İSTANBUL BRONŞİTİ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
istanbul bronşiti

İstanbul Bronşitinin sebebi biliniyor mu? Bu hastalık başka şehirlerde görülmez mi?

İstanbul Bronşiti’ nin sebebi, bronşların aşırı duyarlı olması, yani bronş hiperreaktivitesidir. Bronşlardaki bu aşırı duyarlılığın sebebi kesin olarak belli değildir, fakat büyük şehirlerimizdeki yoğun trafik ve şehirleşmeden kaynaklanan dış hava kirliliğinin ve ev, okul ve iş yerlerindeki iç ortam hava kirliliğinin ve katkı maddesi içeren hazır gıdaların tüketilmesinin önemli rolleri olduğunu düşünüyorum.

İstanbul Bronşiti’ nin daha çok dış ve iç ortam hava kirliliklerinin daha yoğun olduğu kış aylarında ortaya çıkması, hastaların yazın ve İstanbul’dan uzaklaştıklarında şikâyetlerinin tümünün kısa sürede kaybolması bu görüşü desteklemektedir.

İstanbul Bronşiti, Ankara, İzmir başta olmak üzere hava kirliliği, yaşama stili bakımından İstanbul’a benzeyen başka şehirlerde de görülebilir, ancak böyle bir hastalık tablosuna köylerde ve kırsal alanda rastlamak pek mümkün değildir.

Öksürük krizlerinin tekrarlamasında viral ve bazı bakteriyel enfeksiyonların da önemli etkisi vardır. Hastalık bu tür enfeksiyonların daha sık görüldüğü, havaların değişken olduğu sonbahar ve ilkbahar aylarında daha çok belirti vermektedir.

İstanbul Bronşiti kimlerde görülür?

Hastalık, en çok çocuklarda görülmekle beraber her yaştan insanda saptanabilir. Erişkin yaşta, kadınlarda daha sık rastlanır; buna karşılık erkeklerde çok seyrektir. Çocuklarda görülen İstanbul bronşiti genellikle 6-7 yaşlarından itibaren tamamen geçmektedir.

 Sigara ve alerji ile ilgisi var mı bu hastalığın?

Hayır, hiç yok. Hatta İstanbul Bronşiti’ nin sigara içmeyenlerde ve alerjik olanlarda daha az görüldüğünü bile söyleyebilirim, ama sigara dumanına maruz kalmanın öksürük krizlerini tetikleyen çok önemli bir faktör olduğunu unutmamak lazım.

İstanbul Bronşitinin teşhisi nasıl konur?

İstanbul Bronşiti’ nin teşhisi aslında zor değildir. Çoğu zaman, hastanın şikâyetlerinin dikkatle dinlenmesi ve fizik muayene bile tanı için yeterlidir. Önemli olan hekimler tarafından bu yeni hastalık tablosunun ve özelliklerinin iyi bilinmesidir.

Ancak, bu hastalara gittikleri her doktor tarafından, üst solunum yolları enfeksiyonu, sinüzit, farenjit, geniz eti, reflü, bronşit, astım, zatürree, hatta tüberküloz gibi çok değişik tanılar konup, envai çeşit öksürük şurubu, balgam söktürücü ve nefes açıcı ilaçlar, türlü türlü antibiyotikler veriliyor.

Hastalar ellerinde en az birkaç akciğer röntgeni, akciğer tomografisi, alerji testleri, çeşitli kan incelemeleri ile öksürüğü hiç düzelmemiş şekilde doktor doktor dolaşıyorlar. İçlerinde bronkoskopi yapılmış olanlar bile çıkabiliyor.

İstanbul Bronşiti kalıcı bir hastalık mıdır?

İstanbul Bronşiti astım gibi kalıcı bir hastalık değildir. Hastaların çoğu uygun tedavi ile kısa sürede şikâyetlerinden kurtulurlar.

İstanbul Bronşiti, bazı kişilerde bir kerelik tedavi ile tamamen geçerken, bazı hastalarda ileriki aylar ya da yıllar içinde belirtiler tekrarlayabilir. Sprey şeklindeki kortizon tedavisinin yeterli süre kullanılmadığı durumda hastalığın tekrarlama ihtimali daha fazladır.

İstanbul Bronşiti, astım gibi kalıtsal bir hastalık değildir ve ailesel özelliği de yoktur.

İstanbul Bronşitinin tedavisi nasıldır?

İstanbul Bronşitinin temel tedavisi sprey şeklindeki kortizon ve ağız yoluyla alınan yeni kuşak antihistaminiklerdir. Bu ilaçlar, hastalık belirtileri tamamen geçmiş olsa bile, en az 2-3 ay süreyle kullanılmalıdır.

Hastalık tanısının gecikmiş olduğu bazı hastalara kısa süreli kortizon hapları da vermek gerekebilir. Öksürük kesici şurup ve hapların ise hiç bir yararı yoktur.

Uygun tedavinin geçe başlandığı durumlarda, hastalık kronik bir seyir gösterir ve belirtiler çok uzun süre, bazen yıllarca devam edebilir.

İstanbul Bronşitinde antibiyotikler yararlı mıdır?

İstanbul bronşitinde esas olarak antibiyotiklerin ve özellikle de penisilinin yeri yoktur. Bu hastaların çoğu zaten çok çeşitli ve geniş etkili antibiyotikleri kullanmış, ancak hiç bir yarar görmemiş hastalardır.

Bazı hastalarda makrolid grubu antibiyotikler özellikle de erythromycin çok etkili olabilmektedir.

Yazı için 114 yorum yapılmış:

 1. Sevim Yavaş diyor ki:

  Hocam merhaba…50 yaşında sporunu yapan,sağlıklı beslenmeye çalışan,kolay kolay hastalanmayan ve bu yaşa kadar aşağı yukarı hiç ilaç kullanmamış bir kişiyim.Yaklaşık bir yıl önce soğukalgınlığına yakalandım akabinde öksürük başladı ve giderek artış gösterdi. 1-2 ay sonra özellikle gece uyuyabilmek için doktora gittim.Sizin belirttiğiniz bütün tetkikler yapıldı ve ‘allerjik astım olabilir’ dendi…Allerji hapı,burun spreyi, antibiyotik,öksürük şurubu,fıs fıs kullandım.Bir de Budesonide-Formoterol Easyhaler spreylerini her gün 2 kere kullanıyorum.Ama zaman zaman azalır gibi olsa da hiç kesilmeden bir yıldır devam ediyor.Deliksiz uykuya hasret kaldım.Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.

 2. METIN TANIK diyor ki:

  Neden sorulara cevap vermiyorsunuz

 3. selina demirci aykanat diyor ki:

  2 yaşında ikizlerin var ama yaklaşık yirmi gündür öksürüyorlar balgamlı öksürük dinlettim bi kaç kere dr lara sorun görülmüyor röntgene gerek yok dediler kimi viks önerdi kimi asist verdi bol su ve dürekli serum fizyoliji ama bek işe yaramadı ne yapmalıyım.

 4. Nuray YILMAZ diyor ki:

  Hocam Merhaba.Oğlum 4 yaşında ve 3 aydır öksürüyor.Bu süre boyunca sık sık doktora gittik bronşit başlangıcı dediler,ilaç yazdılar 1-2 gün etkili oldu ama öksürüğü kesilmedi.Sadece kuru öksürüğü var.En son Uludağ üniversitesine götürduk kan testleri yapıldı ve röntgen çekildi,alerji testi yapıldı temiz çıktı.Ne yapmalıyım

 5. mine2 diyor ki:

  Hocam.!!hasan Oğlum 2013 nisan ayında Konya da tıp fakültesinde Astım teşhisi+zatürre olmuş dediler.3 kutu antibyotik+balgam söktürücü+çiğneme hapı+fıs fıs başlandı yaklaşık ilaçlar 2 ay sürdü.Fısfısı azaltarak bitirmemizi söylediler.ama ne zaman terlese öksürük başlıyor.ne yapacağız?cvp bekliyoruz.ankaradan sevgiler!!

 6. mine21 diyor ki:

  Hocam! iyi geceler! Oğlum yaklaşık 5 yaşındayken Selçuklu tıp fak Astım+ zatürre teşhisi konuldu.3 kutu antibyotik+balgam söktürücü+çiğneme hapı+ ağız yoluyla fıs fıs başlanmıştı.yaklaşık 2-3 ay sürdü.ilaçlar bitince 1 hafta ancak sürdü.oğlum koşturunca ter olursa hemen öksürük başlıyor.sonra günlerce geçmiyor.kış ta geliyor.anasınıfınada başladı.çok çabuk hastalanır.biz ankarada oturuyoruz biz hastanede hangi bölüme gitmemiz gerekiyor.konyada alerji bölümüne gidiyorduk.yine aynı bölüme mi gitmemiz gerekiyor?çünkü çocuk bölümü anlamıyor.bize Ankarada gideceğimiz hastane ve bu konu da uzman doktor söyler misiniz.çok tşkkr cvp bekliyorum.iyi çalışmalar!!!

 7. seval diyor ki:

  Hocam merhaba ben izmirden yazıyorum,kızım 2,5 yaşında.ağustos ayında bronşit olsu. antibiyotik kullandık,doktor sigaralı ortama girmeyecek dedi.burnu tıkalı olmıyacak dedi.Hepsine dikkat ettim. kızımın agızdan enfeksiyon alma oranı 14 olduğuiçin iki yıldır eylül ekim kasım ayının ilk on günü vaxoral kullanıyorum.bronşit olduğunda ağır tedavi uygulanmadı ama tekrar atak olmamalı dikkat edin dedi doktorumuz. ekimde tekrar öksürük başladı balgamlı.kortizonlu bir ilaç verdi yarıya böldüm ilacı tatlıyla karıştırıp içirdim.öksürüğü geçti.ama bu hafta tekrar balgamlı öksürük başladı günde 2 defa öksürüyor ama balgamlı öksürük bunun için ne yapabilirim.

 8. ayşe diyor ki:

  Hocam merhaba ben izmirden yazıyorum,kızım 2,5 yaşında.ağustos ayında bronşit olsu. antibiyotik kullandık,doktor sigaralı ortama girmeyecek dedi.burnu tıkalı olmıyacak dedi.Hepsine dikkat ettim. kızımın agızdan enfeksiyon alma oranı 14 olduğuiçin iki yıldır eylül ekim kasım ayının ilk on günü vaxoral kullanıyorum.bronşit olduğunda ağır tedavi uygulanmadı ama tekrar atak olmamalı dikkat edin dedi doktorumuz. ekimde tekrar öksürük başladı balgamlı.kortizonlu bir ilaç verdi yarıya böldüm ilacı tatlıyla karıştırıp içirdim.öksürüğü geçti.ama bu hafta tekrar balgamlı öksürük başladı günde 2 defa öksürüyor ama balgamlı öksürük bunun için ne yapabilirim.

 9. BANU MEYDAN diyor ki:

  İyi akşamlar Ahmet Bey,
  İstanbulda oturuyoruz, 4 yaşında bir kızım var.Bu yıl Aralık ayında boğazını temizlemek istercesine bir gıcıkla uyandı kızım.Geceleri öksürmüyordu,halsizlik ,iştahsızlık , ateş gibi hiç bir belirtide yoktu.Çalışan bir anne olduğum için ne olur ne olmaz diye hemen doktora götürdük.Doktor sırtını dinledi, boğazına , kulağına baktı ve yorum yapmadan Zinnat antibiyotik ve Bricanly yazdı, 1 hafta kullanmamızı söyledi.1 haftanın sonunda hiç bir gerileme olmadı aksine öksürüğü arttı , onun dışında yine her şey normal gece de öksürmüyordu,burnu tıkalı değil, horlamıyor , ağzı açık uyumuyurdu.Tekrar gittiğimizde doktor kan testi , kanda alerji tesi ve akciğer filmi istedi,Kanda mikrop olduğunu ve balgamında sağ tarafına indiğini söyledi.Alerji testinde ise tolaj IGE : 41,5 çıktı.Müşaadeye aldılar ve 4 doz nebülatör ile ventolin verdiler.Sonrasında da 6 gün Unacefin iğne-macrol-ventolin şurup-deloday şurup ve singulair kullandık. Öksürüğü kalmadı tam iyileşti derken 1 hafta sonra grip oldu, ateşi 38,3 e çıktı.Bu sefer halsizlik ve iştahsızlık vardı, yine burnu tıkalı değildi.
  Başka doktora gidelim dedik bu seferde doktor soğukalgınlığı dedi ve kesik kesik kuru öksürüğü için Benical öksürük şurubu yazdı.
  5. günün sonunda öksürük azalmadı aksine arttı.
  Dün de doktora gittik bu bronşit başlangıcı dedi ve ventolin inhaler(7gün),singulair (3 ay)ve 3 günlük antibiyotik verdi.Son olarakda 3. kez bronşit olursa alerjik astım teşhisi konulacağını söyledi.
  Ne yapacağımızı ne düşüneceğimizi şaşırmış durumdayız.Değerli bilgi ve yorumlarınızı paylaşırsanız çok rahatlayacağız.
  Çok teşekkürler

 10. Ali diyor ki:

  “Ancak, bu hastalara gittikleri her doktor tarafından, üst solunum yolları enfeksiyonu, sinüzit, farenjit, geniz eti, reflü, bronşit, astım, zatürree, hatta tüberküloz gibi çok değişik tanılar konup, envai çeşit öksürük şurubu, balgam söktürücü ve nefes açıcı ilaçlar, türlü türlü antibiyotikler veriliyor.” DİYORSUNUZ AMA SİZDE 2 DAKİKALIK BİR MUAYENE SONRASI HEMEN ANTİBİYOTİK VE NEFES AÇICI İLAÇLARI YAZIP, HASTANIZI YOLLUYORSUNUZ! ŞAŞIP KALIYOR HASTALAR; KİME, NEYE İNANACAĞIZ ACABA?

 11. Pınar diyor ki:

  Hocam selamlar. Burada yazılan pek çok yorumu okuduğumda bizim yaşadıklarımızı aynen anlatmışlar diye düşündüm.3,5 yaşındaki kızım bu yıl kreşe başladığından beri hasta.Doktora gidiyoruz ilaç veriyorlar ilaç tedavisi bitiyor daha kontrole gitmeden yine hastalanıyor.Kısacası son 4 ay içinde hasta olduğu gün sayısı iyi olduklarından çok daha fazla.Üstelik ilaç tedavisi yanında çeşitli televizyon kanallarında sizin açıklamalarınıza istinaden bir o kadar da doğal tedavi yöntemleri takip ettim.Biz İzmir’de yaşıyoruz.Neredeyse tüm ilaçları da kullandık ama çare olmadı.Sizin öneriniz nedir?N’olur yardımcı olun…

 12. Ozlem diyor ki:

  Dr. Kadir tugcu internetten aratin sorularinizi ona sorun. Cevap verir hem de dogru cevaplar

 13. gönül yılmaz diyor ki:

  Hocam 4yasında oglum var.allerjik bünyesi varmış gida alerjisi bitti reflü var öksürüğü var sinuzut teşhisi kondu en son.2 yıldır bronşit olmuyor ama balgam li öksürüğü var.ozellikle gece artiyor . yazın birsey olmuyor kışın oluyor.hangi tedavi uygulanmalı yardimci olurmusunuz.

 14. gamze gokoglu diyor ki:

  me rhabalar
  5 giündür claricide ve kreval kullanıyorum ama balgamlı öksürügüm hala geçmedi öksürük artık günlük hayatımı etkiler oldu izmir de oturuyorum bana da yardımcı olursanız cok sevinirim

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi