YUMURTA KABUĞUNU ATMAYIN YİYİN

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Suda haşlandıktan sonra kurutularak toz hale getirilen yumurta kabukları, sağlıklı diş, kemik ve eklemlere sahip olmayı sağlıyor. Kalp krizi riskini azaltıyor.

Kırılgan gibi görünen yumurta kabukları, oldukça katıdır ve  organik materyallerle mükemmel kullanım alanlarına sahiptir. Yumurtalar yüksek miktarda aminoasit ve DNA zincirlerinin korunma ve bakımı için önemli molekül gruplarından oluşur. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, “Tereyağı ve yumurtadaki kolesterol kalp hastalığı yapıyor söylemlerinin doğru olmadığı saklanamaz bir hakikat olarak karşımızda. Günde bir yumurta yiyenlerde felç ve kalp krizlerinin, kalp-damar hastalıklarından ölüm riskinin daha az, her gün yumurta yiyenlerde diyabet riskinin düşük olduğunu gösteren birçok araştırma var. Çin’de 400 binden fazla kişi üzerinde gerçekleştirilen yeni bir araştırmada, günde bir yumurta yiyenlerde kalp-damar hastalıklarından ölüm riskinin yüzde 18 daha az olduğu belirlendi” diyor.

VİTAMİN VE DEMİR DEPOSU

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta şunları dile getiriyor: Yumurta ve sağlıklı hayvansal yağlar, uzun ve sağlıklı yaşamak için olmazsa olmaz gıdalardır. Yumurtada A, D ve K vitaminleri; kalsiyum, demir, fosfor, çinko gibi mineraller; kolin, lesitin ve fosfolipitler, omega 3 yağ asitleri; kolesterol ve protein gibi bizi hastalıklardan koruyan besin ögeleri vardır. Esas zararlı olan transyağ ve omega 6 ihtiva eden bitkisel yağlar ve margarinlerdir. Çok şükür yumurtanın zararlı değil, bilakis sağlıklı bir hayat için elzem olduğunu en ciddi yumurta muhalifleri bile anladı ama yumurtanın kabuğunun yumurta kadar faydalı olduğu pek bilinmez. Yumurta kabuğu, tabii kalsiyum deposu olmasının yanında, 27 farklı elementle stronsiyum ve florür de ihtiva eder. Bu besin ögelerinin biyo yararlılıkları çok yüksektir; vücut tarafından tam gıdalar gibi hazmedilir ve etkili bir şekilde kullanılabilir. 

RAŞİTİZM OLUŞUMUNU ÖNLÜYOR 

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, yumurta kabuğunun faydalarıyla ilgili olarak “Yumurta kabuğunun yapısı diş ve kemiklerimize çok benzer. Hayvanlar ve insanlarda yumurta kabuğu tozunun ‘raşitizmi’ önlediğini gösteren çalışmalar var. Hayvan deneylerinde de osteoporozu azalttığı, hücre üretimini ve kıkırdaklarda büyümeyi artırdığı ortaya konuldu. Osteoporozu olanlarda ağrıyı azalttığı ve hareketliliği artırdığı biliniyor. Araştırmalar hastalık durumlarına yönelik olmakla beraber, yumurta kabuğundaki kalsiyumun sağlıklı diş, kemik ve eklemlere sahip olmak için önleyici etkisi olduğu düşünülebilir” diyor.  

TOZ HALİNE NASIL GETİRİLİR?

– Yumurta kabuğunun toz haline getirilmesi en kolay kullanım yoludur. 

– Yumurta kabuklarını önce bol suyla çalkalayıp durulayın. Yumurtanın iç kısmındaki ince kabukta da faydalı besin ögeleri vardır, bunları temizlemeyin.

– Büyük bir tencereyi suyla doldurun ve suyu kaynatın.

– Yumurta kabuklarını kaynayan suya boşaltın, böylece zararlı mikroplar varsa bunlar ölecektir. 

– Kabukları 10 dakika süreyle kaynatın ve sonra boşaltın, cam veya paslanmaz çelikten bir fırın tepsisine yayın ve bir gece boyunca kurumasını bekleyin.

– Ertesi sabah kabukları tam anlamıyla kuruması için 95 derecelik fırında 10 dakika süreyle tutun.

– Daha sonra bir kahve değirmeninde tozlaşıncaya kadar öğütün.

– Elde ettiğiniz yumurta kabuğu tozunu ağzı sıkıca kapatılabilen cam kavanozlarda muhafaza edin. 

GÜNDE EN FAZLA BİR ÇAY KAŞIĞI

Bir çay kaşığı yumurta kabuğu tozunda 800-1000 mg kalsiyum vardır. l Elde ettiğiniz tozu suyla karıştırarak günde bir çay kaşığının dörtte üçü kadar 3 öğünde yemeklerle beraber tüketebilirsiniz. l Günde bir çay kaşığından fazla kullanmayın. l Kalsiyumu haplardan değil besinlerden alın ki işe yarasın. l Günümüzde birçok kadın kemik sağlığı için “kalsiyum destekleri” kullanıyor ama bunun kemik kırıklarını önlemede işe yaramadığı gibi kalp krizi ve buna bağlı ölümleri artırdığını biliyoruz. l Sağlıklı kemikler için tabii ki kalsiyum almak gerekiyor ama bunun bir besin desteği şeklinde alınması, tıpkı D vitamini hapları içmek gibi yanlış bir uygulamadır. Nasıl D vitamininin besinlerle alınması gerekiyorsa aynı durum kalsiyum için de geçerlidir. Üstelik sağlığınız da riske girmediği gibi paranızla da rezil olmazsınız. 

İLAÇLAR DEĞİL BESİNLER İYİLEŞTİRİR

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, “İnsanlar öteden bu yana eczaneden aldıkları haplarla değil gerçek gıdalarla, hastalıklardan uzak, sağlıklı yaşadılar. Bütün mineral, vitamin, antioksidan, omega 3 hapları paranızı almak için çıkarılmış üstelik de sağlığınızı riske atan ‘ticari’ ürünlerdir. Bunları size bilerek veya iyi niyetle bilmeden dayatmaya kalkanlara kanmayın” diyor.

Kaynak: https://www.msn.com/tr-tr/haber/diger/yumurta-kabu%C4%9Funu-atmay%C4%B1n-yiyin/ar-BBUatTh

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. Haluk özkök dedi ki:

    Hocam tek kelimeyle Harikasınız

  2. Selim GÜLER dedi ki:

    Hocam sizin hocalığınızı herzaman beğeniyorum ve sayfanızı devamlı takip ediyorum. Hocam siz herzaman tedavilerin bitkisel olmasını tavsiye ediyorsunuz hocam benim ağır astımım var kortizona bağımlı astımım var hocam ben 30 yıldır kortizon kullanıyorum ve gözlerimde kemiklerinde şekerim var tiroidim var kolestrolüm var geçmeyen mantarlarım var hocam ben çok kötü durumdayım maçcı durumumda iyi değil bana yardımcı olabilirmisiniz herşey için teşekkürler

Siz de yorumunuzu paylaşın: