İNFLACORT İNHALER ARTIK ÜRETİLMİYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

İnflacort-200 ve İnflacort-50 İnhaler isimli ilaçlar birkaç aydır zor bulunuyordu. 

Giderek eczanelerde kalmış olan son kutular da bitmiş olmalı ki artık hiçbir hastam bu ilaçları bulamıyor!

Herhalde üretimi veya fiyatıyla ilgili bir mesele var, nasıl olsa hallolur diye düşünüyordum ama öyle değilmiş.

İlacın üreticisi olan Bilim İlaç' ın budesonide etken maddeli bu ilaçların "sprey" (aerosol) formunu üretmeme kararı aldığını, "toz" (kapsül) şeklini ise üretmeye devam edeceğini öğrendim.

7-8 sene kadar önce de aynı özelliklere sahip olan Pulmicort İnhaler' in üretimi durdurulmuştu ve bunu benden başka da dert edinen olmamıştı (1).

Bu ikisi dışında "budesonide" etken maddeli hiçbir aerosol preparat yok; yani ilacın muadilini yazmak da mümkün değil.

Budesonide' nin kuru toz ve nebülizatörlerle kullanılan "sıvı" formları ise eczanelerde rahatlıkla bulunuyor; demek ki etken madde ile ilgili bir problem yok.

Benzer bir durumun yakın zamanda "flutikazon" ihtiva eden sprey ilaçların da başına geleceğini görürsek şaşırmayalım.

Sprey kortizon bulunan ilaçlar neden üretimden çekiliyor?

Ben dünyanın her ülkesinde kullanılan bu ilaçların sprey formlarının üretilmeme kararlarının tamamen ticari olduğunu sanıyorum.

Sebebi de ilacın sprey şeklinin çok ucuz olması, üreticilere bekledikleri kazancı sağlamaması olmalıdır.

Eğer başka bir sebep varsa Bilim İlacı açıklama yapmaya davet ediyorum.

Şirketlerin sadece kortizon ihtiva eden ve solunum yoluyla kullanılan ilaçların sprey formlarını birer birer piyasadan çekmekle beraber ilacın diğer formlarını (kuru toz ve inhalasyon sıvısı) ve uzun etkili nefes açıcılarla (formeterol, salmeterol gibi) beraber olan formlarını üretmeye devam ediyorlar.

Amaçları iki ilacı birden satmak yani daha çok kazanmak.

Oysa birçok astım, KOAH ve İstanbul Bronşiti olan hastanın bu ilaçların kombine formlarına ihtiyaçları yok, onlara sadece sprey kortizon yeterli geliyor.

İlacın kombine formları solunum yollarında daralma olan hastalar için faydalı ama hasta rahatladıktan sonra nefes açıcı olanı kullanmaları gerekmiyor; bunun için de her iki ilacın ayrı ayrı kullanılması daha doğru.

Üstelik de bu uzun etkili nefes açıcı ilaçların fiyatlarının da yüksek olması bir tarafa ciddi yan etkileri var.

Bunların bilhassa çocuklarda uzun süre kullanılması bana göre son derecede sakıncalıdır.

Üstelik de bu ilaçların prospektüslerinde bile uzun etkili ilaçların, sadece sprey kortizonla beklenen fayda sağlanamayan hastalarda belirli bir süre kullanılması tavsiye edilmektedir.

Gelelim neticeye

BİR: Bir ilaç şirketi bir ilacı üretmeme kararı alabilir mi, bunun şartları nelerdir?

İKİ: Sağlık Bakanlığı' nı bu meseleyi araştırmaya davet ediyorum. 

ÜÇ: Hep ilaç şirketleri doktorlara bizim ilacımızı yazın diye yalvarır, ben ilaç şirketine bu ilacı üretin diye rica ediyorum.

DÖRT: Bu ilacı tekrar üretmeye başlarsanız, sizi bedava kongrelere götüreceğim, bilgisayarlarınızı, cep telefonlarınızı yenileyeceğim.

Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/2011/04/07/yazilar/elestirel-yazilar/ilac-endustrisi/pulmicort-inhalerin-artik-uretilmiyecegeni-duyan-ve-sebebini-bilen-var-mi/

 

Yazı için 12 yorum yapılmış:

 1. Ali Terzioğlu dedi ki:

  Hocam yahu senin işin gücün mü yok üretmiyorsa üretmez, sana ne?
  Sana mı soracaklar?

 2. Mert dedi ki:

  Ahmet bey, siz yazdığınızla kalırsınız. ne bakanlık ne ilaç şirketi sizi takmaz. İyisi mi siz de onların istediği ilaçları yazın, hediyelerinizi alın. Yoruma kendini, böyle gelmiiiiş, böyle gider.

 3. İlker Emin dedi ki:

  Mert bey haklı çıktı, yazdığınızla kaldınız. Size mi kaldı ucuz ilaçların bulunmamasını dert etmek.

 4. Semiha avci dedi ki:

  Hocam öncelikle dusunceleriniz için çok teşekkür ederim.benim düşüncelerimi okumussunuz sanki.kizim astım hastası günlerdir bu ilacı arıyorum ama ne eczanelerde nede depolarda bulamadım muadili de yok.astim gibi önemli bir hastalığın ilacının bu tür şeylere maruz kalması çok acı.bir sağlıkçı olarak bu mesele kesinlikle arastirilmasi gerektiğini düşünüyorum.

 5. ömer kanat dedi ki:

  Hocam,kızım 8 yasında astım hastası .son bir yıldır inflacort 200 mcg kullanıyor.son 2 aydır malumunuz ilaç piyasada yok.ilaç ile ilgili bir gelişme var mı?? bu ilaca eşdeğer baska ilaç var mı.tesekkurler..

 6. Cevdet Tokat dedi ki:

  Ali Terzioğlu SEN BU İLAÇLARI KULLANMADIĞIN İÇİN SIKINTIYI ANLAYAMIYORSUN ANLAŞILAN.

 7. Oktay C. dedi ki:

  Değerli hocam, hekim olmanız ve insanlara daha sağlıklı bir yaşam sunma çabalarınızı çok takdir ediyorum. Özellikle hastaların, üretimden kalkan ilaçlar yüzünden ne kadar etkilendiklerini de göz önüne alarak, ilaç üreten firmalara çağrılar yapmanız bizleri o kadar duygulandırıyor ve s evindiriyor ki. İyi ki sizin gibi değerli hekimlerimiz var.
  Değerli hocam, inflacort aqua nazal sprey de sanırım üretimden kaldırılmış. Birçok eczaneye bu ilacı sorduğumda artık üretilmeyeceğini söylediler ve büyük bir yıkım yaşadım. Çünkü bu ilaç sayesinde burnumdaki problemleri aza indirgeyip rahat bir hayat sürüyordum. Senelerdir alerjik astım hastasıyım ve her geçen yıl astıma iyi gelen en iyi ilaçlar artık üretimden yavaş yavaş kalkıyor. Bu bizlerin artık rahat nefes alamaması demek. Sizin de bahsettiğiniz gibi bazı ilaçların muadili bile yokken bizler nasıl sağlıklı yaşayacağız?
  Bu konuda herhangi bir gelişme var mı hocam?
  İnflacort Aqua nazal sprey yerine ne kullanabilirim acaba? Doktorumun verdiği Rinoclenil bana hiç iyi gelmedi, aksine zararı bile oldu ve mecburen kullanmayı bıraktım.
  Şimdiden çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Allah size sağlıklı, uzun ömür kısmet etsin hocam.

  @Ali Terzioğlu, @ İlker Emin, @Mert, lütfen yaşamadığınız, sınanmadığınız sıkıntılar üzerine büyük konuşmayın derim. Siz, bir nefesin ne kadar zor alındığını asla tahmin bile edemezsiniz.

 8. Hüseyin Akın KARACA dedi ki:

  Hocam bana da sadece bu burun spreyi iyi geliyordu ve şimdi bulamıyorum. Yerini ne tutar yardımcı olmanız mümkün mü?

 9. Aysel Yiğit dedi ki:

  Hocam oglum Alerjik astım rahatsızlıgı var.Bizde inflacort 200 kullanıyorduk. Şu an bu ilacın bulunmaması beni çok üzüyor ve korkutuyor. Çünkü oğlumun ilaçlara karsı da sıkıntısı oluyordu. O yuzden yeni ilaç denemek beni korkutuyor.Lütfen ilacın temini için yetkililere çağrınızı yinelemekten ve bizlerin yanında olmaktan vazgeçmeyin. Sevgiler

 10. SULTAN dedi ki:

  Merhabalar hocam Teşekkür ediyorum size benim gibi alerjik astım hastalarının sesi olduğunuz için ama malesefki ne bilim ilaç firması nede sağlık bakanlığı bununla ilgili hiç birşey yapmıyor bilim ilaç sağlık bakanlığının maddi açıdan dolayı üretimini durdurduğunu söylüyorlar çok zor durumdayım yaşantımı çok kötü etkiliyor bu hastalık ve başka hiç bir ilacın faydası olmuyor😪

 11. Mehmet korkmaz dedi ki:

  Merhabalar hocam.bende inflacort 200 ve nasonex kullanıyordum…su an ikisinide temin edemiyorum.önerebilceğiniz alternatifleri varmı acaba
  Teşekkürler

 12. Guner Dpham dedi ki:

  Hocaya katılıyorum

Siz de yorumunuzu paylaşın: