KRİSTAL TUZDA BİLİNMEYEN TEHLİKE

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Sodyum oranı fazla olan tuzun böbreklere zarar verdiğini söyleyen Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Arıcı, kristal halde salata ve yemeklerde kullanılan tuzun erimeden yutulduğunda çok tuz tadı vermediğini ama vücuda girdiğinde çok fazla tuz alındığına dikkat çekti.

Kaya tuzu, sofra tuzu, himalaya tuzu, deniz tuzu bunların hepsinin içeriğinde yüzde 96'dan yüzde 100'e değişen oranlarda tuz olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mustafa Arıcı, tuzun sodyum klorür olduğunu ve fazla sodyumun vücuda zarar verdiğini söyledi.

Tuzla birlikte alınan fazla sodyumun damarlar başta olmak üzere kalp, beyin, böbrek sağlığını olumsuz etkilediğini vurgulayan Arıcı, “İnsanlara önerim hangi tuzun kullanıldığı değil ölçülü miktarda tuz tüketmeleridir. Sağlıklı bir yaşam için 5-6 gram günlük tuz tüketimi yeterlidir. Kaya tuzu ve sofra tuzu aynı miktarda tuz içerir. Arada ufak tefek farklar vardır ama tuz miktarı açısından büyük fark yoktur. Bunun için kaya tuzu mu, sofra tuzu mu, deniz tuzu mu? sadece bu kişisel damak tadı açısından tercih olabilir, fazla tuz tehlikelidir" diye konuştu.

"KRİSTAL TUZU TÜKETTİĞİNİZDE VUCÜDA ÇOK FAZLA TUZ ALMIŞ OLUYORSUNUZ"

Kristal halde tüketilen tuzdan vücudun çok fazla tuz aldığını belirten Prof. Arıcı, "Kristal tuzlar erimeden yutulduğunda çok tuz tadı vermiyor ama vücudunuza girdiğinde çok fazla tuz almış oluyorsunuz yani sanki az tuzlu bir şeyi yer gibi salatanın üstündeki kristalleri yuttuğunuzda tuzu hissetmiyorsunuz ama çok tuz alıyorsunuz. Bütün bu mücadeleler sırasında bizim toplumun kafasının bu tür yanlış bilgilerle karıştırılması bence çok üzücü, ona dikkat etmek gerekir" dedi.

KAYA TUZUNDAN FARKLI OLARAK SOFRA TUZUNA İYOT EKLENİYOR
Türkiye'de sofra tuzlarına iyot eksikliğini gidermek amacıyla iyot eklendiğini söyleyen Arıcı, "Diğer tuzlarda iyot yoktur. Sofra tuzundan ek iyot alma durumu var ama 'sofra tuzu fazla tüketilsin' demek değil. Kaya tuzunda bir takım mineraller olduğu söylenir, doğru var ama çok az miktardadır. Hani ne fayda ne zarar yaratacak ölçüdedir" ifadelerini kullandı.

"MENTOLLÜ SİGARA İLE NORMAL SİGARA ARASINDAKİ FARK GİBİ"

Hipertansiyon, kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı olan birisinin tuzla temasının daha az olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Arıcı, "Çocukluktan itibaren az tuzlu yemek yemek, damar sağlığı için çok önemli. Mentollü sigara ile normal sigara arasında ne fark var diye düşünüyorsanız ki ikisi de sigaradır, ikisi de nikotindir. Bu da bir tür tuz temasını artırmaya eğilim yaratır. Tuz tuzdur, unutulmasın. Tuzdan kaçınılsın" dedi.
"KADINLARA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR ÇÜNKÜ..."

böbreklerin iç dengeyi ayarlayan mimarlar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Arıcı, "Kadınlarımız da aile dengemizi toplumsal dengemizi sokaktaki dengemizi ayarlayan kişilerdir. Onlara çok büyük görev düşürüyor. Çünkü bütün insanlar beslenme alışkanlıklarını annelerinden öğrenir. Anneler çocuklarını sağlıklı, az şekerli, az tuzlu, bol hareketli beslenme alışkanlığıyla büyütmeliler. Çocuklar koşmalı, oynamalı, ölçülü, her şeyi tüketerek ideal kiloda kalmalıdır" dedi.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/saglik/kristal-tuzda-bilinmeyen-tehlike,QDVj0VGo40mgm-PczrSw6Q

 

Yazı için 3 yorum yapılmış:

 1. Ahmet Mithat CAN dedi ki:

  Bu tuz konusu artık gerçekten kabak tadı verdi.

  Bir kere kıtır kıtır kristal tuz yiyeni ne duydum ne gördüm.

  İkincisi, kaya tuzu ile sofra tuzu arasında hiç fark yok diyenler, bir kere de sofra tuzunda akışkanlığı sağlayan maddeden bahsetseler…

  Üçüncüsü, damar sağlığı, kalp sağlığı, tansiyon v.s. için HEP TUZ TUZ TUZ diyenler, bir kere de öncelikle bu hastalıklara sebep olan BİR NUMARALI etkenin KANDA ŞEKER ve İNSÜLİN YÜKSEKLİĞİ olduğunu öncelikle belirtseler…

 2. Mehmet dedi ki:

  Kaya tuzunda 84 tane mineral var diyen Canan Karatay bunu ispat etmek zorundadır ama tutup da bize yabancı bir kaynak vermesin. Türkiyede çıkarılan kaya tuzlarının analizini gören var mı? ben görmedim. 84 mineral sözü bir şehir efsanesidir. Kaya tuzlarının da çoğu sodyum klorürdür. İçinde 3-5 başka mineral de olabilir ama hiçbirinde 84 mineral olduğunu sanmıyorum. Aksini iddia eden varsa bilimsel raporu göstersin.

 3. Meltem dedi ki:

  Önce kımyasal rafine iyotlu tuzun zararlarını söylesin…hiç katılmıyorum ve art nıyetli buluyorum bu tur beyanları. 4 yıldır hımalaya tuz solesı içiyorum saglıgıma kavuştum.tansıyonumda dengelendi….yucel aydemirın su ve tuz kıtabını herkesin okumasını önerırım.

Siz de yorumunuzu paylaşın: