AKCİĞERLER NODÜLLERİ TEHLİKELİ Mİ?

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
milimetrik nodül

Merhabalar hocam, 23 yaşında bir bayanım. Haziran ayının başında sırt ağrısıyla akciğer röntgeni çektirdim ve bunun üzerine benden toraks BT istediler.

15.06.2012 tarihindeki toraks BT raporumun sonucuna göre; parankim penceresinde yapılan incelemede, sağ akciğer üst lob apekste 12 mm çapında nodüler dansiteler ile çevresinde milimetrik nodüler dansiteler gözlenmektedir. Sağ akciğer alt lob apikalde 17 mm çapında nodüler dansite mevcuttur. Sağ akciğer alt lob posteriorda da en büyüğü 1 cm çapında birkaç adet nodüler dansite gözlenmektedir. Plevral mayi izlenmemiştir.

SONUÇ: Parankimal kitleler (metastaz? PET CT veya sağ akciğer alt lob apikaldeki kitleden İİAB önerilir). Sol akciğer üst lob posteriorda da subplevral 6 ve 4 mm çaplarında da nodüler gözlenmektedir.

Bunun sonrasında benim sırt ağrılarım ve yorgunluğum çok arttı. Ve bir hafta sonu nefes alırken sırtıma iğneler batmasından dolayı, şiddetli ağrımdan dolayı acile gittim ve ağrı kesici iğne yapıldı.

04.12.2012 tarihinde yeni bir toraks BT istendi ve sonucuna göre; parankim penceresinde yapılan incelemede, sağ akciğer üst lob apekste büyüğü 7-8 mm çapında multipl nodüler dansiteler gözlenmektedir.

Sol akciğer üst lob postero-lateralde de benzer özellikte en büyüğü 9 mm çapında multipl nodüler dansiteler mevcuttur. Sağ akciğer alt lob apikalde retikülonodüler infiltrasyonlar ile plevral tabanlı en geniş yerde 2 cm çapında ölçülen yumuşak doku kitlesi gözlenmektedir.

Sağ akciğer alt lob anteriorda da santim çap civarında nodüler dansiteler mevcuttur.

Sağ akciğer alt lob postero-lateralde milimetrik, alt lob anteriorda santim çap civarında multipl nodüler dansiteler izlenmektedir. Lingula inferiorda da milimetrik nodüler dansiteler mevcuttur. Plevral mayi izlenmemiştir. 

SONUÇ: Enfeksiyon malignite ayrımı yapılamamıştır. Klinik ile birlikte değerlendirilip toraks BT veya PET CT önerilir.

Bunların haricinde hocam bronkoskopi yapıldı ve ARB negatif, mikrobakteri kültürü (LJ) negatif sonuçlandı.

Hocam teşhis konamadı lütfen bana yardımcı olun, rica ediyorum.

AKCİĞERLER NODÜLLERİ TEHLİKELİ Mİ?

Tomografi icat olduktan sonra “akciğerlerinde nodüller” olan hastaların sayısında adeta bir patlama oldu.

Bu milimetrik nodüller elbette kanser gibi önemli bir hastalığın belirtisi olabilir ama bunlar çoğu zaman “non-spesifik” denen yani herhangi bir hastalığa bağlanamayan nodüllerdir.

Önce kanserden başlayalım.

Akciğerlerde birden fazla yerde tespit edilen milimetrik nodüller akciğer kanserinden ziyade başka bir organdaki kanserin akciğerlere sıçraması, yani metastaz yapması sonucu ortaya çıkarlar.

Böyle bir durumda da çoğu zaman akciğer dışındaki organın kanseri ile alakalı belirtiler vardır veya bu kişi kanser olduğu bilinen ya da kanser nüksü bakımından takip edilmekte olan bir hastadır.

Bu durumlarda 6 ay ara ile tekrarlanan tomografilerde bu nodüllerin mutlaka büyüdüğü ve/veya sayılarının arttığı görülür.

Hastaların genel durumunda ve bazı kan tahlillerinde de değişiklikler vardır.

Sizde olduğu gibi bu nodüllerin bazılarının küçülmesi “kanser aleyhine” değerlendirilir.

Akciğerlerde görülen milimetrik nodüllerin herhangi bir şikayeti olmayan, sigara kullanmayan genç insanlarda kanserle ilgili olma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Bu “non-spesifik” denen nodüller, enfeksiyonlara (tüberküloz veya diğer mikroplara bağlı olarak gelişen iltihabi durumlar) bazı bağ dokusu, romatizmal veya oto-immun hastalıklara bağlı olabilir.

Milimetrik nodüllerin büyük çoğunluğunun sebebi bilinemez; bunların bir kısmı kendiliğinden küçülür veya kaybolur.

Akciğerlerdeki nodüller hiçbir belirtiye yol açmazlar. Hele de iğne yaptırmayı gerektirecek kadar şiddetli ağrıların bu nodüllerle alakalı olması imkansızdır.

Anlattıklarınızdan ben sizde önemli bir hastalık olduğunu düşünmüyorum.

Asıl tehlikeli olan gereksiz yere tomografi çektirmek, kafayı bu nodüllere takmak ve nodüllerin takibi için birkaç ayda bir tomografinin tekrarlanmasıdır.

Yazı için 63 yorum yapılmış:

 1. kadir diyor ki:

  merhaba hocam tomografimde her iki akciğer üst loblarda minimal sekel fibrotik değişiklikler izlenmektedir üst loblarda yer yer buzlu cam dansitesinde mikronodüller mevcut olup respiratuar bronşiolite bağlı interstisyel akciğer hastalığı açısından kuşkulu olarak yorumlanmıştır santral kesimlerde minimal peribronşial kalınlaşmalar izlenmektedir plevral effüzyon izlenmedi bunlar ne anlama geliyor ben meslek hastanesine vericam bu raporu ve tozlu ve kimyasal maddelerin bir sonucu olabilirmi teşekkürler

 2. Maide Kaya diyor ki:

  Hocam merhaba,

  Babam 74 yaşında 40 yılık ayakkabıcı Koah hastası son bir yılda Akciğerinde bir kitle 107x77mm bir kitle belirdi. İki kez bronoskopide kanser olmadığı teshisi konmasına rağmen kitle büyümesine istinaden ışın tedavisi görüyor. Işın sonucu hazırlanan rapor ektedir. Acaba Babam kansermi yoksa Koah hastalığımı onu bu duruma sokmaktadır. Ne önerirsiniz?

  Hastanız akciğer dijital radyografi tetkikinde:

  Sağ akciğerde orta zonda içerisinde sıvı-hava seviyesi izlenen en büyük boyutları yaklaşık 10×9 cm ölçülen kaviter mass lezyon mevcuttur. Lezyon komşuluğu sağ akciğer parankimde infiltratif yoğunluk artışları izlendi. Toraks BT ile ileri tetkiki önerilir.
  Sol akciğerde peribronkovasküler izler artmıştır.

  Trakea orta hatta ve normal kalibrasyondadır.

  Mediasten normal genişlik ve konfigürasyondadır.

  Kardiyo-torasik oran normal sınırlardadır.

  Her iki kosto-frenik sinüs ve kardiofrenik sinüsler açıktır.

 3. oğulcan yıldız diyor ki:

  Merhaba..

  Dayımda kanser var akciger kanseri sıçradığını aoyluyorlar akciğere 9mm çapında cigerde modüller goruluyor BT istediler dayımın yaşı 34 tedavimisi nasıl olur ve kurtulma sansi yuzde kacdır lutfen yardımcı olurmusunuz

 4. Ebru diyor ki:

  Hocam Merhaba ,

  Babamın PA Akciğer grafisinde “sağ akciğer üst lob apikal segmentde fibronodüler imajlar vardır. Aktif TBC yönünden araştırılması klinik ile birlikte değerlendirilmesi uygundur.” açıklaması yer almaktadır. Bu ne Demektir kısaca bahsedebilir misiniz ?

  Şimdiden teşekkürler .
  İyi çalışmalar.

 5. recep tunçer diyor ki:

  HOCAM MERHABALAR.BEN 24 YAŞINDA BİR ERKEĞİM.BİR DÜŞME SONUCU TORAKS BT İNCELEMESİ YAPILDI.VE SONUÇTA //ÖN MEDİASTENDE YAKLAŞIK 28*14MM BOYUTUNDA YAĞ DANSİTELERİ İÇEREN HİPODENS GÖRÜNÜM MEVCUTTUR.(TİMİK KALINTI?TİMİK HİPERPLAZİ?)RADYOLOJİK TAKİBİ ÖNERİLİR.////VE //SAĞ PRETRAKİAL ALANDA ARKUS AORTA KOMŞULUĞUNDA YAKLAŞIK 10 MM ÇAPLI HİPODENS GÖRÜNÜM MEVCUTTUR(LAP)//DİYE SONUCLANDI.BAZI DOKTORLAR GÖGÜS KAFESİNİN ÖN TARAFINI KOMPLE AÇIP ALAACAĞIZ DİYOR BAZISI ACELESİ YOK DİYOR.ARADA KALDIM YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.TEŞEKKÜR EDERİM…

 6. hatice çetin diyor ki:

  hocam 19 yaşında 7senedir hastane hastane gezip duryorum şikayetim surekli gögüs agrısı ve sırtıma sanki bıçak saplanırmış gibi bir agrı şikayetiyle vede arada agızdan kanama olma nedeniyle hastaneye gitim ve tomografi çekilmem istendi ve sonuçta şöle yazyordu sağ akciğer orta lob medial segmentte hilustan perifere dogru uzanan tubuler bronbşiektazik alanlar ve buzlu cam opasiteleri izlenmektedir her iki akciger apikal alanlarda minimalpleuroparenkimal fibrotik degişikler izlenmektedir vede 6mm nodül oldugu söyleniyor 7senedir böle devam ediyor bunun için neyapmak gerekyor sizden bir açıklama bekliyorum ameliyat diyorlar birde hastanede yatarak tedavide olabilir diyorlar sizce hangisi ameliyat tercihinde olma diye çok sayıda sözler aldım ŞİMDİDEN TEŞEKUR EDERİM

 7. DİLAVER ADALI diyor ki:

  İyi Çalışmalar,
  BT,Toraks incelemesinde;
  Mediasten ve trakea orta hattadır,KTO fizyolojiktir.Aort ve anavasküler yapılar tabiidir. Mediastende ve paraotrik alanlarda patalojik lenf modu saptanmamıştır.Sol ve sağ bronşlar açıktır.
  Parankim penceresi ile birlikte yapılan incelemede;
  Her iki AC de bronkovasküler yapılarda hafif belirginleşme ve interstitiumlarda hafif kabalaşma izlenmektedir.
  Sol AC lingular segmentte,sağ AC alt lob posterior segmentte nodüler opasite izlendi.
  Sol AC alt lob posterior segmentte şüpheli dansite artışı dikkat çekmektedir.Takipleri önerilir.
  Kesit alanına giren KC parankim dansitesi Grade II azalmış görünümde izlendi(yağlı KC).

  AÇIKLAMA YAPARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.Teşekkür ederim.

 8. sultan diyor ki:

  iyi çalışmalar sağ akciğer alt lob posterobalde subplevral 4*3mm boyutunda nodüler dansite mevcuttur.solakciğer alt lob posterobazalde peribronkovasküler buzlu cam görünümler izlenmekdedir enfeksiyöz pnömoni bunu bana açıklarmısınız

 9. KÜBRA KARA diyor ki:

  hocam mrb iyi çalışmalar. babamda bir hafta önce koah hastalıgı ( ağır derecede) oldugu söylendi. bunun üzerine tomagrafi cekildi. soncunda teknik: İVKM sonrası 5mm kalınlıgında transvers kesitler alınmıstır.
  bulgular: trakea ve ana bronşlar normal.
  arkus aortta ve pulmoner alter çapı normaldir.
  kalp büyüklüğü normaldir.
  mediastende ve her iki hiler bölgede kitle yada lenfadenopati saptanmamıştır.
  sağ ve sol akciger havalanması artmıştır. Sağ akciğer alt lop ve orta lopta en büyügü yaklaşık olarak 5 mm nodüller izlenmektedir” diyor. ne anlama geldiğini anlatırmısınız. şimdiden teşekkürler….

 10. serpil diyor ki:

  Merhaba hocam benim 20 aylık oğlum vims tümörüydü sol böbrek alınmıştı geçtiğimiz kasım ayında kemoterapisini kestiler filimleri temiz çıkıyordu enson geçtiğimiz kasım ayında çekildi 2 gün önce bt çekildi ve sonuç sağ akciğerde 7x6mm nodül mevcut yazıyordu bu beni çok korkuttu bu nedir sizce

 11. oktay diyor ki:

  Merhaba hocam sağ akciğer üst zonda ve alt zonda yaklaşık 6 mm çaplı nodüler opasite izlendi. BT inceleme önerilir. bu konuda bilğinize ihtiyacım var hocam teşekkür ederim.

 12. ayşe diyor ki:

  iyi gunler.ben nefes almakta zorluk cekiyordum.doktora gittim nefes testi yaptilar ve röntgen cektiler akcigerimde nodül oldugunu soylediler tomografi cekinmem gerektigini soylediler.tomografi cekinecek durumda degilim.rontgende ve nefes testinde belli oluyormu.ciddiye almam gereken bi durummu tesekur ederim iyi gunler.

 13. züliha yörümezoğlu diyor ki:

  hocam merhaba bu yazınız için teşekkür ediyorum beni çok rahatlattınız 2007 den bu yana colon ca hastasıyım 2010 da akciğerde nodüller görüldü bronskopi ve akciğerden parça alındı birşey çıkmadı sarkoidozdan şuphe ediliyor teşhis edilemiyorçeşitli tetkikler bol bol bt ler bu zamana geldik son akciğer tomografisinde nodüllerin büyüdüğü gözlendi doktorum yüzde doksan dokuz kanserle ilgisi yok diyor fakat akciğer doktoru ne derse o diyor ameliyatla parça alınacak çok endişeliyim fikriniz nedir

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi