ANTİBİYOTİK DİRENCİ ORTADAN KALKABİLİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Bu tür haberlere inanmayın, antibiyotik direncinin ortadan kalkması diye bir şey olamaz.

Gelişigüzel antibiyotik içmeyin.

***

Antibiyotikler bazı kötü huylu mikroorganizmalara karşı bir müddet sonra zarar vermemeye başlar.

Mutasyona uğrayan bakteriler, kendini korumaya alarak veya kabuk/görünüm değiştirerek antibiyok direnci sergiler. Böylelikle hastalığın seyri olumsuz açıdan ilerler.

Antibiyotik direnci, başka bir değişle bir bakterinin antibiyotiğe maruz kaldığında hayatta kalma becerisinin genel adıdır, antibiyotiklerin etkilerine karşı durabilme yeteneğidir.

Antibiyotik yapımında kullanılan 24 mantar türü üzerinde çalışmalar yapan bilim insanları, mantarların içerdiği biyo-etken maddeleri üreten binden fazla gen yolunun varlığını tespit etti.

Araştırmacılara göre, bu çalışmadan yola çıkılarak daha güçlü ilaçlar doğal yoldan üretilebilir ve antibiyotik direnci sorun olmaktan çıkarılabilir.

Nature Microbiology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre; bilim insanları, bu çalışmada antibiyotik ilaç üretiminde kullanılabilecek çok sayıda biyo-etken maddenin üretim yolunu keşfetmiş oldu.

İsveç Chalmers Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, 90’dan fazla örnekte, biyo-etken maddenin üretimini sağlayan gen sekansını doğru tahmin etmeyi başarırken, çok sayıda antibiyotik maddenin de farklı yollardan üretilebileceğini ortaya koydu.

Kaynak: http://www.karar.com/hayat-haberleri/antibiyotik-direnci-ortadan-kalkabilir-459182

Siz de yorumunuzu paylaşın: