KOVİD’ DE KAYBEDİLENLER LİSTESİNE MODERN TIP DA EKLENMELİDİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Koronavirüse karşı geliştirilen Oxford-AstraZeneca aşısı, kanda pıhtılaşmayı artırdığı gerekçesiyle 20' den fazla ülkede askıya aldı (1).

Afrika ülkeleri Kovid-19'a karşı AstraZeneca aşılarını kullanmayı sürdürüyor. Afrika kıtasında aşının kullanımını durduran tek ülke Kongo Demokratik Cumhuriyeti oldu (2).

Avrupa İlaç Ajansı ise AstraZeneca aşısının kullanımını tavsiye etmeye devam ediyor.

Aşıların elbette yan etkileri olabilir ve Oxford-AstraZeneca aşısının da kanın pıhtılaşmasını artırarak damar tıkanmalarına yol açması mümkündür ama ben bu olayda Avrupa Birliği ülkelerinin bir İngiliz şirketi olan AstraZeneca' ya karşı bilinçli bir karşı çıkış içinde olma ihtimalini daha yüksek görüyorum.

Ortada bir aşı milliyetçiliği var.

Çin de kendi ürettiği koronavirüs aşısını olan yabancı ülke vatandaşlarına seyahat yasağını gevşettiğini açıklıyor ki, pes vallahi (3)!

Aşı şirketleri ve ülkeler arasındaki rekabeti KOVİD salgını münasebetiyle kör olanlar bile gördü. 

Bu durum, ilaç ve aşıların yan etkilerinden çok daha tehlikelidir.

Gelelim neticeye

Feci bir ahlâki çöküşün eşiğindeyiz” diyen Dünya Sağlık Teşkilatı Başkanı Ghebreyesus'un bu sözleriyle hem kendi teşkilatını hem aşı şirketlerini (tıp endüstrisini) kastettiğini daha önce yazmıştım (4).

Tıbbın içine siyaset ve ticaret girerse olacağı budur. 

KOVİD' de kaybettiklerimizin listesinin başına Modern Tıbbı da eklemek gerekir.

Buyurun cenaze namazına!

Kaynaklar:

1. https://www.ntv.com.tr/dunya/astrazeneca-asisi-krizi-buyuyor,fMGtABqQeEyJ4MvS2hmDdA

2https://www.aa.com.tr/tr/dunya/afrika-ulkeleri-kovid-19a-karsi-astrazeneca-asilarini-kullanmayi-surduruyor/2178253

3. https://www.dw.com/tr/%C3%A7inden-sinovac-a%C5%9F%C4%B1s%C4%B1-olana-vize-kolayl%C4%B1%C4%9F%C4%B1/a-56884354

4https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/03/07/yazilar/tip-yazilari/kovid-asisi/kovid-asi-sirketlerine-milyarlarca-dolar-kazandirdi/

AstraZeneca aşısı

***

Ntv' nin "AstraZeneca aşısı krizi büyüyor" başlıklı haberi (1): 

Kanda pıhtılaşmaya yol açtığı endişesiyle 20'den fazla ülke Corona virüse karşı geliştirilen Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını askıya aldı. Avrupa İlaç Ajansı ise AstraZeneca aşısının kullanımını tavsiye etmeye devam ediyor. Ajans, aşının faydalarının olası yan etkilerine ağır bastığının altını çiziyor.

Corona virüse karşı geliştirilen Oxford-AstraZeneca aşısı, "Kan pıhtılaşmasına yol açıyor mu?" sorusuyla gündemde.

Birçok ülke, bu endişe nedeniyle aşının kullanımını tedbir amaçlı askıya aldı. Aşının kullanımını durduran ülkeler arasında Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya da var. Son olarak KKTC, Letonya ve İsveç de aşının kullanımını askıya aldı.

Panik havası büyürken Avrupa İlaç Ajansı AstraZeneca aşısının kullanımını tavsiye etmeye devam ediyor. Avrupa İlaç Ajansı Başkanı Emer Cooke, AstraZeneka aşısının yan etkilerini incelemeye devam ettiklerini ancak an itibariyle aşısının piyasadan çekilmesi veya askıya alınmasına gerek duyulmadığını vurguladı. Aşının faydalarının olası yan etkilerine ağır bastığının altını çizdi.

Avrupa İlaç Ajansı, kan pıhtılaşmasıyla ilgili araştırmasının sonuçlarını perşembe günü açıklayacak.

Dünya Sağlık Örgütü gözlenen etkiler ile aşı arasında kanıtlanmış bir bağlantı olmadığını ve insanların panik yapmaması gerektiğini açıkladı.

Oxford AstraZeneca'nın verdiği bilgiye göre toplam 17 milyon aşı yapıldı ve sadece 37 kişide bu probleme rastlandı. Aşıyı geliştiren bilim insanları, çalışmalarının arkasında.

İngiltere'de aşının güvenli olduğunu duyurdu. İngiliz basını, Avrupa ülkelerinin bu tavrının ardında bilimden başka nedenler mi var sorusunu yöneltiyor.

İtalyan İlaç Dairesi Başkanı Nicola Magrini da, AstraZeneca aşılarını askıya alma kararının "siyasi" olduğunu öne sürdü. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran da gazetecilere yaptığı açıklamada, AstraZeneca aşısının risk-fayda oranının olumlu yönde seyretmeye devam ettiğini söyledi.

***

Anadolu Ajansı' nın "Afrika ülkeleri Kovid-19'a karşı AstraZeneca aşılarını kullanmayı sürdürüyor" başlıklı haberi (2):

Afrika ülkeleri, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen ancak yan etkilerinden endişe edildiği için çok sayıda ülkede kullanımı askıya alınan Oxford-AstraZeneca aşılarını kullanmayı sürdürüyor.

Kitlesel aşılamaya hazırlanan Kongo Demokratik Cumhuriyeti mevcut endişelerden ötürü aşının kullanımını askıya alırken, Etiyopya Sağlık Bakanı Lia Tadesse, sağlık otoritelerinin verdiği tavsiye doğrultusunda aşıyı kullanmayı sürdüreceklerini duyurdu.

Tadesse, aşının faydalarının bahsedilen yan etki riskinden daha ağır bastığını ifade etti.

Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programıyla (COVAX) kıtada şimdiye kadar 20'den fazla ülkeye AstraZeneca aşıları ulaştı.

AstraZeneca aşısı kullanımı kanda pıhtılaşma ve ölümlere neden olabileceği gerekçesiyle Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinde tedbir amaçlı askıya alınmıştı.​​​​​​​

***

EK 1 (31.1.2021): Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ile Başbakanlıkta düzenlediği ortak basın toplantısında, Daimi Aşı Komisyonunun (Stiko) AstraZeneca aşısının 60 yaş altındaki kişilere yapılmasının askıya alınıp sadece 60 yaş üzerine uygulanması tavsiyesini hatırlattı. Merkel, Stiko'nun tavsiyelerine yoğun görüşmelerden sonra karar verildiğine dikkati çekerek "Göz ardı edemeyeceğimiz bulgular mevcut" dedi. Kamuoyunda AstraZeneca aşısına olan güvenin kaybolduğu iddialarına ilişkin Merkel, "Aşılara güvenebilmeliyiz. Güven, her şüphenin ve her bir vakanın üzerine gidilmesiyle oluşur. Bundan federal ve eyalet hükümetleri sorumludur. Stiko tarafından yapılan değerlendirmelerden sonra anormallik ifade eden raporlar çok nadir ancak göz ardı edilemez." diye konuştu.

Merkel tüm bu yaşananların belirsizlik yaratacağının farkında olduklarını ancak böyle bir durumla baş etmenin en iyi yolunun, açıklık ve şeffaflık olduğunu ifade etti. Kovid-19'a karşı mücadelede aşının bulunmasının şans olduğunu vurgulayan Merkel, kendine aşı sırası geldiğinde AstraZeneca aşısı da yaptırabileceğini söyledi. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ise AstraZeneca'nın artan bir sağlık riski oluşturmasının, aşılama kampanyası için "şüphesiz bir gerileme" olduğunu söyledi. AstraZeneca'nın, 60 yaşın üzerinde çok etkili olduğunu belirten Spahn bu yaş grubundaki herkesi AstraZeneca aşısı imkanından yararlanmaya çağırdı. Spahn, bu kişilerin toplumda rol model olacaklarını ifade ederek yaz sonuna kadar aşı olmak isteyen herkese aşı imkanı sunma sözünü yineledi. Bakan Spahn vatandaşların Almanya'da onaylanan aşıların "titizlikle izlendiğine" güvenebileceğini sözlerine ekledi.

Yeni tromboz (pıhtı) vakalarının ardından Stiko, AstraZeneca aşısı hakkındaki tavsiyesini güncellemişti. Stiko bugüne dek rapor edilen 31 kan pıhtısı vakasından 9'unun hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Robert Koch Enstitüsünün bildirdiğine göre, Almanya'da bugüne kadar 2,7 milyon AstraZeneca aşısı yapıldı.

Kaynak: https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-almanyada-astrazeneca-asisinin-60-yasin-ustundeki-kisilere-uygulanmasi-tavsiye-edildi-11-681-95073.html

***

EK 2 (11.6.2021): USA' da sağlık profesyonellerinin CDC ve FDA gibi dünya tıbbına yön ve akıl veren kuruluşlarına olan güvenlerinin %77 ve %51 azaldığı tespit edildi. Benim güvenimde en ufak bir azalma yok çünkü bunlara zaten güvenmiyordum. Kaynak: https://www.medscape.com/viewarticle/952792?src=soc_tw_210611_mscpedt_news_mdscp_trustinmedicine&faf=1

***

EK 3 (1.8.2021): OSMAN BELEK "Kahrolsun kapitalizm Pfizer ve Moderna kamudan 8,3 milyar $ aşı (mRNA) desteği aldılar Aşının doz maliyeti 1,2 $ iken, DSÖ'ye 5, zengin ülkelere 24 kat fiyatla sattılar Böylece tahmini üretim maliyetinden 41 milyar $ daha fazla para kazandılar." Kaynak: https://twitter.com/drilkerbelek/status/1421770093059584002?s=20

***

Yazı için 3 yorum yapılmış:

 1. Alişan Yıldıran, Çocuk Hekimi dedi ki:

  İlahi Ahmed Rasim Hocam…
  Tıbbın içine siyaset ve ticaret hiç girmez mi?

  Global health sector hacmi 2020’de yaklaşık 9 trilyon USD olarak tahmin edilmiş, naçizane kanaatim bunun en az iki katı olmuşdur.

  Dünyada dönen nakit paranın bunun onda biri kadar olduğunu okduğumu hatırlıyorum.

  Bu paraya Bill’in adamları neler yapmaz !?

  https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/global/Documents/Life-Sciences-Health-Care/gx-lshc-2017-health-care-outlook-infographic.pdf

 2. Fuzûlî dedi ki:

  O halde AŞI işi çok iyi bir iş!!…

 3. CANAN KARATAY dedi ki:

  Mesele son derece basit:

  ‘PUBLIC HEALTH OR COMPANY WEALTH’

Siz de yorumunuzu paylaşın: