DOKTORLAR ARTIK REÇETELERİNE MÜZE ZİYARETİ YAZMAYA BAŞLIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Kanada’ da Fransızca Konuşan Doktorlar Derneği (Médecins francophones du Canada) Başkan yardımcısı Dr. Hélène Boyer “Sanat tedavisinin fiziksel sağlığa da iyi geldiğini gösteren araştırmalara her gün bir yenisi ekleniyor” diyor (1):

“Sanat kanda kortizon ve serotonin seviyelerini artırıyor. Bir müzeyi ziyaret ettiğimizde kendimiz iyi ve mutu hissetmemizin sebebi de bu hormonlardır. İnsanlar bu hormonların sadece ruh sağlığı için iyi olduğuna inanırlar. Depresyonu olan veya psikolojik problemleri olanlar için bu düşünce doğrudur ama olay bununla sınırlı değildir. Bu, diyabeti olanlar, palyatif bakım ihtiyacı olanlar ve kronik hastalıkları olanlar için de geçerlidir. 1980’ lerden beri hastalarımıza egzersiz tavsiye ediyoruz çünkü egzersiz de bu hormonları artırıyor. 80 yaşın üzerinde olan hastalarım için egzersizin etkileri belli değil.”

visitors at art museum ile ilgili görsel sonucu

Montreal Güzel Sanatlar Müzesi, Médecins francophones du Canada üyesi olan doktorların hastalarını bakıcıları veya aile fertleriyle beraber müze ziyaretine gönderebileceklerini, açıkladı.

Bir sene sürecek olan ve çeşitli ruhsal ve fiziksel hastalıkların tedavisini sağlayacak olan bu pilot proje dünyada benzeri olmayan ilk uygulama olacak.

Daha önce İskoç doktorlara hastalarına ormanda yürüyün, köpeğinizi gezdirin, bahçe işleri yapın, çiçek yetiştirin gibi tabiatla haşır neşir olma imkânı sağlayan faaliyetleri reçete edebilmeleri onayı verilmişti (2).

İlgili resim

Gelelim neticeye

Tıp dünyasının, hastalıkların önlenmesi ve tedavisinin sadece ilaçlarla mümkün olamayacağını anlamasından ve adam gibi yaşamanın çok önemli bir faktör olduğunu kavramasından memnunum.

Tıptan uzak sağlıklı hayat” diyenlerin sayısının her geçen gün daha da artacağından hiç şüphem yok.

Kaynak:

1.https://montrealgazette.com/news/local-news/doctors-can-soon-prescribe-visits-to-montreal-museum-of-fine-arts

2.http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/11/05/yazilar/tip-yazilari/uzun-yasama/iskoc-doktorlar-hastalarina-artik-tabiat-yaziyorlar/

***

EK 1 (13.9.2022): Başkent Brüksel bölgesinde başlayan pilot projeyle Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) araştırmasının sonuçları hayata geçirilecek. DSÖ’nün araştırmasında, müze ziyaretinin “insanların stresini azalttığı ve hayatı daha anlamlı kıldığı” sonucu ortaya koyulmuştu. Brüksel kenti yetkilileri de kültürel faaliyetlerin ruh sağlığı için büyük önem taşıdığını vurgulayarak terapi desteği olarak bu uygulamayı hayata geçirdiklerini bildirdi.

Bu sayede psikiyatristler hastalarının tedavi planı dahilinde diğer unsurlara ek olarak ücretsiz müze ziyaretini reçetelerine dahil edebilecek. Böylece hastalar Brüksel’deki çok sayıda müzeye ücretsiz ziyarette bulunabilecek.

Pilot proje 6 ay devam edecek. Her hasta bu süre içinde 5 kez müze ziyareti yapabilecek. Ziyaret edilebilecek müzeler arasında şehrin turistik merkezi Grand Place’taki Kent Müzesi, Moda ve Dantel Müzesi, Kanalizasyon Müzesi, Brüksel’in simgesi Manneken Pis heykelinin kıyafetlerinin sergilendiği müze ile Modern Sanat Merkezi gibi yerler bulunuyor. Projeyle özellikle az gelirli kişilerin kültürel faaliyetlere erişiminin artırılması da hedefleniyor.

Kaynak: https://medimagazin.com.tr/guncel/belcikada-ruh-sagligi-icin-doktor-recetesine-muze-ziyareti-101940

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Turgut dedi ki:

    Mezar ziyareti yazmakta da fayda var. İnsanlar bu dünyadan başka bir alem de olduğunu unutuyorlar. Hatırlatmak çok yerinde olur.

Siz de yorumunuzu paylaşın: