ASTIM KRİZİ NEDİR, AĞIR KRİZ NASIL ANLAŞILIR?

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
astım krizi küçükusta

Astımın en karakteristik özelliklerinden biri nöbetler şeklinde belirti vermesidir. Bu atak dönemlerinde hastaların temel şikâyetleri öksürük, balgam, hırıltı ve nefes darlığıdır. Genellikle bu şikâyetlerin tümü birlikte görülür, ama bazı hastalarda öksürük bazı hastalarda hırıltı ve nefes darlığı daha ön plandadır.

Astım belirtilerinin ortaya çıktığı bu dönemler ‘astım atağı’ veya ‘astım krizi’ olarak isimlendirilir.

Astım krizi terimi daha çok, hastane veya yoğun bakım ünitelerinde tedaviyi gerektirecek ciddi durumlar için, astım atağı terimi ise nefes açıcı spreyler ile kısa sürede düzelen ve hatta kendiliğinden de geçebilen hafif durumlar için tercih edilmelidir.

Ben hastalarımla konuşurken “atak” sözünü tercih ediyorum, çünkü “kriz” sözcüğü günlük konuşma dilinde içinden çıkılması zor, çaresi olmayan olayları tanımlamak için kullanıldığından hastaların ruhsal durumunu olumsuz etkileyebileceğini düşünüyorum.

Astımlıların çoğunun, bu ataklar arasındaki dönemlerde hiçbir şikâyetleri yoktur. Bu iyileşme dönemine “remisyon dönemi” denir. Remisyon dönemleri her astımlı hastada, hatta aynı hastada bile farklı sürelerdedir.

Çocukluk döneminde astımı olan çocukların yüzde 50’ si buluğ çağından sonra uzun süreli remisyon dönemine girerler. Bu dönem bazı hastalarda tüm ömür boyu bile devam edebilir.

ASTIM KRİZLERİNİN TİPİK ÖZELLİKLERİ

Astım krizleri çok ani olarak başlayabileceği gibi, birkaç gün içinde yavaş yavaş da gelişebilir.

Astım krizlerinin üç temel özelliği vardır:

 • Havaların değişken olduğu dönemlerde daha sık görülür.
 • Belirtiler gece sabaha karşı şiddetlenir.
 • Krizleri doğuran çeşitli faktörler vardır: Alerjenler, sigara dumanı, viral enfeksiyonlar, keskin kokular gibi.
ASTIM KRİZLERİNİN ÖNCÜ BELİRTİLERİ
Bazı hastalar astım krizinin başlayacağını önceden hissedebilirler. Birçok hastada, boğazda yanma, hapşırık krizleri, burun tıkanıklığı, su gibi burun akıntısı, gıcık şeklinde öksürük gibi burun ve boğazla ilgili öncü belirtiler vardır. Burun, çene, ense ve saçlarda kaşıntı hissi de astım krizlerine öncülük edebilir. Bazı astımlılar ise enseme, kol, bacak ve sırtta kızarma, terleme ve ağrı gibi belirtileri kriz habercisi olarak bildirmişlerdir.

Özellikle, çocuklardaki astım krizlerinde nezle, farenjit gibi üst solunum yollarının viral enfeksiyonlarının çok büyük önemi vardır. Çocuğun önce burnu akar, hapşırır veya boğazı ağrır ve hemen o gece veya ertesi gün öksürük, hırıltı, nefes darlığı şikâyetleri başlar.

AĞIR ASTIM KRİZİ NASIL ANLAŞILIR?

Bazı astım krizleri hastanın hayatını tehlikeye sokacak kadar ağır olabilir. Böyle hastaların bir an önce hastaneye kaldırılmaları gerekir. Bu ağır krizler, çoğu kez, düzenli tedavi görmeyen hastalarda yavaş yavaş gelişir.

Çok seyrek rastlana bir astım türü olan dengesiz astım’ da olduğu gibi, birkaç saat hatta birkaç dakika içinde bile ağır astım krizleri gelişebilir.

Hem hastalar ve hem de yakınları tarafından iyi bilinmesi gereken ağır astım krizinin başlıca belirtileri şunlardır:

 • Dudaklarda, tırnak yataklarında ve dilde morarma olması
 • Şuur bozukluğu, uyuklama hali
 • Nefes alma sayısının dakikada 25’ ten fazla olması
 • Göğüs duvarı ile karın duvarı hareketlerinin uyumsuz olması
 • Kalp atışlarının (nabzın) dakikada 120’ den fazla olması
 • Nefes alırken kaburga aralıklarının içeriye doğru çekilmesi
 • Kolları bir yere dayayarak ve yardımcı solunum kaslarını kullanarak solunum yapılması
 • Konuşurken kısa bir cümleyi bile bir kerede söyleyememek
 • Kan basıncının çok yükselmesi veya giderek düşmeye başlaması
 • Hastanın aşırı bir korku ve panik içinde olması, terlemesi

Yazı için 20 yorum yapılmış:

 1. esma diyor ki:

  hocam merhabalar:
  ben 8 yıldır astım olduğumu söylenip astım ilaçlarımı kullanıyodum.ama süreyyapaş hastanedsınde kronoskobi ve bal testi sonucu sarkodioz olduğum anlaşıldı.diger organlarıma bulaşmadığı tesbit edildi.astım ilaçlarıma kullanmam söylendi ve düzenli kontrollerımın yapılması gelmem isteniyor.ben bu hastalığın tamamen iyleşecek bir hastalık mı yoksa kronikmi olduğunu bu hastalıkla ne yapmam gerekıyor.bilgi almak istiyorum teşekkürler.

 2. hatice diyor ki:

  merhaba hocam ben Gaziantep’ten bir anneyim, benim 17 yaşında bir oğlum var geçen sene yaz tatilinde 4-5 kez ardarda nefes tıkanması yaşadı özellikle sıcağın çok olduğu zamanlardı. Alerjik reaksiyonu toz ve ağır kokular ,doktorumuz bize astım tanısı koydu ve tedavi için sprey verdi ayrıca stres ve aşırı gergin hallerinde de bu nefes kaybı gerçekleşiyor 1 dk ya yakın nefes almakta zorlanıyor. astımın geçici ve kalıcıda olan türleri olduğunu duyduk , bu belirtilere göre acaba çocuğumunki hangisi olabiir? geçme ihtimali olabilir mi ? Bize nasıl yardımcı olabilirsiniz yaz geliyor ve ben yine telaş içindeyim, endişeleniyorum. Çözüm için tavsiyelerinizi bir anne olarak bekliyorum teşekkür ederim

 3. esma diyor ki:

  kokudan çok rasızlanıyorum çok öksürüyorum bunun nedeni nedir

 4. burak diyor ki:

  Sayın hocam ben de astım teşhisi ile 4 ay kadar ilaç kullandım. Önce steroid tablet aldım ( ultralan 10 mg ) 9 gün doz azaltarak 3 gün 1,5 3 gün 1 ve son üç gün yarım tablet olacak şekilde. sonra seretide 500 avamys sprey ve onceair tablet kombine kullandım. iyi oldum kullanırken bıraktıktan sonra da bir süre iyiydim 1-2 ay. ancak şimdi geceleri uyanıyorum balgam öksürük hırıltı biraz dayanayım geçer diyorum ancak öksürükleri durduramıyorum daha da şiddetleniyor ilaçlara koşuyorum balgam çıkarıp ilaçları alıp sakinleşince uyuyabiliyorum. herhangi bir zaman diliminde gün içinde bir ya da iki kez güçlü hapşurunca veya öksürünce ya da çok gülünce de aynı şekilde hemen tıkanıyorum hırıltı başlıyor nefes gidiyor hemen ilaç gerekiyor. önceden böyle değildim üstelik sigara da içiyordum bıraktım 6 ay oldu. ne yapmam gerek iyice kokulara karşı da hassas oldum hemen rahatsız oluyorum. teşekkürler

 5. İrem diyor ki:

  merhaba ben 17 yaşındayım 52 kiloyum ve 175 boyum var sürekli kalbimde kasılmalar oluyo vücudumda uyuşmalar oluyo birde kasılmalar uykudan uyandircak derecede kalbimde çarpıntı günlük 4 defa oluyo merdiven inip çıkarken bir iş yaparken de oluo genelde öksürük yapıyo ve nefes alamıyorum hem çalışıyorum hem okuyorum hiç zamanım yok o yüzden gidemedim gitmeli miyim ?
  birde baş dönmesi oluyor terleme geliyor Yardımcı olursanız çok sevinirim lütfen .

 6. burcu diyor ki:

  Hocam ben 28 yasindayim yaklasik 1 yil once kronil astim oldum teahisi kondu herzaman astim ataklati yasamiyorum ama yasadim zaman cok agir oluyot hatta bugub gecirdim dudaklarim sanki felc geciri gibi kayma hali baslior ellerimde ve aykalarimfa uyusma ki bu ileleyen zamanlatda hisislige ve ellerim sekil bozuklu oluoso tabi bunlar hastaneue gelen kadar ve hastanede yaklasik soylene gore 2 -3 saat devam edio kalp ritmimde bozuklk olusuo nefes alamm zaten tamamen gidio ama 3-4 saat sonra kendimr geliorum ama sanki savastan cikmis gibi oluyorum ilacda kullaniorum ama neden gecmio neden boylr oluyorun napmamm gerekio artik kurtulmak istiyorum :(

 7. ademmaru diyor ki:

  İyigunler hocam 5 yasindakizimvar sorunumuz öksürük hic bitmeyen burun akintisi ve arada ateşimiz 38 cikiyor uludağ fakültesinde deriustu ve kantestinde alerjiye rastlanmadı solunum testiyapmadilar yaşi kucukmus bagisikliktestide normal simdi. İmmünoloji pol yönlendirildim acaba ordanbirsonuc alabilirmiyim çaresiz kaldim mailinizi bekliyorum başarilar

 8. GÖKHAN diyor ki:

  Sayın Hocam merhaba annem 47 yaşında yaklasık 10 senedir astım hastalığı ile mücadele veriyor. öksürük onun en kötü düşmanı öksürmeye başlayınca duramıyor sürekli balgam halınde ve genizakıntısı ile nefes almaya çalısıyor ayrıca hırıltısıda oyle en azından bune en aza ındırgemesı ıcın ne yapabılıriz, teşekkürler ..

 9. hatice çetin diyor ki:

  hocam öncelikle szden yardım bekliorum bnm 15 yaslarında bir kardesim war astım hastası we bu aralar sürekli kriz seklinde gecirıor her tarafı uğusuor konusamaz hale gelior doktorlar kesin neden olduğunu bilmiorlar cevabınızı bekliorum hocam

 10. Dilek diyor ki:

  merhaba hocam ben 18 yaşındayım geçen yaz nefes darlığım,balgamlı öksürüğüm ve hırıltılı nefes alıp verme şikayetiyle doktora gittim bana ventolin verildi, daha sonra göğüs hastalıkları doktoruna gittim bana foster sprey verdi ve notta tablet verdi 3-4 ay kadar tedavi gördüm fakat hiç bir etki etmedi şuan astım raporu verdi astımım geçer mi yoksa kalır mı şuan ventolin kullanmaya devam ediyorum fakat hırıltılarımı daha da arttırıyo sizce ne yapmalıyım ?

 11. yavuzeker diyor ki:

  mrb hocam 6 yaşında oglum var astım krizine giriyor spreylerini düzenlı kulllanıyor ventolin sprey ve flixotion sprey kullanıyor yinede krizden kurtulamıyor ben ne yapayım elimde boguluyor ne yapayım hocam

 12. yusuf karataş diyor ki:

  hocam 6 yaşındaki oğlumda astım var.alarjik olduğunu düşü
  nülüyor bunun sebebini nasıl ögrenebilirim.hangi tesleri yaptırmam gerekiyor. saygılarımla.

 13. Büşra Çoban diyor ki:

  Hocam benimde bir sene once soguk alginligi sonrasi astim basladi ama bir turlu kontrol altina alinamiyor devamli sprey degistiriyoruz .ama öksürük balgam ve gogsumdeki sikisma daralma hissi rahatlamiyor sanki damarlarim cekilip gogus ve gogus arkasi tirmalanir gibi aci ve yanma hissi oluyor .bu arada huş ağacını poleninede alerjim var .beni diger astimlilarin akaine gunduz gun icinde rahaysiz ediyor elhamdulillah gecelerim rahat geciyor bana be tavsiye edersiniz ?

 14. berk balta diyor ki:

  Hocam ben 17 yaşındayım ,çok gülünce ve kahkaha atınca tıkanıp nefes alamıyorum .O sırada nefes almaya çalışınca komik sesler çıkoyor.Bunun nedeni nefes darlığı başlangıcı mı?

 15. Arsena diyor ki:

  merhaba hocam ben 18 yaşındayım geçen yaz nefes darlığım,balgamlı öksürüğüm ve hırıltılı nefes alıp verme şikayetiyle doktora gittim bana ventolin verildi, daha sonra göğüs hastalıkları doktoruna gittim bana foster sprey verdi ve notta tablet verdi 3-4 ay kadar tedavi gördüm fakat hiç bir etki etmedi şuan astım raporu verdi astımım geçer mi yoksa kalır mı şuan ventolin kullanmaya devam ediyorum fakat hırıltılarımı daha da arttırıyo sizce ne yapmalıyım ?

 16. emre diyor ki:

  Hocam eşim 27 yasında astım hastası astım ilacları kullanıyor son 2 aydir nobet geçiriyor haftada 1 bazen 2 nobet şekli çene titremesi nefes alıp verememek bacaklarda titreme bacaklarda uyuşukluk bu esnada aglama ve halsizleşmek yumrugunu ve agzını sıkması da var ve kızarıyor kollarıma yıgılıyor ve titriyor bacakları zor kalkıyor ayaga yardım cı olursanız sevinirim

 17. emre diyor ki:

  Sayın hocam eşim astm hastası bir şeye üzüldümü kıriz geçiriyor astım kırizimi bilmiyoruz son 3aydır 10 defa oldu daha onceleri boyle bişey olmuyordu 1 dk içinde aniden kötüleşiyor çenede ve bacaklarda titreme çenesinin titremesini durduramıyor nefes alıp verme de guçluk çekiyor ve yıgılıp kalıyor aglayarak titremeler oluyor çenesinde ve bacaklarnda titreme olutr yumrugunu sıkıyor ve kızarıyor astım danmı yoksa başka bişey olabilirmi iyiyken 30 saniyede kotüleşiyor acil cevap yazarsanız teşekürler

 18. hatice diyor ki:

  hocam astım hastasıyım son 2 aydır bana bişeyler oluyor.aniden 30 saniyede kiriz geliyor halsizleşiyorum agliyorum nefes alip vermede zorlaniyorum çenemde titreme oluyor. Ve bacaklarımda titremeleri durduramıyorum ölecek gibi oluyorum. 2 ayda 10 defa oldu .nobet yada bilmediyim bişey. Astım kırızi böylemi oluyor 30 saniyede iyiyken aniden fenalaştırır mı kimi zaman kötü olacagımı anlıyorum ama önüne geçemiyorum yumrugumu sıkıyorm kızarıyorum aglıyorum ve ayaga kalkamıyorum moralim bozuluncada oluyor bu olanlar astımdanmı oluyor

 19. Esra diyor ki:

  Hocam ben bir aydır astım hastasıyım bana sprey verdiler onu kullanıyorum ama hiç bir faydasi olmuyor hala nefes darlığı devam ediyo nefes almakta çok zorlaniyorum bu sıralar oksurukte başladı iki sefer astım krizi geçirdim bana ilaçların hiçbir faydasi ol yardımci olursaniz sevinirim

 20. Beril diyor ki:

  Merhaba doktor bey. Ben 16 yaşındayım ve bu aralar astım hastası oldugumu düşünüyorum. Bu yasima kadar bir sey yoktu fakat bu aralar her gece nefes alamayarak uyanıyorum,kalbim sıkışıyor göğüs kafesimde daralma hissediyorum el ve ayaklarım morariyor mmoralim bozulsa bile aynı şeyleri yaşıyorum. Sizce bu nedir,doktora gitmeli miyim?

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi