ORUÇ VÜCUDUN YENİLENMESİNİ SAĞLIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Açlığın tetiklemesiyle hücrelerin kendini sindirerek yenilemesini sağladığı teziyle Nobel Ödülü kazanan Japon bilim insanı Yoshinori Ohsumi, orucun insan sağlığına etkisini bilimsel olarak ispat etmişti.

Yunancada auto (kendisi) ve phagein (yemek) anlamına gelen iki kelimeden türeyen ‘autopagy’, hücrelerin kendini sindirmesi, temel olarak vücut hücrelerinin eskiyen mekanizmalarının (proteinler, hücre zarları vs.) canlılığını sürdürecek yeterlikte enerjisi kalmadığı zaman vücudun bu hücreleri geri dönüşüme gönderme süreci anlamına geliyor.

Bu durum, daha çok hücrenin programlı ölümü olarak biliniyor. Hücreler belli sayıda bölündükten sonra ölmeye programlanıyor. Bu olay önce ölümle eşdeğer gibi görünse de sağlık için gerekli bir durum. Eskiyen hücrelere proteinleri parçalayacak enzimler gönderilerek, eski hücre zarları ve hücrenin içindeki diğer parçacıklar proteinlere dönüşüyor.

hucre-yenilenmesi-shutter
 

Autophagy, hücrenin kendini sindirmesi ilk defa 1962 yılında, fareye glucagon verilmesinin ardından karaciğerindeki hücrelerindeki lysosome’ların (hücrenin parçalarını imha eden kısım) artmasının gözlenmesi ile keşfedildi.

Nobel ödüllü bilim adamı Christian de Duve, ‘autophagy’ kelimesini ilk kullanan kişi oldu. Tahrip olmuş hücre altı parçacıklar ve kullanılmayan proteinler imha edilmek üzere işaretleniyor ve işin bitirilmesi için oraya lysosome'lar gönderiliyor.

UZUN SÜRE AÇ KALINCA HÜCRELER ÇÖZÜLÜYOR

Yoshinori Ohsumi, hücrelerin yenilenmesi için yaşlı hücrelerin parçacıklarının imha edilmesinin gerektiğini, bunun da uzun süre aç kalarak mümkün olduğunu belirttiği teziyle Nobel Tıp Ödülü’nü aldı.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/nobel-odullu-bilim-adami-oruc-vucudun-yenilenmesini-sagliyor-2408209/

 

Yazı için 1 yorum yapılmış:

 1. Mesut EROL dedi ki:

  Hocam “ORUÇ VÜCUDUN YENİLENMESİNİ SAĞLIYOR
  ” başlıklı yazınıza ithafen. Bu konuda kafama takılan bir soru var aslında.
  Evet uzun süre aç kalmak vücut direnç, temizlenme ve sistem onarımı için oldukça faydalı. Fakat yaptığım araştırmalarda suyun da uzun süre sistemde kalması gerekli. Yani az önce saydığım faydalar suyun varlığı ve taşıması neticesinde olduğuna göre uzun süre susuz kalmaktaki hikmeti bir türlü göremiyorum. Acaba bizler orucu yanlış mı anlıyoruz? Aç kalmak fakat susuz kalmamak mı diye aklıma ara ara bir şeyler takılmıyor da değil.
  Belki uzun süre susuz kalmakta kendine göre faydalı fakat biz insanlar daha bunu akademik olarak çözümleyemedikte aklına gelen ikinci soru.
  Acaba bu konuda sizin görüşünüz nedir?

Siz de yorumunuzu paylaşın: