EYVAH, BALGAMIMDA KAN VAR!

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
ÖKSÜREN KADIN

Merhaba hocam,

Ben 10 gün önce göğüs hastalıkları uzmanına başvurdum. Sorunum öksürük ve balgam çıkarmaydı. Doktor bana akut bronşit teşhisi koydu, aynı zamanda bana akciğer filmi çekildi ve filmde bi bulguya rastlanmadı. Şu anda 10 günden beri Zinnat diye ilaç kullanıorum.

İlacım yarın bitiyor ve hocam 2 gün öncede ard arda 5-6 kere kanlı balgam çıkardım. Kan yoğun bir kan değildi, sadece balgamın içinde damar şeklindeydi. Akut bronşitler kanlı balgam çıkarır mı?  Kanlı balgam çıkarmak hangi hastalıkların habercisidir hocam? Aynı zamanda 23 yaşındayım, beni aydınlatırsanız çok sevinirim hocam.

Eyvah, balgamımda kan var!

Balgamla kan gelmesi (hemoptizi), insanları çok korkutan ve onların bir an önce doktora koşmalarına sebep olan bir belirtidir.

Hemoptizi tipik olarak parlak kırmızı renkte ve köpüklüdür ama solunum yollarında bir süre bekledikten sonra çıkarılırsa kanın rengi değişir, koyu kırmızı kahverengi olur.

Burun, ağız içi, yutak ve gırtlaktan kaynaklanan üst solunum yolları kanamalarının ve sindirim sistemine ait kanamaların hemoptiziden ayırt edilmesi gerekir.

Hastalar çoğu zaman kanamanın akciğerlerden geldiğini (hatta bazen hangi taraftan geldiğini bile) çok iyi tanımlarlar. Tipik bir kanamada önce nefes borusunda yanma ve gıcıklanma hissedilir, ardından hastanın burnuna kan kokusu gelir ve daha sonra da öksürerek kan çıkarılır.

Hemoptizi, ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceğinden üzerinde önemle durulmalı ve sebebi mutlaka araştırılmalıdır.

Hemoptizi daha çok bir akciğer hastalığı belirtisi olmakla beraber, kanama burun, boğaz ve gırtlaktan da gelebilir.

Bu bölgelerin hastalıkları muayene ile kolayca tanınabileceği için, hemoptizi tanımlayan bir hastanın öncelikle kulak, burun, boğaz muayenesi yapılmalıdır.

Şiddetli öksürükler de geçici olarak kanamalara yol açabilir. 

Balgamda kanamaya neden olan önemli hastalıklar:

AKCİĞER KANSERİ

Sigara tiryakisi, yaşlı kişilerde ilk akla gelmesi gereken ihtimaldir. Hemoptizi, kanserin ilk belirtisi olabilir fakat maalesef erken belirtisi değildir. Teşhis için, akciğer röntgeninden başka bilgisayarlı tomografi, bronkoskopik incelemeler de gerekir. Akciğer kanserinde erken teşhis hayat kurtarır.

TÜBERKÜLOZ

Halk arasında ince hastalık, verem gibi isimlerle bilinen akciğer tüberkülozu da balgamda kanamaya neden olan hastalıkların en sık saptanan nedenlerindendir.

Kesik kesik öksürük, iştahsızlık, halsizlik, zayıflama, hafif ateş ve gece terlemesi hastalığın diğer belirtileridir. Teşhis için akciğer röntgeni ve balgamda verem mikrobunun saptanması gerekir. Doğru ilaçlarla yeterli süre tedavi edildiğinde tamamen düzelen bir hastalıktır.

ZATÜRREE

Başlıca belirtileri, üşüme, titreme, yüksek ateş, öksürük, cerahatli balgam, göğüs ağrısı ile birlikte balgamda kanama olmasıdır. Kesin teşhis için akciğer röntgeni yeterlidir. Uygun antibiyotiklerle yerinde hiçbir iz bırakmadan düzelir.

AKCİĞER EMBOLİSİ

Akciğer damarlarının pıhtı ile tıkanması ile oluşur. Pıhtının kaynağı bacakların derin toplardamarlarıdır. Ani başlayan batar tarzda göğüs ağrısı, nefes darlığı, öksürük akciğer embolisini düşündürmelidir. Teşhis için röntgenden başka akciğer tomografisi, sintigrafisi ve özel durumlarda anjiografi yapılmalıdır. Tedavide kanı sulandıran ilaçlardan yararlanılır.

BRONŞEKTAZİ

Bronşlarda yaygın veya bölgesel olarak genişleme ve harabiyet vardır. Başlıca sebebi çocukluk çağında geçirilen kızamık, boğmaca, zatürree gibi iltihaplı hastalıklardır. Tipik belirtileri tekrarlayıcı nitelikte öksürük, balgam ve zaman zaman da balgamda kanamadır. Kesin teşhis için ince kesitli bilgisayarlı tomografi yapılmalıdır.

AKCİĞER ABSESİ

Alkoliklerde, düşkün ve yaşlılarda daha çok rastlanan bir hastalıktır. Yüksek ateş, titreme, çok bol ve kötü kokulu balgam ve genel durum bozukluğu başlıca belirtileridir. Bazı hastalar antibiyotikler ile tedavi edilebilirken bazılarında cerrahi girişim gerekir.

DİĞER HASTALIKLAR

Akciğerlerden başka, bazı kalp-dolaşım sistemi, kan, böbrek hastalıkları da balgamda kanamaya yol açabilirler.

Yazı için 59 yorum yapılmış:

 1. Metin dedi ki:

  Merhaba hocam ben astım hastasıyım benim şikayetim 4 ayda 5 ayda bir şiddetli Ok sürdüğüm zaman bir defaya mahsus balgam da kan görüldü gogus hastalıklarına başvurdum bt tomografi çekildi sonuç soyle. Sag-sol paratrakeal alanda kısa aksı 1 cm yi aşmayan lenf nodu izlendi 6 ay takibe alındı 3 ay oldu şimdide oksururken bir defa balgamla da bir defaya mahsus kan gel bu ciddi bir durumu?saygılar

 2. Metin dedi ki:

  Merhaba hocam ben astım hastasıyım benim şikayetim 4 ayda 5 ayda bir şiddetli Ok sürdüğüm zaman bir defaya mahsus balgam da kan görüldü gogus hastalıklarına başvurdum bt tomografi çekildi sonuç soyle. Sag-sol paratrakeal alanda kısa aksı 1 cm yi aşmayan lenf nodu izlendi 6 ay takibe alındı 3 ay oldu şimdide oksururken bir balgamla da bir defaya mahsus kan geldi sigara da kulaniyorum maalesef bu ciddi bir durumu?saygılar

 3. Defne Konca dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürer

 4. Fatma Karabay dedi ki:

  İyi günler sağlıklı günler hocam.Ben iki hafta önce torunumun hastalanması sonucunda ondan alarak hastalandım.Bir haftadır daha yoğun gece gıcık sonucu öksürmeye başladım.4,5gün de çıkan ifrazatta yoğun kan var.Öksürmekten karın kaslarım ağrıyor.Ve terleme bazen çok yoğun Dün Agumentin almaya başladım.Yiğenim Eskişehir Osmangazi de Doçent ona sordum.Ve onun önerisyle 12 saatte bir almaya başladım.İnternette araştırırken sizin yazınızı okuyunca yazmak istedim.Size şimdiden teşekkür eder,iyi günler dilerim.

 5. Hakkı dedi ki:

  Merhaba hocam. Daha önce zatürre oldum ve çeşitli ilaçlar kullanarak bunu atlattım. Zatürre olduğumda balgamımdan kan gelmişti. Sigara kullanan biriyim. Bugün boğazımda bir şişme hissettim ve akşama doğru türükdüğümde balgamımda kan olduğunu farkettim. Tekrar zatürre olmaktan korkuyorum. Lütfen cevap verin.

 6. Mehmet Saat dedi ki:

  Hocam benim birden başlayan ağızdan kan gelme oldu kahverengi ve az miktarda oturup kalktığımda eğilip doğruluğumda uyuyup uyandığımda 1 buçuk ay kadar oldu daha doktorada gözükmedim askeri personelim 1ay sonra izne ayrılıp izinde baktırmayı düşünüyorum hocam bu neyle alakalı olabilir hocam

 7. tolga inan dedi ki:

  merhaba hocam benim babam koah hastası balgamla kan gelmiş kötü birşey mi

 8. Nagihan dedi ki:

  Hocam merhaba balgamımda kan var,aynı zamanda hamileyim Pazartesi günü hamilelikten dolayı sanırım şiddetli kusmam oldu ardından 1 gün sonra balgam çıkarmaya başladım lakin kanlıydı öyle çok kan değildi balgamda çok gelmiyor küçük parçalar halinde ve içinde kan olan bi başgam sabahları biraz artıyor aynı zamanda boğazımda gıcık ve yanma var nefes alırken boğazlarım yani göğüs kafesim yanıyor sizce neden olabilir… dr gittim kanama takibi yapıldı yoğun bi kanama YÖK denildi ve hamile olduğum içinde bişey yapılmadı ama ben çok korkuyorum ve ne yapıcağımı bilmiyorum

 9. Nazif başarır dedi ki:

  Merbalar hocam 1 haftadır tükrünce bağlamak berabrer kan geliyor normaldir bu yoksa neyapneyapmalıyım sımdiden tesekürler

Siz de yorumunuzu paylaşın: