NİŞASTA BAZLI ŞEKERE VATANDAŞIN TEPKİ KOYMASI GEREKİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasının iki sene içinde yüzde 10' dan yüde 2.5' e indirilmesi çok önemlidir.

BİR: Bütün basit şekerler insan sağlığı için zararlıdır ama nişasta bazlı şekerin zararları çok daha fazladır, telafisi mümkün değildir.

İKİ: Nişasta bazlı şeker hazır gıda endüstrisinin "sembol" katkı maddelerinden biridir. Hükumet, iki senede yapılan bu çarpıcı kota indirimleriyle NBŞ' in ne kadar zararlı olduğunu Sağır Sultan' ın da kulağına üflüyor. 

Peki, bu NBŞ madem bu kadar zararlı, neden kota sıfırlanmıyor, NBŞ neden tamamen yasaklanmıyor?

Hükumetlerin bağlı olduğu birçok uluslararası antlaşmalar ve yükümlülükler vardır ve bir hükumet bunları yok sayarak NBŞ kotasını sıfırladım diyemez, dediği zaman da zor durumda kalır.

Biz vatandaşlar her şeyi de hükumetlerden beklememeliyiz.

NBŞ' den kurtulmanın yolu insanların buna tepki göstermeleri, içinde NBŞ olan hiçbir gıdayı yiyip içmemeleridir.

Hükumet, bu kararıyla "Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla" sözünde olduğu gibi vatandaşı uyarmaktadır.

ÜÇ: Bu kararla hazır gıdalardaki NBŞ' nin yarı yarıya azalacağını da zannetmeyin.

Gelelim neticeye

Hükumet elinden geleni yapmıştır, sıra vatandaştadır.

NBŞ kotasının tekrar indirilmesi, vatandaşın içinde NBŞ bulunan tüm ürünlere tepki göstermesini sağlarsa, kota indirimi amacına ulaşmış olur.

Kota ancak vatandaştan gelen tepki ile sıfırlanabilir.

***

Güneş gazetesinin haberi:

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu, Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kotasının yüzde 2,5'e düşürülmesine ilişkin karar, pancar üreticisini sevindirdi.

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın son bir yılda aldığı iki karar ile NBŞ kotasını iki kez yarı yarıya düşürdüğünü, bu kararların üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirtti.

Kararın ülke tarımı ve halk sağlığı için önemine işaret eden Konuk, yüzde 2,5 seviyesinin, gelişmiş ülkelerin gıda standartları ile uyumlu olduğunu bildirdi.

Konuk, Başkan Erdoğan'ın talimatıyla geçen yıl NBŞ kotalarının yüzde 10'dan yüzde 5’e düşürüldüğünü anımsatarak, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız iki gün önce de NBŞ kotasının yüzde 2,5’e düşürüldüğünü açıkladı. Bir yıl içinde aldığı bu iki karar Sayın Cumhurbaşkanımızın, hem ülke çiftçisine, pancar üreticisine sahip çıkma hem de milletimizin sağlığını koruma konusunda kararlılığının ilanıdır."

NBŞ kotalarının yüzde 2,5 olarak uygulanmasının hem tüketici sağlığı, hem pancar üretimi, hem de hayvancılığı olumlu etkileyeceğini ifade eden Konuk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu kararların ilk sonucu ülkemizin 200 bin tonun üzerinde daha fazla pancar şekeri üretmesi demektir. Bu da yaklaşık 1,5 milyon ton daha fazla pancar üretimi, çiftçinin daha çok pancar üretmesi anlamlarına gelir. Kararın ikinci sonucu ülke hayvancılığını pozitif manada etkileyecek olmasıdır. Malum ülkemizde son yıllarda en çok gündeme gelen konulardan biri et fiyatları ve hayvan ithalatı. Ülkemiz hayvancılığının en büyük meselelerinden biri yem materyali eksikliği. Özellikle kış aylarında kaba yem ihtiyacı had safhalara çıkıyor. Pancar ise kaba yem ihtiyacının en çok hissedildiği aylarda yani aralık-şubat aylarında bu ihtiyacı karşılayabilecek en önemli tarımsal ürünlerden biri."

Kararla NBŞ üretiminin azalacağına, pancar şekeri üretiminin ise artacağına dikkati çeken Konuk, "Dolayısıyla da pancar üretimi ile ülkemiz 500 bin tonun üzerinde daha fazla küspe, 85 bin ton civarında daha fazla melas üretebilecektir. Bu daha fazla üretilebilecek besi materyalinin et üretimi karşılığı, bir yılda yaklaşık 16 bin 875 tondur ki bu da 80 bin civarında büyükbaş besinin sorunsuz beslenebilmesi anlamına gelmektedir. Bu da bu miktarda canlı hayvan ya da karkas et ithalatından ülkemizin kurtulması demektir." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: http://www.gunes.com/gundem/nisasta-bazli-seker-nbs-kotasinin-dusurulmesi-ureticiyi-sevindirdi-950682

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. Orhan Baba dedi ki:

    Kendi sorunlarına sahip çıkmayan insanlar bunu cezasına da müstehakdır.

  2. Berber Necati dedi ki:

    Vatandaş uyuyor. Ucuzun peşinden gidiyor ama haklı. Böyle olunca da hastalandığının farkına varamıyor. Gene iş devlete düşüyor.

Siz de yorumunuzu paylaşın:

Yönetici (Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta) olarak giriş yapılmış. Yönetici olarak yorum yazabilirsiniz.
Çıkış Yapmak için tıklayın »