İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN SEBEBİ İNSANLAR VE HAYVANLAR DEĞİLDİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Etkisini her geçen sene daha çok hissetmeye başladığımız küresel iklim değişikliğine insanların sebep olduğu iddia edilir.

Finlandiya’ lı bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırma ise bunun doğru olmadığını, insanların küresel sıcaklık artışlarına olan katkılarının ihmal edilebilecek kadar düşük olduğunu gösteriyor.

Son 100 senede dünyada sıcaklık artışına insanların katkısının iddia edilenin sadece onda biri kadar yani 0.01 derece.

Makalede, bu olayın insanların et tüketimi, araba kullanması veya hayvanlardan çıkan gazla alâkası olmadığı, esas sebebin insanların hiçbir tesirinin olmadığı “bulut örtüsü” olduğu deneysel olarak ortaya konuyor.

Bu sonuç, küresel ısınmanın temelde insan aktivitesi olduğunu bildiren görüşle çelişiyor.

İlgili resim

Finlandiya’ lı bilim adamları, iklim değişikliği hakkında aslında bilimsel bir uzlaşma olmadığına, iklim fanatiklerinin dünyayı ısıtan esas sebebin büyük baş hayvanların ve fosil yakıt kullanılan araçlardan ziyade volkan veya koronal kitle çıkışları olduğunu görmezden geldiklerine dikkat çekiyorlar.

Elbette insanlar da yaptıkları olumsuz etkileri azaltmak için gayret göstermelidir ama bunun esas sebebinin insanların dışında bu dünyada varlığımızı sürdürmemizi sağlayan güneş, kuyruklu yıldızlar ve güneş sistemi olduğunu da unutmayalım” diyorlar.

Gelelim neticeye

Bana “Karışmadığın bir küresel iklim değişikliği kalmıştı, ona da bulaştın” diyorsanız, haklısınız ama merak etmeyin bu sıcak günlerde meseleye fazla girip de bilim dünyasının daha fazla ısınmasına sebep olmayacağım.

Maksadım, sizleri yeni bir bilimsel araştırmadan ve farklı görüşten haberdar etmekten ibarettir; karar sizindir.

Kaynaklar:

https://wattsupwiththat.com/2019/07/12/new-paper-no-experimental-evidence-for-the-significant-anthropogenic-climate-change/

***

EK 2 (11.12.2021): Etten vazgeçmenin, ortalama bir insanın hayat boyu küresel ısınmaya katkısını yalnızca yüzde 2 ila yüzde 4 oranında azaltacağı tespit edildi. Bunun sebebinin, uzun vadede et yememenin faydalarının, alternatif gıdalar üretmek için yaratılan karbondioksit ve çiftçiliğin temel sera gazı olan metanın nispeten kısa ömrü ile büyük ölçüde dengelenmesi olduğu düşünülüyor. Kaynak: https://www.mdpi.com/2071-1050/13/10/5568/htm Makale adı: Lifetime Climate Impacts of Diet Transitions: A Novel Climate Change Accounting Perspective

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: