İNSAN SAĞLIĞI KARABORSADA

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Hürriyet' te Mesude Erşan' ın haberi:

Hormona duyarlı meme kanseri hastalarının, ameliyat, kemoterapi ve ışın seansları bittikten sonra, 5-10 yıl daha koruyucu amaçlı tamoksifeni almaları gerekiyor. Aslında ithal edilen ilaçların mevcut hastalara yetebileceği hesaplanıyordu.

İlacı ithal eden firmalardan Teva bugüne kadar 75 bin 139 kutu getirdi. Deposuna ulaşan 15 bin adet kutuyu da önümüzdeki hafta piyasaya verecek. Astra Zeneca firması da yılbaşından bu yana 44 bin kutu (eczane verilerini raporlayan IMS sistemine göre) ilacı piyasaya verdi. Ancak aradaki kısa süreli rahatlamalara rağmen sorun bitmedi. Piyasa fiyatı 12 ile 38 lira olan tamoksifen karaborsa da kat kat daha yüksek fiyatla alıcı buluyor.

‘RÜŞVETLE GELDİĞİ İÇİN FİYAT YÜKSELİYOR’

Bazı eczaneler ilacı reçetesiz vermeyi reddediyor. Ancak bazıları ilacın depolardan 1-2 kutu geldiğini ve hızlı tükendiğini söyleyerek soranlara kaçak ilaç satın almayı öneriyor. Eczacılar aynı ilacı vücut geliştirme sporcularının da tükettiğini belirtterek, “Zaten sayılı geliyor. Onlar da isteyince veriyoruz. Çok olduğu zamanlarda salonlar sporcuları kutu kutu için alıyor” dedi.

Şişli Harbiye’de bir eczanede tamoksifen etken maddeli bir ilaç için 170, diğeri için 220 lira istendi. Geçen ay depodan sadece bir kutu tamoksifen geldiğini söyleyen eczane çalışanı güvendiğini söylediği kaçakçıyı yanımızda aradı, elinde ilaç olup olmadığını sordu. “Gümrüğe, oraya buraya rüşvet verdikleri için fiyat yükseliyor. İsviçre’den getiriyorlar” diyerek fiyat konusundan açıklama yaptı.

Tuzla’da yeni açılan bir hastanenin hemen yanındaki eczanede bir kutu tamoksifen için bu kez 250 lira istendi. 2-3 gün önce söylenmesi halinde getirtebileceklerini belirten eczacı, “Bizim çalıştığımız biri Almanya’dan garantili getiriyor. Bize gelişi pahalı olduğu için bu fiyattan veriyoruz” diye konuştu.

Tamamını okumak için: http://www.hurriyet.com.tr/insan-sagligi-karaborsada-40548491

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: