ŞİMDİ HAREKETE GEÇMELİYİZ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, küresel iklim değişikliğinin gerçekleşmesi muhtemel küresel bir endişe olduğunu belirterek “Önlem almakta iş işten geçtikten sonra değil; mümkün olduğunca çabuk, yani şimdi harekete geçmeliyiz” dedi.

“Şimdi doğaya karşı kirli ve yıkıcı bir büyümeyi, daha sonra da çevreyi temizlemeyi" göze alamayız diyen Kadıoğlu, “Çünkü uzak bir gelecekte değil; şu an küresel iklim değişikliğine önlem almadığımız taktirde, iklim değişikliği; kalkınmada büyümeyi engelleyip yoksulluğu artırır, genel riskleri ve güvenlik açığını büyütür, insan yaşamına, sağlık, geçim ve gıda güvencesine büyük tehdit oluşturur” diye konuştu.

‘Sürdürülebilir gıda’ sayfamızın bu ayki konuğu Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu. İklim Değişimi ve Afet Yönetimi konusunda uzman olan Kadıoğlu ile ‘sürdürülebilir gıda’yı tehdit eden unsurları konuştuk; önerilerini anlattı, uyarılarda bulundu.

Küresel iklim değişikliğinin tarım sektörü ile gıda güvenliğini olumsuz bir şekilde etkileyeceği uyarısında bulunan Kadıoğlu, “Küresel ortalama sıcaklıkta artış, yağışta azalma ve CO2 seviyesinde yükselme bekleniyor. Bu, gıda güvenliği kadar ürünün büyümesini de doğrudan etkileyecektir” dedi.

Küresel iklim değişikliğini artık "durdurmamız" olası değil diyen Kadıoğlu, yetkili kurumların yapabileceklerini şu şekilde sıraladı: “Sera gazlarını ve iklimin olası etkilerini azaltma (zarar azaltma), iklim değişikliğine uyarlanma (uyum), iklim değişikliğine karşı toplumsal direnç geliştirme (direnç). Bu durumda yetkili kurumlarımızın ve alınan önlemlerin amacı, yenilenemeyen kaynakları verimli bir şekilde kullanmak; çiftliklerin ekonomik canlılığını sürdürmek ve böylece çiftçiler ile birlikte bir bütün olarak toplumun iklim değişikliğine karşı direncini ve dolayısıyla yaşam kalitesini arttırmak olmalıdır. Özetle sürdürülebilir tarım, ekolojiye saygı ve doğal kaynakları koruma ilkelerini kullanarak çiftçilik uygulamasına bir an önce geçmeliyiz. Tarımın sürdürülebilirliği (direnç ve uyum) ve verimi iyileştirmenin birçok yolu vardır. Bunlar, bölgeden bölgeye de değişir.”

Devamını okumak için: http://www.dunyagida.com.tr/haber/simdi-harekete-gecmeliyiz/6585

Siz de yorumunuzu paylaşın: