ASTIM BELİRTİLERİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
astım 1

Öksürük, astımın en önemli belirtisidir, kuru ve inatçı bir nitelik gösterir. Öksürük, çoğu zaman hırıltılı solunum ve nefes darlığı ile birliktedir. Öksürük, geceleri, sabaha karşı ve yatar durumda fazladır. Gülmek, ağlamak, derin nefes almak bile, şiddetli öksürük krizlerine yol açabilir.

Özellikle yaşlı hanımlarda öksürük sırasında idrar kaçırılması çok sık rastlanan bir durumdur. Bazı yaşlı tonton teyzeler bu durumu ‘Oğlum, bezlere geri döndük’ sözleriyle ifade ederler.

Öksürük nöbetleri sırasında bayılan hastalar da olabilir. Şiddetli öksürük sonucu, göğüs ve karın kaslarında ağrılar, hatta kaburgalarda çatlak ve kırıklar dahi görülebilir.

ASTIMLILARIN BALGAMI

Astımlıların  tipik olarak, az miktarda, lâstik kıvamında, yapışkan balgamları vardır. Bu küçücük balgam parçasının atılması bile hastayı ileri derecede rahatlatır. Bazı astımlıların ise çıkarmakla bitiremedikleri beyaz köpük şeklinde salgıları vardır.

Astımlıların zaman zaman yeşil renkte balgamları da olabilir. Bu durum, bronş enfeksiyonu sanılarak hemen antibiyotik verilir, oysa balgamın renginin yeşil olmasının nedeni enfeksiyon değil, eozinofil hücrelerin balgamda fazla miktarda bulunmasıdır. Buna karşılık, koyu ve sarı renkte balgamı olan hastalarda enfeksiyon ihtimali yüksektir ve antibiyotik kullanmak gerekebilir.

Sinüziti olan astımlılarda genizden gelen  salgılar  vardır.

Astımlı küçük çocuklar hiç balgam çıkaramazlar. Bunlar, şiddetli öksürük krizlerinde yapışkan bronş salgılarını ancak kusarak dışarıya atabilirler.

GÖĞSÜMDE KEDİ VAR

Astımlı hastalar kriz sırasında göğüslerinden ıslık şeklinde bir takım sesler duyarlar. Biz buna tıp dilinde wheezing ismini veriyoruz. Hastalar bu sesi, hırıltı, hışıltı, hızıltı, hıcıltı… gibi kelimelerle ifade ederler.

Wheezing,  bronşların yaygın olarak daraldığının bir işaretidir ve hasta nefes verirken daha iyi duyulur.  Nefes alırken de hırıltı duyulması astım krizinin daha ağır olduğunun bir işaretidir.

Bu sesler bazı hastalar tarafından kedi mırıltısına,  keman sesine,  kuş cıvıltısına… benzetilir. Astımın diğer belirtileri gibi hırıltılı solunum da geceleri ve sabaha karşı daha belirgindir.

Her astım krizinde hırıltı duyulmaz. Özellikle de, çok şiddetli nefes darlığı olduğu halde hırıltı olmaması, çok ağır bir astım krizinin işaretidir. Bu hastaların küçük bronşları, koyu ve yapışkan salgılarla tamamen yıkanmış olabilir.

ALLAH DÜŞMANIMA VERMESİN DEDİKLERİ

Hastaları ve yakınlarını en çok korkutan ve etkileyen belirti nefes darlığıdır. Nefes darlığının derecesi her hastada ve aynı hastada değişik zamanlarda farklı olabilir. İyilik dönemindeki bir astımlı her türlü eforu rahatlıkla yaparken, kriz döneminde efor yapmak nefes darlığını artırır. Bazı hastalarda oturur durumda dahi nefes darlığı olabilir. Sırtüstü yatmak nefes darlığını ağırlaştıran bir faktör olduğundan astımlılar başlarını yükseğe koymayı tercih ederler.

Nefes darlığını ‘şişkinlik’  ya da ‘yorgunluk’ olarak tanımlayan hastalar hiç de az değildir ve bunu da ‘Yol yürüsem şişiyorum’, ‘Ah, şu şişkinlik geçse bir şeyim kalmayacak’ şeklinde anlatırlar. Astım krizlerinde akciğerlerdeki hava miktarı çok fazla olduğundan, diyafram kası aşağı doğru itilir ve karın içi basıncı artar. Bu da hastalar tarafından şişkinlik olarak algılanır. Şişkinlik hissi, bazı hastaların fazla miktarda hava yutmasına veya astım tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkilerine de bağlı olabilir.

Bazı hastalar ise nefes darlığını göğüste sıkışma hissi veya basınç olarak da tanımlarlar. Bu durum yaşlı hastalarda dikkatle değerlendirilmelidir, çünkü benzer yakınmalar bir kalp krizinin işareti de olabilir.

Yazı için 111 yorum yapılmış:

 1. Cemre diyor ki:

  Ben Bu 1 Aydır Nefes Darlıgı Cekıyorum Doktorlar Bronsıt dıyor ılac verıp gondrıyorlar gecer 1 haftaya dıyorlar 1 haftadan daha da fazla oldu gecmıyor ben ve aılem olmak uzere astım olabılır dıye dusunuyoruz neyapmam lazım astım olabılırmı cok sık oluyor arada bır oksurmeye baslıyom yardımcı olurmusunuz?

 2. zuleyha diyor ki:

  Sayin hocam bu mesaji size gece 4 de yaziyorum. 28 yasinda yim. 3 yasinda solunum cihazina bagli bir kizin var sürekli trakeostomiden aspirasyonu yapıyorum. Bunu söylüyorum çünkü bendeki öksürük ten cok korkuyorum ya cocuguma bit enfeksiyon varsave ggeçerse diye. Hocam 2 yil oncede ayni belirtiler oldu özellikle nisan mayis aylarında oluyor. Sürekli öksürük yani öksürük gelince arda oluyor ve artik gogsumun ortasi çok aciyor. Balgami atinca rahatliyorum. Fakat bu esnada burun timanikligi ve burun akintisida oluyor. Doktor akciğerlerini dinlerken derin nefes al diyor ve tam o sirada şiddetli öksürük le balgam cikartiyorum. 2 yol önce filmlerde bisey yok dediler fakat avelox ile symbicort ve adini hatırlayan ad için bir ilaçtan sonra şikayetlerin geçti. Fakat su an çok kötüyüm dahiliye doktoru symbicort ve ventolin yazdi bunlar biraz rahatlatiyor ama kisa sureli etki sagliyor. Yatamiyorum hocam uyuyamiyorun yatarken daha çok daraliyorum. Ne yapmam gerekiyor lütfen Allah rizasi için cevap bekliyorum.

 3. Ramazan fırat diyor ki:

  Hocam ben yıllardır balgam çıkarıyorum şimdi sabahları balgamla beraber kan da geliyor astım teşhisi koydular bana bende öksürük yok sigarada hiç içmedim nefes darlığı çekiyorum hiç bir ilaç yapamadı bana bu nasıl bir hastalık her gün balgamla kan çıkarmaktan yoruldum tiksiniyorum lütfen bana yardım edin

 4. Sevda diyor ki:

  Sayın hocam bende bir aydır sürekli öksürüyorum,öksürürken nefesim kesiliyo balgam geliyo ama mıdem bulanıyo diye cıkaramıyorum cunkü balgam bogazıma yapışıyo gündüz ara ara bunları yasıyorum ama bir aydır geceleri uyuyamıyorum öksürmkten sesim kısıldı artık…Gögüs doktoruna gıttım hıcbir tetkit yapmadı öksürük şurubu verdi gecer dedi ama gecmedi lütfen yardımcı olun bana astım belirtilerimidir bunlar….

 5. hayrıllah diyor ki:

  Merhaba hocam.25 yaşındaym 2 ay öncesınde burun tıkanıklığı ve öksürük başladı.Gün geçtikçe daha kötüye gidiyor.Geceleri uyutmayan ökürük ve burun tıkanması.Bıktım artık ne yaptıysam olmuyor.Hem işimi etkiliyor hemde uykularımı.Burnumda da sağ tarafa doğru yamukluk da var.Geceleri öksürük başlıyor ama sanki boğazım tıkanıyor zor nefes alıyorum.astım olabılır mı acaba.Ayrıca gün içerisinde de uzun süreli öksürüklerim ve hiç geçmeyen burun tıkanıklığı oluyor..

 6. Ali Osman Gulden diyor ki:

  Hocam kizim 4 yasin da dogdukta 1ay sonra bronsit oldu daha sonra astima cevirdi ne yapmaliym

 7. recep diyor ki:

  saygılar hocam bazı zamanlar cigerlerim sökülecek gibi öksürüyorum atesli nöbet gecirmiyorum en son üç hafta önce şiddetli öksürüğüm vardı iki hafta sürdü ve gecti geceli 1 hafta olmadan bir sabah uyandıgıma bugazlarımda agrıyla uyandım ve ateşle ateşim çook çıktıgından acıle gittim doktor kbb ye cıkmamı söyleyip bir iğne yaptı sonra sırtımı dinledi ve dahiliyeye cık dedi dahiliyeye gittim doktor üst solunum yolu enfeksiyonu ve sinizit dedi ona göre ilaclar yazdı ilacları kullanınca daha kötü oldum kullanmayı bıraktım daha iyim suan internetten arastırma yapıyordum ve yazınızı okudum astım hakkında saydıgınız belirtilerin %80 ni yasıyordurum fakat sigaraya baglıyordum bu hastalıgım boyunca burnum hiç tıkanmadı burun yolum acık ve kuruydu yüksek ates ve öksürük ve bogaz agrım vardı caydanlıgın ucundan cıkan buhara bi iki dakika yakın durdum nefesim iyice daraldı bi bes dakik baska ortamda durmama ragmen gecmedi daha öncede daralmalarım oluyordu ama bu 10 saniyeyi gecmeyecek sekildeydi balgam sürekli var ve siyah giri arası bu aralar içinde kanda oluyor sanırım üst yüzeyi kırmızımsı oluyor acaba astım mıyım yardımcı olursanız sevinirim

 8. musyafa diyor ki:

  Mrhba doktor bey bn konyadan katiliyorum 2aylik bir oglum var bogazda hirilti icin doktora gittik ventolin ve serum verdi kullaniyoruz ilaclari yanliz birkac saniyeligine sanki ayaklarda ve cenede titreme olup geciyor bu durum nedir lutfen yardimci olurmusunuz

 9. güven diyor ki:

  astımdan şikayetçi arkadaşlar.her gün sabah akşam yarım çay kaşığı ingiliz karbonatını(sodyum bikarbonat.karbonat veya yanlışlıkla soda da denir.)1 bardak ta sıcak suyla haşlayarak eritin üstüne su çekin sabah akşam aç karnına verin bu çocuklar için.büyükler içinse aynı tarifi 1 tam çay kaşığına çıkarın.hiç bir zararı yok.yada en iyisi facebook ta kemal milar sayfasını takip edin.çok kurtulanlar var.kanserin son evresinde bile kurtulanlar geri dönüş yapıp bilgi vermiş siteye.eczanede var İngiliz karbonatı diye alacaksınız.normal karbonatla aynı ama daha safmış.şifa Allah^tandır.

 10. emrah diyor ki:

  merhaba iyi günler hocam 25 yasindayim size karstan yaziyorum bende 2 yıldan fazla bir süredir aralıklarla oluşan bir öksürük var herhangi bir nefes darlığı çekmiyorum bu öksürükler genellikle ıhlama seklinde oluyo bu öksürük illetti soğuk algınlığı ile olustu doktor astım ve bronşit tanısı koydu en sonunda karacigerde iltahap ve zatürre oldum bana yardimci olursaniz sevinirim

 11. eray diyor ki:

  Değerli hocam bende 1 aydır akciğerlerimde yanma hissi ve ara sırada balgam tıkanıklığı nedeniyle nefes almamda zorluk hissediyorum. Doktora gittim tahlillerimi yapan doktor astım şüphesi koydu fakat astım demedi bana ne önerirsiniz doktorun söylediği beni ikna etmedi doktor tahlil sonuçlarını görmesine rağmen neden tanı koyamadı? Öksürük fazla olmuyor fakat arada sırada tıkanıklık oluyor.

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi