BU ANTİBİYOTİĞİN FAYDADAN ÇOK ZARARI VAR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Tıbbi fetva kurumu FDA, içlerinde ciprofloksasinin (Cipro) de yer aldığı florokinolon sınıfı antibiyotiklerin sinüzit, bronşit ve komplike olmayan idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaması gerektiğini bildirdi (1).

Açıklama medyada “antibiyotiklerin zararı faydasından fazla” başlığı ile yer aldı (2, 3, 4).

FDA’ ya göre, bu ilaçların sadece diğer antibiyotiklerle tedavinin başarısız olduğu durumlarda kullanılması gerekiyor.

Bildiride şu görüşlere yer veriliyor:

Yaptığımız emniyet değerlendirmesinde sistemik olarak yani hap veya iğne şeklinde kullanılan florokinolonların kalıcı ve çok ciddi yan etkileri olduğu sonucuna vardık.

Bu yan etkiler özellikle tendon, kas, eklem, sinir ve merkezi sinir sistemini ilgilendiriyor.

Bu antibiyotiklerin yan tesirleri hakkındaki endişelerimiz yeni değil.

Mesela 2008’ de ilacın tendon risklerinin prospektüslerde kara kutu uyarısı olarak yer almasını sağladık.”

Florokinolon sınıfı antibiyotikler

Florokinolon sınıfı antibiyotikler ve bunların piyasadaki isimleri şunlar (5):

Ciprofloksasin: Cipro, Ciflosin, Ciproxin, Ciprasid, Cipracam, Ciprokabi, Ciproktan, Ciprolaks, Ciprolon, Cipronatin, Cipropol, Sifloks, Siprobel, Selfleks, Sanset, Roksin, Roflazin, Quinox, Proxacin, Novarex, Flotic.

Ofloksasin: Tarivid, Drovid, Menefloks, Ofkozin.

Moksifloksasin: Avelox, Atafloks, Demoxif, Mofelox, Moksefen, Moksine, Moxacin, Moxai, Moxday, Moxicum, Moxifor, Moxitab, Moxitec,

Pefloksasin: Peflacine

Levofloksasin: Cravit, Acomet, Beraxin, Floxilevo, İnfecur, Kinofloks, Lebel, Lefosin, Levofix, Levolon, Levonat, Levonidin, Levoximed…

Gelelim neticeye

BİR: Antibiyotikler yerinde kullanıldığı zaman hayat kurtaran ilaçlardır ama bunların çoğu zaman gereksiz kullanıldığına da hiç şüphe yok.

Bu ifade florokinolon sınıfı antibiyotikler için de geçerlidir.

Başka antibiyotiklerle tedavisi mümkün olmayan enfeksiyonlarda uygulanması gereken florokinolonlar maalesef leblebi gibi kullanılıyor.

İKİ: Antibiyotiklerin zararı sadece kişisel değildir. Antibiyotiklere dirençli bakterilerin ortaya çıkmasında gereksiz kullanılan antibiyotiklerin çok mühim rolü vardır.

ÜÇ: FDA’ nın “Emniyetlidir, kullanın” dediği ilaçlara şüpheyle bakarım ama bu kurumun bir ilaç için “Aman dikkatli kullanılsın” demesi mutlaka ehemmiyet verilmesi gereken bir uyarıdır.

Her zaman yerden yere vurduğum FDA’ yı bu sefer tebrik ediyorum.

Kaynaklar:

1. http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm500143.htm

2. http://www.medicaldaily.com/fda-label-common-antibiotics-fluoroquinolone-side-effects-386214

3. http://www.techtimes.com/articles/158421/20160514/side-effects-of-common-antibiotics-outweigh-benefits-in-some-infections.htm

4. http://www.foxnews.com/health/2016/05/16/fda-cipro-side-effects-outweigh-benefit-for-some-infections.html

5. http://www.ilacabak.com/

Yazı için 11 yorum yapılmış:

 1. Dilek dedi ki:

  Sen de olmasan bizi kimsenin uyaracağı yok doktorum. Allah razı olsun senden.

 2. Selma Şişmanoğlu dedi ki:

  hayret ne zaman sinüzit olsam bana da bu antibiyotiklerden veriyorlar

 3. mesut cavkaytar dedi ki:

  GÜMÜŞ SUYU ÇOK ETKİLİDİR, YALNIZ UYGUN DOZAJI BULMANIZ KAYDIYLA VE KENDİNİZ YAPIN.

 4. Arzı dedi ki:

  Kullanabildiğim tek antibiyotik 😮😮😮

 5. nevin kurt dedi ki:

  Hocam iyi ki varsınız..ezberbozan paylasımlarınızla dogruları gosteriyorsunuzz
  ben de ciproxasın ile ilgilibir bilgi paylasmak istiyorum.. kullanıldıgında barsak florasındaki faydali mikropların yerine konması icin 6 ay gerekiyormus. amoxıcıllın de bu sure 10 gunmus. gercekten cok ciddi rahatsızlıklarda kulllanılmalı florayı yerle bir ediyor.direnc gelistirmesi de cabası.. elimizde bakterilere karsı kozumuz kalmadı..ayni sey seftriaxona da yapıldı.. tonsillite bile verildi ( halbuki 3.kusakların tonsillitte etkisi yok ) direnc gelisti..kendi ayagımıza sıkıyoruz ..

 6. Mürvet Gürses Altuneli dedi ki:

  26 yıl önce geçirdiğim kanser nedeniyle sol gögsüm ve koltuk altındaki lenfler alınmıstı. Bunun için sol elim şişkin olarak duruyor.. En küçük bir kıymık vs de de daha köt7 oluyor, ateşlenip yatağa düşüyorum. Zorunlu olarak Cipro alıyorum.. 4. Günden sonra geciyor.. Önemli bir zararı olur mu??

 7. gulhan dedi ki:

  rahim filmi çektirdiğim için dr.um enfeksiyon olmasını önlemek için duocid verdi…ilaç bittikten sonra vajinal mantar başladı.tekrar gittim ve tek kullanımlık bir fitil verildi…kültür alınmıştı ve üreme olduğu için enfeksiyon oluşmuş…bunun üzerine regl bittikten sonra kullanmam için 500mg Cipro verildi…şimdi kullanıyorum fakat mantığını anlamış değilim…Bazı durumlarda ezbere ilaç verildiğini ve hastanın genek sağlık durumunun incelenmediğini düşünüyorum…her yerde antibiyotik kullanımının yol açtığı sorunlar konuşulurken insanların bu kadar zorunlu ilaç kullanması endişe verici…

 8. Nuri Kaylan dedi ki:

  20 yıldan uzun süredir gittiğim 50 civarında KBB uzmanı ki hepsi bana göre ilaç satış görevlisidir. Bu cipro’yu mutlaka ya yutturdu ya kulağıma damla olarak verdi. Kimi alerji dedi kimi egzama dedi kimi de mantar olduğuna hükmetti. Sonuç olarak sol kulağımda bazı ölçümlere göre % 70 bazılarına göre ise daha az işitme kaybı var. Sağ da onun peşinden gidiyor şu anda son KBB doktorumun ısrarıyla nibulen ve oksibor kullanıyorum. Değişen birşey yok. FDA nın da haberi olsun, o cipro işitme sorunlarını da artırıyor. KBB doktorlarının da hepsi tüccar

 9. ATAMAN GÜVEN dedi ki:

  Hocam. Apandisit ameliyatı yerindeki enfeksiyon için cipro biteral kombinasyonu verdi. Ciproyu korktugum icin ve Antibiyotik ishali gecmisimden dolayi kullanmak istemiyorum. Ben cipro yerine flagly 500 mg kullansam aynı işi görürmü. Tesekkur ederim.

 10. Melek dedi ki:

  Merhaba. Ben ciproyu genital sistem enfeksiyonu için bi kere kullandım 7 gün boyunca 500 mg. Şuan bu yazıyı okuyunca üzüldüm ve korktum. Bunun için yapabileceğim bişey var mı beni etkilemesini engellemek için???

 11. Uğur Garip dedi ki:

  Cipro ile ilgili olumsuz yazılar çok farmakolojik onaya ve Fda kabullenmesine dayalı değil.Strong prediction dediğimiz kuvvetli tahminden ibaret.Ona bakarsanız Amoksisilin iceren Augmentin Bid 1000 ile ilgili olumsuz yayınlardan niye bahsedilmiyor.Deksketoprofen trometamolun mortal olabildiği ile ilgili yayınlardan bahsedilmiyor bu ağrı kesici olarak leblebi gibi içiliyor .Başım ağrıyor deyin doktora bu ilaci preskribe eder.İsmini vermeyim.Ancak bunlar kanıtlanmadığından öldürur zehirler diye açıklama yapması bazı doktorların,dogru değil.

Siz de yorumunuzu paylaşın: