DOKTORLAR ARTIK REÇETELERİNE MÜZE ZİYARETİ YAZMAYA BAŞLIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Kanada’ da Fransızca Konuşan Doktorlar Derneği (Médecins francophones du Canada) Başkan yardımcısı Dr. Hélène Boyer “Sanat tedavisinin fiziksel sağlığa da iyi geldiğini gösteren araştırmalara her gün bir yenisi ekleniyor” diyor (1):

“Sanat kanda kortizon ve serotonin seviyelerini artırıyor. Bir müzeyi ziyaret ettiğimizde kendimiz iyi ve mutu hissetmemizin sebebi de bu hormonlardır. İnsanlar bu hormonların sadece ruh sağlığı için iyi olduğuna inanırlar. Depresyonu olan veya psikolojik problemleri olanlar için bu düşünce doğrudur ama olay bununla sınırlı değildir. Bu, diyabeti olanlar, palyatif bakım ihtiyacı olanlar ve kronik hastalıkları olanlar için de geçerlidir. 1980’ lerden beri hastalarımıza egzersiz tavsiye ediyoruz çünkü egzersiz de bu hormonları artırıyor. 80 yaşın üzerinde olan hastalarım için egzersizin etkileri belli değil.”

visitors at art museum ile ilgili görsel sonucu

Montreal Güzel Sanatlar Müzesi, Médecins francophones du Canada üyesi olan doktorların hastalarını bakıcıları veya aile fertleriyle beraber müze ziyaretine gönderebileceklerini, açıkladı.

Bir sene sürecek olan ve çeşitli ruhsal ve fiziksel hastalıkların tedavisini sağlayacak olan bu pilot proje dünyada benzeri olmayan ilk uygulama olacak.

Daha önce İskoç doktorlara hastalarına ormanda yürüyün, köpeğinizi gezdirin, bahçe işleri yapın, çiçek yetiştirin gibi tabiatla haşır neşir olma imkânı sağlayan faaliyetleri reçete edebilmeleri onayı verilmişti (2).

İlgili resim

Gelelim neticeye

Tıp dünyasının, hastalıkların önlenmesi ve tedavisinin sadece ilaçlarla mümkün olamayacağını anlamasından ve adam gibi yaşamanın çok önemli bir faktör olduğunu kavramasından memnunum.

Tıptan uzak sağlıklı hayat” diyenlerin sayısının her geçen gün daha da artacağından hiç şüphem yok.

Kaynak:

1.https://montrealgazette.com/news/local-news/doctors-can-soon-prescribe-visits-to-montreal-museum-of-fine-arts

2.http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/11/05/yazilar/tip-yazilari/uzun-yasama/iskoc-doktorlar-hastalarina-artik-tabiat-yaziyorlar/

 

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Turgut dedi ki:

    Mezar ziyareti yazmakta da fayda var. İnsanlar bu dünyadan başka bir alem de olduğunu unutuyorlar. Hatırlatmak çok yerinde olur.

Siz de yorumunuzu paylaşın: