ÇAMAŞIR SUYU KOAH RİSKİNİ ARTIRIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Bu haberle ilgili olarak şunları da not etmenizde fayda var:

BİR: Araştırmada dikkate alınan temizlik ürünleri arasında dörtlü amonyum bileşikleri dışında gluteraldehit, çamaşır suyu, hidrojen peroksit, alkol de var.

İKİ: Temizlik yaparken, maske, eldiven ve kapalı terlik giyilmeli, temizlik sırasında mekan havalandırılıyor olmalıdır.

ÜÇ: Kimyasal formülü sodyum hipoklorit olan çamaşır suyu soğuk su ile karıştırılarak kullanılmalıdır. 

DÖRT: Çamaşır suları serin ve karanlık ve çocukların ulaşamayacakları bir yerde saklanmalıdır.

BEŞ: Çamaşır suyunun tuz ruhu (hidroklorik asit) ile karıştırılarak kullanılması çok tehlikelidir çünkü ikisi birleşince zehirleyici bir gaz olan klor açığa çıkar.

ALTI: Temizlik ürünleri sadece kadınları değil hatta onlardan daha çok erkekleri etkiliyor ve ölüm risklerini artırıyor (1): 

Gelelim neticeye

Kafayı temizliğe fazla takmak doğru değil.

Beyaz sabun, sabun tozu ve Arap sabunundan vazgeçmeyin.

Kaynak: 

1. http://ahmetrasimkucukusta.com/2017/09/06/yazilar/tip-yazilari/modern-hayat/temizlik-yapan-erkekler-cabuk-oluyor/

***

BBC’ nin haberi:

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesinin haberine göre, araştırma Harvard Üniversitesi ve Fransa Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü tarafından 55 binden fazla hemşireyle yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya genelinde her yıl yaklaşık 3 milyon kişinin ölümüne yol açan hastalık hava yollarının daralması nedeniyle akciğerlerde hava giriş ve çıkışını zorlaştırıyor.

Daha önce dezenfektan kullanımının astım gibi solumun yolları hastalıklarına yakalanma riskini artırdığı biliniyordu.

Ancak yeni araştırmayla ilk kez KOAH ile dörtlü amonyum bileşikleri adı verilen temizlik kimyasalları arasında bağlantı tespit edildi.

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nden Orianne Dumas, “Daha önce Avrupa’da temizlik görevlisi olarak çalışanların yüksek risk altında olduğuna işaret eden iki araştırma yapılmasına karşın, dezenfektanların potansiyel zararlı etkilerine maruz kalmanın KOAH ile ilişkisi bilinmiyordu” dedi.

Her gün çamaşır suyu kullanımının sağlığa etkileri konusunda bilgi yok ancak uzmanlar bunun da araştırılmasını umuyor.

663 hemşire KOAH’a yakalandı

Harvard Üniversitesi kadın hemşirelerle araştırmayı 1989’da başlattı. 2009’da hâlâ hemşire olarak çalışan ve KOAH geçmişi olmayan sağlık görevlilerine odaklanıldı. Bu yılın Mayıs ayına kadar hemşirelerin sağlık verileri incelendi. Bu süre içinde 663 hemşirede KOAH tespit edildi. Araştırmada, yaş, kilo ve etnik köken gibi faktörler de dikkate alındı. Bunun sonucunda düzenli olarak haftada en az bir kez dezenfektan kullanan hemşirelerin KOAH’a yakalanma riskinin yüzde 22-32 arttığı görüldü.

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41227501

Siz de yorumunuzu paylaşın: