MEME KANSERİNDEN KORUNMAK VE İYİLEŞTİRMEK İÇİN 10 TAVSİYE

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Meme kanserini önlemek mümkünse erken teşhis teferruattır” diyor ve Yarımadanın Sesi gazetesinden Nurçin Çağlar’ ın yazısını sunuyorum:

Bu ay meme kanseri farkındalık ayı olduğundan bu konuya değinelim istedik. Genelde farkındalık yaratmak, erken teşhisin, dolayısıyla tarama yöntemlerinin, özellikle de mamografinin önemini vurgulamaktan ibaret sayılıyor.

Oysa daha önce de yazdığımız gibi (1) mamografinin yaygınlaşması meme kanserinden ölümlerin oranını azaltmadığı gibi mamografinin başlı başına kanser riskini arttıran bir uygulama olduğu çalışmalarla gösterildi.

Biz bu konuda da konvansiyonel tıp uygulayıcılarının değil de koruyucu tıbba inananların görüşlerine kulak vermeyi tercih ediyoruz.

Kendisini fonksiyonel tıp uygulayıcısı olarak tanımlayan, Cleveland ClinicFunctionalMedicine Center Direktörü (Cleveland Klinik Fonksiyonel Tıp Merkezi) Dr. Mark Hyman’ın bu konudaki önerilerini tercüme ettik. (2)

Dr. Hyman 1960’larda 20 kadından birinde meme kanseri teşhis ediliyorken, günümüzde 8 kadından birinde teşhis edildiğini belirtiyor.

Meme kanseri riskinin artmasını ise kötü beslenme, toksinler, kronik stres, uyku eksikliği gibi faktörlere bağlıyor.

Riski azaltmak için tavsiye ettiği stratejiler şöyle:

1. “Lifi arttırın

Lif bağırsak ve genel sağlık için çok önemli, günde 35 gram lif almayı hedeflemelisiniz. Çok lif içeren yiyecekler sebzeler, meyveler, baklagiller ve kuruyemişlerdir.

2. Her öğününüzde protein olsun

En iyi protein kaynakları balık, kümes ürünleri, baklagiller, kuruyemişler ve yumurtadır. Günlük protein tüketiminiz mutlaka bitkisel protein de içersin.

3. Besin desteklerini akıllıca kullanın

Balık yağı ve vitamin-mineral takviyesi kullanın. Unutmayın, B9 vitamini folat (folik asit) meme kanseri ve diğer kanserlerden korunmaya yardımcıdır.

4. Stres düzeyini kontrol edin

Çalışmalar kronik stresin meme kanseri riskini arttırdığını gösteriyor. Stresinizle başa çıkmak için kendinize en uygun tekniği, örneğin meditasyon, yoga, derin nefes alma veya başka bir teknik, bulun ve uygulayın.

5. Bağırsak sağlığınızı düzeltin

Cleveland Clinic araştırmacıları bağırsak mikroflorasının bağışıklık sistemini ve kanser genlerini etkilediğini gösterdiler. İç bahçenizi, fermente yiyecekler, lif ve probiyotikler gibi bağırsak destekleyicisi yiyeceklerle donatın.

Geçirgen bağırsak veya IBS (Hassas Bağırsak Sendromu) sorununuz olduğunu düşünüyorsanız bir fonksiyonel tıp uygulayıcısı doktor yardımıyla sorununuzu giderin.

6. Toksik yükünüzü azaltın

Çevre Çalışma Grubu’nun (Environmental Working Group EWG) çalışmalarını izleyin. Temizlik kimyasalları ve kozmetiklerle maruz kaldığınız toksik yükten kurtulmaya çalışın.

7. Düzenli egzersiz yapın

Araştırmalar düzenli egzersizin meme kanseri riskini azalttığını gösteriyor. Egzersiz, insülin direncini gidermeye, östrojen düzeyini dengelemeye ve vücut ağırlığını kontrol etmeye yardımcı olur. Kendinize göre bir egzersiz şekli mutlaka bulursunuz.

8. “Temiz ve yeşil” ilkesini benimseyin

Filtrelenmiş su ve organik yiyecek tercih edin. Her zaman otla beslenen hayvan eti ve deniz somonu gibi kaliteli hayvansal yiyecekleri tüketin.

9. Alkole dikkat edin

Günde bir bardak şarap meme kanseri riskinizi %40 arttırır. Fazla alkol yükü karaciğerinizin östrojeni iyi metabolize edememesi demek olur. Eğer içiyorsanız haftada en çok 3 kere 1’er bardakla sınırlayın.

10. İyi uyku uyuyun

Çalışmalar uyku süresiyle meme kanseri riski arasında ters orantı olduğunu gösteriyor. Her gece kesintisiz 8 saat kaliteli uyku uyumaya özen gösterin.”

Bunları okuduğumuzda uygulaması kolay görünüyor. Ancak meme kanserini önlemek bu kadar kolay olmamalı diye de düşünebiliriz çünkü meme kanseri deyince aklımıza mamografi, zorlu operasyonlar, sancılı radyoterapi ve yıpratıcı kemoterapi seansları geliyor ki bunlar hep zor süreçler.

Bu zor ve pahalı süreçler hastalar için yıpratıcı, ancak birileri için de kazanç kaynağı. O nedenle bu çarkın alternatifsiz olduğu fikrinin pompalanması gerekiyor.

Ancak sistemin dışından bakarsanız tüm bu modern, pahalı tekniklere rağmen meme kanseri oranında artış var. O zaman erken teşhis peşinde olmak yerine kanserden korunmanın peşinde olmalıyız.

Sözün Özü: Sağlıklı beslenenler ve sağlıklı yaşayanlar meme kanserinden korunuyor.

Çeviri: Nurçin Çağlar  Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynaklar:

http://drhyman.com/blog/2015/10/02/10-strategies-to-prevent-and-treat-breast-cancer/?utm_source=Newsletter&utm_campaign=6e4d7fbfe2-Newsletter_104_15_10PrevenrTreatBreastCancer_2015&utm_medium=email&utm_term=0_07a277e311-6e4d7fbfe2-103104021&mc_cid=6e4d7fbfe2&mc_eid=73663df042

Siz de yorumunuzu paylaşın: