BEBEK AŞISI ROTARİX MERCEK ALTINDA

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
rotarix

Haber www.sagliktagundem.com internet sitesinden:

Bebeklerin ölüm nedenleri arasında sayılan rotavirüse karşı yaygın biçimde kullanılan iki aşıdan bir olan “Rotarix” hakkında FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) “kullanımının askıya alınması” tavsiyesinde bulundu. FDA açıklamasında, aşıyla ilgili bir güvenlik kaygısı olmadığı da belirtildi.

Türkiye dahil bir çok ülkede kullanılmakta olan Rotarix ile ilgili yapılan araştırmalarda yapısında domuz DNA’sı materyali bulunduğu ancak insan sağlığına zararlı olduğuna dair bir bulguya rastlanmadığı kaydediliyor. Rotarix, Amerika Birleşik Devletlerinde de kullanılmasına rağmen bu aşının FDA ruhsatı bulunmuyor. Bir Avrupa firması olan GlaxoSmithKline (GSK) tarafından üretilen Rotarix, Avrupa İlaç Ajansı -EMA (European Medicines Agency) ruhsatıyla satılıyor.
Rotavirüse karşı kullanılan diğer aşı RotaTeq ise bir Amerikan firması olan Merck Sharp & Dohme tarafından üretiliyor.

Haberin tamamını okumak için

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. esasl diyor ki:

    Bebeklere hiç aşı yapılmasa olmaz mı? Aşılamanın korumadığına hatta hastalıklara sebep olduğuna dair pekçok yabancı kaynak mevcut. Türkiye’de bu kaynaklar hiç dillendirilmiyor. Avrupa ve Amerika’da aşıya karşı tutum yaygınlaşmakta ama ülkemizde adı bile geçmiyor neredeyse. Lütfen bu konuda bilgilendiriniz.Teşekkürler

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi