YÜKSEK DOZ D VİTAMİNİ BÖBREK YETERSİZLİĞİ YAPIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Yüksek dozlarının zararsız olduğu zannedilen D vitamininin böbrek yetersizliği gibi ciddi tablolara yol açabileceği bildirildi (1).

Kısa adı Arzneimittelkommission der deutschen Ärzteschaft (AkdÄ) olan Alman Tabipler Birliği İlaç Komisyonu tarafından yapılan uyarıda iki kişide yüksek doz D vitaminine bağlı olarak hiperkalsemi ve böbrek yetersizliği geliştiği bildirildi.

Açıklamada biri günde 10 diğer 50 bin Ünite D vitamini alan 78 ve 60 yaşındaki iki kişide kanda kalsiyum seviyesinin artmasına bağlı olarak böbrek yetersizliği geliştiği, hastaların birine diyaliz yapılması gerektiği vurgulandı.

Kanda D vitamini seviyesinin yükselmesi bulantı, kusma, ishal veya kabızlık, halsizlik, kas zayıflığı fazla idrara çıkma, aşırı susama, deliryuma kadar gidebilen ruhsal belirtilere yol açıyor (2).

Geçtiğimiz günlerde Harvard’ dan da "Çok fazla D vitamini almak faydalarını ortadan kaldırır ve sağlık riskleri yaratır" ikazı gelmişti (3).

Bizde de D vitamini seviyesini 100’ e çıkararak sağlıklı olacağını sanan ama başlarına gelecek felaketlerden habersiz binlerce aldatılmış insan var.

Gelelim neticeye

BİR: D vitamini topluma icat çıkarma heveslisi etıbba tarafından “ne kadar yüksek dozda alınırsa alınsın hiçbir zararı olmayan” bir vitamin! olarak tanıtılıyor.

Oysa vitamin denmesi bile yanlış olan “kolekalsiferol” güneşlenerek ve sağlıklı beslenerek yeteri kadar üretilir, hap olarak alınması yanlıştır.

İKİ: Sağlık Bakanlığı' nın ilaçlar gibi vitamin ve besin desteklerinin de eczanelerde reçete ile satılmasını sağlaması şarttır.

ÜÇ: Başlarına geleceklerden habersiz yüksek doz D vitamini alanları, bunları bilinçsizce pohpohlayanların ve vitamin tüccarlarının oyununa gelmemeleri için bir defa daha uyarıyorum.

Kaynaklar:

1. https://www.akdae.de/Arzneimittelsicherheit/DSM/Archiv/2017-42.html

2. http://www.heilpraxisnet.de/naturheilpraxis/a-aerzte-warnen-vor-vermehrterueberdosierung-mit-vitamin-d-tabletten-20171201394088

3. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/taking-too-much-vitamin-d-can-cloud-its-benefits-and-create-health-risks

Yazı için 6 yorum yapılmış:

 1. Elif Güneş dedi ki:

  Canan karatay D vitamininin hiç bir zararının olmadığını ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olduğunu söylüyor. Kime inanalım hocam biz şimdi yani.

 2. Selam Şahin dedi ki:

  Bir ara ben de kafayı d vitamine takmıştım, benimki25 idi 50nin üzerine çıkarmaya çalıştım hap ve iğnesini içtim. Bir ara 90a kadar çıktı ama bende de mide bulanması halsizlik baş ağrısı yaptı hapları kestim bir kaç gün içinde bi şeyim kalmadı. tekrar d vitanime baktırıcam ama merak için. asla bir daha almam

 3. Sultan bulut dedi ki:

  Sayın hocam:ben şeker ve tansiyon hastasıyım.B12 150,Dvit 5idi.kendim batırdım.bu hastalıklarına nöropati deprasyon,uykusuzluk,sinirlilik,be kemik erimesinde eklenince halimi ben biliyorum.Çok araştırdım Ahmet Aydın ve Canan Karatay hocamın yazılarından yararlanarak foreks ampul veDvit3 ayda bir amp im yaptım iki yıl sonunda değerlerim B13 1400,Dvit3 90 oldu.her üç ayda bir Dvit,calcium magnezyum batırıyorum.hepsi normal sınırlarda.seker tansiyon stabil

 4. Sultan bulut dedi ki:

  Kendimi çok iyi hissediyorum.katkılarınız için teşekkür ederim.dvit 100 üzrinde olrsa elbet toksik etki olabilir

 5. İbrahin Fevzi dedi ki:

  Başkalarını bilmem ama Canan hocanımın bu vitamin işinden bir çıakrı olduğunu sanmıyorum. O sırf kendini farklı bir şey söylemek öne çıkarmak dikkat çekmek için böyle şeyler söylüyor. Not, ben de vitamini almıyorum almam da. Ahmet hocanın kafasındayımn.

 6. Mehmet Çapan dedi ki:

  Peki sayın hocam D vitamininin 1 ampülünü kırıp 1/2 sini ekmeğe sürüp yemek ve daha sonra 6 ay içinde bunu tekrarlamak da zararlımıdır

Siz de yorumunuzu paylaşın: