CHAMPİX RASTGELE KULLANILACAK BİR İLAÇ DEĞİL

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
CHANTİX

Sağlık Bakanlığının sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz ilaç vereceğinin bildirilmesinin hemen ardından Amerika’ dan bu amaçla kullanılan varenicline etken maddeli Champix adlı ilacın intiharlara sebep olduğuna dair iddialar endişe yarattı.

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Sigara bırakmaya destek amaçlı Vareniklin etken maddeli ilaç tedavi sırasında hekimlerin uygun gördüğü hastalara ücretsiz verilecek ve ilaç kullanımı hekim kontrolünde takip edilecektir.

Söz konusu ilaç Amerika ve Avrupa’da da ruhsatlıdır. İlacın neden olduğu tüm şikâyetler, ilacın Kısa Ürün Bilgisinde yer almış yan etkilerdir.

Ruhsat aldığı tarihten bu yana ülkemizde 70 binden fazla kullanılan ilaç ile ilgili Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)‘ne bildirilen, sadece bir intihar düşüncesi vakası, bir halüsinasyon vakası, birde anormal rüya görme vakası yaşanmıştır.”

Varenicline ciddi yan etkileri olan bir ilaç

Varenicline’ nin bulantı, kusma, baş ağrısı, uykusuzluk, şişkinlik ve gaz, kâbus görme ve tat alma bozukluğu gibi yan etkileri olduğu ve bu yüzden de ilacı kullananların yüzde 10’ unda tedavinin kesilmesi gerektiği zaten biliniyordu.

Kullanımı yaygınlaştıkça ilacın ciddi görme ve kalp ritim bozukluklarına, havale ve kas spazmlarına, bayılmalara, şeker hastalığına ve hatta ölümlere de sebep olabileceği ileri sürülmeye başlandı.

2007 yılında prospektüsüne intihar eğilimi, depresyon ve ajitasyon gibi ciddi psikiyatrik yan etkilere yol açabileceği uyarısı eklendi. Bu ilacı kullananların baygınlık ve şuur kaybı yüzünden ciddi kazalara karışabilecekleri ortaya çıkmaya başladı ve araba veya bir makine kullananların çok dikkatli olmaları gerektiği bildirildi. Amerika’ da pilotların, kamyon şoförlerinin Chantix kullanmaları yasaklandı.

Institute for Safe Medication Practices isimli kuruluşun yayınladığı bir rapor bu konudaki endişelerin ne kadar yerinde olduğunu bir kere daha ortaya koydu. Bu rapora göre 2008 yılının ilk üç ayında Amerika’ da Chantix kullanımı ile ilgili 50 tanesi ölümle sonuçlanan 1001 ciddi reaksiyon bildirildi.

Bu ilacın ruhsal problemi olan kişilere yazılırken çok dikkatli olunması ve tedavi sırasında yeni psikiyatrik belirtiler ortaya çıktığında veya tekrarladığında hemen kesilmesi tavsiye ediliyor.

İlacın prospektüsündeki uyarılar

Pfizer tarafında üretilen Chantix’ in orijinal prospektüsünde Uyarı ve Tedbirler başlıklı bölümde de şunlar yazılı:

“Chantix ile tedavi edilen hastalarda ciddi nöro-psikiyatrik belirtiler bildirilmiştir. İlacın piyasaya verilmesinden sonraki raporlarda depresyon ve mani, psikoz, halüsinasyon, paranoya, delüzyon, cinayet düşüncesi, düşmanlık duyguları, ajitasyon, anksiyete, panik, intihar düşüncesi, intihar teşebbüsü ve gerçekleştirilmiş intihar gibi ruhsal değişiklikler yer almıştır.

Bildirilen vakaların bazılarında nikotin yoksunluk belirtileri işin içine karışmış olabilir. Depresyon, nikotin yoksunluğunun bir belirtisi olabilir. Sigarayı herhangi bir ilaç kullanmadan bırakma teşebbüsünde bulunanlarda nadiren intihar düşüncesiyle beraber depresyon bildirilmiştir. Bununla beraber, bu belirtilerin bazıları sigara içmeye devam eden hastalarda da görülmüştür.

Bildirilen belirtilerin çoğu Chantix tedavisi sırasında, bazıları ise tedavinin kesilmesinden sonra ortaya çıkmıştır. Bu olaylar önceden ruhsal bir hastalığı olan ve olmayanlarda da görülmüştür. Bazı hastalar ruh hastalıklarının kötüleştiğini hissetmişlerdir.

Chantix ile tedavi edilen tüm hastalar nöro-psikiyatrik belirtiler ve önceki ruhsal hastalığın kötüleşmesi bakımından dikkatle takip edilmelidir.

Şizofreni, bipolar bozukluk ve major depresif bozuklukları gibi ciddi ruh hastalıkları olanlar piyasa öncesi çalışmalara alınmamıştır ve bunlarda ilacın etkinliği ve emniyeti bilinmemektedir.

Ajitasyon, depresif ruh hali, hasta için tipik olmayan davranış veya düşünce değişiklikleri ortaya çıktığında ve intihar düşüncesi veya intihar teşebbüsü görüldüğünde Chantix derhal kesilmeli ve bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Pazarlama sonrası vakaların çoğunda Chantix’ in kesilmesiyle belirtilerin de ortadan kalktığı belirlenmiş olmakla beraber bazılarında belirtiler sebat ettiğinden bunlar tümden geçene kadar yakın takip gerekir.

Chantix’ in riskleri ve elde edilecek olan fayda çok iyi hesaplanmalıdır. “

Bakanlığın açıklamasına cevaplarım var:

BİR: Bu ilacın Amerika ve Avrupa ülkelerinde ruhsat almış olması çok da önemli değildir. Her sene ruhsat almış birkaç ilaç piyasadan çekilir. Daha birkaç ay önce diyabet tedavisinde senelerce kullanıldıktan sonra ölümcül yan etkileri sebebiyle piyasadan çekilen Avandia örneğini unutulmamalı.

İKİ: Ülkemizde 70 bin kutu satıldığı bildirilen bu ilaç için TÜFAM’ a sadece üç bildiri yapılmış olması da asla yeterli bir güvence değildir. Bizde doktorların ilaç yan etkilerini bildirmek gibi bir alışkanlıkları yoktur. (TÜFAM’ a senede kaç bildiri yapıldığını merak ediyorum.)

ÜÇ: Açıklamada ilaç kullananların hekimler tarafından takip edilecekleri bildirilmektedir ancak intihar eğilimi, depresyon, ajitasyon gibi bu tür psikolojik yan etkilerin uzman olmayan hekimler tarafından doğru değerlendirilebileceğini sanmıyorum. Hatta ilaca bağlı ruhsal sorunlarla nikotin yoksunluk belirtilerini birbirinden net olarak ayırmanın her psikiyatrın harcı olmadığını da söyleyebilirim.

Gelelim neticeye

Sağlık Bakanlığı bir taraftan sigara içmeyenlerin sağlığını korumak için bir taraftan da sigara içenlerin bu kötü alışkanlıklarından bir an önce kurtulmaları için savaşıyor. Sigara Bıraktırma Merkezleri ve 171 numaralı Sigarayı Bırakma Hattı uygulamalarının da destekçisiyim ancak bu amaçla çok ciddi riskleri olan, güvenilirliği tartışmalı bir ilacın yaygın kullanımının telafisi zor sorunlar yaratabileceğini düşünüyorum.

Varenicline ciddi yan etkileri olan bir ilaçtır ve sigara bıraktırmada yaygın olarak kullanılması için yeterince güvenli değildir. Bu ilaç ancak özel gruplarda hastaların yakın takipleri ile denenebilir.

Tedaviye mutlaka bir psikiyatrın onayı ile başlanmalı ve hastalar tedavi süresince de psikiyatrlar tarafından takip edilmelidir.

32 senelik hekim olmama rağmen ben bu ilacı yazmaya cesaret edemiyorum.

Bizim psikiyatrlardan da bu konuda hiçbir açıklama duymadım. Ne düşündüklerini çok merak ediyorum.

KAYNAKLAR

http://www.saglikaktuel.com/haber/saglik-bakanligindan-champix-aciklamasi-15056.htm

http://www.primarypsychiatry.com/aspx/articledetail.aspx?articleid=2829

http://www.ismp.org/docs/vareniclinestudy.asp

http://www.pfizer.com/files/products/uspi_chantix.pdf

http://whyquit.com/pr/052108.html

Yazı için 175 yorum yapılmış:

 1. Melike diyor ki:

  Merhaba ben ilaca başlayalı 7 gün oldu 2 gündür sadece 1 sigara içtim ve mide bulantısı dışında hiçbir etkisi olmadı oda katlanilir bi hasar irademle bırakmayı denedigimde çok kızgın ve dalgın oluyordum icmeme mücadelesi verdiğim için su an sinir yine var ama okadar çok değil bence denemekte yarar var

 2. hamza hızlı diyor ki:

  merhaba arkadaşlar 30 yıllık içiciyim daha önce bir çok kez bırakmayı düşündüm beceremedim en son CHAMPİX ile tanıştım daha dün akşam başladım içişmde ciddi azalma oldu 24 saat bitmeden… ne olursa olsun devam edecem sigaranın neden olduğu ölümleri yada hasarları düşününce bu neki en azından temiz nefes alarak ölürüm

 3. cihan k diyor ki:

  Merhabalar Yaşım 28 kilom 80 boyum 1 81 Bünyem bu arkadaşlar 20agustos 2015 tarihinde aldım ve başladım.
  ilk 3gunun yarım mglıkları bıtırdıkten sonra ilk defa sabah hiç bir şey yemeden içtim şuan hafif bir mide bulantısı yaşıyorum anı anına anlatım.
  Öte ki yandan sigara içmeye devam ediyorum sizleri en doğru şekilde bilgilendirecem

 4. Emrah k diyor ki:

  Merhaba bir arkadasımın tavsiyesi ile birlikte eşimide yanıma alarak hastaneye gittik tabi ilk doktor kontrolü gerekli testler yapıldıktan bir hafta sonra tekrar dr kontrolüne gittik ve ilaca basladık 3 günde sigarayı büyük oranda azalttım 1.haftada sigarayı bıraktım su an 13. Gündeyim fakat tek sıkıntım ilacı aldıktan sonra 15 20 dk kadar süren yogun mide bulantılarımın olması onun haricinde bi şikayetim yok ama mide bulantılarım bu şidette devam ederse ilacı kesmek zorunda kalabilirim en azından rahat bi şekilde sigarayı bırakmıs oldum

 5. Rüzgar diyor ki:

  ben bu ilacı kullanmadım. Çünkü panik atak hastasıyım psikiyatırıma sordum tavsiye etmedi. şimdi diger yorumlari okudum da benim fikrim insanın psikiyatrik sorunlarına ve sağlığına göre etkileri değişiyor sanırım. yorumlardan sonra anladım ki ben bunu kullanırsam panik atağım arz edebilir.

 6. Sibel diyor ki:

  Bu ilaca doktor kontrolünde 2 ekimde başladık 13 ekimde bıraktık fazla bir yan etki görmedik eskiden eşim de benden asla bırakamaz idik sigarayı ama şimdi muhteşem rahatlamış hissediyoruz sigarasız hayat çok güzel

 7. Chapix Maduru diyor ki:

  Arkadaşlar Sakın Kullanmayınız Kendi elinizle kendinizi Bitirmeyiz.

  Chapix Bırakınca ÇOK ŞİDDETLİ KALP RİTİM BOZUKLUĞU VE KAPALI AÇIK ALAN KORKUSU VE BİR ÇOK SAYISIZ PSİKOLOJİK RAHATSIZ YAPIYOR YAZDIKLARIM HEPSİ DOĞRU YEMİN EDEBİLİRİM chapiz bırakınca xanax bağlısı oldum geceleri uyuyamıyorum o kadar yani SAKIN KULLANMAYIN sigarayı kendi kendinize bırakın o da olmadı nikotin oranı düşük olanları tercih edin ve azaltın

 8. murat ikizoğlu diyor ki:

  25 senedir bir fil içtm.bir sat bile bırakmadım.hapı içtikten sonra 13 günde sigarayı bıraktım.ben böyle şey görmedim.hapı üretenden allah razı olsun devletimizden.

 9. durdu arslan diyor ki:

  Merhaba ben 20 yildir tiryakiyim ve yaklasik 2,5-3 yildir sigarayi birakmayi denedim bitkisel urunler baska tibbi ilaclar ama champix daha etkili geldi yaklasik 33 gundur sigara icmiyorum ve dumanindan bile rahatsiz oluyorum tiksinti geliyor bana keske diyorum 20 yil hic kullanmasaydim diye ama zararin neresinden donerseniz kardir derler temiz bir dunya icin icmeyin derim

 10. Eyüp Can diyor ki:

  Selam Arkadas lar.Bende sizin gibi Sigara illetin den kurtulmak icin bir kac kere hic yardim almadan birakmaya calistim ama yapamadim.Cevremden Arkadaslar Champix tavsiye ettiler ve ben bu sene 25.10.2015 istanbul iznimde bu haplardan aldim.8 haftalik aldim.Cok faydasini gördüm ve Bugün 13.Gündür Sigara icmiyorum ve icmiyecegim de.Evet haplarin yat etkisi cok genelde Mide bulantisindan cok sikayet edenleriniz var,Size önerim tok Karinla icmeniz ve bol Su tüketmeniz.
  Bende 22 senelik bir Bagimliyim
  Kendi paramla kendimi zehirlemekten vazgeciyorum bunu basaracagim dan eminim.Umarim hepiniz de benim kadar istekli olursunuz..
  Sonucta biz Dünya ya geldigimizde Agzimizda Sigara kanimizda Nikotin diye bisey yoktu.
  Hepinize bol güzel Günler diliyorum
  simdi varmisiniz icimize güzel Havayi cekmeyi
  Ellerimizin Sacimizin Giysilerimizin igrenc Sigara kokmayacagi günlere varmisiniz.

  Sevgilerimle
  Eyüp Can

 11. müzeyyen diyor ki:

  bende tam 10 gün oldu sigarayı ilaçla biraktım hiç aramiyorum hiç bir sorun yaşamadım darısı içenlerin başın aumarım tez zamanda onlarda bırakır

 12. eylül diyor ki:

  Ben bugun 18. gündeyim. ilk 2 haftada değil ama 15. günde son sigaramı içip, sigarayı bıraktım. ilaca devam ediyorum fakat hala canım sigara içmek istiyor. aşırı derecede mide bulantısı yapıyor. doktorum 2 hafta yapacak sonra geçecek dedi. dediği gibi bulantılar azaldı fakat bir ara bu kadar bulantıyı çekeceğime sigarayı içerim daha iyi diye de düşündüm. Acaba şu an 1 tane içsem devamı gelir mi bilmiyorum..

 13. bakkal diyor ki:

  tütün/keten vb. gerçekte yiyecekse, büyük olasılıkla hayvan yiyeceği ise. birde buradan yola çıkılsın.

 14. Fatih diyor ki:

  Ben 2013 mayısta bıraktım 10 senelik bağımlıydım. İlaç tek kelimeyle mükemmel.. Bende sadece uykusuzluk yapmıştı ilacı n son haftalık bölümünü tam bitirmeden attım çöpe gerek duymadım zaten tiksiniyorsunuz sigaradan..

 15. Ugur diyor ki:

  Merhabalar
  Benim hic bir fobim yok hic bir seye alerjim yada yan etkim yok ilaci alip recetesine uygun bir sekilde kendim kullanmaya baslasam herhangi bir sorun yasarmiyim hastaneye gitme olasiligim neredeyse 0 diyebilirim sizlerin gorusleri onemli kullanmıs olmanizdan dolayi

 16. NİSAN diyor ki:

  İlacı bugün aldım. yarın sabah başlayacağım yorumlardan etkilenerek başlasam mı yoksa başlamasam mı dedim. umarım etkisini görürüm ve yaşadıklarımı paylaşacağım.

  dumansız sağlıklı parfüm kokulu günlere diyorum.

 17. şeyda diyor ki:

  Tam 36 yıldır içiyorum. Fakat ilacı aldım. Bir türlü baslayamadim. Yan etkileri tedirgin etti.

 18. ismail diyor ki:

  bende bu ilacı kullanalı yaklaşık 7 gün oldu ve hala devam ediyorum.Hayatta bırakamam dediğim illeti nasıl oldu da bıraktım ben bile çok şaşırdım.Ama yoksunluk hissini bir türlü atamıyorum üzerimden biraz sıkıntılıyım ama sanki sigaradan değilde neden olduğunuda anlamıyorum gibi.yan etkisi olduğundan pek aldırış etmiyorum,,İNŞAALLAH bırakmak isteyen arkadaşlarımız amaçlarına ulaşırlar..

 19. Resul diyor ki:

  M.R.B arkadaslar oncelikle burdan hepinize iyi aksamlar dilerim ben ilk hapi bitirdim suan ikincisindeyim sigaragi 1ay dir icmiyorum ben hicbir zaman birakamam diyordum ve bu ilac sayesinde tat alarak zevk duyarak ictim sigaradan simdi tiksiniyorum kokusu bile cok rahatsiz ediyor tek tavsiyem ac karniniza icmeyin bulanti yapiyor kisa sureli sigarayi birakmaya calisan tum arkadaslari tebrik ederim…

 20. Atakan diyor ki:

  Bırakmakta zorlananlar, kesinlikle kullanın çünkü 20 yıl içtim ve champix ile bırakmayı başardım hem de hiç zorlanmadım. Yüce Rabbimiz acıdı böyle bir ilacı armağan etti. Bu lanet sigaradan kurtulmamı sağlayan herkese teşekkür ederim. Korkmayın! Asıl sigaradan korkun.

 21. Kerem diyor ki:

  6 gündür kullanıyorum. Herhangibir değişiklik yok şimdilik. Bulantı felanda olmadı. Tok karna bol su ile alıyorum.

 22. Hüseyin AKÇADAĞ diyor ki:

  20 yıllık sigara tiryakisiydim. Binlerce kez sigarayı bırakmayı denedim olmadı bu ilaçla 5 aydır sigarayı rüyamda bile görmüyorum.Bıraktım önce mevlama şükürler olsun sonrada hükümetimizden yetkililerden Allah Razı olsun. Yan etkileri varmış sigaranın hiçmi yan etkisi yok. Acı dolu bir ölüm yaşamaktansa eğer öldürüyorsa bile bu ilaçla bir kere ölürüm diye düşündüm ve kullandım ve sigara illetinden kurtuldum darısı tüm tiryakilere nefes almaktan zevk alıyorum mutluyum her ay cebimde para eksilmiyor sağlıcakla kalasınız

 23. Bjk diyor ki:

  Arkadaşlar bende 20 yıllık sigara bağımlısıyım bu illetten kurtulmak için denemediğim yöntem kalmadı sonra bu ilacı duydum formlarda ilacın çeşitli yan etkilerinin olduğunu öğrendim kullanmak istiyorum fakat yan etkileri yüzünden muallakta kaldım daha aydınlatıcı izlenim paylasırsanız sevinirim illetsis sigarasız günler geçirmeniz dileğiyle

 24. Göktürk diyor ki:

  Bugün ilaçta 11. gün. 3 gündür sigara içmiyorum. Sigara nnadiren aklıma geliyor ama yakma dürtüsü ile günde iki kez falan geliyor. Sabredersem o da geçiyor. Faydası var gibi.

 25. MUSTAFA SAHAP DAYAN diyor ki:

  38 gundur kullanıyorum dun e kadar sorun yasamadıgımı sandım dun kalp rıtmım degıstı ve bas agrısı meydana geldı dr gıttım ılgılendıler suan ıcın sorun yok ama ılkez sıteden ılac hakkında bılgı alıyorum bıraz korktum ne yapmalıyım

Siz de yorumunuzu paylaşın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi