ASTRAZENECA’ NIN AŞI ÇALIŞMASI ASKIYA ALINDI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen KOVİD aşısı ile ilgili 30 bin kişi üzerinde yürütülmekte olan geniş kapsamlı faz III çalışması duraklatıldı.

Bu kararın, USA’ da da birçok eyalette denenmekte olan aşının İngiltere’ de bir katılımcıda ciddi bir yan etki görülmesi dolayısıyla alındığı bildirildi.

Şirket, aşı yapılan kişinin iyileşmesinin beklendiğini, durum net olarak anlaşılana kadar çalışmanın durdurulduğunu açıkladı.

New York Times bu yan etkinin İngiliz bir katılımcının omuriliği etkileyen ve genellikle viral enfeksiyonlar sonucu oluşan iltihaplı bir hastalık olan 'transvers miyelite' olduğu yazmış olmakla beraber AstraZeneca yetkililerinden bununla alakalı bir görüş gelmedi.

Transvers miyelit, enfeksiyonlardan, aşılardan veya bağışıklık sistemi hastalıklarından kaynaklanabilen ve omuriliği etkileyen bir enflamatuar sendromdur. 

Gelelim neticeye

Faz III çalışmalarda bu tür olaylarla karşılanması beklenmeyen bir şey değil ve bence tam aksine çalışmanın ciddiyetle yürütüldüğünün bir göstergesi olarak bile değerlendirilebilir.

Hele de aşının politika ve ticarete alet edildiğinin iyice anlaşıldığı şu dönemde.

Asıl, ürünlerini yere göğe koyamayanların aşılarından endişe etmek gerekir.

Yeter ki aşılar üzerinde siyasi ve ticari kaygılarla oyunlar oynanmasın.

Kaynak: https://www.statnews.com/2020/09/08/astrazeneca-covid-19-vaccine-study-put-on-hold-due-to-suspected-adverse-reaction-in-participant-in-the-u-k/

***

BBC' nin haberi:

Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca'nın birlikte geliştirdiği koronavirüs aşısının son aşamadaki klinik testleri, bir deneğin aşıya olumsuz tepkiler vermesi üzerine askıya alındı.

AstraZeneca'dan yapılan açıklamada, bir denekte "açıklanamayan bir hastalığın" ortaya çıkmasının ardından testlerin durdurulduğu belirtildi ve bu, "rutin bir prosedür" olarak tanımlandı.

Açıklamada, yaşanan durumun arkasındaki nedenlerin araştırılmaya başlandığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, şu anda koronavirüs aşısı geliştirilmesini öngören dünya genelinde 176 farklı çalışma var. Bunların 33'ünde insanlar üzerinde denemeler yapılıyor, dokuz çalışma ise test sürecinin son aşamasında bulunuyor.

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca'nın birlikte geliştirdiği aşı, etkili olma ihtimali yüksek çalışmalar arasında nitelendiriliyor ve yakından takip ediliyor.

Aşının birinci ve ikinci test aşamaları başarıyla tamamlandı. Kısa bir süre önce üçüncü aşamasına geçildi. Bu çalışmalara, ABD, İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika'da yaklaşık 30 bin denek katılıyor.

A scientist dilutes samples during the research and development of a vaccine against the coronavirus disease (COVID-19) at a laboratory of BIOCAD biotechnology company in Saint Petersburg, Russia

BBC'nin Sağlık Editörü Fergus Walsh, yapılacak bağımsız incelemenin verileri gözden geçirmesinin ardından düzenleyici birimlerin testlerin yeniden başlamasına karar verene kadar tüm ülkelerdeki testlerin askıya alındığını bildirdi.

Oxford Üniversitesi'nden bir sözcü, "Böylesine büyük testlerde, tesadüfen bazı hastalık vakaları ortaya çıkabilir ancak bunların dikkatli bir şekilde bağımsız birimlerce kontrol edilmesi gerekir" dedi.

Oxford'un geliştirdiği aşının test çalışmaları ikinci kez askıya alınıyor. Böyle durumlarda, testlerin olayın incelenmesinin ardından genellikle kısa bir süre içerisinde yeniden başlıyor.

Konuyla ilgili haber ilk olarak sağlık ve ilaç sektörüyle ilgili haberler yapan Stat News web sitesi tarafından duyuruldu.

Stat News'un haberinde, hastalanan deneğin İngiltere'de olduğu ancak vücudunun verdiği ters tepkinin detaylarının bilinmediği belirtildi. Haberde, deneğin hayati tehlikesinin bulunmadığı, birkaç gün içerisinde iyileşmesinin beklendiği aktarıldı.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54082536

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. İlker Yaşar dedi ki:

    Ya hocam çok ciddi bir şey olmamış olsaydı asla çalışmayı yarıda bırakmazlardı. Bir kişide yan etki görülmüş. İnanalım mı? Kim bilir neler oldu? Bu işler karışık işler…

Siz de yorumunuzu paylaşın: