KOAH’ DA OKSİJEN TEDAVİSİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
konsantrator

Bugün için elimizde KOAH’ tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi olmadığı gibi, hastalığın ilerlemesini durduracak bir ilaç da mevcut değildir. Kronik solunum yetersizliği gelişmiş KOAH’ lı hastalarda yaşama süresini uzattığı bilinen tek tedavi yöntemi uzun süreli oksijen tedavisidir.  Çünkü,  bu hastaların kanında oksijen basıncı düşüktür ve dokulara yeteri kadar oksijen sağlanamamaktadır. Bundan da başta beyin, kalp ve böbrekler olmak üzere pek ok organ ciddi şekilde etkilenir.

Uzun süreli oksijen tedavisi ne işe yarar?

KOAH’ lılarda uzun süreli oksijen tedavisi sayesinde şeyden önce hastaların yaşama süreleri uzar ve daha kaliteli hale gelir. Bunlarda hastaneye yatış sayısı ve yatış süreleri azalır. Nefes darlığı azalır. Daha rahat egzersiz yapabilirler. Akciğer damar basıncı azalır. Kanda artan alyuvarların sayısı azalır. Uyku kalitesi artar. Kas ve iskelet metabolizması iyileşir. Kendilerini daha zinde hissederler.

Hangi hastaların uzun süre oksijen tedavisi almaları gerekir?

Bunun için belirlenmiş bazı kriterler vardır. Oksijen tedavisine, kanda oksijen basıncının 55’ in ve oksijen doygunluğunun yüzde 90’ ın altında olduğu, akciğer damarı tansiyonu yüksekliği ile beraber bacaklarda ödem, alyuvarların yüzde 55’ in üzerine çıktığı ve kalp yetersizliği kriterleri bulunduğu zaman başvurulur.

 Oksijen tedavisi nasıl yapılır?

Bunu iki bölümde değerlendirmemiz lazım. Birincisi KOAH ataklarında oksijen tedavisi, ikincisi ise kronik solunum yetersizliğinde oksijen tedavisidir.

KOAH hastalarında kanda oksijen basıncı zaten düşüktür; KOAH ataklarında daha da düşer. Bunu pratik olarak tırnak yataklarının… dudakların morarmasından anlayabiliriz. Oksimetre adı verilen bir aletle de parmaktan oksijen doygunluğu ölçülebilir. Bunun 90’ ın altına düşmesi kandaki oksijenin yeterli olmadığının bir bulgusudur. Ama, en sağlıklı bilgi arter kanında oksijen basıncının ölçülmesiyle elde edilir. Bu sayede kanda karbon dioksit basıncı ve kanın pH değeri de belirlenebilir. ölçülmesiyle elde edilir. Oksijen basıncının 60’ ın altına düşmesi hastanın dokularının oksijenlenmesinde yetersizlik olacağının işaretidir. Bu hastalara oksijen verilerek oksijen basıncı 60’ ın üzerinde tutulmaya çalışılır.

Oksijen veriliş hızı genellikle dakikada 1-2 litre kadardır. Bu durumda kanda karbon dioksit basıncını çok fazla artırmadan ve asidoz gelişmesine fırsat tanımadan oksijen basıncı 60’ ın üzerinde tutulmuş olur.

Oksijen hangi yöntemlerle verilir?

Hastalara oksijen verilmesinde maskeler ve burun kanülleri en çok kullanılan araçlardır. İstenilen konsantrasyonlarda oksijen vermek mümkündür, ama daha çok burun kanülleri tercih edilir. Çünkü, bu sistem hem ucuzdur ve hem de hasta için daha rahattır. Burundan oksijen alırken konuşabilir, yemek yiyebilir, rahat rahat öksürebilir. Burun kanülleri ile oksijen konsantrasyonunu sabit tutmak daha zordur.

Oksijen tedavisi uykuda da yapılır mı?

Kronik KOAH hastalarında oksijen tedavisi uykuda da sürdürülmelidir. Bu sayede uyku sırasında oksijen basıncının düşmesi ile gelişebilecek ritim bozuklukları ve tansiyon yükselmeleri de önlenmiş olur. Beyin fonksiyonları düzelir. Yapılan araştırmalar tedavi süresi ne kadar uzun olursa hastanın yaşama süresi o kadar fazla olduğunu göstermektedir. Mesela, günde uyku dahil 19 saat oksijen alan hastalarla, gündüzleri uyanık oldukları zaman süresince 12 saat oksijen alan hastaların bir ve iki sene sonra hayatta olup olmadıklarına bakıldığında 19 saat oksijen alanların diğer gruptakilere göre yüzde 50 oranında daha uzun yaşadıkları belirlenmiştir.

Kısaca, kronik solunum yetersizliğinde olan KOAH hastaları ne kadar uzun süre oksijen alırlarsa o kadar uzun yaşarlar.

KOAH ataklarında uygulanan oksijen tedavisinin süresi ne kadar olmalıdır?

Bu süre hastalığın ve atağın ağırlığına göre kişiden kişiye farklıdır. Böyle hastaların zaten hastanede takip ve tedavi edilmeleri daha doğrudur. Oksijen burun kanülü aracılığı ile verilir. Amaç, kandaki oksijen basıncını 60’ ın üzerine çıkarmaktır. Orta derece ağır bir atakta genellikle bir haftalık tedaviden sonra hastanın oksijen ihtiyacı kalmaz.

KOAH ataklarında hastaya oksijen verilirken mutlaka kanda karbon dioksit basıncı ve kanın pH değeri de dikkate alınmalıdır. Karbon dioksit basıncı 50’ nin üzerinde olan hastalara oksijen verilirken kandaki oksijen basıncının çok fazla yükselmemesi arzu edilir, çünkü bu tür hastalarda solunum durması meydana gelebilir. Özetle söylemek isterim ki, oksijen de aynı İnsulin veya heparin gibi bir ilaçtır. Tedavi dozu ve süresi her hastaya göre ayarlanmalıdır. Gelişi güzel yapılan oksjen tedavilerinden hasta fayda görmeyebileceği gibi, hatta bundan zarar da görebilir.

İlgili Diğer Yazılar:

Yazı için 43 yorum yapılmış:

 1. İbrahim Ramazan KAYAR diyor ki:

  şahsım 10 yıldır kronik obstruktif akciger hastasıyım.kullandıgım ilaçlar; sipiriva handihaler 1*1 symbicort turbuhlaer 2*2 bronkolin 2*1 ventolin nebules4*1 dozunda ilaç kullanmaktayım KOAH hastası oldugum 2010yılıiçinde uzman dr. Aysel TALA’nın tanısı ile öğrenmiş bulunuyorum. şikayetlerim:gün içerisinde zaman zaman solnum yetmez -liği, nesef darlığı, devamlı iş yapamama, yorgunluk,uyku suzluk,azda olsa sırt ağrıla-rım oluyor.çok uzun yürüyüş yapamıyorum toplamda 500 metre kadar fazlası yok terleme, yorgunluk yapıyor. peryodik olarak üç ayda bir konturole gidiyorum. sayın hocam sizden alacagım tedavi yardımını bekliyorum. yaşım 65 emekliyim 30 sene sigara içtim sigarayı bırakalı 12yıl oldu.saygılarımla.

 2. serap diyor ki:

  Babam 60 yaşında 45 senedir sigara kullanıyordu,son 20 gündür bıraktı nefes darlığı şikayetiylr dr. başvurdu KOAH tanısı konuldu, akciğer grafikisi ve emar çekildi sonuç olarak koah tedavisi görüyor şuan sigara kullanmıyor,ve oksijen takviyesine başlandı rahat uyuması nefes alması için sorum şçle dr.bey; günlük ne kadar oksijen almalı babam fazla almasının organlarına bir zararı olurmu ve ilerde vücut oksijene alışırsa hep oksijen makinesiylemi nefes alıcak herhangibi olumsuzluk teşkil edermi? Tşk ederim hocam iyi çalışmalar…

 3. Hakan ÖZDEMİR diyor ki:

  ben oksijen cihazlarının teknik servisiyim. koah hastası bi müşterim var 5 litrelik cihaz yetmedi hastanede 10 litre oksijen veriliyormuş.. bildiğim kadarıyla bu tür hastalara 4 litreden fazla vermemek gerektiği sebebinin solunum sisteminin oksijene alışarak tembelleştiği.. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz??

 4. can diyor ki:

  hocam bizim bir hastamız var 35 yaşında ve teşhis konulamayan bir hastalıgı var hareket halindeyken oksijen yaşam degerlerinin altına düşüyorn bu konuda yardımınızı rica ediyoruz teşekkürler

 5. Münir Nurettin Tuğcu diyor ki:

  10 yıldır kronik obstruktif akciger(KOAH) hastasıyım.kullandıgım ilaçlar; sipiriva handihaler 1*1 symbicort turbuhlaer 2*2 bronkolin 2*1 kullanmaktayım KOAH hastası oldugum 2002 yılıiçinde uzman dr. Seyfi Kamberoğlu tanısı ile öğrenmiş bulunuyorum. şikayetlerim:gün içerisinde zaman zaman solnum yetmez -liği, nesef darlığı, devamlı iş yapamama, yorgunluk,uyku suzluk,azda olsa sırt ağrıla-rım oluyor.çok uzun yürüyüş yapamıyorum,2 kat merdiven çıkamıyorum.yukarıya meyilli bir yolda 100 metre kadar yürüyünce dinlenmek ihtiyacı hissediyorum.terleme, yorgunluk ve kalp çarpıntısı yapıyor.sayın hocam sizden alacagım tedavi yardımını bekliyorum. yaşım 67 emekliyim 40 sene sigara içtim sigarayı bırakalı 4 yıl oldu.saygılarımla

 6. H.RİFAT TOPRAK diyor ki:

  Sn.Hocam,
  bir yakınım 4-5 yıldır koah hastası ilaç tedavisi ve oksijen tedavisi alıyor,benim merak ettiğim koah hastalarının Türkiye’nin hangi yöre ve bölgelerinde yaşamaları daha iyi olur?Bunula ilgili bir çalışmanız varmı?
  Biz,Konya’dayaşıyoruz,bulunduğumuz şehire yakın oksijen kalitesinin yüksek olduğu mevkileri nasıl öğrenebiliriz.Şimdiden teşekkür ederiz.

 7. gülümser diyor ki:

  doktor bey torunumun sol gözü az görüyor dolayısıyla kayma var refleksilojiye gidince biraz faydası oluyor.4 yaşında oksijen tedavisi etkili olurmu acaba………..bilgi verirseniz çok sevinirim

 8. bana oksıjen tedavısı oluyomu

 9. sema seçkin diyor ki:

  Sigara içmekten vazgeçin lütfen. Kendinizi düşünmüyorsanız sevdiklerinizi ve sizi sevenleri düşünün ve onlara acı çektirmeye hakkınız olmadığını bilin. Bırakamıyorsanız sağlık bakanlığının belirttiği sigara bırakma kliniklerine başvurun. Acil şifalar diliyorum.

 10. huseyın diyor ki:

  hocam benım babam akciyerınde ödem olusmus 18 gundur hastanede tedavî göruyor hıc degısıklık yok benı cıkarın hastaneden dıyor ne yapmam gerekiyor bır bılgı yardıma ıhtıyacım var tesekur ederım sımdıden

 11. betül diyor ki:

  hocam yardımedin babam koah hastası ve şuan yoğun bakımda ağızdan okşizene bağlı babam için daha fazla ne yapabilir doktor diyo bogazdan verecez diyor bu babam için sağlığına kavuşabilecekmi lütfen yazdım edin çok çaresiziz ve başka tedavisi varmı ben antebden yazıyorum başka hastanelerde daha gelişmiş tedavisi varmı bilemiyoruz araştırıyoruz diyolar her yerde aynı tedavi olur diyolar.teşekkür ederiz.

 12. sevgün sarıkaya diyor ki:

  iyi günler.Eşimin babası kua hastası çok sık nefes darlığı çekiyor. artık ilaçlar çok yeterli değil. çok üzülüyorum.kayınbederime oksijen tüpü almak istiyorum . bana ne tavsiye edersiniz. orta derecede bir hasta günde kaç lt kullanmamız gerektiğinide yazarsanız sevinirim.

 13. UMUT diyor ki:

  Merhaba… babam 6 yildir koah hastasi spriva kullaniyor.. ayni zamanda nebulizator aleti kullaniyor.nebulizator aletine combivent ve flixotide kullaniyor ama.daraldigi anda nebulizator aleti daha da cok daraltiyor…oksijen tupu alabilir miyiz

 14. hilal diyor ki:

  Merhaba…Bir konu da yardımınızı rica edicem. Dayımın koah hastası olduğunu yeni öğrendik…Başlangıç aşamasındaymış bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. Kendisi günde en az 2 paket sigara kullanıyor. Eskiden profesyonel sporcuydu ama tabiki uzun süre sigara kullandığı için artık ciddi anlamda sıkıntı çekiyor.Konu ile ilgili bilgilendirirseniz sevinirim…

 15. KEREM TOLGA diyor ki:

  oksijen makinası fiyatları ve çeşitleri
  oksijen makinaları

 16. Zeki KORKMAZ diyor ki:

  Hocam iyi günler;
  Ayaklarımın altında kan toplanması ve ayaklarımda morarma oluyor,bir teşhis konulabilmiş değil….Dolaşım problemi denilip geçildi.Yağmur yağmadan önceki dönemde kan toplanması ve kaşıntı oluyor…Lütfen yardım…

 17. Yusuf Bilginer diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  Koah hastasıyım, hayatım boyunca hiç sigara içmedim ancak allerjim ve aritmi hastasıyım. 5 kat merdiveni rahatlıkla çıkabiliyorum, spor yapıyorum. İlaçlarımı nebulizatör ile alıyorum; Flixotide ve combivent. Zaman zaman ataklarım oluyor. Bunlar; yoğun nefes darlığı, halsizlik, tansiyon yükselmesi ve ritim bozukuluğu. Antibiyotik tedavisi ile 1 haftada düzeliyor. Nebulizatör yardımı ile oksijen takviseyi yapmamı önerir misiniz? Ayrıca uygulayı önerdiğiniz başka bir tedavi ve nefes egzersiz şekli var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim Hocam. Şimdiden teşekkürler. iyi Çalışmalar.

 18. TOLGA TEMELLİ diyor ki:

  hocam aydınlatmalarınız için teşekkür eder bu oksijen makinası cihazlarını kullanmayı kimseye nasip etmesin,

 19. UMUT SAKLANAN diyor ki:

  meraba babam şu anda 54 yaşında we 13 yıldır koah hastası..süreklı hastanede yatıyor.. kulandıgı ilaçlar fayda etmaz oldu artık.. gece özellıkle çok sıkışması oluyor.. o yüzden doktor tavsiyesi üzerine oksijen konsantratörü temin edildi.. sürekli mi kullnması gerekiyor..günde en az kaç saat kullnması gerekiyor.. TEŞEKKÜRLER..

 20. Mehmet Bostan diyor ki:

  İleri derecede KOAH hastasıyım. Bazı arkadaşlara aydınlatıcı olabilmesi umuduyla yazıyorum. KOAH ta geri dönüş ya da tamamen iyileşme yok. Bu şekilde ilaç reklamlarına sakın kanmayın. Sadece yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve hastalığın duraklatılması mümkün. Bu da öncelikle kullanıyorsanız sigaradan, kulllanmıyorsanız kullanılan ortamdan uzak kalmakla mümkün. Sigarayı bırakamam diyorsanız mücadeleyi baştan kaybetmişsinizdir. Ben bile bırakabildim (48 yıl içicilikten sonra :). Sigara içerken 12 saat etkili olacak Foradil gibi bir ilaç ancak 3-4 saat rahatlatıcı oluyordu. Oksijen kullananlar mutlaka doktorun önerdiği kadar kullanmalı. “Koahlı hasta ne kadar yaşar?” sorusu bir doktora sorulacak en saçma sorudur bence. Tedavinize ve yaşantınıza dikkat ederseniz Allah’ın verdiği ömür kadar yaşarsınız. Yok, ben bir an önce Rabbime kavuşayım diyorsanız o da sizin elinizde :)
  Herkese şifalı, sıkıntısız bir yaşam diliyorum.

 21. Mustafa diyor ki:

  Anneannem 5-6 aydır koah hastası.Yani biz öğreneli 5-6ay oldu.Gün içerisinde sürekli nefes darlığı çekiyor 5-6 metre mesafedeki mutfağa gidip gelemiyor.Doktorlar nefes makinesi vermediler.Çok sıkıştığında acile gidip nefes makinesi kullanıyoruz.Ne yapabiliriz ?

 22. demet diyor ki:

  BEN 33 YAŞINDA KOAH HASTASIYIM SPIRAVA FORADİL İNHALER KULLANIYORUM.ÇOK DARALMA OLUYOR.SKOLYOZDAN DOLAYI OLDU. ÇARPINTIM OLUYOR.ISOPTIN 80 MG ALIYORUM NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM.

 23. mehmet mermer diyor ki:

  9 yıldır koah hastasıyım symbıcort spırıva combivent ve teokap 200 nebul cihazı ve oksijen makinası kullanıyorum.oksijen katalizatörünü günde ne kadar ve hangi seviyede kullanmam gerekli aydınlatırsanız minnettar olurum.

 24. Murat diyor ki:

  Merhaba Hocam Gerçekten Çok Önemli Cevap Verirseniz Teşekkür ederim.Babam 47 Yaşında Yaklaşık 1.5 Senedir Koah Hastası Ama Sigarayı Günde 2 Paket İçmeye Devam Ediyor.İlaç Kullanıyor.Ama Endişeleniyorum Sigarayı Bırakmassa Benim Ne yapmam Lazım O Hastalığı Geriletmek İçin Besin Vs Birşey..Söylerseniz Çok Minnetar Olurm Teşekkürler

 25. Bilal bilgiç diyor ki:

  HOCAM BEN 3 YIL KOT TAŞLAMA DA ÇALIŞTIM.ŞU ANDA OKSİJEN MAKİNESİNE BAĞLI YAŞIYORUM BU HASTALIĞIMIN TEDAVİSİ NERDE VAR YADA İLACI NE ÖĞRENMEK İSTİYORUM..

 26. nezahat diyor ki:

  Babam için sormak istiyorum. Babam 2003’den beri KOAH hastası. Babam günde 2 paket sigara içiyordu. Bırakalı 10 yıl oldu. Serevent, combivent nebul-flixotide nebul ve combivent fıs fıs kullanıyor. Babamın şikayetleri:gün içerisinde zaman zaman nefes darlığı, devamlı iş yapamama, yorgunluk,uykusuzluk,azda olsa sırt ağrıları ve midesinde şişkinlik oluyor. Yürüyüş yaparken durma ihtiyacı hissediyor. Yokuş yukarı bir yolda 100 metre kadar yürüyünce dinlenmek ihtiyacı hissediyor.Çok terleme, yorgunluk, nefes darlığı oluyor.Nasıl bir yol izlemeliyiz Hocam? Sizden alacağımız tedavi yardımını bekliyoruz. Bir de Hocam Oksijen tedavisi solunum sistemini tembelleştirir mi? Çok teşekkür ederim Hocam. Allah herkese şifa versin.

 27. esra diyor ki:

  ben 19 yasındayım 2 yıldan beri astım ve bronşit vardı şimdi de koah teşhisi koydular yasım küçük nasıl basa cıkacagumı da bilmiyorum ilaç kullanıyorum ama hala rahat şekilde nefes alamoyorum sürekli kriz geçiriyorum nr yapmalıyım yardım edin

 28. hasan diyor ki:

  merhabalar hocam
  babam için yardım istiyorum.babam 73 yaşında ileri derecede koah bir sürü ilaçlar kullanıyor eve oksijen makinasıda aldık devamlı makinaya bağlı yatıyor wc’ye gidip gelene kadar kendinden geçecek derecede ne gibi bir tedavi uygulayabiliriz
  2.si ise geçenlerde bir tv kanalında görmüş akciğere tel mi nedir bir parça takılmaya başlanmış İzmir’de bir hastanede bu ne derecede bir tadavi yöntemidir veya böyle bir tadavi varmıdır.yardımcı olursanız sevinirim
  teşekkürler

 29. Zeliha diyor ki:

  Iyi günler Hocam,
  Ben burdan soru soruldugunu bilmedigimden e-mail adresinizi bulup mesaj göndermistim.
  Koah hastasi oldugumu ögreneli, dünyaya küstüm. Sözde yurt disindayim Türk doktoruna gittim ama öyle bir doktor olmaz olsun! Bir hastaya, Hastaligini okadar basitce söyleyip öylece gönderilirmi? Ben geriye dönüpte nefes darligima birsey vermiyecekmisiniz diye sormasam soluk soluga ve kötü haberle öyle gönderecekti. Ama asil sorumda Diger kardesim gibi Dr Ahmet Bülent Kargi’nin Antalyada yaptigi “Akilli tel”yöntemiyle ilgiliydi. Bugünece 3 hasta üzerine deneme yapilmis ve anladigim kadariylabasarili sonuç alinmis. Bu konu hakkinda bilgin varsa, veya yardimci olursan önce Antalyaýa, sonra sana Tesekküre gelirim sayin Hocam.

 30. ugur diyor ki:

  Hocam bi doktor bey babama koah hastasi dedi fakat babamda asiri bi nefes darligi yok hatta balgam hic yokk oksijen tupu verdi ama babam 5 sene icinde astim ve bronsit gibi nedenlerle 1 2kere yatti ve rahatladi bu doktor nefes testi yapmadan bile hemn oksijen verdi anlam veremedim

 31. Ersin Yıldırım diyor ki:

  Merhaba hocam babam koah hastası nefes açıcı ilaçlar kullanıyor 4senedir de oksijen makinası kullanıyor doktorlar günde 20 saat kullanmasını söylüyor bunun başka bir tedavisi varmı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 32. safiye urcan diyor ki:

  babam 15 yıldır KOAH hastası göğüs hastalıkları uzmanı evde oksijen tedavisi verdi dakikada 2 lt, en az 15 saat alınmalı deniliyor aralıklarla mı yoksa tek bir seferdemi?, saat süresi azaltılabilinir mi? yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

 33. halil can diyor ki:

  babam 76 yaşında ve KOAH hastası 16 saat oksijen alıyor ilaç kullanıyor wc ye gidip gelene kadar halsiz yorgun düşüyor kanlı balgam tukuruyor karnı şışıyor kalp yetmezliği var ne yapmalıyız veya bi tedavisi varmıdır yardımcı olursanız çok teşekkür ederiz.

 34. hande diyor ki:

  Merhabalar hocam babam astim hastasiydi bir kazadan sonra koah hastasi oldu ve suan evde oksijen tupuyle duruyor tup takiliyken oksjeni 94 – 90 arasi oluyor tupu cikardigimiz zaman hareket ederse 80lere dusuyor gunde kaca saat takmamiz gerekiyor nasil bir yerde yasamasi daha iyi olur bilgi verirseniz cok sevinirim

 35. Gamze diyor ki:

  Merhaba hocam. Erkek arkadaşım 25 yaşında koah hastası. Teşhis 2 yıl önce konmuş. 3 aydır sigara içmiyor ancak öncesinde günde 2 bazen 3 paket içiyormuş. 2 hafta önce sürekli öksürük aşırı nefes darlığı başladı çabuk yoruluyor. Aynı zamanda ülseri var yarası büyük kansere çevirmek üzere sürekli baş dönmesi vardı. Bir kaç kere bayıldı bi hafta önce hastaneye kaldırıldı hava maskesi kullandı. Takmayı istemiyor bir kaç kere kriz geçirdi. Kanı düşükmüş kan takviyesi yapıldı. Bugün çıktı hastaneden doktoru nefes açıcı sprey vermiş ama o da çok yetmiyor nefesini açmaya. Sürekli öksürüyor. Oksijen tüpü almalı mıyız sizce. Durumu çok mu ilerlemiştir. Ailesine söylemek istemiyor yanında bir arkadaşı ve ben varım sadece sürekli ilgilenmeye çalışıyorum nasıl yardımcı olabilirim ona. Bu öksürüğü sürekli devam mı edecek yardımcı olursanız çok sevinirim.

 36. hira deniz diyor ki:

  Mrb doktor bey.yakin bi dostumun midesinde ur çıktı. Bunun için ilaç tedavisine başlandı. Fakat yayılma gözüktü. Ameliyat için şuan tehlikeli olduğu söylenmiş. Suan dört gündür hastanede cigerlerinden nefes alamadığı söyleniyor.3 saatte bir oksijene baglaniliyormus.lutfen acil bilgi verin bekliyorum…ne yapılması gerekiyo kafayı yemek üzereyim

 37. kadir diyor ki:

  hocam babam 63 yaşında ileri derecede koah hastası oksijensiz.duramıyor.kemik ağrılarıda başladı,istanbulda yaşıyor,yaşamını devam ettirebileceği başka ,hava kalitesi yüksek olan,seçenekler varmı,neresi?yardımcı olursanız sevinicezz.iyi çalışmalar.

 38. melike diyor ki:

  mrb hocam benim annem 76 yasında kendisine koah teşhisi konuldu suan hastanede yatıyor. drlarımız bize eve çıktığındada cihaz kullanacağımızı söylediler okıjen tüpü aldık ama bizimmerak ettiğimiz bu hastalar sürekli bu cihzlarlamı yaşamak zorundalar ömür boyu yoksa hastalığın atal yaptığı belli dönemlerdemi kullanmaları gerekiyor ( annem yaklaşık 5 sen öncesine kadar ileri derscede sigara bağımlısı idi sorumu yanıtlrsanız seviniri

 39. osman iztas diyor ki:

  Efendim,
  Esim 60 yasinda.Astim braonsit tanisiyla teşhisi konuldu,rahatsizlanmasi üzerine acile gittiğimizde oksijen maskesi taktilar.ama karni şiddetli sekilde isiti ve havale geçirdi bacaginin ic kismandan DIAZEM yaptılar.Esim et yigini haline geldi ve kalbi durdu,hayatini kaybetti.Yapilan bu tedavinin hastanin hayatinaT kast edildiğini düşünüyorum.bilgilendirilmeye muhtacim.Tesekkur ederim.

 40. hakki yildirim diyor ki:

  Hocam babam koah hastasi..uchaftadir yigun bakimda..oksujen makinesine bagli..agizdan..doktorlar girtlagini delip oksijen makinesini girtlakdan baglamak istiyorlar..agizdan 20 gunden fazla verilmiyormus…karar vermemizi istiyorlar…napalim sizce..girtlagini delince nasil yasayabiolir..iyilesme orani nedir..nasil beslenebilir..bu girtlagindaki delik surekli kalacakmi….lutfen cvp verirmisiniz.tesekkurler..

 41. DERYA diyor ki:

  merhaba,72 yaşında koah hastası annem var.sürekli oksijen kontrastörü ve bibap cihazı kullanıyor.akcigerleri bitmiş.ciğerinin alt kısmıda biraz bölge çalışıyo.ayakları akşam olunca çok agrıyo ve akşamları hiç yatamıyo.sabaha kadar sabahlıyo…..ne yapabiliriz.kullandığı ilaçlar combivent nebul 2*1 flıxotide 0,5 nebul 2*1 norvasc,monodur,dıgoxın,coraspın 100 1*1 meteospalym 3*1 omeprol kap 1*1 sprıva ınh 1*1 ventofer combi 400 2*1 ventolın ınh 4*2 arava 20 1*1 devit damla 1*10 bu ilaçları kullanıyo en azında ayak ağrıları için ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirimmm.

 42. sülhattin diyor ki:

  ben 41 yaşında 11 yıldır KOAH hastasıyım.1 metre bile yürüsem yoruluyorum.24 saat oksijene bağlıyım.dışarıya bile çıkamıyorum .oksijene fazla bağımlılıkmı yapıyorum yoksa gereksinimmi bilemiyorum.oksijen kullanmadığım zaman çok zorlanıyorum ne yapmalıyım yardım lütfen

 43. ismail teke diyor ki:

  Merhaba.65 yaşında emekli öğretmenim. KOAH hastasıyım. Spiriva ve ventafor combi kullanıyorum. Yaşadığım yer kışları soğuk yazları da sıcak olduğundan hastalığımı etkilediğini düşünüyorum. Siz benim nasıl bir yerde yaşamam gerektiğini şehir veye bölge adı vererek önerebilir misiniz?
  İşlerinizde kolaylıklar…Selamlar…

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi