BU ANTİBİYOTİĞİN FAYDADAN ÇOK ZARARI VAR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Tıbbi fetva kurumu FDA, içlerinde ciprofloksasinin (Cipro) de yer aldığı florokinolon sınıfı antibiyotiklerin sinüzit, bronşit ve komplike olmayan idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaması gerektiğini bildirdi (1).

Açıklama medyada “antibiyotiklerin zararı faydasından fazla” başlığı ile yer aldı (2, 3, 4).

FDA’ ya göre, bu ilaçların sadece diğer antibiyotiklerle tedavinin başarısız olduğu durumlarda kullanılması gerekiyor.

Bildiride şu görüşlere yer veriliyor:

Yaptığımız emniyet değerlendirmesinde sistemik olarak yani hap veya iğne şeklinde kullanılan florokinolonların kalıcı ve çok ciddi yan etkileri olduğu sonucuna vardık.

Bu yan etkiler özellikle tendon, kas, eklem, sinir ve merkezi sinir sistemini ilgilendiriyor.

Bu antibiyotiklerin yan tesirleri hakkındaki endişelerimiz yeni değil.

Mesela 2008’ de ilacın tendon risklerinin prospektüslerde kara kutu uyarısı olarak yer almasını sağladık.”

Florokinolon sınıfı antibiyotikler

Florokinolon sınıfı antibiyotikler ve bunların piyasadaki isimleri şunlar (5):

Ciprofloksasin: Cipro, Ciflosin, Ciproxin, Ciprasid, Cipracam, Ciprokabi, Ciproktan, Ciprolaks, Ciprolon, Cipronatin, Cipropol, Sifloks, Siprobel, Selfleks, Sanset, Roksin, Roflazin, Quinox, Proxacin, Novarex, Flotic.

Ofloksasin: Tarivid, Drovid, Menefloks, Ofkozin.

Moksifloksasin: Avelox, Atafloks, Demoxif, Mofelox, Moksefen, Moksine, Moxacin, Moxai, Moxday, Moxicum, Moxifor, Moxitab, Moxitec,

Pefloksasin: Peflacine

Levofloksasin: Cravit, Acomet, Beraxin, Floxilevo, İnfecur, Kinofloks, Lebel, Lefosin, Levofix, Levolon, Levonat, Levonidin, Levoximed…

Gelelim neticeye

BİR: Antibiyotikler yerinde kullanıldığı zaman hayat kurtaran ilaçlardır ama bunların çoğu zaman gereksiz kullanıldığına da hiç şüphe yok.

Bu ifade florokinolon sınıfı antibiyotikler için de geçerlidir.

Başka antibiyotiklerle tedavisi mümkün olmayan enfeksiyonlarda uygulanması gereken florokinolonlar maalesef leblebi gibi kullanılıyor.

İKİ: Antibiyotiklerin zararı sadece kişisel değildir. Antibiyotiklere dirençli bakterilerin ortaya çıkmasında gereksiz kullanılan antibiyotiklerin çok mühim rolü vardır.

ÜÇ: FDA’ nın “Emniyetlidir, kullanın” dediği ilaçlara şüpheyle bakarım ama bu kurumun bir ilaç için “Aman dikkatli kullanılsın” demesi mutlaka ehemmiyet verilmesi gereken bir uyarıdır.

Her zaman yerden yere vurduğum FDA’ yı bu sefer tebrik ediyorum.

Kaynaklar:

1. http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm500143.htm

2. http://www.medicaldaily.com/fda-label-common-antibiotics-fluoroquinolone-side-effects-386214

3. http://www.techtimes.com/articles/158421/20160514/side-effects-of-common-antibiotics-outweigh-benefits-in-some-infections.htm

4. http://www.foxnews.com/health/2016/05/16/fda-cipro-side-effects-outweigh-benefit-for-some-infections.html

5. http://www.ilacabak.com/

Yazı için 20 yorum yapılmış:

 1. Dilek dedi ki:

  Sen de olmasan bizi kimsenin uyaracağı yok doktorum. Allah razı olsun senden.

 2. Selma Şişmanoğlu dedi ki:

  hayret ne zaman sinüzit olsam bana da bu antibiyotiklerden veriyorlar

 3. mesut cavkaytar dedi ki:

  GÜMÜŞ SUYU ÇOK ETKİLİDİR, YALNIZ UYGUN DOZAJI BULMANIZ KAYDIYLA VE KENDİNİZ YAPIN.

 4. Arzı dedi ki:

  Kullanabildiğim tek antibiyotik 😮😮😮

 5. nevin kurt dedi ki:

  Hocam iyi ki varsınız..ezberbozan paylasımlarınızla dogruları gosteriyorsunuzz
  ben de ciproxasın ile ilgilibir bilgi paylasmak istiyorum.. kullanıldıgında barsak florasındaki faydali mikropların yerine konması icin 6 ay gerekiyormus. amoxıcıllın de bu sure 10 gunmus. gercekten cok ciddi rahatsızlıklarda kulllanılmalı florayı yerle bir ediyor.direnc gelistirmesi de cabası.. elimizde bakterilere karsı kozumuz kalmadı..ayni sey seftriaxona da yapıldı.. tonsillite bile verildi ( halbuki 3.kusakların tonsillitte etkisi yok ) direnc gelisti..kendi ayagımıza sıkıyoruz ..

 6. Mürvet Gürses Altuneli dedi ki:

  26 yıl önce geçirdiğim kanser nedeniyle sol gögsüm ve koltuk altındaki lenfler alınmıstı. Bunun için sol elim şişkin olarak duruyor.. En küçük bir kıymık vs de de daha köt7 oluyor, ateşlenip yatağa düşüyorum. Zorunlu olarak Cipro alıyorum.. 4. Günden sonra geciyor.. Önemli bir zararı olur mu??

 7. gulhan dedi ki:

  rahim filmi çektirdiğim için dr.um enfeksiyon olmasını önlemek için duocid verdi…ilaç bittikten sonra vajinal mantar başladı.tekrar gittim ve tek kullanımlık bir fitil verildi…kültür alınmıştı ve üreme olduğu için enfeksiyon oluşmuş…bunun üzerine regl bittikten sonra kullanmam için 500mg Cipro verildi…şimdi kullanıyorum fakat mantığını anlamış değilim…Bazı durumlarda ezbere ilaç verildiğini ve hastanın genek sağlık durumunun incelenmediğini düşünüyorum…her yerde antibiyotik kullanımının yol açtığı sorunlar konuşulurken insanların bu kadar zorunlu ilaç kullanması endişe verici…

 8. Nuri Kaylan dedi ki:

  20 yıldan uzun süredir gittiğim 50 civarında KBB uzmanı ki hepsi bana göre ilaç satış görevlisidir. Bu cipro’yu mutlaka ya yutturdu ya kulağıma damla olarak verdi. Kimi alerji dedi kimi egzama dedi kimi de mantar olduğuna hükmetti. Sonuç olarak sol kulağımda bazı ölçümlere göre % 70 bazılarına göre ise daha az işitme kaybı var. Sağ da onun peşinden gidiyor şu anda son KBB doktorumun ısrarıyla nibulen ve oksibor kullanıyorum. Değişen birşey yok. FDA nın da haberi olsun, o cipro işitme sorunlarını da artırıyor. KBB doktorlarının da hepsi tüccar

 9. ATAMAN GÜVEN dedi ki:

  Hocam. Apandisit ameliyatı yerindeki enfeksiyon için cipro biteral kombinasyonu verdi. Ciproyu korktugum icin ve Antibiyotik ishali gecmisimden dolayi kullanmak istemiyorum. Ben cipro yerine flagly 500 mg kullansam aynı işi görürmü. Tesekkur ederim.

 10. Melek dedi ki:

  Merhaba. Ben ciproyu genital sistem enfeksiyonu için bi kere kullandım 7 gün boyunca 500 mg. Şuan bu yazıyı okuyunca üzüldüm ve korktum. Bunun için yapabileceğim bişey var mı beni etkilemesini engellemek için???

 11. Uğur Garip dedi ki:

  Cipro ile ilgili olumsuz yazılar çok farmakolojik onaya ve Fda kabullenmesine dayalı değil.Strong prediction dediğimiz kuvvetli tahminden ibaret.Ona bakarsanız Amoksisilin iceren Augmentin Bid 1000 ile ilgili olumsuz yayınlardan niye bahsedilmiyor.Deksketoprofen trometamolun mortal olabildiği ile ilgili yayınlardan bahsedilmiyor bu ağrı kesici olarak leblebi gibi içiliyor .Başım ağrıyor deyin doktora bu ilaci preskribe eder.İsmini vermeyim.Ancak bunlar kanıtlanmadığından öldürur zehirler diye açıklama yapması bazı doktorların,dogru değil.

 12. Veli dedi ki:

  Hocam idrar yolları şikayeti için Kahramanmaraş devlet hastanesinde üroloji doktoruna gittim bana cipro 500 mg antibiyotiği verdi 7 gün 14 tableti kullandım ondan sonra bel ağrım arttı aralıklarla 3 emar çekildi her seferinde bel fıtığım sürekli büyüdü fizik tedavi işe yaramadı belden eprdural enjeksiyon yapıldı fayda etmezse bel fıtığı ameliyatı olacağım ağrılar tedavi görmeme rağmen ilerliyor ne lanet bir ilaçmış etkisi 3_ 4 aydır hala devam ediyor kullandığıma beni pişman etti lütfen başka hastalar da kullanıp hayatını zehir etmesin ciddi yan etkisi var bel kaslarını tahrip ediyor en kötüsü de ilaç kullanıldıktan aylar sonra bile etkisini devam ettiriyor

 13. Masallah dedi ki:

  Hocam ben 2 sene önce defa endoskopi girdim ve ilkinde helokobakter p.teşhisi kondu ve bana antibiyotik avelox ve 2 kutu largopen ve 2 kutu lansor verdi bu ilaçları bitirdikten sonra tekrar aynı hastalığım başladı çünki yemek borum yutkunma yaptığım zaman kalbime baskı ve sıkıştırma yapıyor 4 senedir bunu çekiyorum bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.tskler

 14. Çağrı Şanlı dedi ki:

  Cipro750 mg ın 7. Sozunda Tüm Tendonlarim Eridi Kemiklerim Çıtır Çıtır Ediyor. Sırtımda Kızgın Ütü Gezdiriyorlar Sanki Yurumekte işimi Yapmakta Zorlaniyorum. Doktorlar Bu Yapmaz Diyor. İlaci keseli 3 ay oldu. Her gun Daha Kotuya Gidiyorum. Bir Avelox un Tek Dozunda Dizi Şişen ve Ağar delresyona Giren Biriyle Taniştim Hepsi İspatli Yine Bir Cipro Mağduru var Omuz Tendonlari Yirtilmiş İşimden Oldum Diyor. Ben Amansız Ağrılar çekiyorum. Hiçbir Doktor Ciprodan Olmaz Bu Bu Yapmaz diyorlar. Açık ve Net Söyleyim BİL Mİ YOR LAR . Acılardan İlacin Biraktiği Kalici Hasarlardan İnrihari Duşunuyorum. FDA Boşuna Yazmamış Karakutu Uyarisini. AHMET RASİM KÜÇÜK usta Bu işin Farkinda Olan TEK doktor Diyebilirim. Allah Razi Olsun.
  MitokondrialDNA yı Bozuyor. KİNOLONLAR. 1 Doz Bile Risk Bu ilaçlardan Yanan Birçok İnsanla Taniştim. Hepsini İspatlarim Delilli… Sakat Birakiyor. Bende Buraya Allah Rizasi İçin Yaziyorum. Kimseyi Karalamak için Değil.. Mesela LevoFloksasinden Ölen İnsanlar Sakat Kalan insanlar var TEK dozda.. ABD de Yasaklandi 2018 de… KİNOLON GRUBU LEBLEBİ GİBİ TÜKETİLİYOR… BUNA PARALEL FİBROMİYALJİ SAYISI TURLIYEDE 1 MİLYON 300 BİNLERDE… KİNOLON KULLANIMININ YOĞUNLUĞUNA PARALEL… BU İŞİN ŞAKASI YOK BAZEN MORFIN VURUYORLAR AGRILAR LESILMIYOR. UŞUYORUM 24 DEREDE HİÇ BİR YAM ERKİ 3 AY OLMASINA RAMEN GEÇMEDİ… KİNOLONLAR ZEHİRİN AĞBABASI FLORÜR DEN YAPILMIŞTIR. TEK DOZ BİLE RİSK. BASI YORUMLARDA ATARLANANLAR VAR. ATARLANMAYIN ŞAKASI YOK. HAA Hocaya İnanmayip Ekabillik Yapmaya Devam Et Git Bol Bol iç. Gorursun Birgun. ÇOLUĞUNUZU ÇOCUĞUNUZU BU İLAÇLARDAN UZAK TUTUN (FLOROKİNOLONLARDAN) ŞAKASI YOK DİYORUM. RİSKE ATMAYIN.

 15. Çağrı Şanlı dedi ki:

  Ben ve Bazi Arkadaşlarim Bu ilaçlardan Zehirlendik. Bu ilaçlarin Yaptiğini Biri Aveloxtan Ikimizde ciprodan… Prospektusunde Yazdiği Gibi Binde Bir Onbinde Bir ONLAR YALAN. Daha Çok
  Birsuru Florokinolon Mağduru var. Benim Kas iskelet Sistemim hasar Alsi Tendonlarim eridi… Şimdide aşil Tendonlarim sizliyor. Kopacağini Hissediyorum. BU İLAÇLAR YASAKLANMALI… CIMERE YAZDIM. HAYATIM KARARDINRESMEN. BIRŞEY OLMAZ DEMEYIN. Ahmet Rasim Kuçuk Usta Hocamiza Guvenin. İntıharin eşiğindeyim CİPRO YUZUNDEN… Ben Yandim Siz Yanmayin. 1 Doz Bile Riskkk. Kaldirin Artin. Araba çarpaa kemikleriniz kirilaa Tendonlariniz Yirtilsa 2 3 Aya Turp Gibi Olursunuz. BU ILAÇTAKI HASAR OMUR BOYU GEÇMIYOR… ETMEYIN EYLEMEYIN. BU ILAÇLARIN SAKASI YOK…
  FLORÜR İYONUNDAN YAPILIYOR.
  ZEHİRİN AĞBABASI. BANA SEBEP OLANIN ALLAH BELASINI VERSIN. BOĞAS AGRISINA CIPRO VERILIRMI ? ŞU AN BILE 2 AY OLMUŞ HER YERIM KAZINIYOR AGRIDAN. BEN ALLAH RIZASI ICIN IYARMIŞIM ISTEYEN UYAR ISTEYEN UYMAZ. TECRUBE VE YAŞANMIŞLIK VAR. HALA KOTUYUM.

 16. ömer dedi ki:

  bu antibiyotik her türlü otoimmun hastalğı yapıyor çölyak oldum sonra annem içti guatrı zehirli guatra çevirdi. çok tehlikeli mitokondriyi öldüren bir zehir. kullanmayın.

 17. AYHAN ÇAĞIN dedi ki:

  HOCAM KADINLARDA VEYA ERKEKLERDE İDRAR YOLLARI ENFEKSİYONU İÇİN HANGİ ANTİBİYOTİK KULLANILMALI

 18. ömer dedi ki:

  alerjiniz yoksa idrar yolu enfeksiyonu dahil. augmentin duocid için gebeler bile kullanıyor zararı yok. alerjiniz varsa klacid için. başka antibyotiğe gerek yok. idrar yolundan tut menejite kadar bunlar yeterli kinolonlar sakat bırakıyor.tendonları kolejenleri eritiyor resmen kullanmayım.

 19. Önder dedi ki:

  zehirlenen varsa whatsapp grubumuz var bilgi paylaşımı yapıyoruz. Mail atın. Onderozdemir184@gmail.com

 20. Berrin Kara dedi ki:

  Hocam bende idrar yolu iltihabı var Augmentin kullanmam uygunmudur saygılar.

Siz de yorumunuzu paylaşın: