FECİ BİR AHLÂKİ ÇÖKÜŞÜN EŞİĞİNDEYİZ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

"Yiğidi öldür hakkını yeme" demiş atalarımız.

"Feci bir ahlâki çöküşün eşiğindeyiz" diyen Dünya Sağlık Teşkilatı Başkanı Ghebreyesus' u bu sefer tenkit değil tebrik ediyorum.

Ben de aynı görüşteyim ama aramızda iki küçük fark var:

BİR: Ben bunu senelerdir söylüyorum.

İKİ: Eşikte falan değiliz, çöküş çoktan gerçekleşmiştir.

Koronavirüs salgını vesilesiyle de "Salgından en çok zarar görecek kesinlerden biri de tıp olacak" diye defalarca yazdım.

Hemen herkesin aşı karşıtlığı/aşı tereddüdü adını verdiği durum aslında genel olarak "tıbba olan güvensizlik" tir.

Dünya aşılara değil dibine kadar siyasete ve ticarete bulanan tıbba güvenmiyor.

Olay budur!

***

Sputnik' in haberi:

Kovid-19'a karşı 49 yüksek gelirli ülkede 39 milyon doz aşı yapıldığını, en düşük gelirli ülkelerden birine ise sadece 25 doz aşı verildiğini söyleyen DSÖ Başkanı, zengin ülkelerin aşıları kapatması nedeniyle aşılara dünya çapında hızlı ve eşit erişim amaçlayan COVAX küresel mekanizmasının akamete uğrayabileceğini belirtti.

Koronavirüs pandemisine karşı dünyanın bazı ülkelerinde çok sayıda aşı tedarik edilir ve toplu aşılama hızla ilerletilirken, az gelişmiş ülkelere henüz aşının ulaşmadığı manzaralar yaşanıyor. Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)  Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, yönetim kurulunun yıllık toplantısında, 'aşı milliyetçiliği' yapıldığı ve Kovid-19 aşılarının paylaşımında 'feci bir ahlaki başarısızlığın' eşiğinde olunduğu uyarısında bulundu.

DSÖ Başkanı Tedros, 49 yüksek gelirli ülkede 39 milyon doz aşı yapıldığını, en düşük gelirli ülkelerden birine ise sadece 25 doz aşı verildiğini belirtti.

Toplantıda Afrika'yı temsil eden grubun Burkina Fasolu bir delegesi, az sayıda ülkenin aşı tedarikinin çoğunu silip süpürmesi karşısında endişe duyduklarını dile getirdi. 

DSÖ Başkanı, aşı dozlarının dünyaya adil şekilde dağıtılması gerekirken eşit dağıtım olanaklarının ciddi tehlike altında olduğuna dikkat çekti.

DSÖ'nün öncülüğünde Kovid-19 aşılarına dünya çapında hızlı ve eşit erişim garanti etmeyi amaçlayan COVAX küresel mekanizması, aşı dağıtımına gelecek ay başlayacak. 

Tedros, aşı alımı için geçen yıl 44, bu yıl en az 12 ikili anlaşma yapıldığını aktararak şunları söyledi:

"Bu, COVAX teslimatlarını geciktirebilir ve tam da COVAX'ın kurulma sebebi olan önlenmesi gereken senaryoyu, yani kaotik piyasa, koordinasyonsuz tepki ve devam eden toplumsal-ekonomik karışıklık eşliğinde stoklamayı hayata geçirebilir."

"Böylesi bir 'önce-ben' yaklaşımı, en yoksul ve en savunmasızları riske atıyor."

"Eninde sonunda bu tür hareketler, pandemiyi daha da uzatmaktan başka bir şeye yaramayacak."

Koronavirüsün mutasyon geçirmiş ve çok daha bulaşıcı varyantları tüm dünyada yayılırken, Tedros, H1N1 ve HIV pandemilerinde yapılan hataların tekrarlanmaması çağrısını yaptı.

Gözlemcilere göre bir hafta sürecek yönetim kurulu toplantısı, DSÖ'nün 70 küsur yıllık tarihindeki en önemli toplantı. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın çekilmesi nedeniyle en büyük finansörünü kaybetmiş durumdaki DSÖ'nün küresel sağlık krizleriyle baş edilebilmesi için bu toplantıdan daha güçlenerek çıkması gerekiyor. Ancak bağışçı ülkelerin katkıyı artırmakta zorluk çıkarması bekleniyor.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/dunya/202101181043602282-feci-bir-ahlaki-cokusun-esigindeyiz-uyarisi-yapan-dso-zengin-ulkelere-milyonlarca-bir-yoksul-ulkeye/

***

EK 1 (30.1.2021): Kitapta "çağımızın aslında en büyük belasının Covid-19 değil, söylenen yalanlar" olduğu konusu işleniyor. Covid’in aşısı ve / veya ilacı bulunur ve gider, ama yalan her geçen gün daha da güçlenerek iliklerimize kadar işlemiş durumda. En acı tarafı da siyasi bir enstrüman halini almış olması. Kaynak: https://www.haberturk.com/yazarlar/osman-gencer/2950514-cagin-belasi-covid-mi-yalanlar-mi

***

EK 2 (15.2.2021): Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlangıç noktası olan Çin’de salgının kontrol altına alınmasından sonra uluslararası toplum, pandeminin uluslararası ilişkiler üzerindeki muhtemel etkilerini tartışıyor. Salgının çok kısa bir süre içinde Çin sınırlarının dışına taşıp Batılı ülkelere ulaşmasıyla pandeminin mevcut sistemleri hızla değiştireceği ve küresel sistem üzerinde kalıcı bir etki bırakacağı yönündeki endişeler de gün yüzüne çıktı. Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/analiz/kovid-19-asisinda-rekabet-kizisirken-kuresel-esitsizlik-derinlesiyor/2145146

***

EK 3 (24.3.2021): SALGIN BİLE SAĞLIK İMKÂNLARINI STRATEJİK PAZAR ÜRÜNÜ OLMAKTAN ÇIKARAMADI “Aşı konusunda bilgiyi ve ürünü insanlığın adil şekilde erişimine sunmak gibi bir anlayıştan fersah fersah uzak olduklarını gördük” Kaynak: https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/03/24/etibba-diyor-ki/salgin-bile-saglik-imkanlarini-stratejik-pazar-urunu-olmaktan-cikaramadi/

***

EK 4 (24.3.2021): İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, "Ülkesinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılama programındaki başarısını kapitalizm ve açgözlülüğe bağladığı" iddia edildi. İngiliz The Sun gazetesinde yer alan haberde, Başbakan Johnson'ın Kovid-19 nedeniyle ilan edilen karantinanın birinci yılı dolayısıyla partisindeki milletvekilleriyle çevrim içi toplantı düzenlediği belirtildi. Burada milletvekillerine seslenen Johnson'ın, "Kovid-19 aşısında başarıya ulaşmamızın sebebi kapitalizm ve açgözlülük dostlarım." ifadesini kullandığı ileri sürüldü. BBC'ye konuşan bir kaynak da "Johnson'ın bu sözleri kullandıktan çok kısa süre sonra geri adım attığını, daha önce bir sözü bu kadar hızlı ve şiddetli bir şekilde geri almaya çalışan birini görmediğini" ifade etti. Toplantıya katılan milletvekillerinden biri de Johnson'ın, sözleri nedeniyle "ortalığı karıştırdığını ve maksadı aştığını" fark ettiğini aktardı. Johnson'ın, sözlerini, katılımcıların ortak hafızadan silmelerini istediği öne sürüldü. Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/dunya/ingiltere-basbakani-johnsonin-kovid-19-asilamasindaki-basariyi-kapitalizm-ve-acgozluluge-bagladigi-one-suruldu/2186547

***

EK 5 (26.3.2021): ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) eski Direktörü Robert Redfield koronavirüsün Çin'deki bir laboratuvarda üretildiğini söyledi. Redfield, "Laboratuvarda üzerinde çalışılan patojenlerin, laboratuvar çalışanlarına bulaşması az görülen bir durum değil." ifadesini kullandı. Kaynak: https://www.ahaber.com.tr/dunya/2021/03/26/abd-koronavirusun-kaynagini-acikladi-cindeki-bir-laboratuvarda-uretildi-koronavirus-yarasadan-mi-bulasti

***

Yazı için 3 yorum yapılmış:

  1. ADİL dedi ki:

    HAKLISINIZ EŞİĞİ GEÇELİ SENELER OLDU

  2. Şekure dedi ki:

    Ölmüşüz de ağlayanımız yok der gibi geldi bana

  3. Dr. Yaşar dedi ki:

    Merdi kıpti şecaat arz ederken sirkatin söylermiş diye bir söz var. DSÖ bu sözün tam ortasında.

Siz de yorumunuzu paylaşın: