BU ÜRÜNLER 420 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Ben de sayın Prof. Dr. Nevzat Arık’ ın dediği gibi yapıyorum, gıdaların etiketini mutlaka okuyorum.

Etiketinde trans yağ, kısman hidrojenize bitkisel yağ, mısır şurubu, soya lesitini, palm yağı, renklendirici, lezzet verici katkı maddeleri… olanları rafa geri bırakıyorum ama gelin görün ki bugüne kadar etiketini okuyup da almaya cesaret edebildiğim hiçbir ürün olmadı.

Ben de gözümü karartıp dedelerim, atalarım gibi pakete girmemiş olan açıkta satılan yiyecekleri tercih ediyorum.

Peki, siz ne yapıyorsunuz?

***

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hazırlanan “Gıda Kaynaklı Hastalıkların Küresel Yükü” raporu, değişik etkenler ile bulaşmış ve kirlenmiş gıdaların her yıl 600 milyon kişiyi hasta ettiği, bu nedenle 420 bin hastanın öldüğü belirlenmiştir.

DSÖ raporunu değerlendiren Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık, açıkta satılan gıdaların neden olduğu tehlikelere dikkat çekti.

AÇIKTA SATILAN GIDALARA DİKKAT!

Prof. Dr. Nevzat Artık, bozulmuş, küflenmiş bir gıda maddesini tüketmeyerek gıda zehirlenmesinden korunabileceğimizi belirterek, “Bazı mikroorganizmalar, ürünü bozmadan da sağlığımızı etkileyebiliyor. Bu nedenle muhafaza koşulları, satış koşulları ve hijyenin önemi özellikle sokakta satışa sunulan gıdalarda daha da önem kazanıyor.

Sağlığımız için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmış, markasına güvendiğimiz, ambalajlı ürünleri tercih etmeliyiz. Aksi takdirde ciddi sağlık soruları ile karşılaşabiliriz” diye konuştu.

Gıdaların etiket okunarak satın alınmasının önemine de dikkati çeken Prof. Dr. Artık, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın denetim yapmasının yanında, vatandaşların da bilinçli ve dikkatli birer tüketici ve gıda denetçisi olmaları çok önemli.

Ambalajlı, menşeine güvenilen gıdaları satın alınmaya özen göstermeli, ambalajlı ürünlerin de etiket bilgilerini mutlaka okumalıyız. Ambalaj üzerindeki bilgiler kontrol edilmeli, ambalajı bozulmuş ve yırtılmış ürünleri satın almamalıyız” dedi.

DSÖ RAPORU NE DİYOR?  

“Gıda Kaynaklı Hastalıkların Küresel Yükü” raporuna göre, bakteri, virüs ve parazitlerle kirlenen gıdalar, dünya genelinde her yıl 600 milyon kişiyi hasta ederken, 420 bin hastanın da ölümüne neden oluyor. Kirlenmiş gıdalardan özelikle de dünya nüfusunun yüzde 9’unu oluşturan 5 yaş altı çocukların etkilendiği belirlendi.

Kirlenmiş gıdaların yol açtığı hastalıklar en çok Afrika ve Güneydoğu Asya’da görülüyor. DSÖ, gıda tedarikinin artık ülkelerin sınırlarını da aştığına ve bu sebeple gıda güvenliğini sağlamak için hükumetler, üreticiler ve tüketiciler arasında güçlü bir işbirliğinin kurulması gerektiğine dikkat çekiyor.

GIDA ALIŞVERİŞİ YAPARKEN NEYE DİKKAT EDİLMELİ? 

* Tüketiciler olarak gıdanın etiketinde yazan isme dikkat etmeliyiz. Zira tüketici satın alma niyetini taşıdığı gıdaya benzer, ama aslında farklı bir ürünü alıyor olabilir.

* Gıdanın hangi koşullarda muhafaza edilmesi gerektiği ile ilgili uyarılara dikkat etmeliyiz.

* Gıda etiketlerinde yer alan son kullanma tarihi, o gıdanın muhafaza edilmesi gereken sıcaklık koşullarında belirlenmektedir. Dolayısıyla, hem o gıdanın satıldığı koşullara dikkat etmeli hem de bu gıdayı o koşullarda muhafaza etmeliyiz.

* İçindekiler kısmını mutlaka okumalıyız. Ürünün içeriği, kullanılan gıda bileşenlerinin ne olduğunu ve ayrıca varsa gıda katkı maddeleri de etiketlerde listelenmektedir.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/1383345-acikta-satilan-gidalar-olume-neden-olabiliyor

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. ayşen dedi ki:

    Bizde aynen senin gibi yapıyoz hocam. yanlış anlaşılmasın da açık ürünlere açıkça EVET EVET EVET

Siz de yorumunuzu paylaşın: