DOĞRU HAYAT TARZI GENETİK RİSKİ YÜKSEK OLANLARDA BİLE BUNAMAYI ÖNLEYEBİLİYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Genetik bir riske sahip olanların bile sağlıklı bir hayat tarzı sayesinde bunama riskini yüzde 32 oranında azaltabilecekleri bildirildi.

Araştırmada, genetik riske ve uygunsuz hayat tarzına sahip olanlarda bunama riski 3 kat fazla çıktı.

Araştırma, 60 yaşın üzerindeki 109.383 Avrupa kökenli kişinin sekiz sene müddetle takibiyle gerçekleştirildi.

Bunama gelişen kişilerin, şeker ve tuzdan zengin sağlıksız yiyeceklerle beslendikleri, düzenli egzersiz yapmadıkları ve sigara içtikleri belirlendi.

İlgili resim

Makul miktarda alkol tüketimi, düzenli egzersiz, sigara içmeme ve sağlıklı diyet doğru hayat tarzının unsurları olarak değerlendirildi.

Günde bir suni tatlandırıcılı meşrubat içmek felç veya bunama riskini haftada bir defadan az içenlere göre üç misli artırıyordu.

Bunama ve anti-kolinerjik etkili ilaçlar (özellikle antidepresan, antipsikotik, anti-Parkinson, anti-epileptik) arasında da istatistiki olarak manalı bir bulundu.

Bu beş faktör bunamayı önlüyor

BİR: Adam gibi beslenme

İKİ: Sürekli hareketlilik

ÜÇ: Sigara içmeme

DÖRT: Alkolden uzak durma

BEŞ: Anti-kolinerjik ilaçlar

Gelelim neticeye

Hem bunamanın hem başka birçok hastalığın ortaya çıkmasında genetik faktörlerin elbette büyük önemi vardır ama “Kaderimse, çekerim” anlayışına kapılmak doğru değildir, doğru hayat tarzı ile bu riski azaltmak mümkündür.

Hem bunamayı hem tüm diğer kronik hastalıkları önleyen, hiçbir yan tesiri bulunmayan ve en etkili olan ilaç “adam gibi yaşamaktır“.

Kaynak: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2738355

Siz de yorumunuzu paylaşın: