TİROİDİMİ ALDIRMAKTAN NASIL KURTULDUM?

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

1- Yıl 2013 üç adet nur topu gibi nodülüm olduğunu öğrendim.

Özel Marmaris Hastanesinde gittiğim Endokrinolog Doç. Dr. Melek Tezcan bu ultrasonografi sonucunu gördükten sonra biyopsi yapılmasını istedi.

Buna göre;

Sağ lobda 17 x 8,5 x 12,5 mm

Sağ lobda 10 x 9 mm

Sol lobda 6,6 x 4,2 mm boyutlarında 3 adet nodül olduğu belirlendi.

Biyopsi yapıldı ve tetkik için İzmir’e gönderildi. Derken aşağıdaki biyopsi sonucum geldi. Bu biyopsi sonucuna bakan endokrinolog doktorumuz “Çok acil değil ama altı ay içinde tiroidinizi aldırmanız gerekiyor.” dedi.

2- Tiroidimi aldıracak iyi bir doktor arayışındayken Ağustos 2013’te Prof. Dr. Canan Karatay ile tanıştık.

Ben ve eşim Ağustos 2011 de Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si Karatay Diyeti kitabını okuyarak pek çok hastalığımızdan ve ben 50 kilodan eşim Nurçin de 27 kilodan kurtulmuştuk. Canan Hoca ile irtibat kurarak 50 kilo vermem münasebetiyle bir yemek organize etmek istediğimizi bildirdik ve Datça’ya davet ettik.  Canan Hoca da bizi kırmadı ve davetimizi kabul etti. Kendisiyle ilk kez Ağustos 2013 te yüz yüze geldik. Canan Hoca bizim eve geldiğinde sağlık dosyamızı görmek istedi. Ben de kendisine “Hocam her şeyimiz çok çok iyi ben sadece bir ara tiroidimi aldıracağım, üç adet nodül varmış iyi bir doktor arıyorum.” dedim. Canan Hoca “Ben bakayım bir.” deyip dosyayı elimden aldı. Şöyle bir baktıktan sonra “Hayır Okan Bey, tiroidinizi aldırmanıza  gerek yok. “Siz zaten sağlıklı besleniyorsunuz buna ilave olarak D Vitamininizi 80, B 12 Vitamininizi de 800 düzeyinde tutarsanız bir de vereceğim bir iyot takviyesini kullanırsanız aldırmanıza gerek kalmaz” dedi.

Aldığımız 8 TL lik bir kitap sayesinde bizim pek çok hastalıktan ve içtiğimiz onbinlerce ilaçtan kurtulmamızı sağlayan Canan Hocanın bu sözleri beni inanılmaz mutlu etmişti. Tabii ki Canan Hocanın dediklerini harfiyen uyguladım.

 • Önce D Vitaminimi 80 ng/ml ye daha sonrasında da 100 ng/ml ‘ye ulaştırdık.
 • B 12 Vitamini düzeyimi 800 pg/ml ‘ye ardından da 1000 pg/ml ye ulaştırıp bu düzeyde kalmasını sağladık.
 • Iodoral isimli bir iyot hapını yurt dışından temin ederek her gün kullanmaya başladım.

3-  Yıl 2014 nur topu gibi nodüllerimden biri sizlere ömür diğerlerinde de küçülme var.Radyolog şaşkın “Siz hangi ilaçları kullanıyorsunuz çok merak ettim.” diyor.

08.07.2014 ‘te aşağıda tetkik sonuçlarını göreceğiniz ultrasonografi yapıldı. Dr. Şakir Tufan Bey nodülleriniz şekil değiştirmiş deyince ben önce korktum, sonra anladım ki bu olumlu yöndeymiş. Nodülün biri yok olmuş diğerlerinde de küçülme var. Bana “Siz bunu nasıl başardınız hangi ilaçları kullanıyorsunuz çok merak ettim.” dedi. Benim yanıtımı duyduğu zaman yüzündeki şaşkınlığı görmeliydiniz. Çünkü benim yanıtım çok değişik bir yanıttı. “Ben ilaç kullanmıyorum, Karatay Sağlıklı Beslenmesini uyguluyorum, D Vitaminimi 100, B 12 Vitaminimi de 1000 düzeyinde tutmaya çalışıyorum bir de Iodoral isimli iyot takviyesi alıyorum.” dediğimde Dr. Şakir Bey hemen atıldı ve “Sizde hipertiroid var, sizin iyot almanız son derece yanlış bunu size kim söyledi?” dedi.  Ben de Canan Karatay deyince “Olamaz, bunu bir doktor asla söyleyemez, bu işte bir yanlışlık var, mutlaka Canan Hoca’ya sorun” dedi.  Yani doktorumuz benim iyot  almamam konusunda son derece emindi. Ben de bakın sonuçlar ortada deyince “Siz yine sorun” diye ısrar etti. Ben de eve gelir gelmez Canan Hocaya bu gelişmeyi aktarıp iyot konusunu sordum. Canan Hoca güldü ve “Okan Bey aynen devam!” dedi. İşte doktorlar arasında böyle farklar var. Birinin siyah dediğine öbürü tam tersini beyaz diyor. Yani grinin tonları gibi değil beyaz ile siyah arasındaki fark kadar fark.

Yaklaşık bir yılda nodülün birinin yok olması diğerlerinin de küçülmesi zaten Canan Hocanın zerre kadar kuşku duymadığım haklılığını ispat etmişti

Sağ Lobta 17 ,5 x 11,5 x 8,3

Sağ lobta 8,5 x 6,6

Sol lobtaki nodül birinci senenin sonunda sizlere ömür.

4- Yıl 2015 ikinci nodül de sizlere ömür, kaldı küçülmüş tek nodül

Bugün yine ultrasonografi yaptırdım ve bir doktor şaşkınlığı daha yaşadım. Dr. Erol Eraydın bir önceki ikinci nodülü bulabilmek için çok uğraştı. Öyle yaptı çıkmadı böyle yaptı çıkmadı ve sonunda “Siz ne ilaç kullanıyorsunuz, nasıl başardınız?” sorusu yine aynen geldi. Sanırım insanlarda nodüller büyürken benimkiler hem küçülüyor hem de yok oluyor, bu da garip geliyor . Tabii ki ikinci nodülü de kaybetmiş olmanın mutluluğu içinde bu yaşadıklarımı kaleme almak istedim.

Sağ lobda 10 x 6 .14 mm boyutlarında

Sağ lobtaki ikinci nodül de sizlere ömür.

Tirodimdeki nodüllerin boyutu ne idi ne oldu?

Yıllar 1. Nodül (sağ Lob)  2. Nodül (sağ lob) 3. Nodül (sol lob)
2013 17 x 12,5 x 8,5 mm 10 x 9 mm 6,6 x 4,2 mm
2014 17,5 x 11,5 x 8,3 8,5 x 6,6 mm Yok olmuş
2015 14 x 10 x 6 Yok olmuş
2016 Sizce ne olacak?

SONUÇ: Şayet Endokrinolog Doç Dr. Melek Tezcan’ı dinleseydim şu anda tiroidim olmayacaktı ve her gün ölene kadar tiroid ilacı içmek zorundaydım. Sürekli rapor alıp, ilaç yazdırıp  ilaç şirketlerine hizmet ediyor olacaktım. Binlerce kez teşekkürler Prof. Dr. Canan Karatay’a. Bir tek ilaç kullanmadan sadece vitamin ve minerallerle vücudumun bağışıklık sistemini güçlendirerek beni bu ameliyattan ve nodüllerimin ikisinden kurtardınız. Sanırım bir veya iki sene içinde o son nodül de yok olacak ve nodülsüz bir yaşam nasıl oluyormuş onu da göreceğim.

Canan Hocaya doktorların neden kızdığını çok çok iyi anlıyorum. Herkes benim gibi bağışıklık sistemini güçlendirip ameliyattan kurtulursa, nezle grip vb olmazsa doktorlar ne yapacak, ilaççılar kime ilaç satacak, eczacılar ne yapacak vb.  Allah’tan bizim kılavuzumuz Canan Karatay. Kimse kusura bakmasın, kılavuzu karga olanlar düşünsün. Bu hikaye, son tiroid nodülü tamamen yok olana kadar devam edecek.

A. Okan Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Yazı için 8 yorum yapılmış:

 1. Okan Çağlar dedi ki:

  Sayın Hocam,

  Sağlıklı Yaşıyoruz’un “DAMDAN DÜŞEN HİKAYELERİNİ” paylaştığınız için size özellikle teşekkür ediyoruz.

  Yazı metninin içine radyolojik tetkik sonuç raporunun altına görüntüleri de koydum. Dileyen bu likten ulaşabilir. http://www.woto.com/tiroid-nodul

 2. Sinan Kocatük dedi ki:

  Sayın hocam ;
  Yukarıda sunduğunuz olgu örneği ilk teşhisinden
  İtibaren ameliyat gerektirmeyen, takip edilmesi gereken ve usg raporuna göre takipte ince iğne aspirasyonu tekrarlanabilecek bir durumdur.

  Yani kesin ameliyatlık olup, diyet ile düzelen bir durum olarak değerlendirmek doğru olmaz diye düşünüyorum.

  Ayrıca büyük nodülde normal ince iğne sonuçları olan ama küçük nodülde iyi diferansiye ca çıkan vakalar da vardır. Bu durumda usg bilgileri yol gösterici olmaktadır.

  Saygılarımla
  Prof Dr Sinan Kocatürk

 3. zafer karşit dedi ki:

  merhaba Ahmet bey benimde tiroidimde bir nodülüm bulunmakta ıodoral isimli ilacı nereden temin edebilirim bana yardımcı olursanız çok memnun olurum

 4. ziya dedi ki:

  iodoral verilmesi nedenini hala anlayabilmiş değilim sizce hipertroidi durumu mevcut ve karatay hoca buna rağmen iodoral veriyor anlayamıyorum lütfen açıklar mısınız? bu arada tamamıyla Ahmet Aydın, Karatay hocanın ve sizin görüşlerinizi destekleyen bir hekımım saygılarımla

 5. Mecbure dedi ki:

  Okan bey merhaba, ıodoral isimli ilacı nerden satın alabilirim? yardımcı olur musunuz rica etsem?

 6. Tülay Kaya dedi ki:

  Merhaba Ahmet hocam, ben de bu ilacı nereden ve nasıl temin edebilirim saygılarımla

 7. Yesim Oz dedi ki:

  Sayin hocam bende de sag lob ta 3 cm boyutunda multinoduler guatr var Ameliyat olmak istemiyorum.Baska cozum yolu varsa denemek istiyorum..lodaral isimli iyot takviyesini nereden temin edebilirim .Gunde alinma dozu yetiskin icin kac mg olmali.Tesekkur ediyorum.

 8. SUAT KAPLAN dedi ki:

  Yorumlar bende bir umut ışığı doğurdu üç adet 36×26…38×22 19×12 boyutlarında sıcak ve kistik nodül var ve thyromazol kullanıyorum 1 yıl oldu.. Hipertroidi teşhisi ile troidin tümüyle alınması gerekir deniyor..Ne yapmalıyım Lodoral iyot hapını nasıl kullanmalıyım 50 yaşımdayım teşekkürler

Siz de yorumunuzu paylaşın: