ÜNLÜ FİZİKÇİ STEPHEN HAWKİNG’ DEN DEPRESYON İÇİN TAVSİYE

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Ünlü fizikçi Stephen Hawking, Londra'daki Kraliyet Enstitüsünde düzenlenen Reith Konferansı’nda depresyon hakkında konuştu.

Konuşmasında kara delikler ile depresyon arasında şiirsel bir paralellik çizen bilim insanı, zihinsel sağlık zorluklarından muzdarip olanlar için bir umut mesajı verdi:

"Bu konferansın verdiği mesaj, kara deliklerin aslında gösterildiği kadar siyah ve bir zamanlar düşünüldüğü gibi ebedi hapishaneler olmadıklarıdır. Her şey, kara delikten dışarıya veya başka bir evrene bile çıkabilir. Dolayısıyla eğer bir kara delikte olduğunuzu düşünüyorsanız, pes etmeyin, bir çıkış yolu var."

Hawking ayrıca 400 kişilik kalabalığa başarılarını ve hayatında ne elde ettiğini, özellikle de 1963'te motor nöron hastalığı tanısından bu yana yaşamakla ilgili olarak, "Motor nöron hastalığına yakalanmak talihsiz olsa da, hayatta hemen her şeyde çok şanslıydım" dedi.

Sakatlığının ciddi bir engel oluşturmadığı az sayıdaki alanlardan biri olan teorik fizikte büyüleyici bir zamanda çalıştığım için şanslı olduğunu belirten 76 yaşındaki Hawking, "Yaşam ne kadar zor olursa olsun öfkelenmemek önemlidir, çünkü kendinize ve genel olarak hayatınıza gülecekseniz bütün umudunuzu kaybedebilirsiniz" dedi.

Teorik konferansın tamamı 26 Ocak ve 2 Şubat tarihlerinde BBC Radio 4'te iki ayrı yayın halinde yayınlanacak.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/teknoloji/unlu-fizikci-stephen-hawkingden-depresyon-icin-tavsiye,gW3dG1O-p0m3WfRrQBxXLA

Yazı için 2 yorum yapılmış:

 1. Murat Kantarcı dedi ki:

  Fizikle uğraşanlar kafayı yerler ve dolayısıyla da depresyon falan nedir bilmezler. Depresyon kafası ve rahatı yerinde insanların kıçına iğne batma rahatsızlığıdır.

 2. sinem dedi ki:

  Sayin Ahmet Rasim Kuçukusta,

  oncelikle bizimle tum paylastiklariniz için tesekkur etmek istiyorum.
  hawking’in kara delikler ve depresyon arasinda yaptigi benzerlik ve yorumlarindaki bir tercume yanlisligina dikkatinizi çekmek istiyorum.
  Sizin paylastiginiz yazida
  “Yaşam ne kadar zor olursa olsun öfkelenmemek önemlidir, çünkü kendinize ve genel olarak hayatınıza gülecekseniz bütün umudunuzu kaybedebilirsiniz” diye tercume edilmis asli
  “It’s important not to become angry, no matter how difficult life is, because you can lose all hope if you can’t laugh at yourself and at life in general.” musaadenizle duzeltme yapmak istiyorum, eger kendinize ve genel olarak hayata gulemezseniz tum umutlari kaybedebilirsiniz…tekrar tesekkurler, yeni paylasimlarinizda bulusmak dilegiyle.
  sinem

Siz de yorumunuzu paylaşın: