7.5 TON ATIK İLAÇ GERİ DÖNÜŞÜME

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

EK 1 (24.9.2020): Türkiye ABD'li ilaç şirketlerine borcunu ödemiyor, şirketler satışı durdurabilir.

***

Milliyet gazetesinin haberine göre, İzmir' de bir yılda 7 buçuk ton atık ilaç toplanmış. 

Tek bir çörek otu tanesinin bile israfından huzursuz olan yüreğim derinden sızladı.

Tüm dünyada olduğu gibi bizde de inanılmaz miktarda ilaç israfı var ve ne yazık ki hastaların da o ilaçları yazan doktorların çoğunun da bu gerçeğin bilincinde olmadıklarını düşünüyorum.

Böyle olsaydı, bu israfa etıbba cephesinden, tıp dernekleri ve tabip odalarından çok ciddi itirazlar, isyanlar gelmesi gerekirdi ama ne yazık ki çıt bile çıkmıyor!

Bu aslında küresel bir mesele: Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) verilerine göre, ilaçların yaklaşık yüzde 50'si yanlış ya da gereksiz kullanılıyor ya da kutusu bile açılmadan çöpe atılıyor (1).

Şu rezalete bakın: Sağlık Bakanlığı'nın "Atık İlaç Hareketi" araştırmasına göre de eve giren her 100 ilaçtan 45'i hiç açılmıyor, çöpe gidiyor (2). 

İlaç satışından para kazanan eczacılar bile doktorlarla dalga geçiyor: Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Türkiye'de reçeteye yazılan her iki ilaçtan birinin gereksiz şekilde reçetelendiğini düşündüklerini söylüyor (3). 

Ve tüm bu haberlere ne doktorlardan ne tabip odalarından tek bir tepki gelmiyor. Demek ki alan razı satan razı.

Endüstrinin kontrol ettiği modern tıp ilaç israfını pompalıyor

İlaç israfı sadece doktorlar tarafından yazılan ilaçların neredeyse yarıya yakın kısmının hem de kutuları bile açılmadan çöpe gitmesiyle sınırlı değildir.

Bir de ilaç endüstrisi tarafından kontrol edilen modern tıbbın bilimsel araştırmaları gerekçe göstererek pompaladığı, çöpe atılmayıp senelerce kullanılan ama hiçbir işe yaramadıkları gibi aksine birçok sağlık problemine yol açan ilaçlar meselesi vardır.

İlaç kullanımına dayanak olarak gösterilen bu bilimsel araştırmaların çok büyük bir kısmının bu ilaçlardan kazanç sağlayan endüstri tarafından yapıldığını veya desteklendiğini bilmek bile durumun vahametini kavramak için yeterlidir.

İlaçların gereksiz kullanılmaları sadece külliyetli miktarda paranın heba edilmesiyle kalmıyor, bu ilaçların yol açtığı ölüme kadar varabilen ciddi yan etkiler insan sağlığını tehdit ediyor.

Hipokrat Baba' nın kemikleri sızlıyor olmalı

Tıbbın temel prensiplerinin birinin "Önce zarar verme" ve ilaçların ise gıda değil "yan etkisi olan kimyasal maddeler" olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Hipokrat’a atfedilen "Önce zarar verme" ikazının bundan 2500 sene evvel, bugünkü ilaçların da tıp teknolojisinin de esamesinin okunmadığı bir dönemde yapıldığına dikkatinizi çekerim. Hipokrat bugünkü "binlerce" ilacı, tıbbi alet edevat ve malzemeyi görseydi, kim bilir neler derdi?

Gelelim neticeye

Ben o çöpe atılan 7.5 ton ilacı sanki kafama atılmış gibi hissettim.

Çöpe giden her ilaç halkın doktora ve yazdığı ilaçlara güvenmediğini, saygı duymadığını gösterir.

Tıp camiası başını kumdan çıkarıp etrafına bakmalı, tüm bireyleri ve organlarıyla bu rezaletlere karşı çıkmalıdır. 

Kaynaklar: 

1. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ilac-israfina-onlemler-19325215 

2. https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2011/12/15/7-milyarlik-soygun 

3. https://www.haberturk.com/saglik/haber/664503-ilac-israfi-tam-gaz

***

EK 1 (24.9.2020): Türkiye ABD'li ilaç şirketlerine borcunu ödemiyor, şirketler satışı durdurabilir. Reuters'ın aktardığı habere göre Satterfield, Türkiye'deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını söyledi ve şirketlerin böyle devam etmek istemeyebileceğini, bunun da Türkiye'nin çıkarına olmayacağını ekledi. Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54275179

7-5-ton-atik-ilac-geri-donusume-gonderildi

Milliyet' in haberi:

Konak Belediyesi, ‘atık ilaç çöp değildir’ projesi kapsamında bir yılda 7 buçuk ton atık ilaç topladı, bir yıllık hedefinin üzerine çıktı. Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) ve İzmir Eczacı Odası ile birlikte yürütülen projeye katılan eczanelere, sarı renkli atık ilaç toplama kumbaraları yerleştirildi. Projeye sağlık merkezleri de dahil edildi.

Kumbaralar yerleştirildi

Vatandaşlar, tarihi geçmiş veya kullanım dışı kalan atık ilaçlarını eczanelere yerleştirilen sarı renkli kumbaralara bıraktı. Kumbaralar doldukça atık ilaçlar, Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından toplandı; Atık Toplama Merkezi’ne götürüldü. Belediye, projeye katılan eczane ve sağlık merkezi sayısını daha da artırarak gelecek yıl 7 buçuk ton atık ilaç miktarının üzerine çıkmayı hedefliyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen projeye dahil olmak isteyen eczacılar ve sağlık merkezleri 4845300 numaralı telefondan 1681 dahili hattı arayabilir.

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/ege/7-5-ton-atik-ilac-geri-donusume-6266791

 

Yazı için 5 yorum yapılmış:

 1. Fuzûlî dedi ki:

  O ilaçların atılması ehven-i şerdir.
  Parası cebimizden çıkıyor ama daha fazla harcamamızdan iyidir.
  Sıkıntı tabiata zarar vermesi…

 2. Fuzûlî dedi ki:

  “Tek bir çörek otu tanesinin bile israfından huzursuz olan yüreğim derinden sızladı”.
  Allah’a binlerce şükürler olsun Hoca Ahmet Rasim gibi kulları var!..

 3. İbrahim Hilmi dedi ki:

  Şöyle tuhaf bir durum var ki şudur. Hasta doktor ilaç yazsın istiyor yazmayınca bozuk atıyor. Doktor da aslında ilaca gerek olmadığının farkında da başıma bir iş çıkması diye bile bile gereksiz ilaç yazıyor. Bu fasit daireden çıkmamız lazım.

 4. Bedri dedi ki:

  İlaç israfı devletin de umurunda değil gördüğüm kadarıyla. Üniversiteler, tabip odaları, doktorlar, tıp dernekleri zaten ilgisiz. İşin gücün yok mu senin hocam, sana ne ilaç israfından.

 5. Eda Yüksel dedi ki:

  Milli servet çöpe gidiyor bu hepimizin parası ve kimsenin de umurunda değil yazık günah

Siz de yorumunuzu paylaşın: