ABİYEDEKİ ZEHİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Kıyafetlerde farklı maksatlarla kullanılan yüzlerce kimyasal var.

Burada akut bir olay olmuş da bu kimyasalların farkına varılmış, yoksa biz bunları düşük dozlarda zaten sürekli olarak soluyoruz.

Birçoğunun kokusu olmayan dolayısıyla da fark edilmeyen bu kimyasallar hepimizi "kronik" olarak zehirliyor.

Günümüzde çığ gibi artan tüm kronik hastalıkların altında mutlaka bu kimyasalların da rolü var.

Tabii ki çıplak gezecek veya çınar yaprağı ile durumu idare edecek halimiz yok ama dikkatli olmakta da yarar var!

***

Milliyet' in haberi:

Kayseri'de, bir mağazaya gelen kargo kolisinden yayılan ve çevredeki vatandaşların etkilenmesine neden olan kokunun ilk belirlemelere göre hidrojen sülfürden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Kazancılar Çarşısı'nda faaliyet gösteren bir giyim mağazasına İzmir'deki toptancısından gelen ve 14 kişinin etkilenmesine yol açan kargo paketinde AFAD ekiplerinin ilk incelemesine göre, 20 ppm üzerinde hidrojen sülfür tespit edildi.

AFAD ekiplerinin yaptığı incelemenin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından alınan numuneler, detaylı inceleme için Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara'daki Ulusal Yüksek Riskli Patojenler Referans Laboratuvarı'na gönderildi.

Kokudan etkilenen 14 kişi ise Kayseri Şehir Hastanesindeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Dün meydana gelen olayda, bir giyim mağazasına kargoyla gelen ve içerisinde kıyafet bulunan paketin açılmasıyla 14 kişi kokudan etkilenmiş, kimyasal zehirlenme şüphesiyle özel karışımlarla yıkanan vatandaşlar Kayseri Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı.

Yetkililer, kıyafetlerin korunması için kullanılan kimyasalların, kargodayken başka paketlerden sızan kimyasallarla etkileşimi sonucu kokunun meydana gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu bildirmişti.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/kayseri-de-kargo-kolisinden-yayilan-kayseri-yerelhaber-2907269/

Siz de yorumunuzu paylaşın: