AMERİKALILAR DA TIPTAN UZAK SAĞLIKLI HAYAT DİYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

USA' da Kuzey Karolina eyaletinin uygulamaya başlayacağı yeni model benim "TIPTAN UZAK SAĞLIKLI HAYAT" felsefemle tam olmasa da örtüşüyor.

Habere göre, bu sistemde "insanları sağlıklı ve hastaneden uzak tutarak sağlık harcamalarından tasarruf etmek" hedefleniyor.

Amerikalılar gene dayanamamış hastalık aramaya devam ediyorlar ama olsun, sadece insanları hastaneden uzak tutma düşüncesi bile çok önemlidir.

İnanıyorum ki çok geçmeden bu gereksiz şeker, kolesterol kontrollerini de bırakıp tamamen "adam gibi yaşamaya" odaklanırlar.

USA' nın önde gelen üniversitelerinden sonra Sağlık Bakanlığı' nın da sitemdeki tavsiyeleri dikkate almasına memnun oldum.

Aklın yolu birdir!

tıptan uzak sağlıklı hayat ile ilgili görsel sonucu

***

Medimagazin' in haberi:

Amerika Birleşik Devletleri sağlık hizmetlerinde kişi başı en çok parayı harcamasına rağmen, sağlık göstergelerinde orta basamaklarda yer alan bir ülke olarak biliniyor.

New York Times'ın haberine göre ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde, her hastane ziyareti, test veya operasyon için doktorlara ve hastanelere ödeme yapılan geleneksel hizmet başına ödeme modelinden uzaklaşarak yeni bir model denenecek.

Deneme aşamasındaki sistemde amaç, insanları sağlıklı ve hastaneden uzak tutmak ve sağlık harcamalarından tasarruf etmek.

 Yeni sistemde sağlık sigortası hastanelere diyabet hastalarının kan şekerini veya kalp hastalarının kolesterolünü kontrol etmek gibi sağlık sonuçlarına dayanarak ödeme yapacak. Sağlık hizmet sunucuları bu durumda hastalara ne kadar iyi bakım yaparlarsa o kadar çok kazanacak.

Doktorların ve hemşirelerin bakım yönetiminde daha büyük bir rol oynamalarının, sağlık ekonomisi açısından da daha avantajlı bir durum olması bekleniyor.

Yeni sistemde birinci basamak hekimleri hastalara depresyon, alkol tüketimi, beslenme ve barınma hakkında ayrıntılı tarama soruları sormak gibi daha sistematik bir şekilde yaklaşacak ve daha fazla zaman ayıracak. Bunun karşılığında ise daha fazla ödeme alacaklar. 

Bu sistemle sağlık harcamalarında birinci basamağın payı yüzde 6-8'lerden yüzde 10-13'e çıkacak. 

Kaynak: https://www.medimagazin.com.tr/dis-haberler/genel/tr-abdde-saglik-reformu-insanlari-hastaneden-ne-kadar-uzak-tutarsan-o-kadar-cok-para-76-682-82886.html

Yazı için 5 yorum yapılmış:

 1. Hüseyin Çakmak dedi ki:

  İki de bir de Amerikalılar beni okuyor beni dinliyor diyorsun da bunda samimi misin yoksa dalga mı geçiyorsun anlayamadım

 2. Seyhun dedi ki:

  Ahlâkın yozlaşmasının hediyesidir hocam…
  Para için ne demişler…
  “Biliyorum Allah değilsin ama Allah’tan fazla iş görüyorsun…”

 3. Yusuf dedi ki:

  ABD’ nin sağlık sistemi çökmüş durumda. Tamam orada teknoloji bilim herşey var ama halk bunlardan faydalanamıyor. Paran yoksa kimse yüzüne bile bakmaz orada.

 4. Mecit dedi ki:

  Hocam, bu insanları sağlıklı ve hastaneden uzak tutmak tıbbın işine gelmez. Hele bir gün yumurta faydalı ertesi gün zararlı, kolesterolün yüksek olması bir gün zararlı ertesi gün faydalı diyen fırıldakların işine gelmeyecektir. Onlar ilaç yazmadan kesip biçmeden duramazlar.

 5. Kürşat dedi ki:

  far from medicine healthy life

Siz de yorumunuzu paylaşın:

Yönetici (Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta) olarak giriş yapılmış. Yönetici olarak yorum yazabilirsiniz.
Çıkış Yapmak için tıklayın »