KORONA SALGINI ÇOK ÖNCE BAŞLADI, MERKEZİ DE WUHAN DEĞİL

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Koronavirüs ile ilgili Cambridge Üniversitesi’nden çok sert bir iddia geldi. Bilim insanları Covid-19 salgını ile bilinen her şeyin yanlış olduğunu ve salgının Aralık ayından çok daha önce başladığını ve salgının merkez üssünün Wuhan olmadığını öne sürdü.

Dünya çapında 2.3 milyondan fazla insanı hasta eden ve 160 binden fazla insanın ölümüne sebep olan Covid-19 ile ilgili çarpıcı bir araştırma Cambridge Üniversitesi’nden geldi…

“İNSANLARA BULAŞMA SÜRECİ 13 EYLÜL İLE 7 ARALIK ARASINDA BAŞLADI”

Hazırlanan araştırmanın henüz hakemli bir bilimsel dergide yayınlanmadığını açıklayan araştırma ekibi, bu bulguları Proceedings of the National Academy of Sciences isimli bilim dergisinde yayınladı. Dergide yer alan makalaede salgının aslında ülkenin çok daha güneyinde çıkmış olma ihtimalinin yüksek olduğu ve daha sonra yayıldığı aktarıldı.

Cambridge Üniversitesi’nde genetik uzmanı olarak çalışan Peter Forster, virüs insanları etkileyen son haline aylar önce ulaşmış olabilir. Bundan önce yarasada ya da başka bir hayvanda ya da belki de başka birine bulaştırmadan bir insanda bulunuyordu. Daha sonra insanlara bulaşma süreci 13 Eylül ile 7 Aralık arasında başladı” dedi.

Forster ve ekini, filogenetik bir ağ takip ederek virüsün dünya çapındaki değişimini takip ettiklerini duyurdu. 1000’den fazla veriyi inceleyen bilim ekibi, “Eğer size salgının başladığı bir yer söylemem gerekirse bunun Wuhan’dan ziyade Çin’in daha güneyi olduğunu söyleyebilirim. Fakat Çin’deki hastanelerden alınan örnekleri inceleyerek daha kesin bir sonuca varabiliriz” ifadesini kullandı.

Kaynak: https://www.mynet.com/koronavirusle-ilgili-bu-iddia-cok-konusulur-bilinen-her-sey-yanlis-110106499027

Kaynak: https://www.pnas.org/content/early/2020/04/07/2004999117

***

EK 1 (18.5.2021): Çin ve ABD’deki birçok koronavirüs enfeksiyonunda, Ocak 2020 ve sonrasında progenitör (öncül) genetik parmak izinin olması bu progenitörün Çin’de bildirilen ilk KOVİD vakalarından aylar önce ve sonra dünya çapında yayıldığını düşündürüyor. Progenitör ve onun neslinin mutasyonları, zaman içinde epizodik olarak yayılan birçok baskın koronavirüs suşu üretti. Kaynak: https://academic.oup.com/mbe/advance-article/doi/10.1093/molbev/msab118/6257226

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: