ANTİKORUNUZ BOL OLSUN

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi
 

Antikorlar cepteki para gibidir, kolayca harcanır gider.

Hücresel bağışıklık bankadaki para gibidir, emniyet altındadır, harcanması zordur.

***

Bugünlerde aşı olanlara sıkça söylenen bir temenni var: “Antikorunuz bol olsun”.

Ne yazık ki, iyi niyetle dile getirilen bu temenni hem eksiktir ve hem de her zaman faydalı olmayabilir.

Temenninin gerçekleşmesi o kişinin başına ciddi işler açabilir.

BİR: Vücudun virüsleri “antikorlar” sayesinde alt ettiği elbette doğru ama bir de T lenfositleri ile sağlanan “hücresel bağışıklık” var.

Bağışıklık, T hücrelerinin hafızası sayesinde antikorlar azaldığında bile devam eder.

İKİ: Antikor bolluğu her zaman iyi olmayabilir. Bu bolluk başınıza iş açabilir: Antikora bağlı şiddetlenme!

ÜÇ: Antikorun kalitesi mühimdir.

Hücresel bağışıklık

T hücrelerinin sitotoksik T hücreleri (CD8+), yardımcı T hücreleri (CD4+),  düzenleyici T hücreleri ( (CD4+CD25+) ve hafıza T hücreleri adlı türleri bulunuyor.

Bir tür işgalciyi vücudun gelecekte tekrar tanımasına yardım ederken, diğeri işgalciyi avlayıp enfekte olan hücreleri yok ediyor. Bir diğeri bu sürece çeşitli şekillerde yardımcı oluyor.

Antikora bağlı şiddetlenme

Genel olarak virüse özgü antikorlar “antiviral” kabul edilir ve virüs enfeksiyonlarının kontrolünde çeşitli şekillerde önemli rol oynar.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, spesifik antikorların varlığı vücut için değil “virüs için faydalı” olabilir.

Bu aktivite, virüs enfeksiyonunun antikora bağlı şiddetlenmesi (Antibody-dependent enhancement =ADE) olarak bilinir.

ADE, bir virüsün nötralizan olmayan suboptimal antikorlara bağlanmasının konakçı hücrelere girişini ve ardından replikasyonunu arttırdığı bir olaydır.

Antiviral antikorlar, fagositik FcγR veya kompleman yolundan yararlanarak hedef immün hücrelerin viral enfeksiyonunu teşvik eder.

Antikor, virüs ile etkileşimden sonra, belirli bağışıklık hücrelerinde bulunan Fc reseptörlerine (FcR) veya bazı kompleman proteinlerine bağlanır.

FcγR, antikoru fragman kristalize edilebilir bölgesi (Fc) yoluyla bağlar.

Bu etkileşim, bağışıklık hücreleri tarafından virüs-antikor kompleksinin fagositozu yoluyla virüsün alımını kolaylaştırır.

Sonuç olarak, monositler, makrofajlar, dendritik hücreler ve belirli granülositler gibi FcR taşıyan miyeloid hücreler, immün komplekslerin fagositik alımı yoluyla enfeksiyonun antikora bağlı şiddetlenmesine izin verir.

Genellikle fagositoz sürecine virüsün yıkılması eşlik eder, ancak virüs nötralize edilmezse (düşük afinite bağlanması veya nötrleştirici olmayan bir epitopa hedeflenmesi sebebiyle), antikor bağlanması bir virüs kaçışına ve dolayısıyla enfeksiyonun artmasına yol açabilir.

Böylece fagositoz virüsün replikasyonu ve immun hücrelerin ölümüyle sonuçlanır (1, 2).

Antikorların kalitesi mühimdir

Biri nötralizan yani virüsü etkisiz kılan diğeri ise non-nötralizan virüsü etkisizleştiremeyen olmak üzere iki türlü antikor vardır.

Eğer antikorlarınız nötralizan vasfında ise mesele yok ama non-nötralizan veya sub-optimal antikorlar problem yaratabilir.

Hafif hastalığı olduğu için ayaktan tedavi gören hastalarda nükleokapsit antijenine kıyasla spike proteinin S1 veya RBD kısımlarını hedefleyen IgG sınıfı antikorların daha yüksek bulunması antikor kalitesinin ne kadar mühim olduğunun delilidir (3).

Bu araştırmada, plazma antikor artışı viral RNAemi’ deki azalmayla korelasyon gösteriyordu ama akut hastalığı olanlardaki antikor cevapları hastalığın akıbetini belirlemede yetersizdi.

Yüksek miktarda S proteini seviyelerine sahip olan ve ağır tablo gösteren yaşlı hastalarda SARS-CoV-2’ nin hücrelere girişinin arttığı tespit edilmiştir (4).

Gelelim neticeye

Aşı yapılanlar için dile getirilen temenninin “Nötralizan ve uzun ömürlü antikorlarınız, evladiyelik T hücreleriniz olsun” şeklinde düzeltilmesi uygun olacaktır.

Temenniperverlere duyurulur.

Kaynaklar:   

1. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/11/14/yazilar/tip-yazilari/kovid-asisi/antikor-bagimli-siddetlenme-kocid-i-agrilastirabilir/

2. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/12/13/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/kovid-de-antikorlar-ne-ise-yariyor/

3. https://immunology.sciencemag.org/content/5/54/eabe0240

4. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.10.08.20209114v1

Yazı için 3 yorum yapılmış:

 1. Alişan Yıldıran, Çocuk İmmünoloji-Allerji Mütehassısıişan Yıldıran, Çocuk İmmünoloji-Allerji Mütehassısı, Prof. Dr. dedi ki:

  Değerli hocam,

  Bu yaşınızda böyle berrak bir hafıza ve ilmî tecessüse sahip olmanız ve sosyal impact faktörünüz beni çok memnun ediyor.

  İmmünoloji aslında çok zor değil, ama okumayan ve pratik yapmayan doktorların HİÇ idrak edemediklerini üzülerek müşahede ediyorum.

  H indeksi yüksek olacağına sosyal impact faktörü yüksek olmak mühim…

 2. Yurdal dedi ki:

  Bilgiçlik taslayanları alınlarının ortasından vurmuşsun, rezil etmişsin. Helal sana…

 3. Burak Ünsal dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler hocam. Yazılarınız, sağlık sektöründe olmayan bizler için de çok yararlı olmaktadır. İnşallah karar alıcılar da bu değerli bilgileri göz önüne alır.

Siz de yorumunuzu paylaşın: