KALP KRİZİ VE FELÇLERİ ÖNLEMEK İÇİN ASPİRİN TAVSİYESİ GERİ ÇEKİLDİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

USA’ da hükumete özellikle taramalar ve önleyici sağlık hizmetleri için tavsiyelerde bulunan ve "bağımsız" yani ilaç şirketleri ile menfaat münasebetleri bulunmayan mütehassıslardan müteşekkil Koruyucu Hizmetler Çalışma Kolu (Preventive Services Task Force =USPSTF) özellikle kalp krizi veya felç geçirmemiş olan ileri yaştaki hastalarda aspirin kullanımının yan etkilerinin faydalarını geride bıraktığını açıklamış (1).

Haberi hayretle okudum. Çünkü...

Kalp krizi veya felç geçirmiş olanlara günde bir kere düşük dozda aspirin verilmesinin (ikincil koruma) bu hastalıkların tekrarını önlemede etkili olduğu ama daha önce kalp krizi veya felç geçirmemiş kişilerde (birincil koruma) mide-bağırsak sistemi ve beyin kanamaları gibi çok ciddi risklerinin faydasından fazla olduğu senelerdir biliniyordu.

Bunları 7 sene evvel "Her gün bir aspirin kalp krizlerini önler mi" başlıklı makalemde yazmıştım (2).

American College of Cardiology ve American Heart Association isimli tıp derneklerinin yeni kılavuzunda, kalp krizi ve felç riskini azaltmak için sağlıklı erişkinlere düşük doz (75-100 miligram) aspirin tavsiyesinden vazgeçildiği açıklanmıştı (3).

Gelelim neticeye

BİR: Düşük doz aspirinin hem doktor tavsiyesi hem vatandaşların kendi kararlarıyla yaygın olarak kullanıldığına dair müşahedelerim var. İnşallah, kalp krizi ve felç geçirmemiş insanlara aspirin tedavisi bizde de artık son bulur.

İKİ: Faydalı, işe yarıyor diye senelerce dayatılan tedavilerin bile faydalı olmadıkları veya risklerinin faydasından çok fazla olduğu ortaya çıktığına göre "acil kullanım müsaadesi" kararları için çok daha dikkatli olunması gerektiği açıktır.

Kaynaklar:

1.https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-abdde-yaslilarda-kalp-krizini-onlemek-icin-aspirin-kullanimi-tavsiyesi-geri-cekildi-11-681-97617.html

2. https://ahmetrasimkucukusta.com/2014/05/07/yazilar/elestirel-yazilar/ilaclar/her-gun-bir-aspirin-kalp-krizlerini-onler-mi-2/

3. https://www.ahajournals.org/doi/pdf/10.1161/CIRCULATIONAHA.118.037401

Aspirin use may be widespread despite new guidelines | National Institutes  of Health (NIH)

***

Anadolu Ajansı' nda Esin Eşkinat Sayılgan' ın haberi:

Gönüllü çalışan bağımsız uzmanlardan oluşan ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü adlı grup, özellikle kalp krizi veya felç geçirmemiş olan ileri yaştaki hastalarda aspirin kullanımının yan etkilerinin faydalarını geride bıraktığını açıkladı.

Açıklamada aspirinin 60 yaş ve üzerinde düşük dozda bile yaşamı tehdit eden sindirim sistemi kanamaları ve ülsere yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

Grup, kolon kanseri riski bulunanların düşük doz aspirin kullanması yönünde 2016 yılında yaptıkları tavsiyeyi de geri çekeceğini belirtti.

Diğer yandan açıklamada 40’lı yaşlardaki kanama riski bulunmayan kişilerde önleyici aspirin kullanımının faydası bulunabileceğini, 50’li yaşlarda ise bu faydanın daha düşük olduğu değerlendirildi.

Kalp krizi geçirmiş hastalarda ise düşük doz aspirin kullanımının sürdürülmesi tavsiye edildi.

Ağrı kesici olarak bilinen aspirin, kanı inceltici etkisi nedeniyle kalp hastalığı ve inme riski bulunanlarda kan pıhtılarını önlemesi amacıyla 81-100 mg arasında düşük dozda tavsiye ediliyordu.

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: