TİROİT KANSERİ TARAMALARININ FAYDADAN ÇOK ZARARI VAR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

USA’ da kısa ismi PSTF olan Koruyucu Hizmetler Çalışma Kolu (Preventive Service Task Force) , bir hastalığa ait belirti ve bulgu yoksa tiroit kanseri taramalarının faydadan çok zararı olabileceğini bildirdi ve 2016’ da yayınlamış olduğu kılavuzu tekrar onayladı (1).

USPSTF tarafından yayınlanan açıklamada “tiroit kanseri taramalarının faydalarını gösteren çok az delil olduğu ama tedavinin konuşma ve yutmayı kontrol eden sinirlere ciddi zarar verebileceği, kanda kalsiyum seviyesini ayarlayan paratiroit bezlerin de alınması gibi riskleri olduğu” vurgulandı.

USPSTF’ ye göre taramalar, sadece tiroit kanseri teşhislerini artırıyor, insanların daha uzun yaşamalarını sağlamıyor, ölümleri önlemiyor.

Taramalar aşırı teşhise yol açıyor

Bu taramalarda o kişiye yaşadığı sürede hiçbir zaman bir rahatsızlık vermeyecek ve ölümüne yol açmayacak küçük veya yavaş büyüyen tümörler tespit ediliyor (overdiagnosis).

Bu tümörler için hastalara ciddi riskleri olan radyoterapi ve cerrahi uygulanıyor (overtreatment) ve hastalar ömür boyu tiroit hormonu almak zorunda kalıyor.

Tiroit kanseri tedavisi

Tiroit kanserleri tedavisinde en çok başvurulan cerrahi yöntem tiroit bezinin tamamen veya kısmen çıkarılmasıdır, bazı vakalarda lenf bezleri de alınır.

Ameliyat sonrası dönemdeki duruma, tümör evresi ve tiroit kanserinin türüne göre radyoaktif iyot tedavisi de yapılır.

Erken dönem ve iyi diferansiye tümörlerde genellikle radyoterapi ve kemoterapi kullanılmaz.

Taramalardan beklenen fayda sağlanmıyor

Kanıta dayalı ve önleyici tıp alanında ülkenin önde gelen bağımsız ve endüstri ile çıkar ilişkileri olmayan uzmanlardan oluşan USPSTF her sene yaptığı değerlendirmelerle ilgili olarak Amerikan Kongresi’ ne bir rapor sunuyor.

PSTF, daha önce şikâyeti olmayan kişilerde KOAH taraması yapılmasını tavsiye etmediğini, D vitamini taramaları ve belirtisi olmayanlarda D vitamini tedavisinin faydası olduğunu gösteren yeterli delil olmadığını, sağlıklı erkeklerde prostat kanseri için rutin taramaları gerekli bulmadığını, meme kanseri taramalarının 40 yaşından sonra her sene değil 55-74 yaşlar arasında iki senede bir yapılması tavsiyelerini açıklamıştı (2, 3, 4, 5).

PSTF’ ye göre, yumurtalık kanseri riski yüksek olmayan kadınlarda yapılan rutin taramalardan da beklenen fayda sağlanamıyor ve bu taramalara da karşı çıkıyor (6).

Taramalar beyhudedir

Kanserin erken teşhisi kulağa hoş geliyor ama bunun kanserden ölümleri azaltmaması sarf edilen gayretlerin, harcanan paraların boşa gittiğini gösteriyor.

Üstelik erken teşhis konan milyonlarca insan ‘aşırı teşhis’ yüzünden boş yere kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi girişim gibi ölüme kadar giden riskleri olan komplikasyonlara maruz kalıyor, kanser stresi çekiyor.

Bir radyolog “10 senelik yaşama oranı yüzde 99 olan tiroit kanseri için ultrason makinelerini kapatmanın zamanı geldi” diye feryat ediyor (7).

Taramalar bizde daha bilinçsizce, her hekim tarafından kendi kafasına göre yapıyor; üstelik bunların ne kaydı tutuluyor ne de bir işe yarayıp yaramadıkları değerlendiriliyor.

Gelelim neticeye

Taramalarla, çekaplarla, rutin kontrollerle sağlıklı hayat olmaz.

Hastalıklardan korunmanın sırrı adam gibi yaşamaktır.

Kanser taramasının saç taramaya benzemediğini bir kere daha hatırlatıyorum.

Kaynaklar:

1. http://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2625325

2. http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2510917

3. http://annals.org/aim/article/1938935/screening-vitamin-d-deficiency-adults-u-s-preventive-services-task

4. https://www.uspreventiveservicestaskforce.org/Page/Document/UpdateSummaryFinal/prostate-cancer-screening

5. https://www.uspreventiveservicestaskforce.org/Page/Document/UpdateSummaryFinal/breast-cancer-screening

6. http://annals.org/aim/article/1357339/screening-ovarian-cancer-u-s-preventive-services-task-force-reaffirmation

7. http://pubs.rsna.org/doi/abs/10.1148/radiol.2473072233?journalCode=radiology

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. Nadir dedi ki:

    Tiroit kanseri hakikaten çok arttı bunu bilmeyen yok ama peki sebep ne? Bir de bunu yazsanız bizler de ona göre tedbir alırız.

  2. Yasemin Çelik dedi ki:

    benim iki arkadaşım tiroit kanseri oldular tirotileri alındı atom yapıldı haplarını içiyorlar gayet de iyiler. kanserden korkmayın geç kalmaktan korkun

Siz de yorumunuzu paylaşın: