İSTANBUL BRONŞİTİ: ÇOCUKLARIN GEÇMEYEN ÖKSÜRÜĞÜ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
istanbul bronşiti

İstanbul Bronşiti adı ile tanımladığım klinik tablo özellikle çocuklarda topluma ilk karışmaya başladıkları dönemde (yuvaya veya kreşe gitmek gibi) ortaya çıkıyor. Hastalık nöbetler halinde görülüyor. Hastaların ortalama yüzde 80’ i tedaviye çok iyi cevap veriyor ve belirtiler birkaç gün ile bir hafta arasında tamamen düzeliyor. Hastaların ortalama yüzde 15’ inde öksürüğü kontrol altına alınması birkaç hafta sürebiliyor. Hastaların yüzde 5’ den daha az bir kısmında ise tedaviye cevap ancak birkaç ay sonra görülüyor.

İstanbul Bronşiti ile ilgili yazılarımı okuyan okuyucularımdan aldığım mektuplardan örnekler sunmak istiyorum. İzmir’ den yazan bu okuyucum mektubunda  tipik bir İstanbul Bronşiti tablosu anlatıyor. Mektubu okuyunca “Bizim başımızdan geçenler bundan hiç de farklı değil” diyecek pek çok anne-baba olacağını tahmin ediyorum.

İşte o mektup:

“Ahmet Bey merhabalar,

Ben size 28 aylık kızımla ilgili danışmak istiyorum. Sizin yazınızı okuduktan sonra hastalığımızın İSTANBUL BRONŞİTİ olabileceği düşüncesindeyim.

Biz İzmir’ in bir ilçesinde yaşıyoruz. Kızım yaklaşık 4 ay önce burun akıntısıyla beraber öksürmeye başladı. Doktorumuz geniz akıntısına bağlı olarak öksürdüğünü söyledi. 2 ay kadar antibiyotik tedavisi ve bunun yanı sıra Mukotik, Asist türü ilaçlar ve geceleri öksürüğünü kessin diye Levopront öksürük şurubu kullandık.

Bu arada iki ayrı yere tatile gittik fakat çevre değişimi de öksürüğünde herhangi bir düzelmeye neden olmadı. Bunun üzerine başka bir doktora götürdük bronşiyolit olduğunu söyledi. Broncho-vaxom, Singulair toz  ve reflüsü olabileceği düşüncesiyle de Lansor verdi fakat hiç bir ilerleme sağlanamadı. Bu ilaçları da yaklaşık bir ay kullandık.

Bunlardan herhangi bir gelişme sağlayamayınca 1 hafta önce Ege Üniversitesi’nde bir profesöre götürdük. Kendisi hastalığın bu ilaçlara cevap vermediğine göre incelenmesi gerektiğini söyledi ve biz hastaneye yatış yaptık.

Kızımdan 2 gün içerisinde toplam 12 tüp kan alındı akciğer, sinüs filmleri çekildi. Reflüsü var mı diye burnundan kamera sokularak ses telleri incelendi. Netice de hiçbir şey çıkmadı. Maalesef Profesör Bey bu süreçte yanımızda olmadığı gibi bugün kendisiyle görüşmeye gittiğimizde daha en az 10 gün hastanede yatmamız gerektiğini, daha tetkik yapılacağını söyledi. Yapılan tetkiklerden bilgisi olup olmadığını, sonuçların nasıl olduğunu sorduğumuzda da bilmiyorum cevabını verdi.

Bunun da bize fayda sağlamayacağını üzülerek gördük. Kendisine ne yapmamız gerektiğini, kızımıza daha ne yapılacağını sorduğumuzda da bakarız hafta sonuna kadar yatsın cevabını aldık.

Ben sizin İSTANBUL BRONŞİTİ ile ilgili yazınızı araştırma yaparken okudum. Bundan bugün Profesör Bey’e de bahsettim. Belirtiler bizim kızımıza uyuyor çünkü kendisi tüm tahliller neticelenmeden cevap veremeyeceğini söyleyince bu gün kızımızı hastaneden çıkardık. Maalesef asistanlara deneme tahtası olarak kullanıldık bu süreçte:(

Ahmet Bey, eğer İstanbul da yaşıyor olsam emin olun bugün kızımı size getirirdim. Bize ne önerirsiniz? Şaşırmış durumdayız.

Şikâyetlerimiz gece 1,5-2 civarında başlıyor ve şurup vermezsem öğürtüye varan öksürüğümüz oluyor. Arada zorla balgam çıkartırsa, yapışkan beyaz renkte köpüksü bir şey çıkıyor. Gündüz de eğer fazla koşarsa, gülerse ya da biraz fazla yorulursa öksürmeye başlıyor. Ayrıca çok keskin parfüm kokusu da onu rahatsız ediyor.

Kızım ikiz eşi. Doğuştan bir akciğer problemimiz olmadı. Kuvözde kalmadık. 37+4 de doğdu ve şu an 12.400 gram. Ben alerjik olduğunu düşünmüyorum çünkü yaşadığımız yer çam ağaçları ve çimen olan bir yer. Fakat daha önce de söylediğim gibi iki defa ortam da değiştirmemize rağmen öksürüğünde bir düzelme olmadı, polen mevsiminde değiliz. Evimizdeki halılar anti bakteriyel. Bize İzmir de yönlendirebileceğiniz bir doktor var mı ya da yazınızda belirttiğiniz ilaçları mı kullanmamız lazım?

Biraz uzun bir yazı oldu kusuruma bakmayın ama bu dört aylık süreç bizim ve kızımız için çok zor bir süreçti. Artık sonuç almak istiyoruz o öksürdükçe bir şey yapamamak bizi fazlasıyla üzüyor. 

Şimdiden teşekkür ederim.”

Yazı için 31 yorum yapılmış:

 1. nigar çakır diyor ki:

  hocam merhaba…..
  benim 3 yaşında bi oglum var ellerimizdem öper,yaklaşık da 1 yıl kadardır öksürük burun akıntısı var 2 gün iyi 1 hafta hasta…dün tam 11 şişe çeşitli şurup attım.artık çok yoruldum.şikayetlerimiz aynı..gece terlemesi gece öksürükleri hep çok hasta…tanı aynı ama tedavi içim ne yapıcaz.trabzonda nereye kime götürebilirim….illa size getirmrm gerekirse uçar getiririm..yeterki oglum iyileşsin…lütfen

 2. Ender Macar diyor ki:

  Sayın Hocam,
  Yazınızı görünce ben de sizinle ilgili 5 yıl önceki anımı okuyucularla paylaşmak istedim.Şu an 9 yaşına girecek olan kızım için gezmediğimiz doktor kalmamıştı sizinle tanışana kadar.Bir o kadar da sonuçsuz tedavi denemeleri yapmıştık.Size geldiğimiz 4 yıl öncesi daha dün gibi hafızamdan çıkmıyor.Çok şükür ki o gün bugün kızım da bizler de rahatız çünkü adı Küçükusta ama kendisi çok büyük bir Usta Ahmet Hocamız var.Ümit ederim aynı rahatsızlıklardan muzdarip herkes sizinle birgün bir yerlerde tanışabilme fırsatını yakalar.Sağlıklı günler dileklerimle…

 3. sevgi diyor ki:

  merhaba hocam,daha öncede size yazdım 5 yaşındaki oğlumun geçmeyen öksürükleri var.2 yıllı da geçti,gitmediğimiz doktor,kullanmadığımız ilaç kalmadı.cilt testinde de bişey çıkmadı.iyice umutsuzluğa kapıldığım şu günlerde yazınızı okudum ve daha şimdiden moralim yerine gelmeye başladı.oğlumun istanbul bronşiti olduğunu düşünüyorum.bahsettiğiniz ilaçları mail adresime gönderirmisinizde diyemem biliyorum oğlumu alıp size gelmem lazım yazhanenizi aradım hocam gelemem imkanlarım elvermiyo yoksa hemen yarın kalkar gelirdim.2,3 yıldır sizi hep tv lerden takip ediyorum.hocam napabilirin çok çaresizim.allah rızası için yol göterin

 4. Cihan CİRİT diyor ki:

  Hocam İstanbul Bronşiti İle İlgili yazınızı okudum Benim 5.5 Yaşında bir oğlum var ikizlerden birtanesi Astım Hastası Kreşe gönderiyoruz çok sık hastalanıyor buaralar ise devamlı öksürüyor bir türlü geçmiyor bir çok doktora götürdük ama hiç biri öksürüğüne çare bulamadı hepsi gribal enfeksiyon olduğunu öksürüğün kendiliğinden geçeceğini söyledi ben çok zor durumda kaldım bir baba olarak yardımlarınızı bekliyorum

 5. SONGÜL KARATAŞ diyor ki:

  AHMET HOCAM BEN ANTALYADA OTURUYORUM YAZINIZI TESADÜFEN OKUDUM 29 AYLIK OĞLUM VAR VE 3 AYDIR İSTANBUL BRONŞİTİ İLE İLGİLİ BELİRTİLERİ VAR BU ARADA SİNİZÜT OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİLER VE ZİNNAT VE BROKSİN KULLANDIK AMA DURUMUNDA HİÇ BİR DEĞİŞİKLİK YOK İSTANBUL BRONŞİTİ İLE İLGİLİ TÜM BELİRTİLER VAR NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRMIŞ BİR HALDEYİM İSTANBULA GELME ŞANSIM YOK LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN ÇOUĞUMU SÜREKLİ DOKTARA GÖTÜRMEKTEN VE SÜREKLİ AYRI AYRI İLAÇ YÜKLENMESİNDEN YORULDUM SİZDEN ACİL CEVAP BEKLİYORUM
  BU ARADA ALERJİ TESTİ YAPILDI VE HER ŞEY NORMAL ÇIKTI SADECE ÇOK İŞTAHSIZ
  BUNUN VE ÖKSÜRÜĞÜNÜN DIŞINDA HER ŞEY NORMAL

 6. dursun aslan diyor ki:

  17 HAZİRAN 2011 22.47 ben elazığdan yazıyorum benim çocuğumunda istanbul bronşiti ile ilgili tüm belirtileri var bütün hastanelere gittik hepsi aynı ilaç aynı tedavi uyguladılar 1 gün evde ise 10 gün hastanedeyiz bizim istanbula gelme durumumuz yok sizinbize yardımcı olmanızı rica ediyorum kullandığımız ilaçlar singulair,ventolin ilaçlarını kullanıyoruz doktor kullanmamızı istiyor ama bir sonuç alamıyoruz lütfen bize yardımcı olun.

 7. mustafa kartal diyor ki:

  Sayın Hocam
  benim oğlum 2 yıldır sürekli öksürüyor sadece uyuyunca öksürük kesiliyor
  1.Her türlü allerjik testi yapıldı iyi çıktı
  2.Akciğer filmi çekildi birkaçkez iyi çıktı
  3.Kulak burun mütehassısına götürdük 4-5 kez herhangibir şeyin olmadığını söylediler
  4.Mide den endiskopi yapıldı reflü başlangıcı teşhisi kondu onunda ilaç ve perhiz tedavisi yapıldı fakat yine öksürüğü geçmedi
  Üniversite öğrencisi ders anında öksürmesi kendisini ve sınıfı rahatsız ediyor derse adapte olamıyor,
  ne yapacağımızı bilmiyoruz kuru kuru öksürüyor bize yardımcı olursanız çok seviniriz.

 8. canan yalçınkaya diyor ki:

  benimde 11 aylık oğlum var ve synı şikayetler bizde de mevcut.bizde balgam sökücüler ve antibiyotikler kullandık ama sonuç sıfır.ne yapabiliriz lüften yardım edin

 9. Pınar diyor ki:

  Hocam nerden başlayacağımı bilmiyorum. Ben almanyadan yazıyorum 4 yaşına girecek bir oğlum var. Bir sene önce arkası kesilmeyen bir öksürük başladı ama susmamak üzere 1 gün sürdü. Sonrası artık sizin anlatığınız gibi öksürük bir gün boyunca aralıksız sürüyor artık çocuğun öksürmekten karnı ağrıyor. Sonrası öksürük gün içerisinde birkaç kez gece ama tekrarlıyor. Boyun çevresi terliyor. Sabaha karşı öksürükle uyanıyor. sürekli antibiyotik öksürük şurubu verdiler. Eve buhar makinası verdi sodyumklorür içeren iki üç haftaya bir kullandık ondan sonuç alamadık. Alerji testi temiz çıktı cigerleri temiz çıktı. Sonunda astımlıların kullandığı pıs pıs verdiler. Yazın biraz azalmıştı kesilmemişti ama şimdi tekrar başladı. Artık doktora gitmek istemiyorum çocuğum öksürdükce içim parçalanıyor doktorda abartığımı düşünüyor. Ana okuluna başladığı için normal diyor şu son günlerde de öksürükle birlikte hafif bronşlardında doluluk var gibi birde 3 aydır burun tıkanıtlığı var doktor burun spreyli verdi çok kullanma diyor ama çocuk uykusundan uyanıyor nefes alamıyorum diyor. Almancamda yeterli olmadığı için derdimi anlatamıyorum. Eşimde doktoru onaylıyor çocuk normal diyor. Burun tıkanıklığına aslında sprey kullanmak istemiyorum ama yapacak birşey yok nefes alamıyorum diye ağlayınca sıkıyorum. Bana bir yol önerirseniz memnun olurum.

 10. Gülay KİRPİ diyor ki:

  Hocam öncelikle kolay gelsin 5 yaşında bir kız çocuğum var vaktinde doğdu fakat doğumundan hemen sonra öksürük atakları tıkanmalar astım tanısı kondu buhar cihazı aldık ilk 3 yıl sıkıntılı geçti öksürükle birlikte yediklerinide kusardı bütün tetkikleri yapıldı reflü yok fakat balık dahil olmak üzere çimen lateks toz akar…birçok şeye alarjisi çıktı kandan bakıldı.Fakat hiç bir şikayetimiz yok öksürükten başka balık fıstık alarjisi olduğu halde alıyor etki göstermemekte,ayrıca iştahlı bir çocuk gelişim standartlarının hep biraz üstündedir.2 kışı çok normal geçirdik 3 ayı aşkın bir süredir kreşe gidiyor 2 ay önce hastalandı ciğerlerine indiğini farkettim 2 kıştır bunu yaşamıyorduk daha sonra takip eden hekime götürdük kulağında sıvı birikintisi ve ciğerlerinden sesler geldiğini söyledi buhar tedavisine başladık bu arada sürekli aero çember ile pulmıcort kullanmaktayız (sabah akşam) antibiyotik tedavisine biz hekime başvurmdan başlamıştık zaten çünkü ateşini düşüremedik ve hekimimiz şehir dışında idi.kızım şiddetli baş ağrılarının olduğunu söylerken ben bu arada hastane personeliyim mr çekildi stenoid sinüzit çıktı 2 ayı antibiyotiklerle geçirdik 2 gündür burnu akmaktaydı ve yine öksürmeye başladı ilaç ne kullanacağımı bilemiyorum kbb uzmanına mı yoksa çocuk hastalıkları uzmanımıza mı başvuracağımı şaşırdım sinüzit tedavisi nasıl olur 2 şişe antibiyotik ile geçer mi?iştahimız şu an iyi fakat bu öksürük ilerlemekte ileri bir tabloda kusmalarımız da başlıyor sürekli ilaç yüklemek istemiyorum şu an ateş yok burun akıntısı ve geçmeyen öksürük ciğerlerinde ses de yok ilerlerse ciğerlerine iniyor ne yapmalıyım bana cevap yazarsanız çok sevinirim

 11. mustafa diyor ki:

  siz para göz bir doktordan başka birşey değilsiniz insanlara yararlı olcaksınız madem bunun için yemin ettiniz birazcık doktorluk namusu varsa insanlara birşeyler önerin eğer sizin derdiniz yanlızca paraysa verin hesap numaranızı istediğiniz parayı yatıralımda kurtarın bu insanları bu durumdan belki bu yorumu yayınlamayacaksınız ama biraz allah inancınız vicdanınız varsa kendinizi sorgulayın

 12. ABDULLAH ÜZER diyor ki:

  HOCAM MERHABA BENİM OĞLUM 6 YAŞINDA ŞUBAT 2012 AYINDAN İTİBAREN SOĞUK ALGINLIĞI SONRASI GEÇMEYEN BİR ÖKSÜRÜĞÜMÜZ VAR. BİR KAÇ UZMAN DOKTORA GİTTİK GEÇMEDİ SAMİULUS HASTANESİ ALERJİ BÖLÜMÜNE GİTTİK GEÇMEDİ ŞİMDİ GAZİ ÜNV GÖĞÜS BÖLÜMÜNE GÖTÜRDÜM FAKAT ŞİMDİLİK ANTİBİYOTİKLE BOĞAZLARINI TEMİZLEYELİM DEDİLER SONRA TETKİKLERRE BAKACAKLAR. HİKAYEMİZ ÖZELLİKLE SABAHLARI ÇOCUK GÖZÜNÜ AÇAR AÇMAZ BAŞLIYOR VE YARIM SAAT VEYA 40 DAKİKA KADAR BİR KURU ÖKSÜRÜK ATAĞI GEÇİRİYOR. SONRA HAFİFLİYOR FAKAT GÜN İÇİNDE ÖKSÜRÜK OLUYOR. ÖZELLİKLE KOŞUP OYNAYINCA ÖKSÜRÜK BAŞLIYOR ARKASINA ÇOCUK KUSMAK İÇİN ÇÖPE KOŞUYOR. SABAHLARI KALKINCADA ÖKSÜRÜK ATAĞI SONRASI AYNI DURUM YAŞANIYOR VE SAYDAM AKICI BİR SIVI GELİYOR. KUSTUKTAN SONRA RAHATLIYOR. BENDE OĞLUMUN İSTANBUL BRONŞİTİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. SİZE ULAŞABİLMEM İÇİN VE TEDAVİ OLABİLMEM İÇİN MESAJINIZI BEKLİYORUM.
  BABASI: ABDULLAH ÜZER
  HASTA :ERAY ÜZER

  TEL: 0-5447469586

  ŞİMDİDEN HABER BEKLİYORUM UMARIM MESAJIM SİZE ULAŞMASI DİLEĞİYLE

 13. elif baytar diyor ki:

  Hocam merhaba 2 yaşında 1 oğlum var sadece geceleri yaklaşık 3 aydır kesintisiz öksürüğü var sabaha karşı kusma ile de sonuç verdiği oldu ama bir sürü ilaç kullandık antibiotik kullandık ama hiç birşey değişmedi.Ne yapmamız gerek lütfen bilgilendirirmisiniz şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim …

 14. Deniz GÜNDOĞDU diyor ki:

  hocam merhaba, 3 yaşında bir oğlum var. 1,5 yaşında bronşit oldu antibiyotik ve iğnelerle atlattık çok şükür fakat atlatamadığımız bir öksürük var, en ufak bir soğuk algınlığında başlayan ve uzun süre gitmeyen bir öksürük, doktorumuzun bu öksürüğe yanıtı “solunum yolu reaktivitesi” oldu tedavi olarakta ventolin ve frstotaley adında iki adet fıs fıs 3 ay hiç aralıksız kullanmamıza rağmen hala ufak bir soğuk algınlığı öksürüğe çeviriyor şuandada çocuğumun ateşi yok hırıltısı yok kuru öksürükle başka bir doktora gittik ve film çekildi zatüre başlangıcı tanısı kondu 2 adet antibiyotik (biri zinnat) ve asist verdi emin olamıyorum. artık ne yapmamız nereye gitmemiz konusunda hiç bir fikrim yok yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. kolay gelsin.

 15. İnci Trapp diyor ki:

  Merhabalar. Bizde aynı sorunları 2 , 5 yaşındaki oğlum ile yaşıyoruz halâ . 1 yaşında yuvaya başladıktan birkaç ay için de ateş, öksürük, kusma ve aşırı terlemesi oldu. 5 ay içinde 7 farklı doktora danıştık kontrol edildi öksürük şurubu , burun spreyi ve fitil verildi. Doğal yöntemler uyguluyoruz uzun zamandır , kesiliyor öksürük iyileşiyor ama maalesef yuvayada gittiği için devamlı tekrarlıyor 1 hafta iyi , diğer hafta çok fena öksürük başlıyor. Kesin olan bi çözümünüz cevabınız varmı. Yüreğim dayanmıyor öksürmesine.

 16. AYNUR KALAYCI diyor ki:

  merhaba,
  antalyadan yazıyorum..bana da uzun bır grıp tedavısınden SONRA bronşit teşhısı kondu..penısılın ıünesıne başlatıldım..bircokta hap,surup vs verdıler..yılda en az 6 kez bu şikayetle yatağa düşüyorum..aşırı derecede terleme var..mışdem bulanıyor,başım tutmuyor..oksuruk var fakat cok az..balgam falanda cıkmıyor..beyaz kopuk az o da..yan yattığımda koynumda KEDI VARMIŞ gıbı bır ses cıkıyor akcığerlerımden..SIRTIMA ATEŞTEN BIR GOMLEK GIYIYOR,bazende buzdan bır gomlek gıbı..58 yaşımdayım..

 17. damla yılmaz diyor ki:

  öncelikle meraba bende başlayan rahatsızlıklardan biri yoğun burun akması ve kuru öksürüktü doktorlar lordes vb bir sürü ilaç kullandırdı ve 7 ayrı doktora gitsemde hiç birinin faydasını göremedim şuçu doktorlarda aradım bu burun akmasının dördüncü ayı 4 aydırki geçmedi boğazım da geniz akıntısı var ve bana mevsimsel alerjik astım tanısı kondu once air ve flixtodide….. gibi ilaçlar kullansamda bir fayda göremedim

 18. damla yılmaz diyor ki:

  ahmet rasim küçükusta””””

  sizin kim olduğunuzu bilmiyorum sizi hiç takip etmedim umarım insanlara yardımcı olursunuz

 19. meryem kazak diyor ki:

  merhaba ahmet bey.benim 33 aylık bir kızım var.3.5 aylıkken bronşit oldu.daha sonra süreklıösürük sıkıntılrımız oldu.bize bronşit hatta astımold. söyledi doktorlar.2012 eylül ayında tekrar rahatsızlandı.hastaneye yattık.ama sonuç alamadıkçdaha sonra alerji uzmanına gittik.rup olduğunu kendiliğinden geçeceğini söyledi ve geçti.fakat 1.5 ay önce öksürmeye başladı.griple başladı.10 gün sürdü. 1 hafata iyi oldu tekrar 10 gün öksrdü ve şimdi gene öksürüyor.belirtiler sizin istanbul bronşit dediğiniz hastalıkla aynı.biz karsta oturuyoruz.gelmemiz gerekirse hemen geliriz.şimdiden teşekkürler.

 20. hüseyin yener diyor ki:

  merhaba ben İstanbul da yaşamaktayım benim 4 yaşında bir oğlum var oğlum yaklaşık 2 yıldan beri uyurken saç dipleri ve ensesinde terleme var oğlum kış boyunca hiç öksürüğü eksik olmuyor özellikle gece öksürmeleri bitmedi bir çok ilaç ve hava verdik ne yazık ki bir sonuç alamadık site de okuduklarımdan oğlumunda İstanbul bronşıt olduğunu tahmin ediyorum sizden bu konu hakkında bitkisel bir tedavi yöntemi var mı sizden yardımınızı istiyorum umarım yardımcı olursunuz

 21. yuksel diyor ki:

  merhaba benimde biri 4 biride 6yaşlarında kızlarım var ikiside bronşit oldu şimdi ikiside iyileşti çok şükür ben internette çok araştırdım hepsinide yaptım tere yedirdim bal yedirdim öksürük içinde bir miktar suyun içine bir çay kaşıgı tarçın 2 tatlı kaşığı bal 3 gün sabah öğle akşam 1yemek kşığı veriyorum iyi geliyo acil şifalar

 22. mine diyor ki:

  hocam, benim de 60 aylık erkek çocuğum var. yazılarınızı okudum ve İstanbul bronşiti olduğuna inandım. Size getirmeyi çok isterdim ama Ankara ya yeni taşındık burada tavsiye edeceğiniz varsa çok memnun olurum. Teşekkür ederim. CVP bekliyorum.

 23. burçin kahraman diyor ki:

  hocam benim kızımın yaklaşık 1 aydır geçmeyen balgamlı bir öksürüğü var burnuda tıkalı geniz eti alındı bademcikler küçültüldü öksürük ve tıkanıklık gece yok çok rahat uyuyo gün içinde birkaç kez öksürüyor ıge testi çok yüksek çıktı hiç alerji testi yaptırmadık,yazın bir şikayetimiz yok,ağustos sonundan beri gribal enfeksiyon oluyor ne yapmalıyım

 24. azize diyor ki:

  Hocam benim 4 yasinda oglum var 2 yasindan beri surekli oksuruk var dk goturduk astim dediler ilk cikan oksuruk 2 ay boyunca surekli oksurdu evde buhar verdik ama ondan sonra arara oksuruk devam etti goksunde hirilti da olusuyor balgamda cikariyor sari renkte arada sida nadiren ates oluyor suan 4 yasinda ve halen ayni sekilde devam ediyor verdigimiz buhar ilaclardan kalbe zarR vermis kalbinde delik olusmus 3 milim delik kapanmiyor alerji deri testi yaptik ev tozlarina kufmantara cikti kandada yumurtaya lerjisi cikti 15 gun yumurta yedirmedik sonrasi yumurta testi yapildi herhangi bir etki olmadi oksuruk cikmadi elerjik dediler oksurugune malesef oksuruk devam ediyor neyapacagimi artik bilmiyom yardimci olursaniz sevinirim

 25. Hacer Sönmez diyor ki:

  Merhaba hocam size yazılan yorumları okudum ve benim 2.5 yaşında bir oğlum var ve bir hafta önce bizde doktora gittik geniz akıntısı var dedi ve şuan nerdeyse hiç durmadan öksürüyor . 2saat önce başka bir çoçuk doktoruna götürdük antibiyotik yazdı bronşit başlangıcı olabilir bademcikleri biraz büyük KBB gösterin dedi.benim size sorum çok öksürmek bademcikleri büyütürmü ?yoksa gerçekten KBB götürmem gerekir mi ?acil dönerseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ler

 26. Zeynep diyor ki:

  Sadece “Şifayı Rasim Bey’de buldum” diyenlere yer veren ama çözüme dair en ufak bir ipucu bile paylaşmayan bir doktorsunuz. Bu tavrınız hiç etik değil. Bunca insana tek bir yanıt bile yazma zahmetine girmiyorsunuz. Otomatik bir cevap bile…. Sadece “parayı verin, sizi iyileştireyim” diyorsunuz. Tüm diğer tedavi yöntemlerine tabiri caizse “çamur atıyorsunuz”. TEK ŞİFACI SİZSİNİZ YANİ. Bravo! Kanal kanal dolaşıp sadece ve sadece kendi reklamınızı yapıyorsunuz!..
  Allah sizin gibi doktorlardan hepimizi korusun.

 27. DURAN KARAKAYA diyor ki:

  SAYIN HOCAM BEN 17 YASINDAYIM VE AGZIMA HIC SIGARA BILE SURMEDIM FAKAT HOCAM BENDE GECMEK BILMEYEN OKSURUK VAR VE GITMEDIGIM DOKTOR KALMADI KBB DAHILIYE FAKAT HIC BI FAYDASINI GORMEDIM BRONSITSIN ASTIMSIN DEDILER ILACLAR HIC BI ISE YARAMADI SIMDI OZEL BI HASTANENIN DAHILIYE BOLUMUNE GITTIM ORANIN VERDIGI ILACLAR BIRAZ FAYDASI OLDU FAKAT TEKRAR AGIRLASTI ILACLARDA BITMEDI BIKTIM HOCAM LUTFEN BANA BI YOL GOSTERIN AKCIGER FILMIM FELAN TEMIZ DIYOLAR KANDA INTIHAP VARMIS SIZIN GORUSUNUZ NEDIR ACABA HOCAM…

 28. Mehmet POLAT diyor ki:

  Hocam merhaba izmirli ailenin gönderdiği mektubu paylaşmışsınız fakat tedavi yi yazmamışsınız bizimde 28 aylık bir kızımız var ve bu istanbul bronşiti belirtilerini tamamen gösteriyor.Acaba burahatsızlığın tedavisi nedir,size diyarbakırdan yazıyorum askeri personelim ve her an istanbula gelme durumumuz olamıyor,bu hastalığın tedavisi nedir ne yapmamız gerekiyor?

 29. oya Tezer diyor ki:

  Hocam Merhabalar, benim oğlum 5 yaşında Anaokulunda gidiyor evimizin havası ck kuru eskisehir de oturuyoruz kaloriferlerimiz yandigindan beri 1,5 aydır oğlum hep öksurüyor KBB hocasina götürdüm Çocuk Dr götürdüm ciğerlerini dinlediler sinüzit aradılar hersey temiz çıktı alerjik denildi ama hala boğazını temizler gibi gıcık öksürüğü geçmedi normal bir durumu uzaması ne önerirsiniz hocam
  Saygilar

 30. nehir emine tepe diyor ki:

  Merhaba;
  Hocam 23 aylik oglum var. 20 gunluk burun tikanmasiyla baslayadi. 6 aylikken asiri oksuruk ve tikanma ile basladi ve antibiyotik ventolin pulmicort sungulair ile hala devam ediyorum. 24 aylim suan ama bu hiriltili oksurukle bas edemiyorum. Bizi bilgilendirir misiniz.

 31. gözen barkut diyor ki:

  annem 85 yaşında ve bronşit oldu 6 gündür çok agır hasta 6gündür gece gündüz uyumadık doktor antıbıyotık ve asıst verdı ama annem okadar çok öksürüyorkı bogazı parçalanırcasına vede öksürdükçe tansiyonu yükselır ne önlem alabılırız yalvarırım bıze bir çare söyleyın ltfn

 32. özkan batmaz diyor ki:

  hocam öncelille böyle bi site kurdugunuz icin cok tşk.benim 6 yaşında kızım varşikayetimiz bu kış daha cok belirginleşti kış boyunca antibiyotk kullandık en ufak terlemede balgamlı öksürük bazen geceleri tıkancakmış gibi peş peşe öksürüyo ilaclaarı kullanıyoruz gecer gibi oluyo terledimi sil baştan yeniliyo öksürüyü.teşekkürlerhocam mulada yaşıyoruz ne yapmamız lazım hocam

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi