DAYIM CHAMPİX YÜZÜNDEN Mİ İNTİHAR ETTİ?

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
CHANTİX

Merhaba Hocam,

Ben bir sahil kasabasından yazıyorum. 12 yıllık eczane çalışanıyım.

Maalesef 4 gün önce talihsiz bir olay yaşadık ve dayımı kaybettik. Kendisi uyarmama rağmen Champix kullanıyordu ve sonunda intihar etti.

Daha önceleri o kadar neşeli hayat dolu olan insan Champix kullanmaya başladıktan sonra çok fazla değişti. Aşırı derecede sinirli oldu ve çevresindeki özellikle de ailesinin sürekli kalbini kırmaya başladı. O kadar ki iş boşanma aşamasına kadar geldi. 

Çocuklarının anlattığına göre olmayan şeyleri gerçekmiş gibi yorumlayıp o şekilde hareket etmeye başlamış ve bunun gibi şeyler sonunda da çok garip bir şekilde intihar etti.

Bu konuda size yazma sebebim Champix hakkında ki daha önce ki yazılarınızı okudum. Ülkemiz şartlarında bir grip ilacını, bir öksürük şurubunu reçetesiz alamazken bu ve bunun gibi tehlikeli ilaçların kontrolsüz şekilde satılması hatta Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz dağıtılması beni gerçekten çok düşündürüyor.

Adli Tıp yetkilisinin söylediğine göre sadece bu ay 6 ncı kişi bu tür ilaç kullanıp ta intihar eden ama tabi bu sadece bir söylem şuan için elimizde hiç bir yazılı belge yok.

Olsa bile adli tıptan alınan raporda yazsa bile ki bu konuları çok iyi bilmiyorum yazar mı yazmaz mı ne yapabiliriz ki..? Biz sade bir vatandaş olarak maalesef Türkiye şartlarında koskoca bi ilaç firması ile asla uğraşamayız. 

Biraz önce TÜFAM yetkilisi Doktor ile görüştüm fakat  prospektüsünde tehlikeleri yazdığı için onlar bir şey yapamazmış.

”Firmaya dava açın” dedi. Firmaya dava açarak elde edebileceğimiz hiçbir şey yok zaten bir beklentimiz de yok benim tek derdim bu ilacın ve benzerlerinin neden kontrolsüz şekilde satıldığı.?? 

Neyse sizi daha fazla rahatsız etmek istemem sizden ricam bu ilaçların özellikle de Champix in reçete ile satılmasının bir yolu var mıdır? Çünkü birçok insan Champix’ le sigarayı bıraktığı için ilacı yere göğe sığdıramıyorlar.

Bilgi ve birikim olarak bizlerden çok daha üstünsünüz en azından ne yapabiliriz bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim. İnanın eğer Champix reçete ile satılıyor olsaydı dayım kesinlikle şu an hayatta olurdu.

 Saygılarımla.

CHAMPİX İNTİHAR RİSKİNİ ARTIRIYOR

PLoS One isimli tıp dergisinde yayınlanan ve 13 senelik sürede sigara bırakma tedavisi ile ilgili 13 bin yan tesirin incelendiği araştırma, intihar teşebbüsü ve depresyon gibi olumsuzlukların yüzde 90’ ının Champix’ ten, yüzde 7’ sinin bupropion’ dan ve yüzde 3’ ünün ise nikotin yerine koyma tedavisinden kaynaklandığını gösterdi.

Araştırmaya katılan uzmanlardan Prof. Furberg “Champix sigara bıraktırma tedavisinde ilk seçilen ilaç olmamalıdır. Diğer yöntemlerle başarılı sonuç alınamadığında Champix’ e başvurulmalıdır ve bu ilacı kullananların ruhsal durumları yakından takip edilmelidir “ diyor ve ekliyor:

“Bana kalsa bu ilacın piyasadan çekilmesi gerekir fakat bu gerçekçi bir şey olmaz. Riskleri faydasından aşikâr olarak daha fazla olan Champix’ in kullanımının sınırlandırılması gerekir.”

Yakın bir zamanda FDA tarafından yayınlanan bir raporda psikiyatrik sorunlar sebebiyle hastaneye yatma bakımından varenicline ve nikotin yerine koyma tedavisi arasında bir fark olmadığının bildirilmesini de şöyle cevaplıyor Furberg:

“Bu araştırma intihar, depresyon, agresyon ve saldırganlık gibi ciddi olan ancak hastaneye yatmayı gerektirmeyen yan etkileri hesaba katmamıştır. Amerika’ da satılan ilaçta bu tür davranışlar için bir uyarı bulunuyorsa da bu uyarının varenicline’ nin diğer sigara bıraktırma yöntemlerine göre en yüksek riske sahip olduğu şeklinde değiştirilmesi gerektiğini” vurguluyor.

Araştırmanın başı T. Moore da şunları söylüyor:

“İntihar teşebbüsü ve depresyon varenicline’ nin tek olumsuz tarafı değil. Daha önce yapılan araştırmalarda varenicline’ nin görme, idrak ve motor kontrol üzerine olumsuz tesirleri yüzünden sivil ve askeri pilotlar ile hava trafik kontrolörleri tarafından kullanılmasının yasaklandığı ve kamyon sürücüleri için de sınırlandırıldığı unutulmamalıdır.”

FDA ne diyor?

FDA ise varenicline ile ilgili bu yan etkilerin yeni olmadığını ve ilacı üreten Pfizer firmasından varenicline’ nin önceden psikiyatrik bir hastalığı olan ve olmayan kişilerdeki ruhsal ve sinirsel yan etkilerinin plasebo, bupropion ve nikotin yerine koyma tedavisi ile kıyaslayan bir araştırma yapmasını talep ettiklerini ve sonuçlarının ancak 2017’ de alınacağını bildiriyor.

FDA, ayrıca varenicline ile plasebo ve bupropion’ u kıyaslayan iki yeni araştırma varenicline ile sigara bırakma oranının daha yüksek olduğunu gösterdiğinin altını çiziyor ve ekliyor:

“Champix’ in onaylandığı şekilde kullanılması durumunda sigara bırakmada emniyetli ve etkili bir tedavi yöntemi olduğuna inanıyoruz.”

Üretici firma Pfizer de ilacını savunuyor ve “Bu araştırmanın sonuçları diğer araştırmalarla uyumlu değil ve FDA’ nın onaylamış olduğu uyarıların değiştirilmesi için bir sebep görmüyoruz” diyor.

Gelelim neticeye

Sigaranın başta kanserler, kalp-damar hastalıkları ve KOAH olmak üzere pek çok ölümcül hastalığın bir numaralı sebebi olduğuna ve tiryakilerin bu kötü alışkanlıktan kurtulmaları için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğine hiç şüphe yok.

Araştırmalar varenecline’ nin sigarayı bırakmada etkili olduğunu gösteriyor fakat bu ilacın ciddi yan etkilerine karşı hastaların yakın takip altında tutulmaları da çok önemli.

Bu ilacın herkeste gelişigüzel kullanılmasını doğru bulmadığımı, yan tesirlerinden çekindiğim için hiçbir hastama bu ilacı yazmaya cesaretim olmadığını daha önce birkaç defa yazmıştım. Bu düşüncelerimde ısrarlıyım.

KAYNAK: http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0027016

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. ZEKİYE KARAKAYA dedi ki:

    Değerli Hocam,59 yaşında sigarayı hayatımdan çıkarmak isteyen, her çektiğim nefese üzülen iki evlat sahibiyim.Kızımın araştırıp bana bu ilacı hemde kendi parasıyla alması beni kamçıladı..ve ilaca başladım..Kutuları bitirmeyi ve benim için endişe edenleri mutlu edicek müjdeyi verebilme hayalini kurarak,hiç saati aksatmadan iççmeye başladım..Önce herşeyi unuttuğum gibi ,sigara içmeyi unutmya ,ocakları açık bırakmaya,evden çıkarken ev anahtarı yerine arabamın anahtarını almaya başladım..İlacın beyni etkilediğini bildiğimden tedirgin aldum..2 adet alınan mavi haplara geçtim..Sigarayı gördüğümde yine içiyordum ama azaldı..Ancak baş ağrılarım arttı.Bulantılarımdan yiyemez oldum..Rüyada gibi bir his..Eşimle binde bir tartışırken şu anda küsüz.İnatla bu etkiler tesadüftür bahane arama Zekiye diyerek içmeye devam ettim..Midemin ağrısı dayanılmaz bir hal aldı..Bu tedavi kızımla aramızda sırdı..Ünüversitede okuyor..Üzülmesin diye önceleri psikoljik der diyede ona bahsetmemiştim..Saçma sapan rüyalarla uyanıp,Allahım iyiki rüyaymış diye uyanmaya başladım…Zaten 45 kiloyum..Bence sigarayı bırakmak isteyen değil,zayıflamak isteyenler bu ilacı kullansın..Mide ağrısı,bulantı,kusma ve uykusuzluktan 42 kiloya indim..12.haftada ilacı bıraktım…Mide ağrım ve bulantılarım 1 hafta daha sürdü…Çok güzel yemek yiyen ben midemdeki şişkiniktenmi bulantıdanmı bilmem acıkma hissim yokoldu..Tat alma duygum köreldi…Kısacası yukardaki bazı yorumları okuyup bu ilacı kullanmayı düşünenler için yazmak istedim…Evet sigara sağlığımıza zararlı ama kullanacağınız ilaç bin katı ve belki tedavisi mümkün olmıycak kadar zararlı..Sigarayı bir gün ve en güzeli ilaçsız bırakabiliriz ama bu ilacın beynimize ,midemize,psikolojimize verdiği zararları nasıl tedavi edicez…?Sevgili Hocam bu ilacı kullanan biri olarak ilaç ile ilgili tüm fikirlerinize,yorumlarınıza katılıyorum..ve bende eski sağlığıma kavuşabilmeyi umut ediyorum…Esen kalın…

  2. Ömer dedi ki:

    Kendi adıma konuşacağım ilaç ve diğer yöntemler son çare olmalı zaten vücudumuzda sigarayı bırakacak güç ve kapasite var Elbette ki kişiler bu konuda zorluk yaşıyor olabilir lakin çareyi bu tür ilaçlar da ve alternatif yöntemler de aramak doğru değil zor bir süreç olduğunu kabul etmek gerekir ne var ki sigara ile yaşamak daha da zor adı geçen ilacı Ben de kullandım dikkat dağınıklığı uyku sersemlik durumları söz konusuydu hemen �lacı kestim daha sonra akupunktur yöntemine denedim bir süre başarılı oldu fakat tekrar başladım en sonunda en iyi ilacın kendim olduğunu anladım ve Sigarayı Bıraktım

Siz de yorumunuzu paylaşın: