AKCİĞERLER NODÜLLERİ TEHLİKELİ Mİ?

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
milimetrik nodül

Merhabalar hocam, 23 yaşında bir bayanım. Haziran ayının başında sırt ağrısıyla akciğer röntgeni çektirdim ve bunun üzerine benden toraks BT istediler.

15.06.2012 tarihindeki toraks BT raporumun sonucuna göre; parankim penceresinde yapılan incelemede, sağ akciğer üst lob apekste 12 mm çapında nodüler dansiteler ile çevresinde milimetrik nodüler dansiteler gözlenmektedir. Sağ akciğer alt lob apikalde 17 mm çapında nodüler dansite mevcuttur. Sağ akciğer alt lob posteriorda da en büyüğü 1 cm çapında birkaç adet nodüler dansite gözlenmektedir. Plevral mayi izlenmemiştir.

SONUÇ: Parankimal kitleler (metastaz? PET CT veya sağ akciğer alt lob apikaldeki kitleden İİAB önerilir). Sol akciğer üst lob posteriorda da subplevral 6 ve 4 mm çaplarında da nodüler gözlenmektedir.

Bunun sonrasında benim sırt ağrılarım ve yorgunluğum çok arttı. Ve bir hafta sonu nefes alırken sırtıma iğneler batmasından dolayı, şiddetli ağrımdan dolayı acile gittim ve ağrı kesici iğne yapıldı.

04.12.2012 tarihinde yeni bir toraks BT istendi ve sonucuna göre; parankim penceresinde yapılan incelemede, sağ akciğer üst lob apekste büyüğü 7-8 mm çapında multipl nodüler dansiteler gözlenmektedir.

Sol akciğer üst lob postero-lateralde de benzer özellikte en büyüğü 9 mm çapında multipl nodüler dansiteler mevcuttur. Sağ akciğer alt lob apikalde retikülonodüler infiltrasyonlar ile plevral tabanlı en geniş yerde 2 cm çapında ölçülen yumuşak doku kitlesi gözlenmektedir.

Sağ akciğer alt lob anteriorda da santim çap civarında nodüler dansiteler mevcuttur.

Sağ akciğer alt lob postero-lateralde milimetrik, alt lob anteriorda santim çap civarında multipl nodüler dansiteler izlenmektedir. Lingula inferiorda da milimetrik nodüler dansiteler mevcuttur. Plevral mayi izlenmemiştir. 

SONUÇ: Enfeksiyon malignite ayrımı yapılamamıştır. Klinik ile birlikte değerlendirilip toraks BT veya PET CT önerilir.

Bunların haricinde hocam bronkoskopi yapıldı ve ARB negatif, mikrobakteri kültürü (LJ) negatif sonuçlandı.

Hocam teşhis konamadı lütfen bana yardımcı olun, rica ediyorum.

AKCİĞERLER NODÜLLERİ TEHLİKELİ Mİ?

Tomografi icat olduktan sonra “akciğerlerinde nodüller” olan hastaların sayısında adeta bir patlama oldu.

Bu milimetrik nodüller elbette kanser gibi önemli bir hastalığın belirtisi olabilir ama bunlar çoğu zaman “non-spesifik” denen yani herhangi bir hastalığa bağlanamayan nodüllerdir.

Önce kanserden başlayalım.

Akciğerlerde birden fazla yerde tespit edilen milimetrik nodüller akciğer kanserinden ziyade başka bir organdaki kanserin akciğerlere sıçraması, yani metastaz yapması sonucu ortaya çıkarlar.

Böyle bir durumda da çoğu zaman akciğer dışındaki organın kanseri ile alakalı belirtiler vardır veya bu kişi kanser olduğu bilinen ya da kanser nüksü bakımından takip edilmekte olan bir hastadır.

Bu durumlarda 6 ay ara ile tekrarlanan tomografilerde bu nodüllerin mutlaka büyüdüğü ve/veya sayılarının arttığı görülür.

Hastaların genel durumunda ve bazı kan tahlillerinde de değişiklikler vardır.

Sizde olduğu gibi bu nodüllerin bazılarının küçülmesi “kanser aleyhine” değerlendirilir.

Akciğerlerde görülen milimetrik nodüllerin herhangi bir şikayeti olmayan, sigara kullanmayan genç insanlarda kanserle ilgili olma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Bu “non-spesifik” denen nodüller, enfeksiyonlara (tüberküloz veya diğer mikroplara bağlı olarak gelişen iltihabi durumlar) bazı bağ dokusu, romatizmal veya oto-immun hastalıklara bağlı olabilir.

Milimetrik nodüllerin büyük çoğunluğunun sebebi bilinemez; bunların bir kısmı kendiliğinden küçülür veya kaybolur.

Akciğerlerdeki nodüller hiçbir belirtiye yol açmazlar. Hele de iğne yaptırmayı gerektirecek kadar şiddetli ağrıların bu nodüllerle alakalı olması imkansızdır.

Anlattıklarınızdan ben sizde önemli bir hastalık olduğunu düşünmüyorum.

Asıl tehlikeli olan gereksiz yere tomografi çektirmek, kafayı bu nodüllere takmak ve nodüllerin takibi için birkaç ayda bir tomografinin tekrarlanmasıdır.

Yazı için 48 yorum yapılmış:

 1. ümüt ergün diyor ki:

  Hocam özverileriniz ve bilgilendirmeleriniz takdire şayan,teşekkür ediyoruz,hanemizde göz dolduruyorsunuz,ne mutlu size.

 2. ahmet diyor ki:

  hocam iyi günler benim toraks bt incelemesi sonucunda sağ akçiyer alt lob süperior segmentte 28*31mm boyutlarında cevresinde buzlu cam şeklinde dansite artışı izlenen nodüler yapı mevcuttur ve histopatolojik tanı önerilir yazmaktadır hocam bu ne anlama gelmektedir yardımcı olursanız sevinirim.hocam

 3. elif diyor ki:

  merhaba hocam, benim babam akciğerde sol hilerde 2 cm boyutunda nodül çıkmıştır. bu ne anlama geliyor açıklarsanız çok sevinirim…

 4. hasret diyor ki:

  HOCAM
  öncelikle hastalığı olanlara allahtan acil şifalar diliyorum .. Benim babam 49 yaşında ve uzun süre sigara içti.1 ay önce şiddetli baş ağrısı nedeniyle hastaneye gittiğimizde ağrı kesicilerle tedavi olduuk fakat ağrıları kesilmedi.noraloji uzmanı fizik tedaviye gitmeemizi tavsiye etti ve fizik tedaviye başladık.Daha sonra babamdan boyun emarı istedi.sonucunda babamda 2cm çapında kitle izlenmektedir .daha sonra kranikal (ilaçlı )emar istendi ve onuda çektirdik.Hocam onun sonucunda babamın beyinciğinde 38*13 mm (3cm çapında)kitle bulundu.daha sonra burda oluşan kitle sebebini araştırmaları sonucu pankreas,lenf,akciğer ,karaciger,böbrek ler emar çekildi.SONUC: akciğerde 21 mm noldül tespit edildi daha sonra babam göğüs hast.uzm doktorla görüştü ve emar sonucuna tam güvenmediğini daha tedaylı istediği için istanbul star test klinikte vucuduna atom verılerek detaylı cekildi.Kanser arastırması yaptıklarını anladım fakat akcıgerde 21 mm (primer ) sühpesi olan nodül beyine sıçramış olabılır mı? emar sonucunda akciğerde 21 mm düşük yoğunlukta primer yazıyor babama biyopsi yapılacak patoloji sonucunu bekliyecegiz .her nodül kanser midir hocam bir cevap yazarsanız çok sevinicem.ALLAH BÜTÜN HASTALARA ACİL SİFALAR VERSİN …

 5. HASRET diyor ki:

  Merhaba hocam benim babamda sol akciğer lob 21 mm nodül tespit edildi babam biyopsi olacak kanser olma ihtimali nedir?tüm hastalara acil sifalar

 6. oktay cakmak diyor ki:

  Hocam merhabalar ben 25 yasinda bir gencim bt incelememde akciger parankiminde her iki tarafta minimal fibrotik sekel degisiklikler gorulmektedir bilateralalt loblarin anterior bazal segmentlerindr milimetrik boyutlu bir kac adet noduller odak ayirt edilmektedir yaziyor hocam nedir doktor bisey soylemedi biseyin yok dedi 3 ay sonra gel dedi gonderdi sonra yorumlarinizi bekliyorum hocam tskler

 7. ebru bektas diyor ki:

  Merhabalar hocam zor durumdayim lütfen beni aydinlatın annem 58 yasında akcigerde 4 ile 5 mm büyüklügünde nodül görüldü brönöskopi uygulanacak nodül e demek beni aydinlatin lütfen

 8. ibrahim güven diyor ki:

  sağ akciğer üst lobda anteriorda 5mm çapında nonspesifik parankimal nodül nizlenmektedir. Alt torakal düzeyde çok seviyeli olarak vertabraların spinöz proçeslerde eski fraktür hatları görülmektedir.sol hemirakta posterior kesimde kostalarda yine eski fraktürlere sekonder olduğu düşünülen çok seviyeli defarmasyonlar mevcuttur.hocam durumum nedir yardımcı olurmusunuz

 9. murat kesici diyor ki:

  hocam rotgende her iki akciğer bazellerde netik görüntü ne demektir tehlike varmı

 10. GÜL diyor ki:

  Sayın hocam,
  08/01/2013 tarihinde gözümde ortaya çıkan bir üveit atagından sonra gögüs veya romatizmal bir hastalığımın olup olmadığı hakkında araştırma yaptırmam gerektiği söylendi ve bunun sonucunda gögüsten tomografi çektitdim.
  Mediastende tüm seviyelerde konglomerasyon gösteren en büyükleri yaklaşık 3,5 cm çaplı lenfadenopatiler izlenmiştir.Her iki hilus ta LAP izlenmiştir.Her iki akciğerde dağınık yerleşimli multiple milimetrik boyutlu nodüller izlenmiştir.Her iki cigerde alt loblarda sınırları düzensiz buzlu cam dansitesinde lezyon alanları izlenmiştir.
  Bu sonuclardan sonra Sarkoidoz şüphesinden emin olmak için solunum testi ve bronoskopi yaptılar.
  Solunum testi DLCO 55 ve ACE 134 çıktı.Diğer organlarda tutulum olup olmadığınI nlMk için diger tüm branşlara giderek chek-up gibi kontroller yaptırdım bunun sonucunda gözümde,eklemlerimde ve cigerlerimde tutulum olduğu söylendi.Bronoskopi ile 7 parça aldılar ve Sarkoidoz dediler.sonrasında 40 ml olarak Prednole başladılar,her 15′te 8 ml azaltarak 70 gün kullandıktan sonra şimdi 8 ml kullanıyorum tekrar tomografi çektirdim.Sonucları 10 gün sonra eski raporla karşılaştırmalı olarak çıkmasını bekliyorum.60 gündür gögsünde hırıltı olduğu söyleniyor onun için Foster sprey ve kemik erimesi için ilaç kullanıyorum.Prednol 8 ml ve Fosterin 1 yıl boyunca kullanılacagı söylendi.Bana şu ana kadar yapılan tedavi doğrumudur.Başka birilerine gitmelimiyim.Doktorum Marmara Ünv.Gögüs Hastalıkları Bölüm Başkanı Sait KARAKURT’tur.Bilgilendirmenizi rica ederim.

 11. şükrü diyor ki:

  merhabalar hocam. göğüs kısmımda ağrı şikayetlerim var doktora gittim akciğer grafisi çektirdim sonucu sizinle paylaşmak istedim bilgilerinizi tarafıma iletirseniz sevinirim beni bu durum korkutmuştur. şimdiden teşekkür ederim. pa akciğer grafisinde;
  Her iki hemidiafragma normal yükseklik ve konfigurasyonda olup sinüsler acıktır.
  Her iki akciger alt zonda peribronkovasküler yogunluk artışları ve retikulonodüler dansiteler izlendi. (Bronşial reak.?). Sol akciger üstzonda lineonodüler danste izlendi.
  (atelektazi? , SPN?)
  Hilervasküler yapı genişleri normaldir

  Kalp ve mediastinal büyük damarlar ile mediastenin genişliği trakea ve diğer mediastinal yogunluk ve kontur özellikleri normal sınırdadır.
  Rapor aynen böyledir bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.
  Saygılarımla…

 12. cansu diyor ki:

  Hocam ilginiz ve yanıtınız için teşekkür eder, saygılarımı sunarım, sağlıcakla kalın..

 13. serhat kaynak diyor ki:

  iyi günler.. Annem 11/2012 yılında kolon ca ameliyatı oldu. (2004 yılında mitral kapağı değişmişti) 3 Lenf nodu metastatikti. 7 kür kemoterapi aldı. bugün yapılan TORAKS BT TETKİKİ’N DE: “sol akciğer alt lob lateral kesimde yaklaşık 8,5 mm çapında nodül mevcuttur. Sağ akcigerde de üst ve orta lob lateral kesimde bir kaç milimetrik nonspesifik nodül dikkati çekmektedir (met?) Her iki akciğer alt loblarda lineer atelektaziler ve bir kaç adet fibrotik bant dikkat çekmektedir.” denmektedir.

  Bu tanı akciğer meteastazının habercisi midir? Tedavi sürecinde neler yapılmalıdır. Yardımlarınız için şimdiden Teşekürler… saygılarımla

 14. Gamze K.karaokçu diyor ki:

  Hocam merhaba babama kontrastlı toraks bt tetkiki yaptırdık.Klinik bilgi:Akciğerde malignite?
  Bulgular:Trakea lümeninde sekresyon ile uyumlu yumuşak doku dansitesinde nodüler alanlar izlenmektedir.
  sağ akciğer alt lob laterobazal segment düzeyinde periferik yerleşimli 4mm çaplı nonspesifik nodül izlenmiştir.Desendan torasik aorta düzeyinde en geniş yerinde 3.5 mm kalınlığa ulaşan düzensiz,mural trombüs formasyonu mevcuttur.Ayrıca desendan torasik aorta boyunca ardışık multipl milimetrik kalsifik plak formasyonu izlendi.Oral,Iv,Rektal kontrastlı tüm batın bt tetkikinde ise;sağ alt kadranda cilt altı alanda düzgün konturlu 2x1cm boyutunda yoğun içerikli kistik lezyon izlendi.Hocam bunların neticesinde sizin yorumunuzu rica ederiz.Çok teşekkürler

 15. adnan diyor ki:

  allah razı olsun hocam

 16. muhammet kasal diyor ki:

  merhabalar;
  sizi sürekli tv den takip etmekteyim.
  fikirlerinizi olumlu buluyorum.
  benim rahatsızlığım hakkında sizden bilgi almayı umuyorum.
  28/06/2013 tarihinde yan ağrısı ,nefes darlığı şikayeti ile doktorum tarafından tomografi çekilmesi uygun görüldü.
  tomografi sonucumda;
  her iki tiroid bezi kalınlığı normaldir.parankim dansitesi homojendir.trakea orta hattadır.ana bronşlar açıktır.ana vasküler yapılar normaldir.mediasten genişliği normaldir.mediastende 5 seviyesinde 15mm çaplı iki adet LAM izlendi.Üst batın düzeyinden geçen kesitler gross patoloji izlenmemiştir.parankim penceresinde yapılan incelemede sağ akciğer apekste lineonodüler fibrosekel görüldü.her iki hemitoraksa plevral effüzyon saptanmadı.kemik yapılar normaldir.
  55 yaşındayım ve hayatımda hiç sigara kullanmadım.
  bu sonuçlar dahilinde hastalığımın tanısı konusunda yardımcı olabilir msiniz?

  önerilerinizi bekler,sağlıklı günler dilerim.

 17. filiz ozturk diyor ki:

  ıyı gunler hocam.2 yıl once gogsumdekı beni aldırdım.en son cekılen tomografılde her iki aksiller bolgede en buyugu 13mm capa ulasan bırkac adet lenf nodu izlenmıstir.solakcıger lob anterior segmentte subplevral bır adet nodul izlenmistir.sol akciger inferior linguler segmentte lineer bant formasyonu izlenmistir. sag akciger orta lob medial segmentte hafif fibrotik degısım dıkkatı cekmektedir.Safra kesesi lümeninde milimetrik boyutta kalkül imajı izlenmektedir. sol bobrekte ekstrarenal pelvis ile uyumlu gorunum mevcuttur .bunları yorumlanmasına yardımcı olursanız sevınırım .ıyı calısmalar.

 18. UĞUR GÜNAYDIN diyor ki:

  Hocam merhaba;
  07/06/2013 akşamı ateş yükselmesi üşüme ve titreme halsizlik şikayetlerim oldu. ertesi gün doktora gittim. kan tahlili yapıldı ve akciğer röntgeni çekildi. teşhiz olarak zatürre denildi. antibiyotik tedavisi yapıldı. ancak şikayetlerim 2-3 gün içerisinde geçti. kan tahlilinde sedimantasyon yüksek çıktı. crp yüksek çıkmıştı. akciğer röntgeninde şöyle yazıyordu:Kardiyotorasik oran, her iki hilus ve aort topuzu normaldir.Akciğer parankim alanlarında sol alt zonda dansite artışı ve lineer bantlar izlenmektedir, pnömoni açısından klinik ile birlikte değerlendirilmesi yararlı olacaktır.kostofrenik sinüsler normaldir. kemik yapılar ve çevre yumuşak doku planları olağandır.sonuç:akciğer parankim alanlarında sol alt zonda dansite artışı ve lineer bantlar, pnömoni açısından klinik ile birlikte değerlendirilmesi yararlı olacaktır.” yazıyordu. daha sonra yapılan 15 gün sonra kan değerlerim normale döndü sedimantasyon ve crp. hiçbir şikayetim yok. zaten 3 günde şikayetlerim ortadan kalktı. hocam bu röntgen sonucuna göre kötü bir durum olup olmadığını merak ediyorum.konuyla ilgili bilgilerinizi bekler, yeşekkürlerimi sunarım.cinsiyet:erkek, yaş :34

 19. marziye şimşek diyor ki:

  hocam merhaba ben 47 yaşındayım bir grip sonucunda akciğer sol üst lopta 5 mm den küçük grinilop nodül çıkmıştır bu 3 yl içinde bitti tamamen normale döndü bu yıl 3 mm çapında kalsifik nodül izlenmiştir kullandiğim ilaç symbicort turbuhaler 160 bide yanında antibiyotik ve gece ilacımıda kullanıyorum hocam 3 yıl ilaçlara ara verdim hiçbir rahatsızlığım olmadı bu yıl tekrar çıktı hocam tamamen kurtulmam için ne yapmam nasıl tedavi etmem gerekiyo her yıl aynı mevsimde rahatsız oluyom temmuz ve ağustosta yardımcı olurmusunuz hocam

 20. [...] kaynak: http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2012/12/17/derdime-bir-care/akcigerlerde-noduller-tehlikeli-mi/ [...]

 21. melek diyor ki:

  iyi güınler hocam bnm 42 günlük br oğlum var dogdugu andan beri makineye bağlı olarak nefes alabiliyor ve şimdi ise her iki akciğerde parankiminde buzlucam alanları izlnmştr erken dönemdeki pnömoni alanlarını temsil ediyor olabilir.bu nedek oluyor vede tedavisi varmıdr cevabınızı bekliyorm

 22. bilal ytgn diyor ki:

  hocam merabalar benim vertabra korpüsköşelerınde minimal ostoofidik dejeneratif sivrileşmeler izlenmişdir sağ hiler 9mm sol hiler 10mm boyutunda lenf nodları mevcuttur.iki akciğer büyüğü sol akciğere ait lob süperior segmentte 6mm boyutunda parankimal suplevral nodül izlenmişdir. inceleme düzlemıne gıren abdomınal kesıtlerde karaciğer parankim dansıtesı steatoza sekonder artmışdır karaciğer sol lopu hipertrofik olup orta hattın soluna uzanmaktadır dalak hılusu duzayınde mılımetrık boyutlu hıpodens alan izlenmişdir.konuyla ilgili bilgi verirseniz minnettar olurum hocam saygılar sunarım yaş 43 erkek

 23. ahmet diyor ki:

  doktor bey neyim var yorumlarsanız sevınırım ıyı calısmlar BULGULAR : Hastanın solunumunu kontrol edememesi nedeniyle diyafragmaya yakın parankim kesimleri optimal değerlendirilememiştir. İzlendiği kadarıyla; Sağ akciğer orta lob medial segmentde, sol akciğer inferior lingular segmentde sekel değişiklikler izlenmiştir. Plevral-perikardial efüzyon izlenmemiştir. Trakeobronşial ağaç doğal olarak değerlendirilmiştir. Mediastende radyolojik açıdan patolojik boyutta lenf nodu saptanmamıştır. Anterior mediastende timik kalıntı ile uyumlu görünüm vardır. Kesit dahiline giren kemik yapılarda litik ya da sklerotik lezyon saptanmamıştır. Üst abdomen düzeyinden geçen kesitlerde her iki sürrenal bez lokalizasyonunda yer kaplayıcı kitlesel oluşum saptanmamıştır. SONUÇ: 1. Sağ akciğer orta lob, sol akciğer üst lob lingular segmentde sekel değişiklikler.

 24. çiğdem diyor ki:

  hocam slm bende sırt ağrısı şikayetiyle doktora gittim akciğer tomografisdi çekildi rapora göre KTO normal sınırdadır.mediasten ana vasküleryapıların kalibrasyonu normaldir.Mediastende patolojik boyut ve konfigrasyonlu lenf nodu saptanmamıştır.Her iki hiler düzeyde patolojik boyut ve konfigürasyonlu lenf nodu izlenmemektedir.Anterior mediasten trigonal konfigürasyonlu düzgün sınırlı kitle etkisi göstermeyen içerisinde yağlı involüsyonla uyumlu hipodens alanların izlendiği 17*14 mm boyutlu timik doku izlenmektedir.Dalak anterior komşuluğunda yaklaşık 11 mm boyutlu aksesuar dalak ile uyumlu izodens lezyon mevcuttur.Sağ akciğer alt lob superior segment lateral periferik düzeyde 3*3,4 mm boyutlarında buzlu cam tarzı nodül izlenmektedir.Alt lob superior segment medial subplevral alanda 2 mm çaplı subplevral nodül izlenmektedir.Aynı düzeyde dorsal subplevral alanda yaklaşık 5 mm çaplı diğer bir buzlu cam tarzı nodül izlenmektedir ) yazıyor çok korkuyorum beni bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden tşkler

 25. çiğdem diyor ki:

  nodüllerin kansere dönüşme riski nedir bu arada 32 yaşında bayanım 10 yıldırda malesefki sigara kullanmaktayım bu nodüllerin iyi yada kötü huylu olduğunu anlamak için neler yapılabilir

 26. nezahat diyor ki:

  merhaba hocam . ben 41 yaşındayım sağ akciğer orta lob lateral segmentte 6mm çaplı düzgün sınırlı parankimal nodül izlendi . sizce kanser olma riski nedir ? tehlikeli midir
  yardımcı olursanız seviniriz .

 27. abdurrahman erbil diyor ki:

  merhaba hocam 46 yaşımdayım sıl akciğer alt laterobazal segmentte 5 mm çapında subplevral nodul izlendi sizce kanser riski nedir tehlikelimidir yardımcı olursanız sevinirim saygılar

 28. Baki Biçer diyor ki:

  merhaba hocam sizleri çok seviyoruz ama sizlere ulaşmak bizler için çok zor ancak tv.den ve sosyal medyadan sizlere ulaşabiliyoruz.Emekliyiz size müayene ücreti vermemiz bile mümkün değil size ulaşak çok zor,

  Hocam yaklaşık biryıl once sırtımda ağrıdan dolayı gogus muayenesi oldum ve tetekikler sınucu bende sağ akciğer lobda 17 cm hava kisti tesbit edildi,soldada 3cm tesbit edildi benden bt.istendi girdim bu sonuçlar çıktı birkaç doktor amaliyat dedi ben korktum birkaç doktor önermedi bu bt. ye girdikten sonra bende değişik hastalıklar çıkmaya başladı örn.bagırsak bozukluğu gibi daha birçk şey,şimdi tekrar bt. yapılması gerekir yaptırayım mı ama ağrılarım hiç azalmadı çok hafif sırtımda devam ediyor,sizce ne yapmam gerekir bt.yaptırayım mı yoksa aynen devam edeyim mi, sizden bilgi rica ediyorum.
  Elimde rapor var isterseniz gönderim.selam ve saygılar.

 29. sedat çavdar diyor ki:

  Benim sorum şu hocam sol akciğer bronşa yakın bölgede 2.5 cm çapında nodüler hipotens. Her iki akciğerimdede yaygın miktarda en büyüğü 1 cm olmak uzere nodüller tespit edildi. Yap8kan her iki bronkoskopi sonucunda atipik hucreye rastlanilmadığı gibi verem kültür testleri de negatif çıktı. Ve ilerleyen dönemde çekiken bt sonucunda görülen nodüllerin artması sonucu yayma negatif verem tedavisine başlandı ve her ay yapılan röntgen sonucları olumlu görüldü. Şu an 6 aylik tedavim bitti ve ilaçlar kesildi. Bu sık rastlanılan bi durumnudur acaba.

 30. Meltem diyor ki:

  hocam benim anneme 99 senesinde malign melanom teşhisi kondu. çenesindeki bir ben yüzünden. Tedavi aşamasında deri altına iğne ve takip. Sonra da radyoterapi aldı. çok uzun zamandır kontrol altında ve filmleri çekiliyor sonuçlar güzel. ama bu sene akciğer filminde milimetrik nodül ler varmış. bir ay sonra da pet filmi sonucunda ameliyat oldu. haziran 24 de ameliyat oldu alınan parçaların sonucuna göre metastaz mış. hap kullanıyor koruma amaçlı imiş. 3 aylık zamandilimi bitti film çektirdiler ve doktor çok sayıda nodül olduğunu ve 11 mm ve 12 mm çapında olduklarını yazmış. Anneme de ilaçlara devam kontrol altındasınız demiş. annem su anda allak bullak olmuş durumda ve soruları var ben size onları sormak istiyorum:
  1.Bu nodüller ameliyatta neden alınmadı
  2.Doktor neden 3 ay sonra film istiyor? daha yakın bir tarih daha ii olmaz mı
  dört gözle cevabınızı bekliyorum..

 31. Nurdan Akgün diyor ki:

  Merhaba hocam,
  45 yaşındayım 2008 yılında meme CA geçirdim.Tedavi oldum , herşey yolundaydı tetkiklerim yapılırken kan tahlillerinde CA 15-3 değeri sonucu 50 çıkınca onkolog doktorum PET CT çekimi istedi. Sonuçla ilgili beni bilgilendirmenizi rica ediyorum. Sonuç: akciğer parankimlerinde en büyüğü 9 mm çaplı,çoğu kayda değer FDG metobolizması göstermeyen,büyükleri hafifçe-minimal hipermetobolizma gösterennodüller izlenmiş olup Nisan 2012 tarihli önceki PET-BT çalışmasına nazaran yeni gelişmiştir ve metastaz lehine değerlendirilmiştir. Ayrıca mediastende saptanan hipermetabolik LAP’lar metastazı düşündürülmüştür. Şimdiden teşekkür ederim .

 32. Nurdan Akgün diyor ki:

  Merhaba hocam,
  45 yaşındayım 2008 yılında meme CA geçirdim.Tedavi oldum , herşey yolundaydı tetkiklerim yapılırken kan tahlillerinde CA 15-3 değeri sonucu 50 çıkınca onkolog doktorum PET CT çekimi istedi. Sonuçla ilgili beni bilgilendirmenizi rica ediyorum. Sonuç: akciğer parankimlerinde en büyüğü 9 mm çaplı,çoğu kayda değer FDG metobolizması göstermeyen,büyükleri hafifçe-minimal hipermetobolizma gösterennodüller izlenmiş olup Nisan 2012 tarihli önceki PET-BT çalışmasına nazaran yeni gelişmiştir ve metastaz lehine değerlendirilmiştir. Ayrıca mediastende saptanan hipermetabolik LAP’lar metastazı düşündürülmüştür. Şimdiden teşekkür ederim .

 33. ÖZLEM TOPAÇ diyor ki:

  Hocam merhaba. Benim babam 57 yaşında, aslında sigara kullanmamasına ve sağlıklı yaşamaya özen göstermesine rağmen ailesinde (babasında ve amcasında) akciğer kanseri dolayısıyla ölümler olduğundan ara ara akciğer filmi çektirir. En son geçtiğimiz Kasım ayında benzer şekilde Devlet Hastnesinde bir doktora gittiğinde fiziki muayene gayet olumlu olmakla birlikte filmde bir şeylerden şüphelenilip Kontrastlı Toraks BT istendi. Raporu aynen yazıyorum;
  “Toraks üst açıklığında diafragmaya kadar alınan kesitlerde:
  Brakiosefalik vasküler yapılar, trakea ve özefagus normal izlenmektedir.
  Mediastende patolojik boyutta lenf bezi büyümesi veya yer kaplayan oluşum saptanmamıştır. Aorta, pulmoner konus, her iki pulmoner arter ve vena kava superior normal olarak izlenmektedir. Kalp normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Perikardum normal kalınlıktadır. Pulmoner vasküler yapılar, ana ve segmental bronşlar normaldir. Her iki akciğer hilusu normal genişliktedir.
  Akciğer parankim alanlarının değerlendirilmesinde parankimde aktif enfeksiyöz veya neoplazik infiltrasyon ayırt edilmedi. Sağ paratrakeal alanda bifurkasyonun hemen kranialinde yaklaşık 1 cm çaplı LAP ye uyabilecek lezyon izlenmektedir. Lezyonun soliter olması sebebiyle klinik ve radyolojik takibi önerilir.
  Torakal kemik yapılarda yaygın dejeneratif değişiklikler izlenmektedir. Ayrıca bazal segmentlerde subplevral küçük hava kistleri mevcuttur.”
  Doktor rapora göre babama sigara kullanmamasını ve sağlıklı yaşamasını önermiş, hepsi bu. Fakat annem ve ben raporda yazan olumsuzluklar karşısında rahat edemeyip babamı başka bir doktora daha gitmeye zorluyoruz, o da zaten aynı hafta içinde iki kez radyasyon aldığını üstelik doktor herhangi bir olumsuzluktan bahsetmediği için içinin rahat olduğunu söyleyip muayne ve tetkikleri tekrar etmeyi reddediyor. Koskoca adamı kolundan sürüyüp bir yerlere götüremediğimiz gibi kafamızdaki şüpheler dolayısıyla da karmakarışık ve endişeliyiz. Değerlendirmeniz bizim için çok önemli ve değerli olacak. Ona göre babamı rahat bırakacak veya kavga dövüş hastanenin yolunu tutacağız.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

 34. elanur ulutaş diyor ki:

  merhaba hocam
  babam 50 yaşında akciğer tomografisi cekindi sonuçları arasında
  mediastinal zincirde A-P boyutunda 1 cm ye ulaşan birkaç adet lenf nodu izlenmiştir.
  her iki akcigerde parankim sahaları hafif amfizematö görünümlüdür yazıyor babam doktora gitti bir problem olmadıgı söylendi ama hala emin olamıyor birde siz yorumlarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 35. MEHMET KÖŞKER diyor ki:

  sayın hacam kardeşim 1 ay önce beyinde tümör nedeni ile ameliyat oldu ve amaliyat sonrası sol tarafı işlevini kayıp etti ve son yapılan testler sonuçı akciger her iki tarafında subpleveral ve perifisüral birkaç adet büyüklügünde leterobazal segmette nödülller izlenmiştir sebebini açıklaya bilirmisiniz saygılarım la

 36. muammer uygur diyor ki:

  sayın hocam iyiki varsınız siz olmasaydınız gereksiz amaliyat olacaktım belkide beni gönderdiğiniz canan hoca yüreğime suserpdiler yoksa pet cd yok biyopsi vs ALLAH sizden razı olsun

 37. Orhan İyigüngör diyor ki:

  Merhabalar hocam:babamın sağ akciğerde tomografi sonucunda apikalde subplevral 1 adet modül izlenmektedir yazıyor.Bizi bilgilendirirseniz cok seviniriz saygılar.(Babam aralıktan buyana midede olan kötü huylu kanser için kemoterapi görüyor bu karaciğerinede sıçramış.4 üncü ilacını alıyor.Bilgilerinize

 38. Seymanur Selami diyor ki:

  Merhabalar hocam.. Benim akciğerlerimde iltihap mevcut. Normal değerleri 0 ve 5 arası oluyormuş. Benim ise 27.8 cıktı. Bu durum ne kadar tehlikeli. Sürekli balgam cıkarıyorum bazen köpüklü oluyor. Atesim cıkıyor ve ardından üşümeye başlıyorum baş ağrılarım oluyor. Halsizlik yorgunlukta mevcut. Birde midem de iltihapta cıktı . Ne yapmam gerek tehlikeli bi durum varmıdır. Ciğerlerimdeki iltihap kansere dönüşme ihtimali varmı ? Bu arada yaşım 18 .

 39. Savas diyor ki:

  Hocam annemın cıgerınde sag akcıger alt lob superıorda buzlu cam dansıtelerı ve paravertebral lokalızasyonda 9mm boyutunda Subplevral nodul ızlenmıstır dıor 3 ay sonra kontrol gel tomografın cekılcek denıldı tehlıkelı bır durummu cok korkuyoruz acıl yazarmısınız hocam lutfen cvp verın hocam korkularımızdan kurtulalım lutfen

 40. Barıs diyor ki:

  Merhaba hocam benim annemin tomografi sonucunda sağ akciğer linguler segmentte 12 mm çapında nodul izlendi. Sol akciğer laterobazal segmentte 6mm çapında nodul izlendi. Sol akciğer posterobazal segmentte 5mm çapında nodul izlendi. Bu sonuç karşısında ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler.

 41. ibrahim ülger diyor ki:

  hocam benim cea 7 civarında çıkması nedeniyle tomografi çektirildi sol akcigeralt lobda milimetrik boyutta 4 adet kalsifiknödül mevcuttur izahlı rapor verildi bunu üçer aylık periyotlarla tekrarı gerekirmi tehlikesi nedir yardımlarınızı rica ediyorum

 42. yasemin KARAMELEK diyor ki:

  hccam merhaba benimde akcigerimde Sağ akciğer üst lob anterior segmentte subplevral alanıda 3mm çaplı düşük dansiteli nonspesifik nodül bunun anlamı nedir aydınlatırsanız sevinirim

 43. Birten Cingözoğlu diyor ki:

  İyi günler Hocam kocamın PA akciğer grafisinde : Diafragma konturları düzgün ve kostofrenik sinüsler açıktır. Kardiotorasik oran kalp lehine artmıştır. Arkus aort bombe ve desandan aort elongedir. Her iki akciğer bazalde artımları dikkat çekmektedir. Klinik bulgularla birlikte değerlendirilmesi uygundur. Kemik toraks bir özellik göstermemektedir. Bu konu hakkında derin bilgilerinize ihtiyacımız vardır. Nasıl bir yol izlememiz gerekir ve konu hakkında aydınlatırsanız seviniriz başarılar.

 44. Fatoş sarıkuş diyor ki:

  Merhabalar bundan üç ay önce oğluma yapılan tomografide sag akciğer alt lopda 4 mm çapında nodül oldugunu söylediler bu ay kontrole götürdüm ama tomografi çekmeceler ama ara ara kuru öksürüğü oluyor özellikle de Sabahların 10 yaşında

 45. abdullah diyor ki:

  sağ akciğer üst lob posterior sagmentte,8,8×7,3 cm boyutunda konsolüde lezyon sahası izlenmiştir.sağ akciğer alt lob superior sagmentteparankimal 5 mm boyutunda nodül izlenmiştir.sol akciğerde plöroparankimal in fibrotik bant izlenmiştir.sağ akciğer alt lob anterior ve posteriorda multipl en büyüğü 1 cm’ye varan parankimal modüller opasiteler izlenmiştir. hocam bunun sonucu nedir?

 46. bahar diyor ki:

  Merhaba hocam annemde astım var 7 aydır makinalı ilaç kullanıyor astım için ama öksürüğü hiç durmuyor kronikmiş kuru öksürük var sadece . Tomografi çekildi ve şöyle çıktı sonuç : yapılan işlem :Bt,yüksek Rezolusyonlu akciğer bulgular: Kalp normalden büyüktür. Trekea ve ana bronşlar normal olarak değerlendirilmiştir. Sağ akciğer de alt lob anteriormedial kesimde küçük bir alanda buzlu cam dansiteleri izlenmiştir .San akciğer orta lob medial kesimde lineer Fibrotik bant ve komşuluğunda buzlu cam dansiteleri dikkati çekmiştir. Bunlar nedemk oluyo doktor bey yorumlarsanız çok sevinirim teşekkürler ..

 47. ekrem diyor ki:

  hocam nim sağ akciğerim de bunad 4 yıl önce 1 cm nodül varidi şimdi 1.5 cm olmuş ve daha kötüsü bu sefer zaturiye diyorlar şiddetli öksürük vardı benim kendim hasta hanelerin öksürüğü dikkat ta almamalarını görünce 1000 ampisilin alarak ve öksürük şurubu alıp kullandım bu olaydan sonra bana tomografi çektiler zaturiye diyorlar ve şimdi ilaç tedavisina başladılar demekki kendim anti biyotik almasaydım şimdi çoktan ölmüştük Türkiyedeki sağlığa bakış açısı bu yazıklar olsun verdiğimiz vergileri yanlız millet vekillerinin rahat harcamaları içinmi ben nasıl bu ülkeyi idare ediyorlar şaşarım

 48. KASIM ERGİN diyor ki:

  2014 NİSAN AYINDA TÜBERKULOZ TANISI KONULDU 6 AY TEDAVİ GÖRDÜM.TEDAVİM BİTTİ VE TOMOGRAFİ ÇEKTİRDİM.RAPORUNDA:
  IV OPAK MADDE VERİLDİKTEN SONRA AKSİYEL PLANDA 10 MM KESİT KALINLIĞINDA 10 MM ARALIKLAR İLE ELDE EDİLEN TETKİKİN İNCELENMESİNDE; SOLUNUM ARTEFAKTLARI NEDENİ İLE İNCELEMEOPTİMAL YAPILAMAMIŞTIR.DEĞERLENDİRİLEBİLDİĞİ KADARI İLE;TRAKEA VE HER İKİ ANA BRONŞ AÇIKTIR.KALP BOŞLUKLARI NORMAL GENİŞLİKTEDİR.TORASİK AORT NORMAL KALİBRASYONDADIR.PULMONER ARTERLER NORMAL GENİŞLİKTEDİR.PREVASKÜLER ALANDA DANSİTE ARTIŞLARI İZLENMEKTEDİR.(TİMİK DOKU ?) AYRICA MEDİASTİNALVE HER İKİ HİLER BÜYÜĞÜ 9 MM DAR TRANSVERS BOYUTLU BÜYÜMÜŞ LENF MODLARI MEVCUTTUR.SOL ÜST ZONDA VE ORTA ZON POSTERİORDA PLEVRAL KALINLAŞMALAR,DÜZENSİZLİKLER,PARANKİM DİSTORSİYONU VE PLEVRAL ÇEKİNTİ OLUŞTURAN DANSİTELER,BRONŞEKTAZİLER RETİKÜLONODÜLER AĞIRLIKLA İNFİLTRANSYONLAR VE BİR KISMI ÇEKİNTİLİ KONTURLU DÜŞÜK DANSİTELİ NODÜLLER İZLENMİŞTİR.AYRICA DİĞER HER İKİ AKCİĞER PARANKİM ALANLARINDA YER YER FOKAL RETİKÜLONODÜLER DANSİTELER MEVCUTTUR.
  SOL HUMERUS BAŞINDA MİLİMETRİK SKLEROTİKALAN DİKKATİ ÇEKMİŞTİR.
  KESİTLER DAHİLİNDEKİ ÜST ABDOMİNAL ORGANLARDAN,KARACİĞER PARANKİM DANSİTESİ AZALMIŞIR.(HEPOTOSTEATOZ) YAZMAKTA OLUP BUNUNLA İLGİLİ BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi