ötesinde, rahatsız edici, hoş olmayan bir duygu halini alır ve kişi eforunu azaltmak veya tamamen durdurmak zorunda kalır.

İşte, nefes darlığı, kişinin solunum hareketlerinin rahatsız edici bir biçimde bilincinde olmasıdır. Kişi, solunum için aşırı bir çaba içinde olduğu halde, yine de solunumu rahat değildir.

Nefes darlığı, tıpkı ağrı gibi, sadece hasta tarafından algılanan bir yakınmadır. Hastalar nefes darlığını, nefessiz kalmak, nefes alamamak, nefes nefese kalmak, nefes alırken çatlayacak gibi olmak, nefes almak ama verememek veya göğüste sıkışma hissi, eforda yorgunluk…gibi çeşitli şekillerde tanımlayabilirler.

KOAH’ daki nefes darlığının özellikleri nelerdir?

KOAH’ daki nefes darlığı eforda ortaya çıkar, hastalığın ileri dönemleri hariç istirahat durumunda hastalar nefes bakımından rahattırlar. Nefes darlığı önce ağır eforlarda gelişir ve seneler içinde giderek artarak küçük eforlar bile nefes darlığı yaratır olur. Mesela, önceleri birkaç kat merdiven çıkmakla gelişen nefes darlığı hastalığın derecesine göre düz yolda, hatta evin içinde odadan odaya geçerken bile olabilir.

 Hastalığın ileri dönemlerinde, soyunup giyinmek, tıraş olmak, banyo yapmak gibi günlük olağan eforlar bile nefes darlığı yüzünden tam olarak yapılamaz.

Tabii bir de KOAH ataklarında öksürük ve balgamdaki artma ile beraber nefes darlığı da şiddetlenir.

Astımlılardaki nefes darlığı ile KOAH’ lıların nefes darlığının farkı nedir?
Her iki hastalık da nefes darlığına yol açan akciğer hastalığıdır, ama aralarında ciddi farklar vardır. Astımlıların nefes darlığı sadece astım atakları sırasında görülür, ataklar dışında hasta her türlü efor yapabilir, hatta spor da yapabilir. Astımlıların nefes darlığı, egzersize bağlı astımlılar dışında eforla ilgili değildir otururken de ortaya çıkabilir. Astımlıların nefes darlığının tipik bir özelliği de gece sabaha karşı daha şiddetli olmasıdır.

 Kaç çeşit nefes darlığı vardır?

 Başlangıcına göre akut ve kronik olmak üzere iki türlü nefes darlığı vardır:

 Ani olarak başlayan, kendiliğinden veya tedavi ile belirli bir süre sonra geçen nefes darlığı akut nefes darlığı olarak bilinir. İstirahatta veya efor sırasında ortaya çıkabilir. Çocuklardaki akut nefes darlığının en sık rastlanan nedenleri üst solunum yolları enfeksiyonları, astım ve solunum yollarına yabancı cisim kaçmasıdır. Erişkinlerde ise, ilk planda akut sol kalp yetersizliği,  akciğer ambolisi, akciğer ödemi, asım, zatürree düşünülmelidir.

Sinsi başlayan, ilk önce efor sırasında fark edilen, giderek ilerleyip istirahatta da görülebilen nefes darlığı ise kronik nefes darlığı olarak adlandırılır. Kronik nefes darlığı KOAH’ da olduğu gibi kalıcı ve ilerleyicidir. Kalp yetersizliği, akciğer zarları arasında sıvı toplanması ve kansızlıktaki kronik nefes darlığı tedavi ile gerileyebilir veya tamamen düzelebilir.

Nefes darlığını vücut pozisyonu ile ilgisi var mıdır?

Nefes darlığı bazı hastalarda yatar durumda ortaya çıkar. Bu hastalar rahat soluyabilmek için sürekli oturmak zorundadırlar. En tipik örneği, sol kalp yetersizliğine bağlı akciğer ödemidir. Ağır KOAH ve astım hastalarında, asit ve gebelik gibi batın içindeki basıncın artmış olduğu durumlarda da görülebilir.

Nefes darlığı bazı hastalarda sadece hasta dik konumda iken vardır, yatar pozisyonda kaybolur. Karaciğer sirozu, akciğer zarları arasında sıvı toplanması ve karın kasları zayıflığı, bir akciğerin ameliyatla çıkarılmış olduğu durumlarda rastlanır.  

Bazı hastalarda nefes darlığı hasta sadece sol veya sağ tarafına yattığı zaman ortaya çıkabilir. Kalp hastalıklarında, akciğer zarları arasında sıvı toplananlarda veya bronşlarda tıkanıklık olan durumlarda görülür.

Nefes darlığının eforla ilişkisi var mıdır?

Nefes darlığı hasta istirahat ederken veya efor yaparken ortaya çıkabilir. Eforla ortaya çıkan nefes darlığını değerlendirirken, yani egzersiz toleransını saptarken hastanın yaşı, fiziksel durumu, işi ve hobileri hakkında da fikir sahibi olmak gerekir. “Efor yaparken nefesiniz daralıyor mu?” şeklindeki bir soru yerine “Her zaman yürüdüğünüz bir mesafeyi yürürken nefes darlığı oluyor mu?” şeklindeki bir soru ile daha iyi bilgi elde edilebilir. Kronik nefes darlığına neden olan hastalıklar eforla ortaya çıkan nefes darlığının da nedenleridir.

Yazı için 6 yorum yapılmış:

 1. suleyman akkurt diyor ki:

  benım soguk havada nefes almada zorlanma ve tıtreme oluyo neden acaba

 2. HALUK TARAKCI diyor ki:

  astım hastalkarı için tuz odaları tedavisi nasıl !

  hangi illerde bulunur !

 3. Atakan diyor ki:

  Atin olumu arpadan olsun anasini satiyim
  Yas 35 yolun yarisi zaten 35 yil yasadim basim goge mi erdi.bi 35 yil daha yasasam sabanci mi olacagim.o yuzden ha 5 ha 35 Benim icin hepsi bir.
  Bu dunyada Kim calisarak zengin oldum diyorsa yalan soyluyordur. Simdi dus alip st.geoseph health centre emergency a gidecem bakalim kansermiyim yoksa kalpten mi gidecegim gorecegiz.Arkadas Ben en son youtube da Kim kardashian in poposunu inceliyordum nerden geldiysem buraya,bi de oturmus ciddi ciddi yaziyorum.What is going on my man diyeyim ve Ben gacar.

 4. mehmet emin özküpeli diyor ki:

  53 yasındayım 29 yıldır behcet hastaslıgıma baglı nefes darlıgım olusmaktadır. fakat gittigim bircok dr.un bana koymuş oldugu teşis bazen astım bazende koah olarak bana yansıtılıyor rahatsızlıgım kısın soguktan sıcaga cıknca sigara dumanı vede efor dan sonra yazıda polen ve sigara dumanı dan asırı daralıyorum ayrıcasunuda belirteyim Superior vena kava sendromu mevcut sizce ben KOAH mı yoksa ASTIM hastasımıyım tercübelerinize dayanarak bilgilendiriseniz memnun olrum selamlar.

 5. Onur Kara diyor ki:

  YAŞIM 16 BEN ONUR MERHABALAR BEN HALI SAHA DA MAÇ YAPARKEN KOSUYORUM VE HEMEN TIKANIYORUM DURMAK ZORUNDA KALIYORUM BUNUN NEDENI NEDIR VE BEN SIGARA ICMIYORUM BUNUN NEDENI NE OLABILIR TEŞEKKURLER

 6. recep diyor ki:

  Onur kara sen kalp doktoruna görün kalbinde delik olabilir

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi