DENİZ ZEYREK’ DEN CEVAP VAR AMA SUALLERİME DEĞİL

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Aydın Doğan Vakfı’ nın BioNTech’in CEO‘su Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci‘ye verdiği ödülü takdim etmek için vakıf başkanı ve ailesi kalabalık bir gazeteci grubu ile beraber Almanya’ ya gitmişlerdi (1).

Bu gazetecilerden Nagehan Alçı ve Deniz Zeyrek bu merasim ile ilgili birkaç yazı kaleme aldılar (2, 3, 4, 5, 6).

Kaynaklar:

1.https://odatv4.com/guncel/aydin-dogan-in-almanya–222750

2.https://www.haberturk.com/yazarlar/nagehan-alci/3269319-ugur-sahin-ve-ozlem-tureci-yeni-varyant-ile-ilgili-ne-dediler-3-doz-icin-ne-tavsiye-ettiler

3.https://www.haberturk.com/yazarlar/nagehan-alci/3270457-ozlem-tureci-ve-ugur-sahinin-saglikli-yasam-sirlari-ne-buzdolaplarindan-hangi-iki-icecegi-eksik-etmi

4.https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/deniz-zeyrek/gutenbergden-tureci-sahine-6800329/

5.https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/deniz-zeyrek/sahin-gelecek-yaz-normale-donebilecegimize-inaniyorum-6802422/

6.https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/deniz-zeyrek/hem-gururlandik-hem-cok-sevdik-6804504/

Ben de bu haber ve yazılar ile ilgili olarak şu tivitleri attım:

ARKŞu bedavaya Almanya’ ya götürülen gazeteci takımından biri “Yüz milyonlarca doz sattınız. Aşının fiyatı neden ucuzlamıyor. Bu nasıl iş? Ayıp değil mi?” diye sordu mu acaba? Resme baksan hepsi de maşallah araştırmacı gazeteci de o sebebten sordum. Başka maksadım yoktur efendim.”

Kaynak: https://twitter.com/drahmetrasim/status/1468664315108593673?s=20

ARKUğur Şahin, Deniz Zeyrek’ e ilham kaynaklarının Louis Pasteur ve Paul Ehrlich olduğunu söylemiş. Araştırmacı gazeteci olsam hemen şunu sorardım: -CEO olarak ilham kaynağınız kim?

Kaynak: https://twitter.com/drahmetrasim/status/1468824592022224897?s=20

ARKAlmanya’ ya “götürülen” gazetecilerde “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağındaki mutlu azınlığın bir parçası olmak yerine burada olmayı tercih ederim hissi varmış”. Bunu diyen de Aydın Doğan’ ın uçağındaki mutlu azınlıktan biri.”

Kaynak: https://twitter.com/drahmetrasim/status/1468827274753589254?s=20

ARKŞahin Zeyrek’ e “Gelecek yaz normale dönebileceğimize inanıyorum” demiş. sozcu.com.tr/2021/yazarlar/ Ben şunu sorardım: “Virüsün başını ezip“, 2020’de dünyayı esir alan salgına son vereceğine eminim” demiştiniz. Sakın bu da ona dönmesin? bbc.com/turkce/haberle

Kaynak: https://twitter.com/drahmetrasim/status/1468829290309562369?s=20

Deniz Zeyrek’ in cevabı

Aşağıdaki haberden Deniz Zeyrek’ in bana cevap verdiğini öğrendim.

Şöyle diyor:  “Bana işimi öğreteceğinize virüsü yenecek aşıyı ve ilacı siz bulun. Sorularınızı gidin kendiniz sorun. Başka bilim insanlarının yaptığı araştırmaların sonuçlarını yorumlamaktan başka ne yapıyorsunuz? Bilim insanı kıskançlığının semptomları da böyle oluyormuş demek ki” 

Tam da araştırmacı bir gazeteciden beklenen bir tavır ve üslup, hiç şaşırmadım. 

BİR: Ona işini öğretmiyorum, sadece soru soruyorum. Gazeteciler soru sorabilir ama onlara soru sorulamaz, öyle mi?

İKİ: İlaç ve aşılar ve bunların nasıl “bulunacağı” hakkında bilgisi olmadığı anlaşılıyor.

ÜÇ: Ben bir yerlere getirilen-götürülen gruptan biri değilim.

DÖRT: Araştırma yapmıyorum, yapmadım; bilim adamı da değilim, bir doktor ve emekli bir öğretim üyesiyim. Bunları defalarca yazdım, söyledim.

BEŞ: Yorum yapmak da bilim yapmak kadar önemli bir iştir ve her babayiğidin harcı da değildir. Beni, eline tutuşturulan metinleri okuyan veya yazan tiplerle karıştırmasın. Kendi yaptığı iş de yorumculuk değil mi?

ALTI: Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ yi tabii ki takdir ediyorum, bunu yazdım da fakat kıskanmıyorum. Onlarla aynı kulvarda değilim. Ayrıca, kıskanmanın sakıncası nedir?

Gelelim neticeye

Deniz Bey, tipik bir “araştırmacı gazeteci” tavrı sergiliyor: Sorularıma cevap vermek yerine beni tenkit ediyor.

Bir gazeteci olarak bana cevap yetiştireceğine, yüz milyonlarca doz satan aşının üretim fiyatından yaklaşık %3000’lik bir artışı ile satılmasına ne diyor, bari bu konuda hakkındaki düşüncelerini açıklasa da öğrensek.

Kaynak: https://twitter.com/nekatichest/status/1468478283956330498?s=20

25. Aydın Doğan Vakfı ödülü Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'ye  verildi

***

Haberciniz’ in haberi:

Deniz Zeyrek, Ahmet Rasim Küçükusta’ya sert ifadeler: Sorularınızı kendiniz sorun

Prof. Ahmet Rasim Küçükusta, sosyal medya hesabından Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’in Uğur Şahin ile yaptığı röportaja gönderme yaparak yorumda bulundu. Zeyrek’ten Küçükusta’ya zehir zemberek cevap geldi.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, BioNTech geliştiricilerinden Prof. Uğur Şahin ile bir röportaj yaptı. Prof. Ahmet Rasim Küçükusta, bu röportajı paylaşarak Şahin’e tepki gösterdi. Sorulan soruların yanında “Ben şunu sorardım” diyen Küçükusta, Zeyrek’in tepkisiyle karşı karşıya kaldı.

BEN ŞUNU SORARDIM

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Prof. Küçükusta, “Şahin Zeyrek’ e ‘Gelecek yaz normale dönebileceğimize inanıyorum’ demiş. Ben şunu sorardım: ‘Virüsün başını ezip, 2020’de dünyayı esir alan salgına son vereceğine eminim’ demiştiniz. Sakın bu da ona dönmesin?” dedi.

BANA İŞ ÖĞRETECEĞİNİZE VİRÜSÜ YENECEK AŞIYI BULUN

Gazeteci Deniz Zeyrek sosyal medya hesabından Küçükusta’ya yanıt vererek, “Bana işimi öğreteceğinize virüsü yenecek aşıyı ve ilacı siz bulun. Sorularınızı gidin kendiniz sorun. Başka bilim insanlarının yaptığı araştırmaların sonuçlarını yorumlamaktan başka ne yapıyorsunuz? Bilim insanı kıskançlığının semptomları da böyle oluyormuş demek ki” dedi.

EK 1 (10.12.2021): Sabah gazetesinde Melih Altınok’ un yazısı: Peki Pensilvanya’da ağırlanan mutlu azınlığın içinde olmak nasıl bir histi Deniz?

Kaynakhttps://www.sabah.com.tr/yazarlar/melihaltinok/2021/12/10/peki-pensilvanyada-agirlanan-mutlu-azinligin-icinde-olmak-nasil-bir-histi-deniz

***

EK 2 (10.12.2021): İLKNUR BAŞKÖMÜRCÜ “Bir işi yapmak için en tabana yani insana inilmedikçe, yapılanlar çok büyük işler gibi görülür ve gösterilir. Şirketlerin işi budur ama bilim adamlarının, gazetecilerin, öğretmenlerin, hukukçuların işi bu OLMAMALIDIR. Ve insana inmeyenler asla doğru soruları soramazlar.

Doğru sorular soramazlar, çünkü orası yani toplumun içi, EGOLARLA süslenen o toz pembe başarı dünyasından çok farklıdır. Orada uçaklarla gidilen şık toplantı salonlarından, ödüllerden, süslü ve büyük laflardan başka şeyler vardır. GERÇEĞİN ACITAN YÜZÜ, ÇARESİZLİK, YALNIZLIK…

“Doğru soruları soramayanların ve kuşkulanmayanların, gördükleri ilk şeye alkış tutanların bilimle alakası olamaz, belki sanatla olur. Ama bilim adamı dediğin kılı kırk yaran bir huysuzdur. O huysuzluğun en büyük nedeni de, insana duyulan saygı ve sorumluluktur.”

Soramazlar, çünkü halk içinde, toplum içinde yaşananlardan habersizdirler, örneğin toplumun nabzını yoklayan herkes, bırakın mahallesini, sosyal medyadan bile aşının ne kadar çok kişide yan etkiler oluşturduğunu bilir ve bunu duyan kişi derhal doğru sorular sormaya başlamalıdır

Can hocam, siz yıllardır bizlere verdiğiniz değerle, doğru sorular soruşunuzla, keskin zekanız ve insan sevginizle, gönlümüzdesiniz. Bugün hekim olmak isteyenler, koca koca tıp kitaplarından önce sizin yazılarınızı ve yorumlarınızı okumalı, düşünme biçiminizi kavramalıdır.”

Kaynak: https://twitter.com/ibaskomurcu/status/1469214934630383621?s=20

***

EK 3 (10.12.2021): TÜRKAN ATAÇ “Üzülmeyin sayın Rasim hocam bu dönem hak ve batılın gerçek ve sahtenin ayırt edildiği bir dönem oldu. Artık millet geç de olsa gözünü açtı. Kimin niyeti iyi kimin kötü kim işini yapıyor kim yapmıyor kim doğru kim yanlış çok net artık. Nefesinize mücadelenize sağlık.”

Kaynak: https://twitter.com/atctrkn/status/1469212669131513856?s=20

***

EK 4 (10.12.2021) HİKMET GEÇKİL “Adamlar … Aşı, doz, virüs, varyant, pandeminin bitme tarihi, konularında ha bire sallıyor… Twitlerinin altı, bu b.ktan öngörüleri için tepki twitleri ile dolu … Ancak, işine gelene saçma bir cevap…. Can alıcı soruları ise görmezden gelmek… Tam bir rezillik!

Kaynak: https://twitter.com/HikmetGeckil/status/1469206436290965509?s=20

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Zeki dedi ki:

    Aydın Doğan ve adamları.. şunlara bakın ya..

Siz de yorumunuzu paylaşın: