JUUL ELEKTRONİK SİGARALARI OKULLARDA SALGIN GİBİ YAYILIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

“Juul” adıyla satılan yeni bir elektronik sigara türü Amerika’ da ortaokul ve liselerde salgın bir hastalık gibi yayılıyor (1).

2007’ de Stanford’ lu iki öğrencinin tezlerinin bir parçası olarak geliştirdikleri bu yeni elektronik sigaralar 2015’ de piyasaya verildi.

İstatistiklere göre juul satışları, bir senede yüzde 621 arttı; şu anda total elektronik sigara satışlarının yüzde 32’ sini oluşturuyor (2).

Türün sigarası içilmesine “smoking”, elektronik sigara içilmesine “vaping” ve bu yeni elektronik sigaraların içilmesine “juuling” adı verildiğini de bilmeyenlere hatırlatmak isterim.

Juul nedir?

Juul isimli bir şirket tarafından üretilen bu elektronik sigaralar flaş belleklere benziyor ve bilgisayarın USB girişinden şarj edilebiliyor.

Dikkatli bakmayınca flaş belleklerden ayırt edilmesi mümkün olmayan bu yeni tür elektronik sigaralar öğrenciler tarafından okullara kolaylıkla sokulabiliyor.

Juul’ ün okullarda yaygınlaşmasında avuç içine sığacak kadar küçük olmalarının ve birçok öğretmenin bu sigaraların varlığından habersiz olmalarının da rolü var.

Juul sigaralarının kapsüllerinde diğer elektronik sigaralarda olduğu gibi tütün değil nikotin bulunuyor.

Bir juul kapsülünde bir paket sigaradaki kadar nikotin var.

Tıpkı elektronik sigaralarda olduğu gibi bunların da mango veya krem brüle gibi tatlandırılmış çeşitleri bulunuyor.

 

Elektronik sigara da tütün sigarası gibi zararlıdır

Juul üretici şirket tarafından sadece erişkinler için sigaraya daha az zararlı bir alternatif gibi sunulmakla beraber gerçek hayatta tabii ki böyle olmadığı ortada.

Bunlarda katran ve diğer kimyasallar olmaması zararsız oldukları anlamına gelmiyor.

Elektronik sigaraların sağlığa olan tesirleri bakımından tütün sigaralarından hiçbir farkı olmadığı birçok araştırma ile gösterildi.

Elektronik sigaraların solunum yollarının bağışıklığını zayıflattığı, DNA’ da hasara yol açtığı, bronşit ve zatürre riskini artırdığı, kanserojen metaller ve kimyasallar bulunduğu biliniyor (3, 4, 5, 6, 7).

Elektronik sigaraların, gençlerde tütün sigarası alışkanlığına ve kokain, esrar gibi madde bağımlılığına yol açabilmesi de mümkün görünüyor (8).

Üstelik de bunların sigara bırakmaya olan faydası da üreticileri tarafından sinsice yayılan bir şehir efsanesinden başka bir şey değil!

İnternette ve marketlerde satılıyor

Juul sigaraları “convenience store” adı verilen bir tür özel marketlerde ve internet ortamında ağızlığı 35$, dörtlü paketleri ise 16$’ dan satılıyor.

21 yaşından küçüklere satışı yasak olmakla beraber bu yasak gençler tarafından kolayca delinebileceğini tahmin etmek hiç de zor değil.

Gelelim neticeye

BİR: Devletin özellikle de Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının gençlerimizin sağlığı için elektronik sigaralara karşı çok ciddi bir mücadele yapması şart.

İKİ: Bu juul denen elektronik sigaraların da diğerleri gibi ülkemize sokulması kesinlikle önlenmelidir.

ÜÇ: Terör örgütünün iyisi kötüsü olmayacağı gibi sigaralarında az zararlısı çok zararlısı olamaz. Tüm sigaralar zararlıdır ve buna sigara böreği de dâhildir.

Kaynaklar:

1. https://www.womenshealthmag.com/health/a18377132/juuling/

2. http://www.businessinsider.com/juul-e-cigarette-one-million-units-sold-2017-11

3. https://www.atsjournals.org/doi/abs/10.1164/rccm.201708-1590OC

4. http://erj.ersjournals.com/content/51/2/1701592

5. http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/01/31/tabiban-i-cihan-icun/elektronik-sigara-dnayi-bozuyor/

6. http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/11/21/ordan-burdan-havadan-sudan/elektronik-sigara-bronsit-riskini-artirdi/

7. http://ahmetrasimkucukusta.com/2014/12/02/yazilar/tip-yazilari/sigara/elektronik-sigaralarda-10-misli-fazla-kanserojen-var/

8. http://ahmetrasimkucukusta.com/2014/09/05/yazilar/tip-yazilari/sigara/elektronik-sigara-madde-bagimliligini-kolaylastiriyor/

Yazı için 4 yorum yapılmış:

 1. seda dedi ki:

  Çok önemli bir uyarı, dilerim ki ilgili bakanlıklar buna duyarlı olurlar.

 2. Nimet Yüksel dedi ki:

  Alkol esrar uyuşturucu işte böyle böyle başlıyor

 3. Mete dedi ki:

  oh my good terrible save our children

 4. Necdet dedi ki:

  Yakında bize de gelirse şaşırmam hatta belki çoktan gelmiştir ve el altından tezgah altından satılıyor bile olabilir.

Siz de yorumunuzu paylaşın: