DOKTORA GİTMEYİN O HALDE

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Fatih Altaylı' nın köşesinden:

Dün hekimin hatası nerede diye sordum.

Epey bir hakaret yedim.

Adam yaşlı imiş, evde yatalak hastası varmış, doktor nasıl ilacı yazmazmış, neden adama zorluk çıkarırmış gibisinden eleştiriler eşliğinde hakaretler.

Benim anladığım şu.

80 yaşını geçkinseniz, evde hastanız var ise doktora bastonla saldırabilirsiniz, araya giren hemşirelere vurabilirsiniz.

Hatta çağrı üzerine gelen polislere de saldırmak serbest.

Bakın arkadaşlar, doktoru suçlayarak bir yere varamazsınız.

Doktor, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen prosedörü uyguluyor.

Ve yaşlı adamı “Evde tedavi hizmetine" yönlendiriyor.

Yani kendisine uyması için verilen yönergeyi uygulamaya çalışıyor.

Evde tedavi uygulaması iyi işlemediği için de hasta yakınının saldırısına uğruyor.

Burada kızılması ve kurallara uyguduğu için açığa alınması gereken doktor mu yoksa hastayı ve hasta yakınlarını  “Mağdur” eden ya da zorlayan “Evde tedavi sisteminin” hatalı kurgusu mu?

Kadın doktorun ilaç yazma yetkisi yok çünkü hastayı görmeden yazamıyor.

Kural böyle.

Hasta yakını da “Evde tedavi için çok sıra olduğunu, bekleyemeyeceğini, acelesi olduğunu" söylüyor.

Buradan çıkan sonuç doktoru linç etmek mi olmalı, yoksa evde tedavi sisteminin zorluklarını gidermek için yeni bir yöntem aramak mı?

Belli ki, bu sistem iyi işleyemiyor.

82 yaşındaki hastanın yakını da muhtemelen ya da genellikle yaşlı başlı  biri olacağı için böyle çileler çekiliyor.

O zaman mesele doktoru tartışmak ve linç etmek değil, mesele sistemi tartışmak ve gerekiyorsa kolaylaştırmak gerekmiyor mu?

Haa doktorlara çok mu kızıyorsunuz.

Doktorların dövülmesini normal mi buluyorsunuz.

Size bir tavsiyem var.

Gitmeyin doktora falan.

Gidin an yakın hocaya muska yazsın!

İyileşmezseniz onu döversiniz.

Uyar mı?

Kaynak: https://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli-1001/2084041-doktora-gitmeyin-o-halde

Yazı için 4 yorum yapılmış:

 1. ömer dedi ki:

  Fatih ALTAYLIya sanırım ilgi azalmış. küçük çocuklar gibi saftirik yazılarla ilgi çekmek istiyor. Fatih!!!! KONUYU BİLDİĞİN HALDE BİLMEZLİKTEN GELEREK YAZI YAZIP DURMA. DÜNYADA BİR AKILLI SENSİN DEĞİLMİ.Pabucumun habercisi sende

 2. Ahmet Mithat CAN dedi ki:

  Modern tıp hekimlerimize kurallar ve klişeler tanımlamıştır. Hekimler bireysel olarak kendilerini bu kuralları uygulamak zorunda hissederler. Ama 2011 yılında olduğu gibi kurallara karşı çıkan hekimlerimiz de olmuştur. Günümüzde bu mücadele devam etmektedir.

  Sn.Altaylı “kurallar uyulmak için var, kafaya göre takılmak için değil. Doktor genç kadın, yapması gereken neyse onu yapıyor. Kurallara uygun davranıyor ve karşısındaki kişiye kuralları ve yapılması gerekenleri anlatıyor.” diyerek bir sonuca ulaşıyor.

  Bakın bir futbol maçı düşünün, izlemişseniz görmüşsünüzdür. Örneğin bir takım bir oyuncusu oyundan atılmış, 5-0 mağlup durumda. Maçın son dakikaları mağlup takım penaltıya sebep olacak bir hareket yapıyor, ama hakem bu bariz penaltıyı kurallar penaltı demesine rağmen es geçiyor, görmezlikten geliyor. Yani ne yapıyor empati yapıyor, zaten takım moral çöküntü içinde ha 5-0 olmuş ha 6-0 olmuş zaten elenip gidecekler. Hatta maç 5 dakika uzaması gerekirken 1-2 dakika uzatıp maçı bitiriyor. Kimse de niye kuralı uygulamadın diye hakeme sesini çıkarmıyor.

  Bu olayımızda da 82 yaşında bir adam, evde yatalak hayat arkadaşı için bu sıcakta ilacını yazdırmak için sağlık ocağının yolunu tutuyor. Hatalı, aksi, ters bir davranış içinde olmuş olabilir. Kural dışı bir talepte ısrarcı olmuş olabilir. Kurallar elbette uygulanmak için var, ama maç örneğinde olduğu gibi biraz empati yapılsa, kurallar bazı durumlarda biraz esnetilse olamaz mı! Sn.Altaylı “evde tedavi sisteminin zorluklarını gidermek için yeni bir yöntem aramak” gerekir derken 82 yaşındaki adamdan bunu beklemiyor herhalde.

  Burada olayı birebir yaşamadığımız için hariçten konuşmak gibi oluyor, hekim kardeşimizin neler yaşadığını tabii ki bilemiyoruz. Hekimlerimize yurdumuzun her yerinde zorbalarca, canilerce yapılan kabadayılık, kötü söz, fiili hareketleri lanetliyoruz. Ama bu olayı bu tür saldırılardan biraz ayırmamız gerekiyor gibi sanki …

  Hayatta yaşanan olaylar birer ders niteliğindedir. Bu olaydan da hekimler, polisler, hastalar kendi paylarına düşen dersleri çıkarırlar umarım.

 3. ömer dedi ki:

  Valla Fatih doğru mu söylüyorsun bilmem. Senin kafandan. Sen kaleminle, bunlar da icraatlarıyla insanları öldürür. siz zaten başka bir şeye de yaramazsınız

 4. Atilla Kurtuluş dedi ki:

  Kurallar esnetilebilir demiş bir arkadaşımız eyvallah bunda beşs yok elbette hayatta kuralları esnetmemiş gereken yerler olur, kabul. Peki bu kuralı esnetip teyze yokken kocası raporunu getirdiği için ilacını yazdığı hasta yüzünden 18 ay hapis ve 72 bin TL cezaya çarptırılan ve cezası Yargıtay’da onanan doktora ne diyeceksiniz? Doktorun suçu devleti zarara uğratmak ve evrakta sahtecilikmiş…

Siz de yorumunuzu paylaşın: