REFLÜ VE GASTRİTTEN İLAÇSIZ NASIL KURTULDUM?

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

REFLÜDEN İLAÇSIZ KURTULMAK ÇOK KOLAY!

Son yıllarda en çok duyulan şikâyetlerden biri “reflü” şikâyetidir. Pek çok kişinin bu şikâyetlerinden korunmak için PPİ (proton pompası inhibitörü) türü ilaçlar aldığını, bunun yanı sıra anti asit tabletlerin de çok kullanıldığını görüyoruz. Ancak bu tür ilaçların bu kadar üretilip satılmasına karşın dünyadaki reflü hastalarının sayısı azalmıyor, aksine artıyor. Bu durumdan çıkarılacak en basit sonuç bu ilaçların hastalığı tedavi edemediği olur.

Sağlıklı ve doğal beslenerek ilaçlardan kurtuldum.

Bu konuda öncelikle kendi deneyimimi paylaşmak isterim. Uzun yıllar reflü şikâyetlerim nedeniyle PPİ türü bir ilaç kullandım ve yetmediği zamanlarda da anti asit tabletlere başvururdum. Ofisimde, başucumda, tüm çantalarımda bu ilaçlardan bulundurur, el altında görmezsem panik olurdum.

Karatay Diyeti ’ne başladıktan sonra da ilaçlara devam ettim. Bu tarz beslenmeye başladıktan bir sene kadar sonra, bir haftalık bir yurtdışı tango festivaline giderken PPİ ilacını yanıma almayı unuttuğumu fark ettim. İlk duygum büyük bir panikti.

Sonra çantamdaki anti asit tabletlerle idare ederim, bakalım ne olacak dedim. Seyahatlerde de beslenme şeklimizi bozmuyoruz. Bir hafta boyunca sabah ilacını almamama rağmen hiç anti asit tablet kullanmadım. Bu benim için çok şaşırtıcı oldu. Döndükten sonra da ilaçları seyrelterek bıraktım.

Endoskopi vb testler yapılıp reflü teşhisi konduğunda ilaçların yanında doktorun tavsiyesi az ve sık yemem doğrultusundaydı. Ancak Karatay Diyeti’ni biz iki öğün yiyerek uyguluyoruz. Karatay diyetinin aslında mide hastalıklarına en uygun beslenme modeli olduğunu, “az yemek sık yemek” önerisinin bir şehir efsanesi olduğunu düşünüyorum.

Benim eskiden biraz yemek saatini geçirince midem kazınırdı ve guruldardı. Artık acıkmayı ve mide kazıntısını tamamen unuttum. Daha da önemlisi, midemin ağrıması, yanması ve ağzıma kadar asit tepmesini de tamamen unuttum. Meğer öğünlerin arasını açmak ne büyük rahatlıkmış. Mide rahatsızlığı olanlara Karatay Sağlıklı Beslenme modelini özellikle öneriyorum, en azından bir süre denesinler.

Tesadüfen ilaç ihtiyacımın kalmadığını anladığımda nedenleri üzerinde kendimce düşündüm. Sık yiyerek sık sık asit salgılanmasının tetiklendiği, asit fazlasının da geri kaçtığı, öğünler arasında uzun süre geçmesinin ise midenin tamamen boşalmasına ve dinlenmesine imkân tanıdığı için reflü de oluşmadığı gibi bir açıklama yaptım kendimce.

Rahmetli Ahmet Aydın hocanın reflünün nedeninin asit fazlalığı değil asit azlığı olduğunu açıkladığı yazısını okuduğumda ise çok şaşırdım. Reflüye kendimce getirdiğim açıklamayı revize etmem gerekti fakat sık yememenin, öğünlerin arasını açmanın gerektiği yine geçerli.

Prof. Dr. Ahmet Aydın reflüyü çok ayrıntılı ve bilimsel bir şekilde açıklamış (1). Ben doktor olmayan birisi olarak kendi anladığımı özetleyeyim.

 • Mide üstten yemek borusuna alttan da onikiparmak bağırsağına (duodenum) bağlıdır. Yemek borusuyla arasında çift taraflı açılan bir kapak vardır. Duodenumla arasındaki kapak ise tek taraflıdır, sadece mideden duodenuma geçiş vardır.
 • Ağızda mekanik olarak parçalanan ve ön sindirimi başlayan yiyecekler yemek borusundan geçerek mideye gelir. Midenin asit dâhil bazı salgıları vardır. Parçalanmış yiyecekler ve mide salgıları karışarak kimüs denilen bir bulamaç oluşturur. Kimüsün asiditesi mide asidiyle belli bir düzeye gelince alt kapak açılır ve bu bulamaç duodenuma geçer ve sindirim devam eder.
 • Mide yeterli asit üretemezse gereken asidite düzeyine gelmesi uzun sürer ve mide geç boşalmış olur. Mide gereğinden uzun dolu kalınca basınç oluşur, yukarı tepmeler olur, yani yemek borusuna kaçar ve reflü oluşur. Görüldüğü üzere asit fazlalığı değil asit azlığı reflüye neden oluyor.
 • Anti asit tabletlerin yani asidi baskılamanın neden yanma gibi reflü belirtilerine iyi geldiğinin de açıklaması var. Mide asidi çok kuvvetli bir asittir. Mide hücrelerinin bu asitten zarar görmeyecek bir yapısı var fakat yemek borusu hücreleri öyle değil. Asitli bulamaç yemek borusuna teptiğinde yemek borusunda yanma oluşur. İşte asit baskılayıcı tabletler bu belirtiyi ortadan kaldırır.
 • Mide asit salgısının artması için yemek öncesi sakin ve gevşemiş olmak, yemeği rahat şekilde oturarak, yavaş ve iyice çiğneyerek yemek işe yarar.
 • Mide asidinin pek söz edilmeyen ancak çok önemli olan görevlerinden biri de mideye yiyeceklerle gelen hastalık mikroplarını ortadan kaldırmak. Bu işleviyle mide bağışıklık sisteminin önemli unsurlarından biridir.
 • Mide asidinin en önemli görevlerinden biri demir emilimini arttırmak ve böylelikle bizi kansızlıktan korumaktır.
 • Mide asidi çinko, magnezyum gibi minerallerin emilimini de arttırmaktadır.
 • Gerek sindirim gerekse de bağışıklık açısından mide asidinin baskılanmaması gerekir. Asit azaltan ilaçlar yukarıda sayılan önemli maddelerin eksikliğine dolayısıyla ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Ahmet Aydın Hocanın reflü açıklaması gibi tedavisi için tavsiye ettikleri de ezber bozan cinsten.

 • Asit azaltan ilaçlar ve PPİ denilen ilaçlar kullanılmamalı çünkü semptomları giderseler de hastalığı ortadan kaldırmadıkları gibi pek çok yan etkileri var.
 • Acil, ağrılı ve yanmalı durumlarda 1 büyük bardak su içine 1 tatlı kaşığı yemek karbonatı konularak içilecek ve ağrı geçtikten sonra 3 saatte bir ½ litre su içilecek. Gün boyu 4 litre su içilecek.
 • İranlı Dr. Feridun Batmanghelidj su ile reflü tedavisinin öncüsü olmuş. Ahmet Aydın Hoca da onun tedavisini uygulayarak pek çok hastayı iyileştirmiş. Yemekten yarım saat önce 250 cc, yemekten 2,5 saat sonra da 250 cc su ve aralarda da istenildiği kadar su içilmesini öneriyor. Yemek esnasında ve sonrasındaki 2,5 saat su içilmemesinin nedeni mide asidini seyreltmemek için.
 • Az ve sık yemek yerine öğünlerin arasını açarak yemek ve aralarda atıştırmamak da reflüden kurtulmak için gerekli. Sık yiyerek su tedavisi uygulanamaz zaten. 2 saatte bir yerseniz su içecek zaman kalmaz.

Yukarıda önerilen tedaviyi ben uyguladım ve çok faydasını gördüm. Artık hiç ilaç kullanmadığım gibi reflü belirtileriyle de karşılaşmıyorum. Ender durumlarda yeterince su içemezsem belirtiler ortaya çıkıyor ve mutlaka su içmeye çalışıyor ve belirtileri bertaraf ediyorum.

Nurçin Çağlar,

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynaklar,

(1)  Prof Dr. Ahmet Aydın, Mide Asit Fazlalığı Değili Azlığı Reflüye Neden Olur! 

(2)  Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Reflüden Korkma

Yazı için 5 yorum yapılmış:

 1. Yücel Usta dedi ki:

  Duodenum ülserinden muzdaripim. Bilindiği üzere bu rahatsızlık özellikle açlıkla beraber nüksediyor. Çok şiddetli ağrı yapıp birşeyler yemeden de geçmiyor.Son derece sağlıklı besleniyorum. Ancak ppi ler olmadan bu açlık hissiyle başlayan ağrıyı geçiremiyorum.Ppi olmadan geceleri iki defa birşeyler atıştırmak için yataktan kalkmam gerekiyor..Elbette ki ppi kullanmanın yan etkileri olmayacağını düşünmek tamamen saçmalık..Peki bu rahatsızlığı ilaçsız nasıl atlatabilirim? Bir fikriniz var mı?

 2. Ismail dedi ki:

  Merhaba Hocam benim 1senedir kronik gastrit problemim var doktor b tipi tehşiş koydu Hıckırık oluyor günde yemeklerden sonra ve yemeklerden hariç…

  Gastrit bira icmem sebep oldu
  Vazla alkol içmiyorum hiç su an

  Sizce mide asitliği mi az bu tip b kronik gastrit de ?

  Cevab verirseniz sevinirim

 3. Simge Sever dedi ki:

  Şubat ayından neridir kusmaktayım özfajit grade 2 teşhis midemde mikrop yok fakat varmış gibi tedavi gördüm mide antibiyotiği bittiğinde tekrar eskiye döndüm 40 gün kadar aç kalmaya çalışsam düzelirmiyim?

 4. Nazan Yılmaz dedi ki:

  Boğaz reflüsünden muzdaribim.Veriken ilaçların birisi yemeğin başında ve ortasında içiliyor .Yemeğin ortasında su içmiş olmak daha da kötü gibi geliyor.Bu arada kabızlık çekiyorum uzun zamandır.İlaçların yan etkileri de kabızlık yapıyor .Kabızlık reflüye neden olur mu,boğaz reflüsü için ne önerirsiniz,yutkunurken zorlanıyorum.

 5. Mustafa dedi ki:

  Her yemek yedikten sonra istisnasız mide şişkinliği oluyor. Az yediğimde aynı sorunları yaşıyor ve endoskopi ve koloniskopi oldum. Sonuç olarak bir sorun gorunmemistir denildi. Ama mide şişkinliği halen var. Tavsiye ve öneriler bekliyorum. Teşekkürler

Siz de yorumunuzu paylaşın: