AKCİĞERLER NODÜLLERİ TEHLİKELİ Mİ?

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
milimetrik nodül

Merhabalar hocam, 23 yaşında bir bayanım. Haziran ayının başında sırt ağrısıyla akciğer röntgeni çektirdim ve bunun üzerine benden toraks BT istediler.

15.06.2012 tarihindeki toraks BT raporumun sonucuna göre; parankim penceresinde yapılan incelemede, sağ akciğer üst lob apekste 12 mm çapında nodüler dansiteler ile çevresinde milimetrik nodüler dansiteler gözlenmektedir. Sağ akciğer alt lob apikalde 17 mm çapında nodüler dansite mevcuttur. Sağ akciğer alt lob posteriorda da en büyüğü 1 cm çapında birkaç adet nodüler dansite gözlenmektedir. Plevral mayi izlenmemiştir.

SONUÇ: Parankimal kitleler (metastaz? PET CT veya sağ akciğer alt lob apikaldeki kitleden İİAB önerilir). Sol akciğer üst lob posteriorda da subplevral 6 ve 4 mm çaplarında da nodüler gözlenmektedir.

Bunun sonrasında benim sırt ağrılarım ve yorgunluğum çok arttı. Ve bir hafta sonu nefes alırken sırtıma iğneler batmasından dolayı, şiddetli ağrımdan dolayı acile gittim ve ağrı kesici iğne yapıldı.

04.12.2012 tarihinde yeni bir toraks BT istendi ve sonucuna göre; parankim penceresinde yapılan incelemede, sağ akciğer üst lob apekste büyüğü 7-8 mm çapında multipl nodüler dansiteler gözlenmektedir.

Sol akciğer üst lob postero-lateralde de benzer özellikte en büyüğü 9 mm çapında multipl nodüler dansiteler mevcuttur. Sağ akciğer alt lob apikalde retikülonodüler infiltrasyonlar ile plevral tabanlı en geniş yerde 2 cm çapında ölçülen yumuşak doku kitlesi gözlenmektedir.

Sağ akciğer alt lob anteriorda da santim çap civarında nodüler dansiteler mevcuttur.

Sağ akciğer alt lob postero-lateralde milimetrik, alt lob anteriorda santim çap civarında multipl nodüler dansiteler izlenmektedir. Lingula inferiorda da milimetrik nodüler dansiteler mevcuttur. Plevral mayi izlenmemiştir. 

SONUÇ: Enfeksiyon malignite ayrımı yapılamamıştır. Klinik ile birlikte değerlendirilip toraks BT veya PET CT önerilir.

Bunların haricinde hocam bronkoskopi yapıldı ve ARB negatif, mikrobakteri kültürü (LJ) negatif sonuçlandı.

Hocam teşhis konamadı lütfen bana yardımcı olun, rica ediyorum.

AKCİĞERLER NODÜLLERİ TEHLİKELİ Mİ?

Tomografi icat olduktan sonra “akciğerlerinde nodüller” olan hastaların sayısında adeta bir patlama oldu.

Bu milimetrik nodüller elbette kanser gibi önemli bir hastalığın belirtisi olabilir ama bunlar çoğu zaman “non-spesifik” denen yani herhangi bir hastalığa bağlanamayan nodüllerdir.

Önce kanserden başlayalım.

Akciğerlerde birden fazla yerde tespit edilen milimetrik nodüller akciğer kanserinden ziyade başka bir organdaki kanserin akciğerlere sıçraması, yani metastaz yapması sonucu ortaya çıkarlar.

Böyle bir durumda da çoğu zaman akciğer dışındaki organın kanseri ile alakalı belirtiler vardır veya bu kişi kanser olduğu bilinen ya da kanser nüksü bakımından takip edilmekte olan bir hastadır.

Bu durumlarda 6 ay ara ile tekrarlanan tomografilerde bu nodüllerin mutlaka büyüdüğü ve/veya sayılarının arttığı görülür.

Hastaların genel durumunda ve bazı kan tahlillerinde de değişiklikler vardır.

Sizde olduğu gibi bu nodüllerin bazılarının küçülmesi “kanser aleyhine” değerlendirilir.

Akciğerlerde görülen milimetrik nodüllerin herhangi bir şikayeti olmayan, sigara kullanmayan genç insanlarda kanserle ilgili olma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Bu “non-spesifik” denen nodüller, enfeksiyonlara (tüberküloz veya diğer mikroplara bağlı olarak gelişen iltihabi durumlar) bazı bağ dokusu, romatizmal veya oto-immun hastalıklara bağlı olabilir.

Milimetrik nodüllerin büyük çoğunluğunun sebebi bilinemez; bunların bir kısmı kendiliğinden küçülür veya kaybolur.

Akciğerlerdeki nodüller hiçbir belirtiye yol açmazlar. Hele de iğne yaptırmayı gerektirecek kadar şiddetli ağrıların bu nodüllerle alakalı olması imkansızdır.

Anlattıklarınızdan ben sizde önemli bir hastalık olduğunu düşünmüyorum.

Asıl tehlikeli olan gereksiz yere tomografi çektirmek, kafayı bu nodüllere takmak ve nodüllerin takibi için birkaç ayda bir tomografinin tekrarlanmasıdır.

Yazı için 90 yorum yapılmış:

 1. ayşe diyor ki:

  meraba hocam benim sol akciğer üst zonda 4 mm çapındasubplevral nodül mevcuttur acaba bu hangi hastalığın belirtisidir

 2. kadir diyor ki:

  merhaba hocam tomografimde her iki akciğer üst loblarda minimal sekel fibrotik değişiklikler izlenmektedir üst loblarda yer yer buzlu cam dansitesinde mikronodüller mevcut olup respiratuar bronşiolite bağlı interstisyel akciğer hastalığı açısından kuşkulu olarak yorumlanmıştır santral kesimlerde minimal peribronşial kalınlaşmalar izlenmektedir plevral effüzyon izlenmedi bunlar ne anlama geliyor ben meslek hastanesine vericam bu raporu ve tozlu ve kimyasal maddelerin bir sonucu olabilirmi teşekkürler

 3. Maide Kaya diyor ki:

  Hocam merhaba,

  Babam 74 yaşında 40 yılık ayakkabıcı Koah hastası son bir yılda Akciğerinde bir kitle 107x77mm bir kitle belirdi. İki kez bronoskopide kanser olmadığı teshisi konmasına rağmen kitle büyümesine istinaden ışın tedavisi görüyor. Işın sonucu hazırlanan rapor ektedir. Acaba Babam kansermi yoksa Koah hastalığımı onu bu duruma sokmaktadır. Ne önerirsiniz?

  Hastanız akciğer dijital radyografi tetkikinde:

  Sağ akciğerde orta zonda içerisinde sıvı-hava seviyesi izlenen en büyük boyutları yaklaşık 10×9 cm ölçülen kaviter mass lezyon mevcuttur. Lezyon komşuluğu sağ akciğer parankimde infiltratif yoğunluk artışları izlendi. Toraks BT ile ileri tetkiki önerilir.
  Sol akciğerde peribronkovasküler izler artmıştır.

  Trakea orta hatta ve normal kalibrasyondadır.

  Mediasten normal genişlik ve konfigürasyondadır.

  Kardiyo-torasik oran normal sınırlardadır.

  Her iki kosto-frenik sinüs ve kardiofrenik sinüsler açıktır.

 4. oğulcan yıldız diyor ki:

  Merhaba..

  Dayımda kanser var akciger kanseri sıçradığını aoyluyorlar akciğere 9mm çapında cigerde modüller goruluyor BT istediler dayımın yaşı 34 tedavimisi nasıl olur ve kurtulma sansi yuzde kacdır lutfen yardımcı olurmusunuz

 5. Ebru diyor ki:

  Hocam Merhaba ,

  Babamın PA Akciğer grafisinde “sağ akciğer üst lob apikal segmentde fibronodüler imajlar vardır. Aktif TBC yönünden araştırılması klinik ile birlikte değerlendirilmesi uygundur.” açıklaması yer almaktadır. Bu ne Demektir kısaca bahsedebilir misiniz ?

  Şimdiden teşekkürler .
  İyi çalışmalar.

 6. aysun diyor ki:

  hocam 28 yasındayım.2010-2011 yıllarında zatürre tedavisi gördüm. şimdide öksürük nedeni ile gittim film ve torak bt istendi.toraks bt sonucunda sol akciğer üst lob anteriorda periferal yerleşimli,yaklaşık 8*8,5 mm bıyutunda ,düzgün konturlu,nonkalsifik ve sağ akciğer alt lob anterobazal segmentte yine periferal yerleşimli 5*8 mm boyutunda ,nonkalsifik nodüller izlenmiştir.Sol akciğer alt lob süperioda fokal bir alanda tomurcuklanmış ağaç manzarası izlenmiştir.
  Sonuç: Her iki akciğerde birer adet nonkalsifik,nonspesifik mikronodül ve sol akciğer alt süperiorda fokal tomurcuklanmış ağaç manzarası .suan ne yapmalıyız

 7. recep tunçer diyor ki:

  HOCAM MERHABALAR.BEN 24 YAŞINDA BİR ERKEĞİM.BİR DÜŞME SONUCU TORAKS BT İNCELEMESİ YAPILDI.VE SONUÇTA //ÖN MEDİASTENDE YAKLAŞIK 28*14MM BOYUTUNDA YAĞ DANSİTELERİ İÇEREN HİPODENS GÖRÜNÜM MEVCUTTUR.(TİMİK KALINTI?TİMİK HİPERPLAZİ?)RADYOLOJİK TAKİBİ ÖNERİLİR.////VE //SAĞ PRETRAKİAL ALANDA ARKUS AORTA KOMŞULUĞUNDA YAKLAŞIK 10 MM ÇAPLI HİPODENS GÖRÜNÜM MEVCUTTUR(LAP)//DİYE SONUCLANDI.BAZI DOKTORLAR GÖGÜS KAFESİNİN ÖN TARAFINI KOMPLE AÇIP ALAACAĞIZ DİYOR BAZISI ACELESİ YOK DİYOR.ARADA KALDIM YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.TEŞEKKÜR EDERİM…

 8. hatice çetin diyor ki:

  hocam 19 yaşında 7senedir hastane hastane gezip duryorum şikayetim surekli gögüs agrısı ve sırtıma sanki bıçak saplanırmış gibi bir agrı şikayetiyle vede arada agızdan kanama olma nedeniyle hastaneye gitim ve tomografi çekilmem istendi ve sonuçta şöle yazyordu sağ akciğer orta lob medial segmentte hilustan perifere dogru uzanan tubuler bronbşiektazik alanlar ve buzlu cam opasiteleri izlenmektedir her iki akciger apikal alanlarda minimalpleuroparenkimal fibrotik degişikler izlenmektedir vede 6mm nodül oldugu söyleniyor 7senedir böle devam ediyor bunun için neyapmak gerekyor sizden bir açıklama bekliyorum ameliyat diyorlar birde hastanede yatarak tedavide olabilir diyorlar sizce hangisi ameliyat tercihinde olma diye çok sayıda sözler aldım

 9. hatice çetin diyor ki:

  hocam 19 yaşında 7senedir hastane hastane gezip duryorum şikayetim surekli gögüs agrısı ve sırtıma sanki bıçak saplanırmış gibi bir agrı şikayetiyle vede arada agızdan kanama olma nedeniyle hastaneye gitim ve tomografi çekilmem istendi ve sonuçta şöle yazyordu sağ akciğer orta lob medial segmentte hilustan perifere dogru uzanan tubuler bronbşiektazik alanlar ve buzlu cam opasiteleri izlenmektedir her iki akciger apikal alanlarda minimalpleuroparenkimal fibrotik degişikler izlenmektedir vede 6mm nodül oldugu söyleniyor 7senedir böle devam ediyor bunun için neyapmak gerekyor sizden bir açıklama bekliyorum ameliyat diyorlar birde hastanede yatarak tedavide olabilir diyorlar sizce hangisi ameliyat tercihinde olma diye çok sayıda sözler aldım ŞİMDİDEN TEŞEKUR EDERİM

 10. DİLAVER ADALI diyor ki:

  İyi Çalışmalar,
  BT,Toraks incelemesinde;
  Mediasten ve trakea orta hattadır,KTO fizyolojiktir.Aort ve anavasküler yapılar tabiidir. Mediastende ve paraotrik alanlarda patalojik lenf modu saptanmamıştır.Sol ve sağ bronşlar açıktır.
  Parankim penceresi ile birlikte yapılan incelemede;
  Her iki AC de bronkovasküler yapılarda hafif belirginleşme ve interstitiumlarda hafif kabalaşma izlenmektedir.
  Sol AC lingular segmentte,sağ AC alt lob posterior segmentte nodüler opasite izlendi.
  Sol AC alt lob posterior segmentte şüpheli dansite artışı dikkat çekmektedir.Takipleri önerilir.
  Kesit alanına giren KC parankim dansitesi Grade II azalmış görünümde izlendi(yağlı KC).

  AÇIKLAMA YAPARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.Teşekkür ederim.

 11. sultan diyor ki:

  iyi çalışmalar sağ akciğer alt lob posterobalde subplevral 4*3mm boyutunda nodüler dansite mevcuttur.solakciğer alt lob posterobazalde peribronkovasküler buzlu cam görünümler izlenmekdedir enfeksiyöz pnömoni bunu bana açıklarmısınız

 12. KÜBRA KARA diyor ki:

  hocam mrb iyi çalışmalar. babamda bir hafta önce koah hastalıgı ( ağır derecede) oldugu söylendi. bunun üzerine tomagrafi cekildi. soncunda teknik: İVKM sonrası 5mm kalınlıgında transvers kesitler alınmıstır.
  bulgular: trakea ve ana bronşlar normal.
  arkus aortta ve pulmoner alter çapı normaldir.
  kalp büyüklüğü normaldir.
  mediastende ve her iki hiler bölgede kitle yada lenfadenopati saptanmamıştır.
  sağ ve sol akciger havalanması artmıştır. Sağ akciğer alt lop ve orta lopta en büyügü yaklaşık olarak 5 mm nodüller izlenmektedir” diyor. ne anlama geldiğini anlatırmısınız. şimdiden teşekkürler….

 13. serpil diyor ki:

  Merhaba hocam benim 20 aylık oğlum vims tümörüydü sol böbrek alınmıştı geçtiğimiz kasım ayında kemoterapisini kestiler filimleri temiz çıkıyordu enson geçtiğimiz kasım ayında çekildi 2 gün önce bt çekildi ve sonuç sağ akciğerde 7x6mm nodül mevcut yazıyordu bu beni çok korkuttu bu nedir sizce

 14. oktay diyor ki:

  Merhaba hocam sağ akciğer üst zonda ve alt zonda yaklaşık 6 mm çaplı nodüler opasite izlendi. BT inceleme önerilir. bu konuda bilğinize ihtiyacım var hocam teşekkür ederim.

 15. ayşe diyor ki:

  iyi gunler.ben nefes almakta zorluk cekiyordum.doktora gittim nefes testi yaptilar ve röntgen cektiler akcigerimde nodül oldugunu soylediler tomografi cekinmem gerektigini soylediler.tomografi cekinecek durumda degilim.rontgende ve nefes testinde belli oluyormu.ciddiye almam gereken bi durummu tesekur ederim iyi gunler.

 16. sinem diyor ki:

  Merhaba hocam 2 hafta önce iş için akciğer filmi çekildim ve sol akciğede 11*5 mm lik ovoid şekilli nodüller opasite etmiştir yazıyor BT ile değerlendirilmesi gereklilik halinde önerilir yazıyor. Ben bu durumdan epey korktum ve BT çekildim onun sonucunda da en büyüğü sağ aksillada 11*8 mm solda 14-9 mm boyuta ulaşan multıplenf nodları izlenmektedir akciğer parankim kesitlerinde her iki tarafta alt lobların segmenlerinde yamalı karakterde buzlu cam alanları gözlenmektedir. Lütfen bana yardımcı olurmusunuz hastaneden randevu aldım ama daha 20 gün var randevuma sırt ağrılarım ve göğüs ağrılarım artıyor :(

 17. züliha yörümezoğlu diyor ki:

  hocam merhaba bu yazınız için teşekkür ediyorum beni çok rahatlattınız 2007 den bu yana colon ca hastasıyım 2010 da akciğerde nodüller görüldü bronskopi ve akciğerden parça alındı birşey çıkmadı sarkoidozdan şuphe ediliyor teşhis edilemiyorçeşitli tetkikler bol bol bt ler bu zamana geldik son akciğer tomografisinde nodüllerin büyüdüğü gözlendi doktorum yüzde doksan dokuz kanserle ilgisi yok diyor fakat akciğer doktoru ne derse o diyor ameliyatla parça alınacak çok endişeliyim fikriniz nedir

 18. saadettin diyor ki:

  hocam merhaba ben 4 yıldır kanser hastasıyım 2011 yılında ilk ameliyatımı oldum meme kanseriyim tümörüm sarkom olarak belirlendi ameliyattan 3,5 yıl sonra malign fibröz histiositom olarak metastaz gerçekleşti 6 ay önce tekrar ameliyat oldum. şu an sol akciğer sol üst lobda nodüler lezyon izlenmektedir sonucunu gördüm bu kadar kısa sürede metastaz gerçekleşmiş olabilir mi?

 19. şehnaz diyor ki:

  kardio torasik oran normal.Aorta ve diger büyük damarlar tabidir.Mediasten Konfigürasyonu tabidir.Trakea orta hattadır.Bilateral hiluslar normal görünümdedir.Sol akciger parankiminin havalanması tabi görünümde olup,aktif infiltratif lezyon ya da kitle lezyonu saptanmadı.(benim için önemli kısımbundan sonra yazacagım.)SAĞ AKCİĞER ALT ZONDA 3 CM EBADINDA DANSİTE İZLENDİ.Bronkovasküler dallanma normal sınırlardadır.Bilateral kostofrenik ve kardio frenik sinüsler açık olarak izlenmektedir.Ğöğüs duvarını oluşturan kemik ve yumuşak dokular normal görünmektedir. lütfen beni biran önce bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 20. cüneyt taner diyor ki:

  hocam iyi çalışimalar. 29 yaşında bir erkeğim. yaklasık 10 senedir gunde bir paket sigara içen biriyim. şirketin yaptığı yıllık sağlık testlerınde ciğer filmimde leke gorduler. bende ege unıv. gittim benden tomografı ıstedıler tomografı sonucunda akciğer parankim alanlarının incelenmesınde sağ akciğerde üst lobda anterior segmentte 7 mm noduler lezyon ızlenmektedır. ayrıca sağ ust lob posterıor segmentte de majör fissurun hemen önunde yaklasık 6 mm kaviter diğer bir noduler görunum mevcuttur. tanımlanan lezyonların yakın radyolejık takibi uygundur. toraks duver kemık yapılarında, manıfest radyopatolejı saptanmamıştır. hocam doktorum önce veremden şüphelendı balgam testı negatıf cıktı. doktorum ben sende bişi olcağını sanmıyorum dedı ama. ben kanserden korkuyorum. bu rapora göre sizin yorumunuz nedır hocam. yorumlarsanız cok sevınrım ıyı çalışmalar.

 21. nilgün diyor ki:

  Hocam bt rapor yorumlayabilir misiniz : TORAKS BT
  Açıklama: Inceleme kontrastsiz olarak yapilmiştır
  Trakea hava sütunu orta hatta olup, her iki hemitoraks simetrik olarak havalanmaktadlr.
  Mediasten penceresinde alınan kesitlerde vasküler yapıların kalibrasyon ve lokalizasyonlan ve karp doğal
  görünümdedir.
  “Parankim penceresinde yapllan incelemede:
  plevral çekintiler izlenmiştir.
  bilateral üst lob apikal alanlarda sekel karakterde fokal
  “Solda alt lob superior segmentte ve bazallerde fokal sentrilobuler amfizamatöz değişiklikler izlenmiştir.
  Solda alt lob posterobazal segmentte fokal bronşiektazi izlenmiş olup bronş içinde klsmen seviyelenme

  veren hipodens dansite artişı izlenmiştir. Hemen bu bronş seviyesinden daha kaudale dogru uzanan ve
  kısmen nodüler konfigürasyon gösteren yumuşak doku dansitesi izlenmiş olup bronş ile devamlilık
  göstermektedir. Mukosel olarak degerlendirilmiştir

 22. mehmet diyor ki:

  İyi günler hocam,Babam daha 10 yıl önce boynundaki kitleyi aldırmak için ameliyat olmuştu Viyana’da. Her yıl düzenli kontrollerini yaptırıyordu. En son yapılan testlerden akciger grafisi sonucunda; ” sol akciger alt zonda muhtemel infiltrasyon ile uyumlu opasiter görünüm mevcuttur. Sol hemidiaframda total eventrasyon mevcuttur’ yazıyor. Bunun açıklaması tam olarak ne acaba gögüs cerrahına gitmemiz söylendi. yardımcı olurmusunuz ?

 23. ibrahim Erbek diyor ki:

  Hocam iyi günler. Annemin akciğer tomografisinde; ” Sağ akciger alt lob posterobazal segmente santralinde 8 mm çapında kavite bulunan buzlucam dansitesi dikkati çekmiştir” denilmektedir. Hocam ilginize teşekür.

 24. Hakan Türk diyor ki:

  Merhaba hocam babam (60 yaş) şiddetli sırt ağrısından dolayı hastanede tomografi cektiler ve akciyerlerinde 3 bucuga 4 bucuk ve 2 adette mm.lik kitle gözlemlemişler benim sorum şu her gorulen kitle kanser midir????

 25. yeşim sınak diyor ki:

  Merhaba babam da buzlu cam görüntüsü bulunmuş kanser mi yani ?

 26. hasibe erdinç diyor ki:

  sol AC orta lobda sekel fibrotik değişiklikler mevcut olup bu lokalizasyında subplevral alanda sekel zeminde gelişmiş olabilecek yaklaşık 1 mm çapında nodül dikkati çekmektedir. plevral yüzeyler düzgündür.plevral sıvı izlenmedi.diyafragmatik patolaji saptanmamıştır 3 ay sonra hortum değrlendirebilirmisiniz tskrler.

 27. rıza diyor ki:

  hocam iş için gittiğim hastanede akciğer filmi çektirdim sag akciğerimde 5 mm süperzone opasite izlenmiştir diyo bu ne demek kafayı yicem hocam lütfen yardımcı olun

 28. Arzu suna diyor ki:

  Merhabalar hocam; babamın Tomografi sonuçları şu şekildedir
  Mediastende büyüğü 17*12 mm ölçüsünde birkaç adet Lenf nodu izlendi
  Sol üst lob posteriorda yaklaşık 15*7 ölçüsünde düzensiz konturlu subplevral nodul izlenmiştir
  Sağ orta lob medialde ve sol lingula inferiyorda Lineer dansite artışı izlendi
  Dr 3 ay sonrasına Tomografi takibi önermiştir.
  Sizden ricam önemli bir durummudur 3 ay uzun bir süremidir? Emin olmak için PET çektirmesine ve İstanbul’a daha Kapsamlı bir hastaneye gelmesine gerek varmıdır?
  Şimdiden çok teşekkürler, saygılar

 29. ismail gümbür diyor ki:

  Merabalar hocam benim akciğerde 6mm çapında subplevral nodüller rastlandı . bu hastalığım göğüs üstünden sırt omuzuma kürek altına kadar ağrı yapıyor kalbime vuruyor bu subplevral la bu agrılarımın bir bağlantısı olabilir mi ağrılarım çok kötü tahlil sonuçlarımında hepsi temiz çıkıyo bana yardımcı olursanız çok sevinirim hocam teşekkürler .

 30. Şevket Yıldız diyor ki:

  merhaba hocam.babamın sağ akciğerinde 4 mm çapında kaviter vardır.Bu hastalıkla ilgili bir bilgim yok.Sizden bu hastalıkla ilgili biraz bilgi ve bu süreçte neler yapmamız gerektiğini öğrenmek istiyorum.Babam 51 yaşında ve bu hastalıkta yaş önemli mi?Sizden cevap bekliyorum.
  İyi çalışmalar.

 31. Şevket Yıldız diyor ki:

  merhaba hocam.babamın sağ akciğerinde 4 mm çapında kaviter vardır.Bu hastalıkla ilgili bir bilgim yok.Sizden bu hastalıkla ilgili biraz bilgi ve bu süreçte neler yapmamız gerektiğini öğrenmek istiyorum.Babam 51 yaşında ve bu hastalıkta yaş önemli mi?Sizden cevap bekliyorum.
  İyi çalışmalar.

 32. alper diyor ki:

  Merhaba hocam ben 23 yaşındayım 7 yıldır sigara kullanıyorum ağır bir grip sonucu hastaneye gittim ve tomografi çektirdim sonuçlarda ‘her iki akciğer prankim kesitlerinde değerlendirildindesağ akciğer alt lob bazal medialsegmentdesentrasinernodüler dansiteartımları ve buzlu cam dansiteleri izlendi(infiltrasyon?) klinik ile değerlendirme önerilir. ‘ acaba neyim var yardımcı olabilirmisiniz

 33. gusay erbilen diyor ki:

  selamlar hocam sağlık raporu için akciğer filmi çekildisağ akciğerde orta zon perihileralanda noduler opasıte(lenfadenıt?)yazıyor bu ne anlama geliyor saygılar

 34. ebru diyor ki:

  hocam merhaba babam 2011 böbrek uru nedeniyle ameliyat oldu sol böbreği ve damarlardada vardı hastalık tamamen alındı.Pataloji sonucu renal hücreli karsinom çıktı 3 aylık takipleri vardı iyiydi durumu 2 ay önce rahatsızlandı.15 gün içinde 3 kere priapizm şikayeti oldu bu araştırılırken tomoğrafi pet çekildi .akçiğerde süpheli nodüller çıktı biyopsi yapıldı . Biyopsi sonucunda yoğun bakım ünitesine girdi sonra tekrar Toraks bt çekildi sonucunda mediastande büyüğünün kısa çapı 1 cm geçmeyen bikaç adet lend nodu tespit edilmiştir.Sağ akçiğer alt lop superior seğmentte plevraya dayalı 1 cm çapında olmak üzere birkaç adet parankiminal subplevral nodul izlenmiştir.sağ akçiğer alt lob posteriobazal segmentte 46*22 mm boyutunda konsiladasyon alanı izlenmiştir. sol akçiğer lingula inferior seğmentte 5 mm çaplı subplevral nodül izlenmiştir.vertebralarda dejeneratif değişiklikler izlenmiştir.Hocam dr ameliyatla alırız dedi fakat tekrar çıkabilirler dedi ameliyatta amca için riskli dedi ve babam ameliyat olmak istemiyor. Başka tedavi yöntemi varmı. Çok endişeleniyoruz.

 35. ebru diyor ki:

  hocam merhaba babam 2011 böbrek uru nedeniyle ameliyat oldu sol böbreği ve damarlardada vardı hastalık tamamen alındı.Pataloji sonucu renal hücreli karsinom çıktı 3 aylık takipleri vardı iyiydi durumu 2 ay önce rahatsızlandı.15 gün içinde 3 kere priapizm şikayeti oldu bu araştırılırken tomoğrafi pet çekildi .akçiğerde süpheli nodüller çıktı biyopsi yapıldı . Biyopsi sonucunda yoğun bakım ünitesine girdi sonra tekrar Toraks bt çekildi sonucunda mediastande büyüğünün kısa çapı 1 cm geçmeyen bikaç adet lend nodu tespit edilmiştir.Sağ akçiğer alt lop superior seğmentte plevraya dayalı 1 cm çapında olmak üzere birkaç adet parankiminal subplevral nodul izlenmiştir.sağ akçiğer alt lob posteriobazal segmentte 46*22 mm boyutunda konsiladasyon alanı izlenmiştir. sol akçiğer lingula inferior seğmentte 5 mm çaplı subplevral nodül izlenmiştir.vertebralarda dejeneratif değişiklikler izlenmiştir.Hocam dr ameliyatla alırız dedi fakat tekrar çıkabilirler dedi ameliyatta amca için riskli dedi ve babam ameliyat olmak istemiyor. Başka tedavi yöntemi varmı. Çok endişeleniyoruz.

 36. Aysun diyor ki:

  Hocam 29 yaşındayım.2010 yılında 2 defa zature geçirdim ve tedavi gördüm.daha sonra 2014 yılı 11 ayda normal kontrole gidince filmde leke görüldü ve tomografi çekildi. sonuç:sol akciğer üst lob anteriorda periferal yerleşimli yaklaşık 8*8,5 mm boyutunda düzgün konturlu nonkalsifik ve sağ alt lobda periferal yerleşimli 5*8 mm boyutunda nonkalsifik nodüller izleniştir.ayrıca sol akciğer alt lobda süperıorda fokal bir alanda tomurcuklanmış ağaç manzarası vardır diyordu.
  bunun üzerine 6 ay sonra tekrar kontrol istediler ve tomugrafi 01.06.2015 te çektirdim.sonuç:
  sol akciğer üst lobda segmentte 8mm boyutunda düzgün konturlu yuvarlak nonkalsifik nodül,sol akciğer alt lobda süperior segmente yaklaşık 1,5 cm’lik akciğer parankim alanında milimetrik nonspesifik natürde nonkalsifik nodüller mevcut.sağ alt lob bazalde kostogranif sinüse komşu alanda yaklaşık 7mm boyutunda nonkalsifik başka nodül izlenmiştir.kemik yapıların değerlendirilmesinde alt dorsal seviyede vertebral platolarda birkaç adet schmorl nodülü izlenmiştir.
  hocam burdaki sonuca göre 1,5 cmlik nodülden benden radyolojiden incelenmesini istediler.ne yapmalıyım ve nasıl bır yol izlemeliyim.

 37. Ayse diyor ki:

  Hocam.öksürük ve balgam nedeniyle gögus hast. Dr. Gittim sikayetlerim bunlardi. Once doktorum rontgen ve BT istedi BT sonucunda: kontrast madde verilmeden 5 mm kalinliginda transvers düzlemde toraksa yönelik BT kesitleri alinmistir.Bulgular: trekea her iki ana bronş medi astenal anavaskuler yapilar dogaldir pevrada belirgin patolojik gorunum normaldir Medi astende patolojik boyutlara ulasanLAP izlenmedi Sag akciger orta lob lateral segmentte atelaktazi izlenmistir” sonucum bundan ibaret. Durumu degerlendirirseniz sevinirim

 38. dilek diyor ki:

  Hocam babam 65 yaslnda ve KOAH tanlLl gecmeyen oksuruk ve rutin kontrol nedeniyle hastaneye basvurusunda tomografi istedi. Rapor soyle: sag akciger alt lob laterobozal segment duzetinde 6mm caplnda parankimal nodul izlendi. Sag akciger aly lob superior segment duzetinde medialde 18.5×12.5 mm boyutlarlnda major fissure oturan spekule konturlu nodul izlendi. PET Sonucu ile degerlendirilecek. Bu bir kansere yatkln nodul goruntulumudur. Ne yapmamlzl onerirsiniz. naslL bir yol izlememiz gerekir.
  Simdiden tesekkur ederim

 39. Pinar diyor ki:

  Hocam benim esimin sirtinda surekli agri vardi rontgen cekildi daha sonra bt cekildi sonucuda bilateral akcigr ust lob apikal segmentlerinde plevrsl yuzeyde duzensizlikler izlendi. Sag akciger alt lob superior segmentinde plevral komsulukta buzlu cam dansitesinde noduller imaj seklinde sonucu cikti ne yapmaliyiz tesekkurler

 40. Deniz diyor ki:

  Akçiğer Grafisi
  Sol Akçiger alt zonda yaklaşık 13 mm çapında nodüler tespit edilmiştir 42 yaşındayım sigara pek kullanmam teşekkür ederim fikilerinii bekliyorum

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi